ontvreemde zilveren voorwerpen, welke ver borgen waren in den grond aldaar. Een der vermoedelijke daders is aangehouden. {N. R. Ct.) Te Hoofddorp en omstreken heerscht groot gebrek aan drinkwater (regenwater). Nog slechts enkelen hebben een geringe hoe veelheid; door het lange staan is dit echter ook allesbehalve lekker, Velen moeten reeds tot liet water uit de vaart, door ijzerchlorid eenigszins gezuiverd, hun toevlucht nemen, welk water anders totaal ondrinkbaar, maar nu een weinig beter is, doordat zeer veel water in den polder is binnengelaten. Met groot verlangen wordt naar een paar dagen regen uitgezien. Een buitje van eenige uren helpt niet noemenswaard. Voor de Amsterdamsche rechtbank, kamer van vaeanlie te Amsterdam, stond terecht Hendrik Visser, oud 45 jaar, vroe ger zaakwaarnemer aldaar, thans uit anderen hoofde te Haarlem in hechtenis, die voor enkele maanden door de rechtbank aldaar ter zake van opzettelijke beleedigiug Z. M. den koning aangedaau, bij verstek was ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, doch van dit vonnis in verzet was gekomen, zoo dat de zaak opnieuw werd behandeld. Bekl. stond terecht ter zake dat hij op Zondag 20 Januari als woordvoerder optre dende in het Volkspark, naar aanleiding van een artikel in het volksblad Ie Echo over emigratie naar de Argentijnsche Republiek, onder meer zou gezegd hebbeu: »Het zou mij niet verwonderen als De Echo huichel de", en later: fmaar koning Willem III is nog grooter huichelaar". Ter terechtzitting beweert bekl. dat hij die woorden niet gesproken heeft, maar ge zegJ zou hebben: ,Wie is grooter huiche laar, de uitgever van De Echo of t. M. de koning Willem lil?" Dit is geen beleedi giug", zegt hij, »maar een vraag". De inspecteur van politie Lofvers, als getuige gehoerd, verklaart eebter onder eede, dat bekl. wel degelijk de geïncrimineerde woorden gesproken heeft; zij maakten zulk een indruk op getuige, dat hij ze zelfs heeft opgeschreven. Evenzoo verklaarden vier politieagenten, die op die vergadering hadden dienst gedaan, ouder welke o. a. de rechercheur Pauhorst, dat Visser wel degelijk de ten laste gelegde woorden gebezigd heeft. Het was oen open bare vergadering voor iedereen tegen vijf cents eiitrée toegankelijk, en door ongeveer 150 personen bezocht. Het O. M., waargenomen door den subst.- officier, mr. graaf Schimmelpenmnck, achtte het ten laste gelegde dan ook wettig en overtuigend bewezen en requireerde Vissers veroordeeling tot 1 jaar, eeue straf die met het oog op het ernstige van het misdrijf, niet te zwaar is. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Vrijdag 12 Juli, wat de hoofdzaak be treft en gelastte inmiddels Vissers gevangen houding. Door de sleepbooten Stad Amsterdam en Simson is het ramschip Stier gisteren, Da het uitbrengen van ankers en het lessen van steenkolen, vlot gesleept. Sommige boereu te Knijpe hebben een deel van hun vee op stal gezet, wijl de weilanden door de langdurige droogte geen gras meer geven. Het op stal gezette vee wordt gevoerd met het pas gewonnen hooi. Met trein 125 werd te Alkmaar Donder dagavond door twee rijksveldwachters binnen gebracht een ambtenaar der posterijen, die aau het postkantoor Den Helder gelden had verduisterd. Te Raalte heeft meu hem op gespoord. Nabij de zandbanken van Eierland op Tessel, is een robbenjager uit Zoutkamp bezig om door middel van netten zeehonden te bemachtigen. Er zijn in die streken thans vele jonge robbeu. De postschipper Buis greep er gisteren een, dat op eene plaat lag te sla pen. De zeehoud is naar Artis te Amster dam gezonden. Dit Ede meldt men, dat de plaag der dennenrups thans als geweken is te beschouwen. Geen enkel levend exemplaar wordt meer aangetroffen. Binnen enkele dagen werden op de Veluwe ongeveer 250 11.A. door deze rupsen verwoest. De schade wordt op f 30 f 40,000 geschat. In een der bladen komt een verhaal voor van een knaap, die een papier voor 't raam plakte: geen kersen noodig! In Harderwijk is dit werkelijk gewoonte, 's Morgens voor 12 ziet men voor vele ven sters kartonnen kaartjes hangen waarop ge drukt staat: geen vleesch, geen groenten, enz., al naar de behoeften van den dag. Deze practische maatregel bespaart èu de leveranciers èu de dienstboden veel onnoodig tijdverlies en moeite. ïsw m m» «er, mm m<> Eene boerenvrouw vau ruim 70 jaar in de buurt Tegenbel, onder Raalte, ha-I eergisteren, terwijl zij in een boom zat ker sen te plukken, het ongeluk er uit te val len, Zij bekwam hevige kneuzingen, zoodal men voor haar levert vreest. In den nacht van Woensdag op Don derdag is het huis van den heer R. Tissing bij Meppel niet alles wat er in was door brand vernield. Ook het vee is omgeko men. Niets was verzekerd; de oorzaak is onbekend. Onder Kloetinge heeft zich eene soort kwaadaardige keelziekte geopenbaard. In é',11 gezin eischte deze ziekte twee offers In drie dagen, terwijl een derde kind ernstig ziek ligt; het vierde is ook al aangetast. Bij een der dienstboden komen dezelfde verschijnselen der ziekte voor; ook in andere gezinnen moeten er kinderen aau ziek liggen. [G. Ct Te Zevenbergen kouien iu de 'laatste weken in wijk O herhaaldelijk gevallen voor van febris typhoïdea, hetwelk men toeschrijft aau lui slechte drinkwater, daar de meeste bewoners van die wijk zich moeten behelpen met slootwater. Als een bewijs, dat de schade dooi den hagelslag te Üinteloord (N»-B.) aan gericht zeer aanzienlijk is, kan dienen, dat volgens schatting de heer E. v. Loon, te Rozendaal, op zijne landerijen aldaar, eene schade heeft van ruim f 7000. De oogsten van de landbouwers van de Wijgert en Gooide zijn geheel vernield en vele anderen hebben groot verlies geleden. Onder Nedeiweert is Dinsdag door de kar en het paard vau den voerman G. J., uit Weert, bij ongeluk het 2-jarig zoontje van den landbouwer L. S. overreden. Het kind werd op de plaats gedood. BUITENLANDSCKE BERICHTEN B IS L I E. De commissaris van politie van Laeken ontving Maandagmiddag bezoek vau een bewoner der Eransmanstraat. Deze verklaarde sinds verscheidene dagen schreien en zuchten gehoord te hebben en volgens hem kwamen deze geluiden van den zolder zijns buurman», B. genaamd, die eene beirekking bij de administratie der staatsspoorwegen bekleedde. Hij was er van overtuigd, dat het kinderen van B. moesten wezen, die op den zolder waren opgesloten. Een politie-dienaar begaf zich nu naar de Erausmanstraat en, ondanks het verzet van vrouw B. beklom hij den zolder. Daar gekomen, zag hij een ontzettend tafereel. Twee vermagerde kinderen met koortsachtige oogen lagen er midden op ecu hoop vuil. Zij haddeu, evenals honden, een ijzeren band om den hals, terwijl aan den ban.! een keten was bevestigd, welke aan een spijker in den muur was vastgemaakt. Natuurlijk werden deze martelaars onmiddellijk door den politie dienaar uit hunne gevangenis verlost. Zij vertelden hunnen bevrijder, dat zij sedert 8 dagen op de beschreven wijze lagen vast geketend en dat hunne ouders hun van tijd tot tijd eenige koude aardappelen of korsten droog brood kwamen toewerpen, bij welke gelegenheid zij hen een emmer vol water met den voet toeduwden. De kinderen werden naar het hospitaal gebracht, de ouders daarentegen zijn gevangen genomen en ter beschikking der justitie gesteld, B. verklaarde, dat zijne kinderen zich slecht gedroegen tnde school verzuimden hij zou ze straffen, zooals hij verkoos. Het schijnt dat het teedere ouderpaar hunne kinderen meermalen op de beschreven wijze straften. Toen de buren wisten waarom het ver schrikkelijke echtpaar gevangen genomen was, wilden zij het begrijpelijkerwijze lynchen. Op 23 25 en 26 Juli zullen te Ostende groote zeilwedstrijden plaats heb ben, waarvoor aanzienlijke prijzen zijn uit geloofd. De wedstrijd op 23 Juli is van Dover Daar Ost-ude. li A! 4 i 4i L, A A! i». In de gisteren door het hoogerhuis gehouden zitting ondersteunde lord Granville het ontwerp adres in antwoord op de bood schap der koningin. Het adres bevat de verklaring, dat het huis alle maatregelen zal goedkeuren, welke worden voorgesteld, om de dotatie aau prins Albert Victor en de prinses Louise Van Wales te verzekeren. Bij de behandeling van het voorstel, strek kende om het vervoer van ijzer te verge makkelijken, stelde een der leden de schrap ping voor van art. 74. Hoewel de regeering zich hiertegen verzette, verwierp het hui9 genoemd artikel met 122 tegen 113 stemmen. Lord Salisbury verklaarde daarop, dat de regeering het voorstel introk. De regeering heeft op het punt van de toelagen aan de leden van het koninklijk «"3 «3» wc j mm ast, "isr huis toch toegeven. De minister Smith heeft Woensdag in het lageihuis voorgesteld eene commissie van onderzoek te benoemen. De werkstakende matrozen en stokers te Liverpool zijn tot baldadigheden overge gaan. Glazen werden ingeworpen en een herbergier werd mishandeld. De bereden politie heeft de orde hersteld. S': /Sk Ei. Ai. S.«f M. Dl Shall van Perzie wordt den 26sten dezer te Parijs verwacht en zal er tot 6 of 8 Augustus blijven. De tijger, deor den Hertog van Orleans op zijne reis iu Britscb-Indie ge schoten, is te Parijs aangekomen en zal iu de Engelsche af leiding der tentoonstelling geplaatst worden. Een gendarme te Nïines, die sedert eenigeu tijd eene overgroote opgewondenheid aan den dag had gelegd, heeft verleden Maandagavond bij een twist met zijn chef driemaal met zijn revolver op dezen gescho ten, zoodat hij deerlijk gekwetst werd. Een grout aantal personen kwam to.loopeu, waarop de gendarme zich in zijne kamer verschanste en van daar tweemaal op do menigte vuurde. Een kotliehuishouder bleef op de plaats dood. Daarop benam de gendanne zichzelven het leven met een schot in de borst. De gezondheidsraad te Barcelona heeft zich, nu de cholera op de Philippijusche eilanden uitgebroken is over de middelen verstaan om deze stad voor besmetting te behoeden daar zij, als eerste aanlegplaats der stoom booten uit den Archipel, het meeste gevaar loopt. De gouverneur heeft bevolen dat de boo ten met de passagiers en de brievenmaal rechtstreekse!) naar het lazareth van Mahou moeten gaan om van daar eerst te vertrek ken na behoorlijk uitgestoomd te zijn. POKTIISAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Delagoaspoorweg gereed is en de eerste trein ouder het beheer der regeering ge loopeu heeft. De Portugeesche regeering heeft, naar de Times verneemt, den aan nemer der maatschappij voorgesteld, de nog onvoltooide uitbreiding van 8 kilometer op rekening van de regeering gereed te maken. De maatschappij heeft aangedrongen op scheidsrechterlijke oplossing van het geschil, wat waarschijnlijk door de regeeriug zal worden toegestaan. EtVll'»CnLA«i«. Keizer Wilhelm zal zijn bezoek bij de koningin vau Engeland niet te Londen maar op het zomerverblijf Osborne, op het eiland Wight, utleggen. Keizer Wilhelm heeft eene lijfgarde voor de keizerin ingesteld, gevormd door 24 man, twee onderofficieren en 1 officier. Uit Karlsruhe wordt van onvoorwaar delijk vertrouwbare zijde" aau de Kölnische Zlg. gemeld dat keizer Wilhelm II, gedurende zijn jongste verblijf in Zuid-Duitschlaud, zich herhaaldelijk iu zeer verzoenende geest over het geschil met Zwitserland uitgelaten heeft. Hij vond het jammer dat twee volken, die zoo lang goede vrienden zijn geweest, thans met elkauder overhoop liggen, zonder dat een van beide eigenlijk recht weet waarom. Wel is waar heeft het politie-toezicht over vreemdelingen in Zwitserland aan de Duitsche regeering herhaaldelijk reden tot klagen ge geven. Uit de thans ontvangen inlichtingen valt echter af te leiden dat ook in Zwitserland bij de onbevooroordeelde en invloed uitoefe nende personen de overtuiging levendig is gewurden, dat de politie daar te lande iu dit opzicht eene ingrijpende wijziging behoort te ondergaan. Maatregelen ill dien zin zijn dan ook in derdaad reeds voorbereid. De keizer ver trouwde derhalve dat de bestaaude oueeuig- heid binnenkort uit den weg geruimd eu de vroegere goede ierstandhoudiug hersteld zal worden. Na oplossing van dit geschil, voegde hij ei bij, zal het zooveel te duide lijker blijken dat de overeenstemming der belangen van beide staten eeneu waarborg oplevert voor de handhaving van beiden wederzijdsche onafhankeiijkbeid. Keizer Erans Jozef zal nu 11 of 12 Augustus te Berlijn komen. De Norddeutscke AUgemeine Zeitung, het prospectus van de conversie der Russi sche prioriteiten besprekend, beveelt den houders aau de aangeboden terugbetaling aan te nemen, eu niet door het accepteeren der conversie nieuwe Russische effecten te nemen op ongunstiger voorwaarde, wat de rente betreft, dan voorheen. De koning en de koningin van Wur- teinberg zijn den zomer te E'rederikshaven aan het meer van Constanz gaan door brengen. De fabrikanten te Brünn, waar zooals men weet, de wevers het werk hebben ge- staakt, hebben geweigerd niet de afgevaar digden der werklieden te onderhandelen. Alle weverijen staan stil en men vreest voor ongeregeldheden, daar de aangekondigde arbeidersbijeenkomst verboden is. Het officieel verslag van kapitein Wiss- maun betreffende het hevige gevecht met Bushiii op 8 Mei, bevestigd al hetgeen inder tijd hieromtrent geseind is. De rijkscom missaris is zeer tevreden over het gunstige gevolg van het gebruik van paarden in Oost-Afrika en hij schrijft dat een leger Europeesche ruiterij de beste soort van troe pen daar te lande zijn, omdat ze over het hooge gras kunnen heenzien, dat voetgangers het uitzicht belet, terwijl ze bovendien minder vermoeid op de kampplaats aankomen. S3 O 1' E AIR JIJ K. De budget-commissie der Oostenrijk- sclie delegatie heeft bij de artikelsgewijze beraadslaging de gewone oorlogsbegrooting aangenomen, overeenkomstig de voorstellen der regeering. Ook de door den minister vau oorlog gevraagde supplementair kredieten zijn verleend. Tot dusver zijn voor den landdag van Bohemen in de steden 18 oud Czechen en 6 jong-Czechen gekozen. De uitslag in verscheidene districten is nog niet bekend. R s: M i. .1 A' O. Russische bladen maken melding van het oprichten eener nieuwe stoomvaart-maat schappij te Petersburg, met vijf millioeu r. kapitaal, welke het opeuen vau de volgende lijnen beoogt: Petersburg-Autwerpen-La- PlataPetersburg- Antwerpen- Shanghai - Wladiwostock, en Petersburg- Antwerpen- Odessa. Het plan bestaat ook tot het aan doen van Spaansche en Itaiiaansche havens. Men wil 25 stoomschepen in dienst stellen. KliHESIE. De koning en de koningin van Rumenie, die te Sigmaringen vertoefden, zijn naar Umkirch bij Ereiburg, het buiten verblijf van prins Leopold, vertrokken. TIISHI.I E. Eenigen tijd geleden beval de sultan van Turkije eeu nauwkeurig onderzoek naar den toestand van de vestingwerken, die den ingang van den Bosporus van de zijde der Zwarte zee bestrijken. De hiertoe benoemde commissie heeft bij een onverwacht bezoek alles in orde bevonden en waargenomen, dat elk soldaat wist wat hem te doen stond. Een der leden van de commissie zeide, dat indien de beide forten in dezen voortreffe- lijken toestand blijven, geen Russisch schip met kwade bedoelingen ooit den Bosporus door kon. Ook geloofde hij dat Turkije niet voor een inval van het buitenland be hoeft te vreezen, daar de Porte, in korten tijd 200.000 van de flinkste soldaten in 't veld kan brengen. Volgens berichten van Candia vraagt de conservatieve partijorganieke statuten aoor eene Constituante, hervorming van het strafstelsel, financieele afhankelijkheid van Candia, en gelijkmatige verdeeling van posten tusschen de Christenen en de Muzelmannen. De Turksche commissaris vraagt het zenden van versterkingen, het verwerpen van de verzoeken der conservatieven en het oprichten van eene candiootsche bank. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 Juli. De directie der Dels- goa-maatschappij deelt mede, dat zij bereid was de beslissing van haar geschil met de Portugeesche regeering door een scheidsrech ter te doen uitmaken voordat de lijn in beslag was genomen, maar dat zij dit nu onmogelijk kan aannemen, nu de maatschappij zich onder bescherming der Engelsche re- geering heeft geplaatst. PETERSBURG, 6 Juli. Het Journal de St. Petéersbourg zegt naar aanleiding van de tegenwoordigheid van den Russischeu gezant bij de zalving van koning Alexander vau Servië: u De eerbewijzen, welke den heer Persiani bij die gelegenheid zijn gebracht, bewijzen, dat men in Servië de reis van den gezant heeft opgevat, gelijk deze opgevat moest worden, namelijk ais een nieuw bewijs van Ruslands groote belangstelling in het ko ninkrijk Servië eu het daar regeerende vor stenhuis". Voorts wijst het blad er op, dat de toon der Oostenrijksche en Hongaar9che bladen kalmer is geworden sedert de geruststellende verklaringen van graaf Kalnoky, hoewel do algeineene toestand nu evenmin verontrus tend is als voor twee weken. KA1RO, 6 Juli. De legermacht der Arabieren, die zich ten zuiden van Wady Haifa bevindt, is weer noordwaarts ge- trokkeu. NEW-ÏORK, 6 Juli. Volgens het ver. slag van het departement van landbouw 's

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2