Burg. en weth. hebben den gemeente raad overgelegd een rapport van de com missie van fabricage omtrent noodige her stellingen aan de hoogere burgerschool voor jongens, de hoofdwacht, den gemetselden wal langs de Mare en de brug voor het voormalig Raamland buiten de Utrechtscbe brug, waarvan de gezamenlijke kosten wor den geraamd op f 1200. liet dagelijksch bestuur vraagt tot bet doen uitvoeren dier herstellingen machtiging. Na overleg met de commissie van fabricage geven burg. tin weth. den geme:n teraad in overweging aan ii. G. en W. Splinter den grond der gedempte sloot langs den Haarlemmertrekweg, grenzende aan de perceelen sectie A n°. 2700 en 2701, on der de gemeente Leiderdorp, ter grootte van 55 centiaren tot wederopzeggens in gebruik te geven mits de grond tot tuin worde aangelegd, behoorlijk door een ijzeren hek van den weg worde, gescheiden onder toe zicht van den gemeente architect en de grond niet worde bebouwd, zoomede tegen b; taling van eene jaarüjksclie recognitie van 3.J cent per centiare. Het verslag omtrent de clrssicale ver gadering te Leiden vereischt de volgende aanvulling „Onder n°. 15 stelde de synode voor de benoemiug van predikanten niet meer door bet kiescollege te doen plaats hebben, waai op als consideratie aan de synode werd voor gesteld: „De classicale vergadering van Leiden (26 Juni 1889), het in het midden latende of de synode met de voorgestelde verandering onder n°. 15 voldoende reke ning heeft gehouden ui et art. 23 A. R. luidende: „Het recht tot benoemiug van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predikanten berust bij de gemeente", acht de' voorgestelde verandering niet in het belang der Ned. Herv. kerk, is van meenir.g, dat. de rust in onze kerk daardoor ernstig wordt bedreigd, en acht het daarom wenschelijk dat de voorgestelde verandering worde teruggenomen." Dit voorstel mocht echter, door het tegenstemmen van vele predikanten, geene meerderheid van stemmen erlangen. Door miss Mary Bundock, te Casino, N. S. Wales, Australië, zijn aan 's rijks Ethnograpliiscb museum ten geschenke ge geven verscheidene voorwerpen van de inboor lingen der kolonie New South Waie9, geïnventariseerd als serie 642 Aan de schenkster is de dank der regeering betuigd. De bij het 2 reg. veld-artillerie gede tacheerde 2e luitenant A. F. Singels is ingedeeld bij de 6e batterij. Te Batavia, is den 27sten April 1.1. overleden de lste luitenant der infanterie H. M. Koolho\en, voorheen ingedeeld bij het 4de regiment. De heer G. Van Andel Lz. te Rotterdam is tegen 1 Aug. a. s. benoemd tot onder wijzer aan eene bijz. school voor u. I. o. alhier. Benoemd tot hoofd der bewaarschool te Hippolytushoef op Wieringen raej. Julia M. G. Van Assen alhier. Ten aanzien van de onlangs gehouden openbare aanbesteding betreffende het ver richten van eenige verfwerke» ten dienste dezer gemeente, waarbij de gunning van het le perceel was aangehouden, hebben burg. en weth. thans besloten het werk te gun nen aan den heer W. G. J. Lezwijn, voor de som van f310.—, tevens hebben zij besloten om het verrichten van eenige werk zaamheden aan de schoolgebouwen, waarvan de gunning van het le perceel mede was aangehouden, toe le wijzeu aan den heerS. Van Leeuwen voor f423.— Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40 en f 2.20. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juni ingelegd f59350,50, terugbetaald f 28720.63, terwijl zijn afgegeven 82 nieuwe- en geheel afgelost 76 boekjes. Op 30 Juni bedroeg het gezamenlijk te goed der 8640 inleggers f 1,734,274.97^. Zaterdagavond heeft in de bijeenkomst van het Leger des öeils in de Stads-Ge hoorzaal alhier de Leidsche afdeeling een- vaandel ten gescheuke ontvangen. Wanneer Dinsdag 2 Juli des avonds het zomerweder, dat zich tot nog toe zoo uitmuntend hield zal willen medewerken, wacht ons op Zomerzorg op dien avond wederom een heerlijk concert, te geven door het stafmuziekcorps van liet 4e regi i.ent onder leiding van den heer Mann, een har monieconcert waarvoor de directeur een Lizonder goed programma heeft uitgekozen. Men kent de handigheid van den heer Mann in het samenstellen van programma's. Ook voor dit concert heeft hij die geloond. Daar zijn „'t Vierde", marscb van den diri gent, „Ouverture La petite Mariée", „Ouver ture Loreley en Teil", „Fantaisie Juive", „Souvenii' concertant de l'opéra de Donizetti La iiile du regiment" (van Dunkier), „Le lac", „Wir spielen soldat" van Eilenberg en ten slotte de groote en schoons fantaisie over Fausl, van den heer Mann. Een programma dus dat de liefhebbers van een heerlijk concert in de schoone natuur moet doen waterlanden. Onze stad- genooten zullen dan ook wel toonen zulk eene gelegenheid op de juiste waarde te schatten. Bij een kegelconcours alhier werd de eerste prijs gewonnen met 96 punten in 16 worpen, zonder een enkelen „poedel". Dit is zekergeen alledaagsch geval onder kegelaars. Hedenochtend tegen 1 uur geraakte aan de Lan/egracht een jongen te water; spoedig werd hij met behulp van an eren aan den wal gebracht. De aftredende leder» van den gemeen teraad te Zoeterwoude zijn de heereu A. Rijkaart, A. Voorwinden en J. Schenkeveld Laatstgenoemde heeft verzoent wegens verge vorJcrden leeftijd buiten aanmerking le mogen blijven. In zijne plaats is door de R. K. kiesvereeniging aldaar candidaat gesteld de heer G. Van Leeuwen. crcivssasïT a v. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks-universi teit alhier: de heer M. B. li. Salomonson, geb. le Stad-Aimeloona verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld „De strafbepalingen der jachtwet", en de heer J. J. Neuman de Loos, geb. te Rotterdam, na verdediging van zijn akademisch proef schrift, getiteld: „De eedsoplegging bij voor waardelijk eindvonnis". al Zj i'-: ki g c i2 t 25 Bij kou. besl. is n»ej. L. C. Winkel, te Edam, met ingang van 1 Juli 1889, voor den tijd van één jaar benoemd tot opzich- teres der wasch in 's rijks krankzinnigen-ge sticht te Medeuiblik; is aan Friedrich Lots, geb. te Altenburg, vergunning verleend de geneeskuude uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaalruigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakorne; zijn andermaal voor den tijd van één jaar benoemd aan de Koninklijke Militaire aca demie 1°. de heer L. Van Bruggen, tot leeraar in de geschiedenis en de staathuishoud kunde 2°. de gepei.s. kapitein der genie van het O. 1. leger, 1. W. C. Beelenkamp, tot leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen 3°. de heer W. H. Hasselbach, tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde; 4°. de heei C. Krediet, tot leeraar in de natuurkunde is benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht tot offi cier van gezondheid der 2e kl.de student in de geueeskuude (arts) J. W Deknatel; is, te rekenen van 1 Maart 1889, aan den adj.-commies bij het departement van water staat, handel en nijverheid, Th. M. Tromp, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, en zijn benoemd tot adj.-commies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid P. E. Fraterman, F. C. Craus- haupl en jhr. S. Van Citters, thans eerste- klerken is, met ingang van 1 Juli 1889, aan J. L. Van IJsselsteyn, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als rijk shaven meester te Ter Neuzen, en is benoemd tot rijkshaven meester van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent met het zijkanaal naar de Axekche Sassing, J. J. Poortman, gtpensioneerd luit. t/z. le kl. te Zwolle. De minister van oorlog zal op 4 dezer geen audiëntie verleeneu. BINKENLANJXSCHE BERICHTEN. Met ingang van 1 Augustus aanstaande zullen de diensturen der rijkstelegraafkantoren zon- en algemeen erkende christelijke feest dagen zijn geregeld als volgt: van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 en 7 tot 8 uren namiddags: Katwijk; vun 8 tol 9 uren voor- eu van 1 tot 2 uren namiddags: Alphen, Bodegrave, Boskoop, Haarlemmermeer, flii- iegom, Noordwijk, Voorburg; Roelofarends- veen, van 20 Juni tot 10 September, van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags; van 11 September tot 19 Juni/ van 1 tot 2 uren namiddags. Aan het departement van buitenluiid- sche zaken besta it gelegenheid tot plaatsing van een tweeden klerk, op eene jaarwedde van f400. Nederlanders, die op 1 Januari 1889 den leeftijd van 18 jaren hebben be reikt en voor eene benoeming in aanmerking weuschen te komm, wordt verzocht zich, vóér 15 Juli a. s bij gezegeld verzoek schrift, te wenden tot den minister van voornoemd departement. Zie verder Ned. Staatscourant van heden. Een jongmensch dat Zaterdagmiddag een bad in zee te Scheveilingen zou nemen werd even nadat hij in water was getreden door een toeval getroffen, tengevolge waarvan hij voorover op den bodem viel. Niettegen staande oogenbli k k el ijk hulp werd veileend, gaf gij nagenoeg dadelijk den geest. doch werden nog getfurer.de geruimen tijd, door dr. Francken alle middelen aangewend, om de levensgeesten op le wekken, doch tc vergeefs. Naar wij vernemen zal de arromiis- mnents-rechtbank te Rotterdam op Dinsdag 9 Juli e. k. in behandeling nemen de zaak te;en <ie plegers van ongeregeldheden, op Woensdag 15 Mei te Gouda voorgevallen. (R. CL) Voor de eind-examens der Polytech nische school hadden zich onderscheidenlijk aangemeld 27 candidaten voor het diploma van civiel-ingenieur, waarvan zich een can didaat terugtrok; voor het diploma van scheepsbouwkundig ingenieur 4 candidaten; voor de diploma's van scheepsbouwkundig en werktuigkundig iugenieur een candidaat; voor het diploma van werktuigkundig inge nieur 14 candidaten, waarvan zich 2 can- aidaten terugtrokken; voor het diploma van mijningenieur één candidaat; voor het di ploma van technoloog 5 candidaten. Nog hadden zich aangegeven voor het eerste ge deelte van het technologisch examen 7 can didaten. Het diploma van civiel-ingenieur verkregen de heeren W. F. Druijvestevu, K. P. Huenges, P. Joosting, W. IJ. Kloppen burg, A. A. VV. H. König, F. C. Nauta, J. W. Nierslrasz, J. VV. Th. Van Oijen, W. S. G. T. Post, E. L. Prevoo, VV. E. Stoel, G. J. Van Swaay, P. C. Swerner, J. P. Textor en J. J. F. C. Visser, liet di ploma van scheepsbouwkundig ingenieur ver kregen de heeren P. N. Hoornweg, J. J. v. d. Struijf, M. E. H. Ch. Bongaert9, P. VV. Hoornweg, W. lluygens, P. A. M. Karlliaus, D. Van Ketwich, P. J. C. Lou- inans, J. Muijskeu, dat van mijn-ingenieur: de heer J. De Koning Knytf; dat van technoloog 2e ged. de heeren F. 11. v. Leent, J. H. K. Dociers v. Leeuwen, J. C. Van Marken Wz.R. J. Scheiius, en dat van technoloog le gedeelte de heeren F. W. J. Boekhout, J. Boeseken, C. W. Moeth, H. A. Rouffier. Een heer en eene dame te Delft, die het over dag te warm vondeu, waren over eengekomen om Zaterdagnacht te samen een ritje te maken. De reis was niet voorspoedig, want om streeks 3 uur raakten ten gevolge van het schrikken het paard, de bestuurder, het rijtuig eu de heer en dame in de gracht nabij de voormalige Haagpoort te Delft. De beide laatsten kwamen met een nat pak vrij, de koetsier met een gekneusden arm, doch ongelukkig moest het paard het met den dood bekoopen. Het Bbld. deelt mede, dat het ter bevordering der Zondagsrust van 1 Juli af des Maandagsochteuds niet meer zal ver schijnen. De N. R. Ct. zal, insgelijks om aan het personeel een wekelijkschen rustdag te verzekeren, na 1 Juli des Zondagsavonds niet meer uitkomen. De verzending van lamineren van Tessel is thans geheel afgeloopen. Er werden dit jaar ongeveer 17000 lammeren naar elders uitgevoerd. Ook zijn door de vee houders vele lammeren gehouden om aai» te fokken. Naar matige raming zal dit jaar voor de lammeren op het eiland ongeveer een ton gouds meer zijn ontvangen, dan in het vorig jaar. Onder de candidaten, die deelnamen aan het eindexamen aan het gymnasium te Deventer, was een extraneus van den leeftijd van 72 jaren, die niet slaagde. BI'ITENLANBS0HE BERICHTEN. SS li StS Sa A i-a lu eene dépêche te Londen ontvangen van den directeur van den Delagoa-spooriveg wordt gemeld, dat de Porlugeezen de rails over een gedeelte vau den weg hebben opgebroken; dat het hoofd der politie een pistoolschot richtte op den Eugelschen machinist, en zoowel vrijheid als leven groot gevaar loopen. De stationschef en de tolk van den directeur zijn in hechtenis genomeu. De directeur vraagt hulp aan de Engelsche regeering. I'" :<k U 56. IJ! li. De heer Pichou heeft in de kamer van afgevaardigden, Zaterdag de regeering geïnterpelleerd over de incidenten, welke op 21 Juni in de zitting der correetioneele rechtbank zijn voorgekomen, liet. betreft hier de zaak van den lieer Ivan De Woestyne wiens naam in het proces-Meyer genoemd is. De ueer Pichon deelde den inhoud mede van een brief, in genoemde zitting door den advocaat van den veroordeelde Meyer voor gelezen. De heer Thévenet, minister van justitie, gaf een overzicht van de feilen welke op bedoeld rechtsgeding en op de veroordeeliug van de Meyer betrekking hebben. De minister las daarbij een brief voor, door Meyer aan zijue moeder geschreven. De heer De Cassaguae viel hier den minister in de rede en zeideDeze brief is door uwe politie zelve vervaardigd. Gij zijt zelf een Meyer; gij zijt medeplichtige van dien dief. Ik zeg dit en blijf er bij. Voor deze woorden werd op den beer De Cassaguae de censuur toegepast, met tijdelijk verbod om de zittingen bij te wonen. De heer De Cassaguae verliet daarop de zaal, door vele leden der rechterzijde vei- gezeld. Drie rnotien van orde waren voorgesteld. Die van den heer Pichon luidt aldus: .De kamer, de wijze waarop sommige tegenstan ders der republiek discussie voereu, aan de openbare verachting prijs gevend, noodigt de regeeriug uit maatregelen van bedwang te nemen. Het eerste gedeelte dezer motie werd aangenomen met 390 legen 161 stem men, eu het geheel met algemeene stemmen. In de parlementaire kringen te Parijs wordt algemeen geloofd, dat bet hoogge rechtshof zal besluiten den generaal Bou- langer in staat van beschuldiging te stellen. De Haarlemsche Courant bevat iu eene particuliere correspondentie uit Parijs, van 28 Juni het volgende: Op hel Champ de Mars ziet men, als men van het Trocadero komt, aan weers zijden eene groote galerij. Die ter rechter zijde is gewijd aan de .arts libéraux". Om zich gemakkelijk begrijpelijk te maken, kan men zeggen, dat men onder .arts libéraux" verstaat al wat in den uitgebreidsten zin van bet woord in betrekking staat tot ou derwijs. De opschriften aan den voorgevel geven er ons trouwens de verklaring van; daar toch leest men: géographie, inatkéina- thique, cosmographie, botanie, zoölogie, géologie, pédagogie, liltérature, histoire, chirurgie, médecine, anthropologic. In dit gebouw is ook voor Nederland een plaatsje ingeruimd. Nog véér wij het hiervoor be stemde zaaltje zijn binnengetreden, bemerken wij, dat ons eene Nederlandsche inzending te wachten staat. Onder het opschrift .Pays-Bas" ontwaren wij aan de voorzijde eene reusachtige kaart vau de .scheiding van Maas en Waal". Het lokaaltje doet zieh goed voor, het is behoorlijk ingericht en goed verlicht. Uit den aard der zaak kunnen deze soort van tentoonstellingen bezwaarlijk anders dan een kouden indruk maken en zich moeielijk onderscheiden door bijzondere bevalligheid. Het is dus vol doende, dat de Nederlandsche iu dit opzicht niet bij de andere ten aebter staat. Wat uitgebreidheid betreft, ja, te dien aanziea laat de Nederlandsche inzending zeker te wenschen over. Doch laat ons nagaan hetgeen er is. Behalve de reeds genoemde kaart treffen wij aan den ingang tal van andere kaarten eu teekeningen aanvan den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee (ontwerp van den ingenieur Calaud), van den toestand van den Waterweg van Rot terdam naar zee in 1877/78 en insgelijks in 1881; ontweipen van den ingenieur J. Kluit te Amsterdam (aanzichten van het buiten- hoofd aan de zeezijde en van de kanaalzijde, van een groudduiker met uitneembare kokers enz.); van de Amsterdamsche Duinwater- Maatschappij, van het kanaal Amsterdam- Merwede; ontwerpen van den civiel ingenieur A. Huet te Delft (centrifugale pomp, zaig- pomp voor polderbemaling) enz. Weldra wordt ons oog getrokkeo door de inzending van de normaalschool van teekenonder wijzers te Amsterdam, directeur de heer Molkenboer, zeer verschillende studiën, die tot nadere bezichtiging verlokken. Voort gaande komen wij weldra aan de inzending van de school van kunstnijverheid te Haarlem eu deze verdient eene bijzondere eu zeer loffelijke vermelding. Niet alleen is zij zeer uitgebreid zij beslaat meer dan twee wanden maar zij is stelselmatig gerang schikt en van zeer nauwkeurige etiketten voorzien, die goeden dienst doen; iets wat bij de inzendingen, waar men soms uauweiij»5

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2