directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen te 's Gravenhage, f 184; is de heer G. O. Snijders, arts, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht is: 1°. de luit. ter zee 1ste kl. N. W. Van Ammers, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld, onder toekenning: a. van een pensioen van f 1259 's jaarsb. voor werkelijk verblijf in militairen dienst tusschen de keerkringen, een verhoogiug van pensioen van f 825 'sjaars; 2°. bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. R. O. J. Verschoor; is aan den gepens. officier van administratie 2de kl. F. Lensing, de titulaire rang van officier van administratie 1ste kl. toegekend. BINNENLAXD80HE BERICHTEN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist on 29 Juni bedroeg: bij de Nederlandscbe bank. f 20,450,476,2 J en bij de betaalmeesters. 1,705,761,96 Te zamenf22,156,208,16 Generaal Kromhout is door den kei zer van Rusland benoemd tot ridder-groot kruis der orde van St. Stanislaus. Daar er blijkens bericht- van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië bij het leger aldaar een overcompleet aan ou derofficieren der infanterie bestaat, worden in afwachting van nadere beschikking, geen onderofficieren meer bij het Ned.-Iudische leger gedetacheerd. Aan een particulieren brief ontleent het D. v. ZR en 's Gr. het volgende omtrent den moord, op den controleur 2e kl. A. F. P. Graafland te Indragiri (Ned. Oost-Indië) gepleegd: „Zoo even kwamen er berichten uit Riouw omtrent de treurige gebeurtenis. Den 15den Mei, des namiddags, ging de lieer Graafland met ecbtgenoote en kinderen eene wandeling doen. Rij den luitenant-Chinees gebruikten zij een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er een prauw was aangekomen, waarvan de opvarende ongezind waren om te doen onderzoeken wat er in was. De lieer Graafland begaf zich naar het vaartuig, waarin drie personen waren gezeten, en beval hun dat zij de kagangs zouden ontladen. „Dit weigerden zij, waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den oppaBeer te nemen, hetwelk bij begon te laden. Een der opvarenden verliet nu de schuit en wilde den lieer Graafland met een kris te lijf. Die kris werd hem door den oppasser ontrukt en de controleur had zijn geweer bij den voet, toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ontnam en met de bajonet eene diepe dijwond toebracht. De heer Graafland trok de bajonet uit de wond en eene worsteling volgde, waarbij het geweer viermaal van eigenaar veranderde, toen plotseling uit bet Chineesche kamp een onverlaat kwam aanloo- pen, die den controleur een krissteek in den hals toebracht, zoo diep dat hij weldra neder- viel. „De dader vermoorde nog een korporaal oppasser en wilde zich toen door zwemmen renden, doch werd door scheepsvolk afgemaakt. Terwijl de controleur met zijn vijand wor stelde, waren 6e beide andere opvarenden ait de prauw gekomen, doch de oppassers scholen op hen toe en maakten hen af. De controleur werd naar huis gedragen en stierf dienselfden nacht. „Den 17n kwam de gouverneineuls-stoomboot en bracht de ecbtgenoote en kinderen van den controleur :iaar Riouw, van waar zij weldra naar Europa hoopteu te vertrekken. De resident, juist op reis naar Indragiri, vernam de treurige tijding. Met tranen in de oogen riep hij uit: „O God! moest dit lot mijnen besten controleur treffen! Welk eene toekomst had die man Hij schreef ook een brief, waarin hij den overledene wegeri3 zijn dienstwerk allen lof toebracht. Zaterdag bevond zich te Boskoop de officier van justitie uit Den Haag, om een plaatselijk onderzoek in te stellen naar het geen Zondagavond 23 Juni heeft plaats ge had met den politieagent G. R. Verscheiden getuigen zijn gehoord. Het Vacl. beweert dat de llaag.-che briefschrijver aan de Midd. Ct., toen hij melding maakte van een aanval op het rij tuig »an den heer Van Schermbeek bij de viering van 's konings jubilé, liet feit wat al te somber voorstelde. De zaak moet eenvoudig deze zijn: Een paar opgewonden feestvierders in de Joden buurt wilden den heer Van Schermbeek de hand drukken, maar werden in die uiting van hun vroolijkheid verhinderd door den militair, die meeude dat de zaak niet in orde was. Van kwaadwilligheid was geen M m wm «tri mm. se»: sprake; daarvoor waren de feestvierders over 't geheel in een te goeden iuim. Omtrent het plotseling overlijden te Sebeveningeu van ecu jotiguieiisch verneemt de 1). Ct. nader dat bedoeld jongineiisch was de heer R. J. Scherius, student aan de Pol. schooi die juist dien dag zijne studiën bekroond zag door de toekenning van het diploma als lechuoloog. liet Deiftsch Stu dentencorps neemt voor zes weken den rouw aan. Van Sclieveningen zijn thans ongeveer 120 bomschuiten voor de haringvissolerij in zee, van Katwijk is dat getal 23. Zaterdagavond is een zestienjarige Sclie- veningsclie jongen, die tusschen den vuurtoren en de Gedenknaald zonder toezicht was gaan baden wat te dier plaatse door vele jongens geschiedt verdronken. Zijn lijk werd 300 M. verder aangespoeld en is onmiddellijk naar de gemeentebegraafplaats gebracht. Zaterdagavond barstte boven Pernis een zwaar oiiweder los, vergezeld van een slag regen, hauelslag en slorm. De gewassen zijn op vele plaatsen tegen den grond geslagen. Van de stoomboot Maassluis II, die opstroc- mende was, woei de geheele zonnetent met ijzers van het achterdek. Toen gisterenmorgen de trein, die te 6 50 van Arnhem naar Utrecht vertrekt, reels in gang was, wilde een heer nog voor den trein overloopen, waarbij hij het onge luk had te struikelen. Beiden beenen wer den hem afgesneden. De ongelukkige is onmiddellijk per brancard naar het Oiaco uessenhuis vervoerd. Men vreest, dat hij het leven er wel bij zal inschieten. Het was gisterenochtend, toen in het ziekenhuis te Aruhem de dagdienst zou be ginnen, eene minder aangename ontdekking, te ontwaren, dat het geheele vrouwelijke dienstpersoneel, op ééue veipleegster na, op het appèl ontbrak. Na eergisteren haar loon te hebben ontvangen, schijnen ze zich dien nacht of in den vroegen ochtend te hebben verwijderd. (Arn. Ct.) Met den trein welke Zaterdagavond uit Duitschlaud te Zevenaar aankwam reisden de heer en mevrouw S. uit Rotterdam. In de visitatie-zaal gekomen, wilde mevrouw baar reistaschje, 'twelk zij aan een riem over de schouders droeg, vertoonen en kaam tot de ontdekking dat een behendig zakkenroller den riem bad doorgesneden en bet taschje met zijn inhoud, 't welk uit verschillende gouden voorwerpen bestond, had ontvreemd. Een onmiddellijk onderzoek door de politie ingesteld bracht niets aan liet licht, hoewel men zeker was dat de dief zich ouder de reizigers bevond. Na het vertrek van den trein nogmaals nauwkeurig een en ander onderzoekende, vond men het taschje in den hoek der retirade, nog geheel zijn inhoud bevattende, wat doei vermoeden dat de dief zich in liet nauw bad zien brengen en zich onmiddellijk van het taschje had ontdaan. Dezer dagen is melding gemaakt van een achttal broeders en zusters in Friesland, waarvan de jongste thans 28 jaar is. Uit geval is niet zonder voorbeeld. De familie Vis te Waddingsveen bestaat mede uit acht zusters en broeders, waarvan de jongste thans 59 jaar telt en de oudste 76 jaar, en ook allen nog in leven zijn. Als eene» andere bijzonderheid dient, dat van de zus ters de tweede dit jaar haar gouden huwe lijksfeest hoopt ie vieren. Men schrijft uit Idnteloord: Jl. Zondag ontlastte zich in deze streek een onweder, vergezeld van een allerhevig ste hagelbui. De stukken ijs want ba- gelsteenen waren hel niet vielen ter grootte van een kippenei met massa's op de velden neer. Aan het vlas, de tarwe en boekweit is zeer veel schade berokkend; ja, er zijn zelfs enkele kleine vlasboeren, die totaai geruïneerd zijn, en aan groote eigenaars is voor duizenden guldens schade toegebracht. Op sommige plaatsen lagen de brokken ijs twee voet hoog. Op andere plaatsen, als te Zevenbergen en Zundert, is door den hagel aan de veld gewassen aanzienlijke schade toegebracht. Gisterennacht is onder de gemeente Soaieren een Indisch militair vermoord. De maréchausées uit Asten en Weert en eenige veldwachters waren van ochtend vroeg reeds ter plaatse aanwezig, ten einde de daders op het spoor te komen. BUITENLAiND8CHE BERICHTEN B IS Ij I E. Zondagochtend hielden de liberalen te Brussel de aangekondigde betoogiug, welke moest dienen tot bevestiging van de ver zoening der heide liberalen partijen. Alle liberale veroenigiugen van Brussel en uit de 2 ars» *r i mts -■'«» provincie zonden talrijke deputaties, satnen omstreeks 15,006 personen sleik. Terwijl de stoet werd gevormd, werden de afgevaardigden uit de provincie ontvangen door de lieeren J.inson, Graux, en andere leiders der liberale partij. Alle gemachtigden uit de provincie drongen aan op de lu-reeni- ging der liberale groepen en betoogden de noodzakelijkheid dezer eendracht. Hun toe spraken werden door Jaoson eu Graux in deuzelfdeu geest beantwoord. De optocht trok daarna voorbij de beurs, waar de ontvangst plaats vond, terwijl een ontzaglijke volksmenigte op de been was, waar de stoet voorbijtrok. De orde liet niets te wenschen. Om twee uur vereeuig- den 1600 ledeu der beide partijen zich aan een gemeenschappelijke!! maaltijd. De lieer Neujean stelt een dronk in op koning Leopold en zegt: „Onze koning heeft zijn houding steeds geiicht naar de meening des volks. Bij twee merkwaardige gelegenheden heeft de koning gebruik gemaakt van zijn bevoegd heid om den wil des lands te doen eer biedigen. Daarom doen wij ook nu een beroep op 's konings wijsheid. Laten wij met vertrouwen zijn beslissing afwachten." De heer Janson (radicaal) herdenkt de hereenigiug der liberale partij, die zeer be slist opmarcheert, ten einde de clericale meerderheid uiteen te drijven. De hereeni giug der beide liberale groepen wordt door hem als ouherroepelijk beschouwd. De heer Graux (gematigd liberaal) spreekt eveneens in verzoenenden geest en beveelt de eendracht dringend aan. De heer Ferron verklaart eveneens, dat voortaan de liberale partij slechts één plicht heeft nl. de clericale regeeriug te verdrijven, de kamer te doen ontbinden, en een einde te maken aan de sociale moeilijkheden. De heer Bara spoort de liberalen aau zich alle opofferingen te gel roosten, ten einde het ministerie te doen vallen, tegen hetwelk het land heeft geprotesteerd. EN «EL, AN IS In de gisteren door bet lagerhuis ge houden zitting zeide sir James Fergusson, met betrekking tot den Delagoa-spoorweg, dat aan de Portugec-sche regeering bericht is gezonden, dat zij verantwoordelijk wordt gesteld voor de verliezen welke de Engel- schen kunnen lijden, die in deze ouderne ming hun geld gestoken hebben. Andere vraagpunten, welke door de laatste handelin gen van Portugal ziju ontstaan, worden op dit oogenblik onderzocht. Met 212 tegen 128 stemmen werd eene motie verworpen, waarvan de strekking is om te protesteeren tegen de inhechte nisneming van den Ierschen afgevaardigde O'Brien. De bladen verlangen eenstemmig, dat de regeeriug de belangen der Engelsche on derdanen, welke door Portugal in Delagoa worden bedreigd, ten krachtigste zal verde digen, en spreken van de uitsluiting der Portugeesche fondsen van de beurs, ten einde Portugnls crediet te ondermijnen. De Daily News dringt er op aan, dat het geschil door een scheidsrechter worde uitgemaakt. Hetzelfde blad verneemt uit Weeuen, dat de czaar zijn ontevredenheid heeft betuigd over de houding der chauvinistische partij in Rusland, welke verwikkelingen tracht uit te lokken. De Times ontvangt een telegram van de Delagoabaai van een jegens de Portugee- zen bevriende zijde, waarbij wordt tegenge sproken dat inderdaad gevechten zouden hebben plaats gehad. Wel was bijna een botsing ontstaan doch deze werd bijtijds verijdeld. De lijn is thans in het bezit van de regeering en het verkeer wordt beden hervat. Er zijn maatregelen genomen om het werk voort te zetten. De vertegenwoordigers der maatschappij te Delagoa hebbeu getracht zicli krachtdadig te verzetten tegen de uitvoering van het besluit, waarbij de concessie vervallen wordt verklaard, eu hebben de werklieden tegen de Portu geesche overheid opgehitst. In Portugal beschouwt de openbare meening de vervallenverklaring der concessie als vol komen gerechtigd, daar de maatschappij van het haar verleende uitstel van 8 maanden geen voldoend gebruik maakte. Twee Engelsche kanoneerbooteu te Kaapstad hebben bevel onlvaugeu naar de Delagoa-baai te vertrekken. Het Britsche oorlogsschip Dart, waar omtrent te Sydney en op Nieuw-Zeeland zulk een ongerustheid heerschte, is in de hoofdstad van N. Z. Wales aangekomen. Herbert Ward, die te Banana aan kwam, bericht dat Stanley in lompen ging, dat hij geen ander schoeisel had dan dieren- vellen en dal zijn haren geheel grijs zijn geworden. Van zijn 600 man waren nog slechts 200 overgebleven. F AASK» IJ K. In de zitting, welke gisteren door de kamer van afgevaardigden is gehouden, stelde de heer Roche voor, de militaire pensioenen met 3 inilliueu te verhoogeu. De heer Rouvier, minister van financiën, bestreed dit voorstel, dat echter met 275 tegen 244 stemmen werd aangenomen. De heer Lafont vestigde vervolgens de aandacht op dc-lasterlijke beschuldiging waar aan süininigeu afgevaardigden en de regee ring blootstaan, en Wees daarbij taeer be paaldelijk op een artikel van de Presse, waarin de heer Tirard wordt aangevallen. De lietr Philippon wenschte deze opmer king van den lieer Lafont in eene inter pellatie veranderd te zien. Daarbij ontstond tusschen de heeren Rouvier en Andrieux een scherpe woordenwisseling, welke zoo hoog liep, dat de kauierboden tnsschenbeideu moesten komen. Dienvolgens heerschte in de kamer groote opschudding. Ten slotte werd met 849 tegei. 116 stem men eene motie aangenomen van den vol- genden inhoud: „De kamer geef opnieuw hare verontwaardiging te kennen over het schandelijk stelsel van laster jegens bet gouvernement, en gaat over tot de orde van den dag." In strijd met de verzekeringen van Engelsche zijde, zijn de onderhandelingen met Frankrijk over de conversie nog niet afgeloopen. De Frausche regeering heeft verklaard dat zij niet kan antwoorden vóér den 80 Juni. Volhardende in het vragen van waarborgen voor dc ontruiming van Egypte, blijft de Fransche regeeriug verze keren dat zij ernstig verlangt tot eene schik king te komen. Carlotta Patti is op 49jarigen leeftijd te Parijs overleden. Zij was de zuster van de beroemde Adelina, eu te Florence ge boren. Zij we.d eerst opgeleid voor piano virtuoos eu ontving lessen van Henri Herz, maar liet de klavierstadiën varen voor den zang. Zij liet zich het eerst in 1869 te New York op een concert hooien en is na dien tijd ontelbare malen in het publiek op getreden. Zij liep een weinig kreupel, het geen haar belette als operazangeres op te treden. Sedert 1879 was zij gehuwd met den violoncellist Ernst De Munck. SPANJE. De ministerraad heeft besloten de behandeling der begrooting aan da orde te stellen. Indien de oppositie weigert daar toe mede te werken, zal de regeering voor stellen de tegenwoordige begrootiDg ook voor het volgende jaar te bandhaven. PORTUGAL. Volgens vertrouwbare mededeelingen is de Portugeesche regeering bereid de be slissing van het geschil over den Deiagoa- baai-spoorweg aan het oordeel van een scheidsrechter te onderwerpen, mits de En gelsche maatschappij dit aanvrage. ITALIË In eene eergisteren tot de kardinalen gericht protest komt de Pans nogmaali nadrukkelijk op tegen de oprichting va: het gedenkteeken voor Giordano Brum De Paus zegt dat de heiligste zaken tij deze gelegenheid zijn aangerand en dat dl regeering de aanranding in het openbaa! heeft voorbereid en begunstigd. Z. H. noemt het smartelijk, te moeten zien, dat in eena aan God gewijde stad de ketterij verheel- lijkt door zulk een verfoeilijk en bedroevend gedenkteeken. Hij wijst de geheele katho lieke wereld op dit feit. De voorgewende eerbetuigingen, hem gebracht, veranderen in beleedigiugen. Men wil van Rome de hoofdstad van ongodsdienstigheid maken. De Paus doet verder uitkomen, dat Italië steeds tot den oorlog tegen het pausdom drijft: doch hij verklaart, ondanks lijn hoogen ouderdom, de worsteling te zullen voortzetten, daar hij door goddelijke hoop gesteund wordt. U li 'ÏSt ii L.AN». De keizerlijke prinsen zijn Zaterdag ochtend te Kissiugen aangekomen, waar zij door de keizerin van het station werden afgehaald. Zij werden door de talrijke me nigte zeer toegejuicht. Keizerin Frederik is met de prinsessen Sophie eu Margareta, den koning eu den kroonprins van Griekenland Zaterdag Mainz aangekomen. Zij werden asn ihe station door den groothertog, prinses A i* eu prins Hendrik van Pruisen ontvangen- Vervolgens is de keizerin met de prinses sen en den kroonprins van Grieken an naar Homburg teruggekeerd en de van Griekenland en de kroouprinn v

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2