MMiSNLANDSCHK JJEHICH'XÜJS. éjj-, is» wfjs» Tfï.$5. <aca j W:*L m nijverheid van de vroegste tijden tot. op heden, van de hand van onzen ijverige» gemeente-archivaris mr. Ch. M. Dozy, tevens lid van de regelingscommissie. Te vier uren, na de ollicieele opening en de bezichtiging door de officieel genoodi^len, werd de tentoonstelling voor het publiek geopend tegen eene entree van een gulden. Lal er in de week neeait de loegangsprijs gradhtim tot 10 cents af, straks te acht uren worden directeuren en afgevaardigden door het dagelijksch bestuur ten raadhuize ontvangen, waarvoor zij zich te 7J uren in de sociëteit Amicitia op de Breestraat ver- eenigen en te half negen heeft vanwege het Leidsche departement op Zomerzorg de feitelijke ontvangst van de zelfde heeren plaats; concert en bal worden daar aan geboden. Directeuren, donateurs, afgevaardigden en iedtn zijn gedurende de congresv;eek geïntro duceerd in de sociëteiten Amicitia (Breestraat en buitensocieteit), Concordia i loogewoeid) en Musis Sacrum (Plantsoen). Morgen ochtend te negen uien wordt m de Stads gehoorzaal de 112de algemeene vergadering gehouden en in de pauze zal aldaar door het departement Leiden een déjeuner worden aangeboden. Na afloop der vergadering zullen de deelnemers gezamenlijk een bezoek breugen aan de tentoonstelling. Den zelfden avond te halfacht wordt op Zomerzorg ten concert gegeven onder leiding van den heer J. G. H. Mann. Het volgende bericht kwam in het ochtendblad van gisteren van de Nieuwe Rotterdammer Courant voor. z/Men deelt ons mede, dat door den tni nister van binnen), zaken, ter benoeming van een hoogleeraar in het Romeinsch recht aan de universiteit te Leiden, aan Z. M. den koning voorgedragen zijn: 1. mr. Th. Heemskerk; 2. mr. Witsius de Savórniu Lobman. Donderdagmiddag deelde de burgemeester van Leiden, de heer De Laat de Kanter, vóór den aanvang van de gemeenteraadszit ting mede, dat als de geruchten, die op dat oogenblik liepen, zekerheid behelsden, de cu ratoren der universiteit collectief hun ont slag zouden nemen. Die geruchten schijnen thans waarheid te zullen worden. Op de voordracht van curatoren kwamen de genoemde heeren niet voor/' We hebben terstond daaromtrent bij de bij uitstek bevoegden in deze inlichtingen ingewonnen en het is ons gebleken dat het bericht in den volsten zin van het woord van allen grond ontbloot is niet alleen, doch dat zelfs bij het curatorium alhier van eene voordracht niet het minst bekend was. Aan het rapport over de Wale-biblio- theek te Leiden, die, met het doel om eene geschiedenis der kerken te vervaardigen, reeds veel vroeger was opgericht, is het volgende ontleend De archiefstukken van de Leeuwarder kerk werden na de opheffing van die ge meente geplaatst in de verzameling; had dit in vroeger eeuwen ook kunnen geschieden bij de opheffing van de vele kleinere Waal- sclie kerken, zeker waren niet zoovele regis ters verloren geraakt, die men nu bij het schrijven der geschiedenis van die kerken zoo noodig heeft. Met dank werden de geschriften vermeld door de predikanteu der Fransche kerken aan de bibliotheek geschonken, als: door de heeren Chavannes, Dardier, Daubanten, Gag- nebin, Lacheret en Perk, terwijl de heer Mounier eene zorgvuldig bijeengebrachte verzameling geschreven en gedrukte stukken van de WaaUche Synodes en Reunions heeft vermaakt aan deze inrichting. Van de geschenken werd o. a. Beattie's Waldenses genoemd, de met tal van fraaie Engeische staalplaten versierde beschrijving van hunne valleien; voorts eenige Iiclland- sche vertalingen van indertijd veelgelezene werken van Wale-prcdikanten, waardoor hun invloed duidelijk blijkt, als L. De Dieu, Tractaet tegen de gierigheyt, door A. lïey- danus; L. Drelincourt, Christelijke klink dichte», door P. De la Rue; Ermans preek bij het huwelijk van Willem V, door J. P. I. Du Bois; P. De la Serre, stichtelijke werken, door J. H. Glazemaker; verder Mornay, gesprekken over het leven en de dood in onuitgegeven handschrift van een tijdgenoot. Een afschrift van Jurieu, Dévo- tiou et deux sermons sur la persévérance, werd aangekocht, en door bemiddeling van den archivaris mr. Ch. M. Dozy werd in bruik leen afgestaan eene Fnnsche vertaling van Aliierkerke's beleg van Leiden, door J. Guyot vervaardigd en met drukletters zeer net af gescbreveu. De portefeuilles met platen, portretten, kerken en familiewapens van Walen werden wedtr aangevuld, evenals aan de verzame ling gedenkpenningen werd toegevoegd de zilverMi bruiloftspenning van P. F. Clignett en S. Van Gangelt, de bronzen penning op het afbreken der Protestantsche kerken dooi Lode wijk XIV en een koperen Avondmaals- penning van de kerk te Vlissingen, die, zooals bekend is, bij bet huisbezoek aan hen werden gegeven die aan die plechtig beid mochten deelnemen. Ten slotte word vermeld het drukke ge bruik, door verschillende geleerden hier te lande en daarbuiten gemaakt van deze bibliotheek. Gisterenavond tegen zeveu uren brak in de Janvosseusteeg in eene slagerij bran I uit, die zich weldra zoo uitbreidde dut onderscheidene handhrandspuiten aanrukte» en water moestan geven. Spuit 7, van de weesburgers, gaf het eerst water en rukte met de vlag in top dan ook tegen lt) uur in, Isoewei in den aanvang de voor rang door de bemanning vau andere spuiten werd betwist Ook de spuiten n°. 1, n°. 8 en n°. 8 waren tegenwoordig en gaven water, 'legen 10 uur kon de brandweer inrukken; voor de afzetting werd gezorgd dooi de infanterie. Hedenochtend is bij 't spannen van een telefoondraad over een der huizen in de St. Jorissteeg een, stuk van den muur naar beneden gekomen gelukkig zonder iemand te deeren. De mannen die op 'i dak zaten konden zich nog bij tijds vast grijpen. Heden, is na afgelegd examen te. 's li age als apotheker-bediende o. a. geslaagd uiej. Petronella H. De Roon Swaau van Leiderdorp. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen *an 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40 en f 2,20. CH:1V3EÜ91Ï Jtë fi i'. Heden werden bevorderd lot doctor m de lechtswetenschap, aan de rijks universi teit alhier, de heeren: J. Oo-twoud Wijde- nes, geb. te Abbekcrk, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Over vermenging en in 't bvjzonder over de vraag: z/gaat hypotheek op vruchtgenot gevestigd te niet, wanneer het vruchtgebruik, door vermenging, met den eigendom vereenigd wordt?""; W. H. Hoyi-r, geb. te Rotter dam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: //Iets over de kosten in het burgerlijk proces", en dr. C. P. Burger Ji., geb. Ie Gouda, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: z/De beperkte aansprakelijkheid van den schuldenaar in het hedeudaagsche en in het oude zeerecht". Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren: 11. Mulder en M. J. Rijkmans le natuurkundig examen, P. Bakhuijsen voor bereidend, examen geneeskunde, H. W. R. E. Van den Bergh van Eijsinga cand. godgeleerdheid, eerste gedeelte. it BfcJ&liïS 12 fc it I€ W2KX. Bij kon. besluit is de heer R. C. Kroesen, thans gouverneur van Sumatra's Westkust, benoemd tot lid in den raad van Neder- landsch-Iudie. Deu 5den Juli 1889 heeft de koning de geloofsbrieven ontvangen van den heer 1. Vacaresco ais buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z. M. den koning van Rumenie bij het Nederlandsche hof. De dirigeertnde officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. Van Lith Harre- bomée, uit Oost-Iudie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van ooilog zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. Door den minister van koloniën is de heer J. Scholten gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlaudsch- ludie, oen te worden benoemd lot onderwijzer der 8de kl. voor den dienst daar te lande. De gep. kap. ter zee H. J. Van Broekhuyzen is t8 Wageningen overleden. Naar het D. v. Z li. en 's Gr. verneemt zal binnenkort een gezelschap Amerikaansche ingenieurs, zich thans in Duitschiand bevin dende, ons land komen bezoeken, ten einde eenige belangrijke kunstwerken te bezich tigen. De Opmerker bevat, naar aanleiding van het zilveren ambtsfeest van prof. b. Gugel, eene korte levensschets van den hoogleeraar. Het blad herinnert aan prof. Gugel's werkzaamheid op bouwkundig gebied in zijn geboorteland Beiereu, aivorens hij de benoeming aanvaardde voor den te Delft op te richten leerstoel in de bouwkunst. Onder de gewichtige stichtingen, waarvan aan den heer Gugel de bouw werd opgedra gen, zijn algemeen bekend het Gebouw- voor Kunsten en Wetenschappen" te's Gra veuhage en de studenten-societeit te Leiden. Ook bouwde iiij voor eenige jaren de villa z/Rust Roest" van den heer Van Marken in het Agneia Park, Bekend is ook het aandeel, door prof. Gugel genomen in ial rijke herstellingen van oude gebouwen. Van groot belang voor de Nederlandsche bouwkunst is de letterkundige arbeid van prof. Gugel. Zijne //Geschiedenis der bouw stijlen", die reeds een tweeden druk be leefde, en zijne „Architectonische Vormleer" zijn algemeen bekend. Te Vlaardingen zal a. s. Woensdag eene harddraverij plaats hebben in twee afdeelingen, voormiddags voor paarden die nog geen prijs gewonnen hebben, en na middags van paarden van zessen klaar ïn de Plantage-Prinsenlaan te Am sterdam is Zaterdagnacht ingebroken. De dief of dieven hebben alles onderste, boven gehaald, kasten en laden opengebroken, in één woord verschrikkelijk huisgehouden. Het perceel was tijdelijk onbewoond, dus kan nog niet opgegeven worden wat medege nomen is. Vrijdagmiddag 4 uur begaf zich uit het verenigingslokaal, Musis Sacrum, te Helder, eene deputatie der vereenigingen Ad miraal de Ruijter, te Helder, en Van Speijk, te Amsterdam, met hunne banieren in gelid naar de algemeene begraafplaats te Huis duinen. Aldaar aangekomen, werd halt gehouden bij de gedenkzuil, opgericht ter nagedach tenis aan de omgekomenen en aldaar Ier aarde bestelde bemanning van Zr. Ms. mo nitor Adder, op 5 Juli 1882 in het gezicht van Scheveningen vergaan. Na eenige kernachtige toespraken, gehou den door leden van beide vereenigingen, werd overgegaan tot het vernieuwen van liet lint aan den krans op dat gedenkteeken ge legd, waarbij nog een werd gevoegd namens de vier overgeblevene Metalen Kruis ridders der 4e sectie, bij de Van Speijk te Amster dam toegetreden. Ook werd nog herdacht de vice-admiraal De Haes, die veel tot het verrijzen van het monument had bijgedragen en tot stichting- van het Adderfonds, alsmede de daden van Van Speijk en Hobein, waarna de terugtocht werd aangevangen. Eenige donateurs der vereeuigiug Van Speijk uit Amsterdam hadden voor eigen rekening de reis derwaarts ondernomen. Op het graf hadden zich vele belangstel lenden en vrienden der oveiledeuen vereenigd, hetgeen aan de plechtigheid een eigenaar dig karakter gaf. BUITEiSLAiNDSCHE BEüiüllTE^. K N I, A Sf P Omtrent keizer Willielm's bezoek aan Engeland is thans vastgesteld dat de keizer op 2 Augustus te Osborne aankomt. Den volgenden dag is er vlootrevue te Spithead, waarbij de keizer door den prins van Wales zal worden ontvangen. Den 5den dier maand brengt bij een bezoek aan de koninklijke werven te Portsmouth, en op deu 6de be geeft hij zich naar Aldershot. Het bezoek duurt 5 dagen en wordt met het houden van roeiwedstrijden besloten. De Norddeut- sche Lloyd zal naar de vlootparade te Spit head een zijner grootste booten zeudeu en reeds bijna alle plaatsen zijn daarop besproken. h ai A SI M Si Si. De kamer vaii afgevaardigden heeft Zaterdag beraadslaagd over het voorstel be treffende den Zuiderspoorweg. De heer Montaud stelde als amendement voor, dat de werken door deu staat zouden uitgevoerd worden. Hiertegen verzette zich de heer Cochery, die betoogde dat bij deu ijver, aan gene zijde der Alpen betoond, men den aanleg van. dezen spoorweg niet mag ver tragen. Het amendement van den heer Montaud is daarop verworpen. De Javaausche kampong ter Parijsche tentoonstelling heeft een harer inwoners verloren, door het plotseling overlijden van deu Javaan Anan. i'ff a Li»:. Volgens de Indép Beige zou de Paus iu een buitengewoon consistorie, dat Zondag jl. is gehouden, den kardinaal Lavigene hebben aanbevolen als ziju opvolger. fflüïTöCJÏLA.V». De Post bevat op een in het oogval lende plaats eene nota, welke zeer de belang stelling wekt. Van eene zijde, welke goed onderricht is en vertrouwen verdient, wordt aan bet blad gemeld, dat het gevoelen des keizers om trent het geschil met Zwitserland met juist heid is uitgedrukt in het bekende Karlsruher artikel van de Köln. Zeilung. De keizer heeft ook te Stuttgart en Sigmaringen aau voorname personen verklaard, dat hij stellig rekende op eene spoedige bijlegging van c-en geschil, dat hij betreurde. Door eene reorganisatie van het politietoezicht op de vreemdelingen, zooals Zwitserland zich die voorstelt, kan het drie keizerrijken tevreden stellen. Hij wenschte vurig, dat de opge wekte openbare meening tol bedaren mocht komen, en dat ook m deze quaestie mocht erkend worden, hoe bijzonder vredelievend de strekking der Duitsche politiek is. Deze nola schijnt de reeds verspreide meening te versterken, dat ds opvatting des keizers omtrent de Zwhsersche quaestie afwijkt van Bismarck's gevoelen, en de openbaarmaking er van schijnt dan ook werkelijk ten doel te hebben dit in het licht te stellen. De jqridische faculteit heeft den staats secretaris voor binnenlandsche zaken, minis ter Von Bötticher, wegens zijne verdiensten in zake de samenstelling der wet op de in validiteit, benoemd tot doctor iu de beide rechten honoris causa. De welbekeude vroegere sociaal-demo cratische afgevaardigde ten rijksdag Hasen- clever is, zooals men weet, Woensdag over leden. Hij was in 1837 geboren en eerst leerlooier van beroep; later trad hij ook als autenr van politieke en wijsgeerige geschrif ten op en gaf hij een Westfaalscb blad uit. Vele jaren lang vertegenwoordigde hij ver schillende districten in den rijksdag, her haaldelijk Berlijn. Sedert eenige jaren was hij krankzinnig, lijdende aan grootheids- eu vervolgingswaan en werd in een gesticht verpleegd. Uit Sigmaringen meldt men dat de koning eu de koningin van Rumenie Don derdag vandaar vertrokken zijn naar Uinkirch bij Freiburg. Zaterdag of Maandag begeeft de koningin zich naar Neuwied, om hare moeder le bezoeken, eu daarna naar eene badplaats. Ook do koning gaat eene bad kuur volgen. Koningin Elisabeth, of ^liever Carmen Sylva, is onafgebroken met haren dichter lijken arbeid bezig. Onderscheidene scheppingen van haren rijken geest heeft zij weder tot stand gebracht en eenige daarvan in een uitgelezen gezelschapskring voorgelezen. De koningin leest zeer schoon eu met ongeëven aarde uitdrukking en warmte voor. Ook een harer hofdames, jonkvrouw Bacarescu, van voorname Rnmeensche familie, is eene dichteres van groote gave. Een barer gedichten werd door de academie bekroond. Carmen Sylva koestert eene liefdevoile gehechtheid voor hare geboorteplaats aan den Rijn, waarmede ook hare muze zich dikwerf heeft bezig gehouden. Zij die de eer hebben een lang onderhoud met de koninklijke dich teres te hebben, betreuren het dat zij het gesprek niet gelijktijdig door middel van de stenographic aan de vergetelheid kunnen ontrukken, vooral als het woord gevoerd wordt op het gebied van belletrie en poezie. Een historische persoonlijkheid ouder de bruiloftsgasten te Sigmaringen was nog de generaal Schumacher, een Duitscb-Zwitser in het gevolg van den ex-koning van Napels, Schumacher leidde van 3 November 1860 tot 13 Februari 1861 de verdediging van üaëta, welke vesting bij op laatstgenoemden datum aan de Piemouteezen moest overleveren. De ex-koning zelf verwierf destijds de hooge Pruisische orde pour le mérite.. Het ex- koninklijk echtpaar woont tegenwoordig, met eenige getrouwen uit zijn vroeger gevolg, meestal te Parijs. OüülK \KU K. De Wiener Zeitung meldt de benoe ming van den heer Deburian tot diplomatiek agent en cousni-geueraal eerste klasse te Sofia. De Hongaarsche delegatie heeft iu eene voltallige zitting de rijksbegrootingeu voor marine en financiën, en het gewijzigde budget van 1887 goedgekeurd. K IJSLAND. De Daily News vermeldt een te Pe tersburg verspreid gerucht, dat na het hu welijk van prinses Militza van Montenegro, dat aan het einde van Juli te Peterhof plaats vindt, de zuster der bruid, prmses Auas- tasia, verloofd zal worden met grootvorst Dimitri, zoon van grootvorst ConBtautiU) den oom des keizers. TIIHSUK. Uit Erzerum wordt gemeld, dat eeu aantal Armeniërs gevangen genomen is op beschuldiging, eene samenzwering tegen de regeering te hebben gesmeed. Naar men zegt is de Porte voornemens den gewezen bisschop Kriiniar te Var er heen te zenden, om te traehteu de gemoedereu tot rust te

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2