NJEUYVS- AIVERTKNTIËBLAIVOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e e oil ra ii( verschil ut dadelijks, behalve op 'L o n- en Feestdagen. A 8 0-M H E B E T Prijs jier S»niiii«r to <>w. ADVERTENTIES: Bureel^cfieepmakerssteeg 6, Donderdag 4 Juli 1389, N\155. UitgeversGebroeders Muré. S tails- Uerich te :i JAC II T. Het unr der Vergelding. Voor Leidenper 3 maanden f 1.24. Franco door het geheele rijk, par 3 maanden l.riO. Van 16 regels 0.90. Elke regel meerb 0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203= Jaargang. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dal op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren van hel patentrecht (schippers, kramers enz. en kof- fiehuishouders, lappers enz.), heide voor den dienst 1839/90, en executoir verklaard den 29en Juni 1889 en herinnert voorts de be langhebbenden aan hunne veiptichtiug om bunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voel le voldoen. De Burgemeester voornoemd, KNAPPERT, Weill. I. B. Leiden, 3 Juli 1889. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUIU-IIOLLAND, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Sialeri van den 21 sten Mei 1889, n°. 88; Gelei op arl. II der wel van den 13den Juni 1857 (S'taaisblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dal bij voorno md besluit door de Gedeputeerde Sta!eii is DepaaUl, uai üe U f -unUe'l'j^"- /„„z len op waterwild voor dil jaar zijn geopend op Donderdag den Isleii Augustus aanslaande en dat mitsdien van ai' dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijvenvermeld in art. 15, d, f en h, der wel op de jacht en vis- scberij, is geoorloofd; wordende levens her innerd aan de bepaling van arl. 1 van hel Reglement op de uitoefening der jachten vis- sc lier ij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het waler, langs de stramien, oevers van meerenplassen, iivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro- viticiual Wad en in de i\'edertandsclie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F OCK. 's Giuvkniuge den 25sten Mei 1889. LKIDKA 3 Juli. Bij kon. besluit is benoemd tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Rijn land de heer jhr. mr. J, P. A. Teding van Berkhout. Naar aanleiding vau een desbetreffend verzoek van A. P. Bartog geb. Wuyster geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan adressaute wegens vertrek uit de gemeente op 30 Mei j, 1. terugbe taling te verleeuen van schoolgeld, lager onderwijs voor twee kinderen, leerlingen van de meisjesschool 2de klasse en «oor twee kinderen leerlingen der leerschool, over de maand Juni, lot een bedrag van f4. Burg. en weth. stellen den gemeente raad voor out, evenals vroeger te besluiten dat ook voor liet aausiaamle jachtseizoen, dat aanvangt uiet 1 Augustus a. s. permis siën zullen worden uitgereikt tegen betaling van f6 per stuk. In 1888 is voot bedoelde permission ontvangen een bedrag van f 144 voor 24 uiigereikte permissiën. Burg. en weth. hebben den gemeente raad medegedeeld dat bij de onlangs gehou den openbare verhuring bij opbod en afslag van liet bevisscben van de singelgrachten en van de gaten vau de bruggen in de ge ineenle in 7 perceelen, is geboden f 8.90 uer jaar, en bij de openbare kerverhnriiiv f 9.50 per jaar, terwijl bij ue venturing Ui 1886 was bedongen een bedtag van f53. Op grond van de geringe opbrengst heb ben zij besloten de huur niet te gunnen, zoodal thans ter zake door den gemeente raad eene nadere beslissing zal moeten wor den genomen. Naar het hen voorkomt is het in bet meeste belang van bet publiek dat bedoeld vischwater uiet worde verhuurd, en het aan ieder worde vrij gelaten out in de siugei- grachten te vissche» inet den hengel of den peurstok. Gelijk besluit werd genomen in de raadszitting van 10 December 1885, naar aanleiding van het bij de behandeling van de begrooting voor 1886 in de sectiën te kennen gegeven verlangen. In verband niet een verzoek van A. Tel- jeur is echler dit besluit gewijzigd en in de zitting van 29 April 1886 bcsloleu we derom tot verhuring over te gaan, echter onder bepaling dat alleen mag worden ge- ïischt met paling- en aalfuiken, terwijl het vissollen met hengel en peurstok door een ieder ongehinderd zoude kunnen geschieden. Nu het thans echter uit de beide ge houden openbare verhuringen blijkt dit het uitsluitend recht van bevisschen uiet paling en aalfuiken door belanghebbenden niet op prijs wordt gesteld, bestaan er alleszins termen om wederom terug te keeren tot het stelsel aangenomen in de raadszitting van 10 December 1885. Zij geven den gemeenteraad mitsdien in overweging te besluiten dat het bevisschen van de singelgrachten en de gaten van de bruggen iu de gemeente niet wordt verhuurd, en dat het visscheu met den hengel en den peurstok ongehinderd door een ieder kao geschicdeD. De commissie van financiën heeft met belangstelling kennis genomen van de iu de leeskamer ter inzage liggende plannen tot oprichting vau eene kunstzaal achter het Stedelijk Museum in de Lakenhal. Met burg. en weth. is zij het eens, dat het plan n°. 2 de voorkeur verdient, speci aal ook, omdat de daaraan verbonden kosten van ongeveer f 2300 die, welke het gevolg zouden zijn van het uitvoeren der andere plannen, niet of slechts weinig zullen over- treffen Lij geelt drr'wul.o den gomecuie» overweging overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. te besluiten door vaststelling van den overgelegdeu staat van af- en over schrijving op de begrooting, dienst 1889, strekkende tot verhooging van Volgn. 103. Onderhoud van huizen, met f2300, te vin den door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. Aan de rijkspostspaarbank aan het postkantoor alhier werd gedurende het 2e kwartaal ingelegd f 37731.84®, terugbetaald f35645.94; het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4760. Te Noordwijk word ingelegd f 1484.18, te rugbetaald 1550.25; hol laa'ste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 104. Te Warmond werd ingelegd f 1889.72, terugbetaald f1611.18; het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje diaagt liet num mer 139. l)e Leidsche Kermis. Hoe we ook ieders gevoelen eerbiedigen, ook dat van die corporation en personen die onze Leidsche Kermis wenscbeu te zien afgeschaft hoe we ook erkennen dat de Kermis niet meer is wat ze vroeger was, dat ze voor een groot deel als jaarmarkt haar reden van bestaan verloren heeft, als volksfeest met zeer oude rechten mag ze niet worden geloochend te zijn het feest dat bij een groot deel van ons volk nog bizonder in trek is, bij de jongeren vooral maar ook bij de ouderen, die langs andere wegen slechts zelden tot feestvieren komen. Maar dat de Kermis zeer oude brieven heeft doet in elk geval al zeer veel af. Id onze tijdrekening heeft de Kermis bij zeer velen eene plaats waarvan naar vroeger en naar later gerekend wordt. Men spreekt van vódr en na de Kermis, bij velen dateert eene verloving van dat tijdstip, bij anderen weder is het de eerste gelegenheid waarbij men een jong paar in het openbaar te zamen ziet. De vronw wensclit iets van haar man le hebben, doch er is niet zoo terstond eene gegronde reden voor te vinden. Maar de Kermis is immers aanslaande; ze krijgt het dus van haren echtvriend voor baar kermis. Hoevele spreekwoorden zijn niet ontleend aan dit volksfeest bij uitnemendheid? En In a/wal 't is immer» ntei „tiran Kermis. Dat de kermis ook dit jaar wederom zal worden gevierd is bekend den 22 sten Juli zal ze worden ingeluid. Dat eenige corpo- ratiën pogingen in het werk stellen om van den gemeenteraad gedaan te krijgen dat de Leidsche kermis zou worden afgeschaft heeft men in een onzer vorige nummers uitvoerig kunnen lezen. Maar men heeft daar ook kunnen zien dat bet dagelijksch bestuur het niet geraden acht dat jaarlijksch volks feest af te schaffen. We achten dat een voorrecht voor zeer vele neringdoenden in onze goede gemeente, voor velen vooral die door een Kermis bijna voor het geheele jaar moeten goed maken wat door een overigens slecht jaar werd bedorven. Hoe 't ook zij deze Kermis zal er weêr zijn, roet hare groote boeveelheid ten ten en kramen en spellen, haar gejoel en gewoel, hare eigenaardige bedrijvigheid. Niet alleen dat eene massa kleinere spelletjes en kraampjes ditmaal de aandacht van de Ker- misvierders zullen trekken, maar ook zullen dat doen Diter's groot paardenspel, Chamblij'g FEUILLETON. 76). „Niet, dan is je geheugen niet zoo goed ®ls het mijne, maar je hebt ook twee jaar buiten New-York doorgebracht." Leveret beefde, die man moes! hem hennen, al kon hij zich dat gelaat niet neer te binnen brengen." „Wij weten werk voor je, Leveret, hout mee." De ongelukkige volgde de twee bond- genooten, die hem langs de omwegen naar een poortje brachten, dat toegang ver leende tot den tuin achter het huis van Pratt. „Waar is dat werk te krijgen?" vroeg hij. vHier in dezen tuin, ga maar binnen." Hij gehoorzaamde en Pratt sloot bet poortje. Daarna voerden zij hun nieuw werktuig naar een tuinhuisje. Onderweg had Leveret Colvillc voortdurend gadegeslagen, eensklaps vroeg hij aan Pratt „Wie is je makker?" „Dal zal je dadelijk vernemen, ga eerst naar de keuken en zeg dat je komt om in den tuin te werken, en dat ze je wat te eten zullen geven." Eten, dat had de arme Leveret in geen vier en twintig uren gehad. Hij spoedde zich dus naar de keuken en deed zich te goed aan brood en koud vleesch, dat de keukenmeid hem voorzette. „Intussclien gingen Pratt en Colville langs een geheime gang naar de kamer vau den eerste, waar zij hun gewone kleeding weer aantrokken. Daarna schelde Pralt een bediende en gelastte hem den nieuwen tuinknecht bij hem te brengen. lien oogen- blik later trad de ontslagen boef met schuw gelaat binnen. „Zoo, Tommy Leveret," sprak Colville hem aan, „herken je mij nu beter als in dat werkpak De aangesprokene deinsde terug, toen hij Colville aanzag. „Mr. Colville!" riep hij. „Juist, mijn jongen, ik zie dat je ge heugen weer ontwaakt is. Ga zitten, ik heb je noodig voor „Voor een nieuwe misdaad, niet waar?" „Wat nu, je zegt dat op een toon, alsof je in ernst een eerlijk man zoudl willen worden." «Ja, dat wil ik ook, mr. Colville." „Een Leveret die eerlijk man wil worden. Je zoU'it wel de eerste zijn van je geslacht, als dat waar was. Neen, Touimy, zoo zal je den naam van je vader geen oneer aan doen. Jelui zijn nu et nataal voor de misdaad geschapen." „Dat moge zoo zijn, dart zal ik een uitzondering daarop maken. Ik heb ge stolen, welnu, daarvuor heb ik met de meiischelijke gerechtigheid afgerekend. Ik wil niet meer naar bet tuchthuis eu daarom wil ik noch omgang hebben met mijn ouders, noch met een schurk, in de gedaante van een voornaam heer, zooals mr. Colville." „Je wilt dus niet meer naar het tuchthuis terug, en juist dasrom zeg je mij de gehoorzaamheid op, als ik je wel begrijp." „Ja, want- wat ge mij te bevelen hebt, kan slechts een misdaad zijn. Laat mij weer gaau van waar ik gekomen ben, ik dien zulke heeren niet meer." „Als ik je laat gaan van waar je ge komen bent, dan ga je naar het tuchthuis terug, en daar heb ik de macht toe." „Gij?" „Ja zeker, ik. Herinner je Fanny Colville, die met baar kind „O! Zwijg." „In.... in het huis van je vader kwam. Dat kind is vermoord, en dat heeft je vader zelf niet gedaan, maar het aan zijn zoon opgedragen. Heb ik nu macht genoeg, om je naar bet tuchthuis terug te doen voeren, Tommy Leveret?" „De macht, ja, maar niet den moed, want door mij aan te klagen zou je ook jezelve in het verderf storten. Ik doodde het arme kind, dat is waar, en God weet hoeveel berouw ik daarover gevoel, maar ik handelde alleen op uw bevel." „En waarmee zou je dat bewijzen?" „Bewijzen? Ik had geen belang bij den dood van dat wicht, gij wel, omdat ge u op de moeder wildet wreken." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1