BUITËNLANDSCHË BERICHTEN. Bij een hevigen brand op den Anklaar, onder Apeldoorn, is de hoeve van den land bouwer F. L). met bijna al wat er zich in bevond in korten tijd eene prooi der vlam men geworden. Een kalf, twee varkens en een aantal kippen kwamen mede om. Be oorzaak is niet bekend. Alles was ver zekerd. Uit Enschede wordt aan de N. R. Ct. getneld: Naar men verneemt zal de minis ter van binnenlandsche zaken a. s. Zaterdag hier komen, om in overleg te treden over het plan tot uitbreiding der Nederlandsche school voor nijverheid en handel. Tusschen Oosterwolde en Donker broek is gisteren brand ontstaan in het hooiland, de heidevelden en boschwallen en woedde een paar uren met kracht voort. Eeu groote uitgestrektheid is kaal ge brand. Drie ingezetenen van Haulerwijk heb ben eeu der onderwijzers aangeklaagd, we gens overtreding van artt. 35 der wet op het lager ouderwijs. Uit een daarop ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde onder wijzer te gelijkertijd de beroepen uitoefen1 van vervener, boer, varkeuskoopman, voor zanger, deurwaarder en colporteur. Te Weerdingermond is eene vrouw, die op een korenwagen zat, welke'door haren zoon bestuurd werd, tengevolge van een zijsprong van het paard, waardoor de wagen een schok kreeg, daaraf gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat zij zwaar gekneusd en hevig bloedende (zij was op een paal terechtgekomen) in eene woning gedragen moest worden, alwaar zij, nog vóór de dadelijk ontboden dokter was aangekomen door bloed verlies is overleden. Gisteren avond geraakte een vijfjarig knaapje te Noord-Scharwoude, in een schuitje zittende te hengelen, te water, met het ge volg, dat het eenigen tijd later levenloos werd opgehaald. Uit Helmond meldt men aan het D. vN. nader, dat het bericht omtrent een gepleegd en moord voorbarig was. De toedracht was als volgt: Zekere v. N. zou als koloniaal naar Indie vertrekken; op weg naar zijne familie te Someren, werd hij bij sluis 13 onverhoeds aangevallen, door twee personen, die hem hevige slagen op het hoofd toebrachten tengevolge waarvan hij bewusteloos neerviel en men hem later in dien toestand vond. Men dacht eerst, dat hij dood was. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Do marechaussóes zetten hun on derzoek naar de daders voort. Op last der justitie te Maastricht wordt het privaat aan het postkantoor aldaar gele digd, ten einde een onderzoek te doen naar eene doos, die sedert St. Nicolaas wordt ver mist. en die, volgens verklaring van een ge schorsten brievenbesteller, van haren inhoud beroofd, daarin zou zijn geworpen. Tot heden is het tfcorps delicti'' nog niet gevonden.. In het lagerhuis is Dinsdag door den minister Smith eene boodschap van de koningin medegedeeld, waarin aan het par lement verzocht wordt beschikkingen te maken, ten einde eene toelage te verleenen aan haar kleinzoon prins Albert Victor van Wales en aan hare kleindochter prinses Louise van Wales, die thans met lord Fife verloofd is. De heer Labonchere kondigde aan, dat hij zich tegen het toestaan dier toelage zou verzetten en een voorstel in dien geest indienen zoolang de reeds lang beloofde commissie, die over de quaestie der toelagen aan het koninklijk huis zou rappor teeren, met benoemd was. De Daily News laat zich over deze zaak nogal kras uit. Dat prins Albert Victor thans 24 jaar is, geeft, meent het blad, geene voldoende reden om thans voor hem ten koste der JBritsche belastingschuldigen eene toelage te vragen. Wat prinses Louise aangaat, zij is zegt de Daily News, thans verloofd aan een Zeer rijk man, die zich schamen moest zijne vrouw te laten onderhouden uit de pennin gen welke ook de armen opbrengen. Toen voor prinses Beatrice bij haar huwelijk met prins Henry van Battenberg eene toelage gevraagd werd, zegt de Daily Newsvoor het toestaan gepleit te hebben, omdat men haar verleenen moest wat ook aan de andere kinderen der koningin gegeven was. Maar nu begint men aan de kleinkinderen. Dat is een nieuw uitgangspunt. Nu heeft, zegt het blad, de heer Labouchere gelijk, als hij aandringt op het benoemeu der commissie, die reeds in 1885 beloofd is. Ook de miuisterieele Times geeft, afschoon meenende dat het verzoek der koningin stellig moet worden toegestaan, toch toe, dat de heer as zs i. i- es x ts -»- Labouchere een sterke positi. heelt, daar het hoogst wenschelijk is, dat de toelagen - van hol koninklijk huis definitief geregeld worden. De prins van Wales was dezer dagen tegenwoordig bij eene veikooping van vee j en paarden, die op zijn landgoederen bij j Sandringham gefokt waren. Lr werd veel gekucht door agenten uit Zuid Amerika, o. a. '2 of 3 vaarzen en een fraai paard, het laatste, voor f 1600. Een ander paard van hetzelfde ras werd voor 1'15Ü0 ver kocht. De 43 koeien en vaarzen met hunne j kalveren brachten omstreeks f21000 op, en 23 stieren, waarvoor de vraag nog groo ter was, haaldeu f 16000. Iu 't algemeen werden hooge prijzen beleed. Te Liverpool is van de weslkust van Afrika aangekomen de stoomboot Kiosembo, die alle treurige berichten over Stanley's expeditie bevestigt. Deo 14n Mei was de bout te Banana, aan den mond vau den Congo, waar zich bevond de heer Herbert Ward, uiet 17 mannen van de 200, die de macht van majoor Barttelot uitmaakten. Van Stanley zelf wordt gezegd, dat bij in lompen was zonder schoenen. Hij moest vellen gebruiken om zijne voeteu te bedek ken. Zijn haar was zoo wit als sneeuw ge worden, en van de 600 mauschappeu, waarmede hij uitging, waren er nog slechts 200 over. De mannen stierven op weg, bij tientallen tegelijk, van honger eu uitputting. Stanley was bij Emiu Pacha, die een ge volg van 900 manschappen had eu met groote hoeveelheden ivoor op reis was naar de oostkust. De Engelsche stoomboot van 2500 ton Loulaba, van Liverpool, die op lfi Mei uit Antwerpen vertrok, is de Congo tot Matadi opgevaren. Deze plaats zal daarom als een der eindstations voor den Congo spoorweg worden gekozen. Naar de Times uit Durban verneemt, is de Delagoabaai quaestie geëindigd. De Porlugeesche regeering heeft het werk over genomen en zal het voltouien. ie A M H15 U li. De deken der Parijsche advocaten heeft den heer Laguerre voor 3 maanden als advocaat geschorst. De redenen daartoe zijn, volgens de Paris, dat de heer Laguerre- den procureur generaal had belasterd en ver volgens dat hij in strijd met de wet, die aan advocaten het eigendom van een dag blad verbiedt, het Boulangistisch blad La Presse heeft gekocht. P R TT II «k A JL. Een Keuter-telegrain uit Durbau meldt, dat per post aldaar de volgeude beschrijving is ontvangen van hetgeen er aan den Dela- goa-Baai-spoorweg is voorgevallen: „Na verschillende vruchtelooze pogingen oui de lijn vreedzaam iu bezit te nemen, omdat de beheerder, die tevens fungeerend vice-consnl is, weigerde den spoorweg over te geven zonder instructiën uit Londen, heeft de gouverneur eene bijeenkomst be legd van de voornaamste iugezetenen, en aan dezen de» stand van zaken medegedeeld alsmede de door hem van zijne regiering ontvangen bevelen, ouder verklaring dat hij voornemens was deze ten uitvoer te leggen, eu dat hij de spoorwegmaatschappij aanspra kelijk zou stellen voor de nadeetige gevol gen van hare weigering. „Den volgenden morgen bezette een de tachement soldaten met drie officieren het station, en maakte later een stuk van den spoorweg onbruikbaar. Ook legden zij be slag op de locomotief van een trein die op liet punt stond van te vertrekken, waarop zij eeii Portugeeschen stoker en 3 soldaten plaatsten ter bewaking. De Engelsche sto ker nam daarop eene andere locomotief en stoomde weg. Een der Porlugeesche officie- cieren haalde eene revolver te voorschijn om op den Ëngelscheu stoker te schieten, doch het wapen werd hein uit de hand geslagen door een „Hóllander" die er bij stond, en die daarvoor onmiddellijk in hech tenis werd geuomen, evenals de stationschef en een klerk, de twee laalsten omdat zij, in opvolging der bevelen vau den beheerder zich verzet hadden legen de Portugeesche autoriteiten." ZWITSER li AN 1». Volgens nadere berichten zullen de groote nieuwe werken ter beveiliging van den Gothard-pas, welke 6 millioen fr. kosten, bijna allen op Urner gebied uitgevoerd worden. Het hoofdwerk, op 3945000 fr. geraamd, komt op den Bützberg bij Audermatt; dat op de Furka is geraamd op 1 millioen, dat op den Oberalp op 750000 en dat op den Gothard op 300000 fr. De kosten der wa pening zijn hieronder begrepen. 4T3 40® at i Jttt. 'i TBC' O 8JI TS al a-I In een blijkbaar officieus artikel van de Post, dat ten doel beeft op de waarde van Russische fondsen ai' te dingen, wordt betoogd dat door sommige bladen middelen worden aangewend om optimisme en blind vertrouwen in Russische fondsen kunstmatig gaande te houden. Het is een feit, zegt het blad, dat de gisteren en eergisteren ver sprcide geruchten omtrent een spoedig be zoek van den czaar en een bijeenkomst van dezen met den keizer van Oostenrijk, niets anders zijn dan verzinsels. Dat liet bezoek van den czaar wellicht later zal plaats hebben, schijnt de Post evenwel niet te bestrijden; nog geen zeven dagen geleden maakte het blad zelf er officieus melding van. Uit drie nota's welke door den rijks kanselier aan den Duitsciie» gezant te Bern, Vou Bülow, ziju gezonden en heden in den Eeichsanzeiger voorkomen, verkrijgt men den indruk, dat de diplomatieke onderhan delingen tusschen Duitschland en Zwitserland afgeloopen zijn. De bedoelde nota's zijn gedagteebend 5, 6 eu 25 Juni. De beide eerste strekken tot toelichting van de hou ding der Zwitsersche overheden tegenover Duitschland - met betrekking tot de revolutio naire partij, en tot omschrijving der onzijdig- heidsverkoudiug van Zwitserland; iu de derde nota wordt betoogd dat de Zwitsersche regeeriug art. 2 vau het verdrag van 27 April 1876 (over de vestiging ia Zwitser land) eenvoudig niet nakomt-; dit blijkt uit de nota van deu heer Droz aan den bondsraad, i. d. 15 Juni jl. Duitscblaud zal nu genoemd verdrag op zeggen, dat na een jaar afloopt, en geene pogiug doen om eene andere overeenkomst daarvoor in de plaats te Btellen, wanneer de Zwitsersche regeeïing de bekende wenschen van Duitschland niet vervult. Van represaille maatregelen is geen sprake. Alleen wordt verklaard, dal Duitschland het toezicht op de vijandige kuiperijen der revolutionairen zal overleggen naar de Duitsche zijde der grenzen, ofschoon dit slechts tot groote schade voor de vredelievendgezinde bevolking van beide lauden kan geschieden. De verdere iniioud der nota's is reeds hekend geworden uit de in den iaatsten tijd verschenen officieuze artikelen. De Post zegt dat het bericht der verloving van den oudsten zoon van den prins van Wales met prinses Victoria van Pruisen, van allen grond is ontbloot. Hetzelfde blad wijst op bet langdurig ver blijf te Berlijn van den Engelschen gemach tigde ter Samoa-confereiitie, en vermoedt dat dit in verband staat met onderhande lingen over de quaestie van het machtsgebied. De geheime „Justizral" van het „Kaui- mergericht" te Berlijn heeft prins Albert van Pruisen veroordeeld om een levenslang pen sioen van 75 mark 's maands uit te keeren aan een gewezen „postdiator", dia tengevolge van een val op de gladde straat voor 's prinsen paleis onbekwaam was geworden voor zijn werk. De gewezen sociaal-democratische afge vaardigde tot deu Duitschen rijksdag, Hasen- ciever die reeds sedert geruimeu tijd in een gesticht werd verpleegd, is eergisteren overleden. De algerneeue werkstaking der metselaars te Berlijn is geëindigd. Te Berlijn is bericht ontvangen be treffende de geschillen tusschen Christenen eu Mohammedanen m Macedouië, die ver ontrustende afmetingen aannemen. Men vreest elk oogenblik dat een gevecht zal plaats vinden. De Turksche overheid schijnt intusschen besloten alle ongeregeldheden met groote gestrengheid tegen te gaan. Uit Hamburg wordt gemeld, dat bij de filiale der rijks-bauk aldaar verduisteringen tot oen aanmerkelijk bedrag zijn ontdekt. [E. Ct.) De koningin van Saksen, reizende on der den naam van gravin Piauen, is te Breuuerbad (Tyrol) aangekomen om er eene kuur te doen. ffiEMEMAI&KEIS. De Kopenliaagsche Politiken meldt, dat koning Oscar van Zweden dezer dagen plechtig verklaard heeft, dat er tusschen Duitschland en Zwedeu geeuo mondelinge noch schriftelijke politieke overeenkomst be staat. «8 G 'W M Si Si I <3 Si. De budgetcommissie vau de Oosten- rijksche delegatie heeft de overige posten van de buitengewone oorlogsbegrooting goed gekeurd, en maakte toen eeu aanvang met de beraadslaging over het gewone budget voor het leger. Met betrekking tot de aan schaffing van veertien zware batterijen ver klaarde de minister van oorlog, dat het noodzakelijk is de sterkte der Oostenrijksche artillerie gelijk te doen zijn aan die van andere groote mogendheden; vooral iu dit opzicht kon men, zonder ernstig gevaar te lu.orei], niet achterblijven. De minister be toogde verder de noodzakelijkheid der op richting van een derde bataljon bij Int regiment voor spoorwegen eu telegraphic. Wat betreft de regeling der procesorde in militaire strafzaken tusschen de verschillende departementen van den openbaren dienst kon de minister geen definitieve voorstellen in den Lasten tijd doon, omdat dien aangaande nog verschil van meenirig be stond. Den laten Juli is te Baden, bij Wee- nen, overleden de bekende dichter en dra matist Eduard Mautner, die o. a. eene goed geslaagde Duitsche vertaling heeft gemaakt van Poe's beroemd gedicht „The Raven". De heer Mautner was 64 jaren oud en overleed aan de gevolgen van eene beroerte. BITSEAIVB. De Russische regeering heeft het voor nemen de van vreemde schepeu in Russische havens geheven rechten te verlagen. S K It IT E, Dat de kroning van den jongen koning Alexander Dinsdag gelijk bepaald was, te Zitcha heeft plaats gehad, meldde de tele graaf reeds. Plet kleine plaatsje Zitcha was daartoe gekozen omdat in het klooster aldaar, waar de plechtigheid geschiedde, reeds zeven koningen van Servie gekroond waren. De ceremonie vau het kronen of eigenlijk zalven van koning Alexander werd verricht door deu aartsbisschop Michael, nadat deze een kort gebed gesproken had en de jonge vorst overluid gebeden had en een kruis, een exemplaar der Evangeliën en eene schilderij van Maria met het kind Jezus had gekust. Bij de gebeden knielden allen die in het klooster tegenwoordig waren de Russische gezant aan de rechter, de regenten en mi nisters aan de linkerzijde des konings en duizenden, die buiten het klooster bijeen waren, knielden desgelijks. Honderd en één kanonschoten verkondigden, dat de plech tigheid volbracht was. De koning hield daarna eene groote receptie, waar tal van deputatiëu ontvangen werden, en de troepen defileerden. Van de buitenlandsche gezanten was de Russische de eenige die tegenwoordig was. Hem waren op zijne reis van Belgrado naar Zitcha tal van ovatiën gebracht, laat stelijk nog den vorigen dag te Kraljevo, waar, de menigte luidruchtig juichte ter eere van den Russischen czaar. Het eerste telegram van gelukwenscliing aan koning Alexander werd na de kroning door den Oostenrijkschen gezant gezonden. Het hoofd van het regentschap, de heer Ristics, kon gelijk reeds vroeger gemeld is, wegens onge steldheid, niet bij de kroning tegenwoordig zijn. Ilrj zond den koning een schrijven, waarin hij o. a. spreekt van de moeielijke taak die op het regentschap rust. Hij meent, dat sedert 1859 het volk zich voor het tegenwoordig regeerende vorstenhuis verklaard heeft, de dyuastieke quaestie voor goed geregeld is. Maar de taak om in de tegenwoordige omstandigheden, bij de binnen- landsche partijschappen, het schip van staat goed te sturen acht hij mogelijk gewis, maar zwaar. Servie bezit eene der liberaalste constilutien, maar daarvan kon lichtelii door politieke partijschap misbruik wordt) gemaakt. Hij zegt, er naar te streven, de pogingen der reactie te verhinderen dooi rechtvaardigheid en wet te handhaven. Boven alles, zegt hij, is deze regeering een bewind des vredes. Vrede is in de Servische kerk, vrede in staat en gemeente hersteld en vrede zal de heerschende leuze der regeering zijn bij hare handelingen in het binnenland eu tegenover Servie's naburen. De ex-kouing Milan en de koningin- moeder Nathalie hebben lange brieven van gelukwenscliing aan hunneo zoon gezonden. Van rustverstoringen of ongeregeldheden bij de feesten eu plechtigheden der jongste dagen wordt niets gemeld. TIIISKIJK. Reeds in den eerstvolgenden winter zullen de Egyplenaren van Kaïro naar de oude en eerwaardige pyramiden per stoom tram kunnen komen. De Khedive heeft althans vergunning voor den aanleg daarvan gegeven. IS E E e I E. Bij de regeering is eene dépêche ont vangen, waarin wordt gemeld, dat de Bel gische poketboot Princesse Henriette, gisteren morgen naar Dover vertrokken, naar Ostende is teruggesleept, wegens een gebrek aan de machine. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Omtrent genoemd stoomschip wordt nog uit Ostende gemeld, dat het op de hoog'1

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2