De heer Van Leeuwen heeft met de uit voering van deze laatstgenoemde compositie getoond met zijn corps heel wat aan te durven. Het werk, nog betrekkelijk kort geleden in studie genomen, werd eenige vlekjes op zeer moeilijke plaatsen uitgezon derd zeer goed vertolkt. De soirée van gisteravond is zeer zeker weder een onder houdende Musis-avond geweest. Een belangrijk overblijfsel uit den tijd der Hollanders op Formosa is dezer dagen aan het licht gekomen, nl. het evangelie van Mattlieus, door den Nederlandsehen predikant Daniel Gravins in het Siukang-dialect (dat op Formosa gesproken wordt) vertaald. De schrijver was van 1617 tot 1657 op het ge noemde eiland, bij de door Nederlanders ge stichte zendelingskolonie, die 57 jaren met zoo gunstig gevolg werkzaam was, docli plotseling uoor den Chineeschen zeeroover Goxinga ver- stooid weid. Op enkele personen na werd, zooals men weet, de geheele kolonie in de pan gehakt. De Eugelsche zendeling te Taiwan Fu in China vermoedde het bestaan van de genoemde vertaling en begaf zich daarom naar Neder land om nasporingen te doen. Na lang zoeken werd het boek, dat in Hollandscheu en Formosaschen tekst in één deel gedrukt is, inderdaad Id de universiteits bibliotheek te Leiden gevonden en thans is bij de heeren Tübner C°. te Londen een herdruk er van verschenen. De Chiueesche en de Hollandsche tekst staan naast elkaar, terwijl de Eugelsche vertaling er aan den voet van de bladzijden is bijgevoegd. (Ubl.) Bij den heer J. W. Van Leeuwen, uitgever en antiq. boekhandelaar alhier, is veisehenen een boekje van ruim 70 blad zijden, met Hinken letter gedrukt en getiteld „Wat is toch de Talmud? en wat is een Talmud Jood?" iets uil en over de ver derfelijke geloofspunten en praktijken van het Jodendom, door dr. August Rohling, doctor in de tl. godgeleerdheid en professor aan de universiteit te Praag. Geheel her zien en verbeterd door Max De Lamarque, doctor in de tl. godgeleerdheid en Kanun nik te Moute Giuliano, en door den ver taler vermeerderd met de gebuden en ver boden van den Israëlitische!) godsdienst naar Maïmonides. Het werkje is aizoo eene verbeterde her ziening van dat van dr. Rohling, getiteld „der Talmud-Jude", voor eenige jaren te Munster in Westfalen verschenen. De be werker geeft een overzicht van het ontstaan van den Talmud uit de verzameling van de leerstellingen die de Farizeën tijdens Jezus Christus eu later onder de Joden hebben verspreid, en deze verzameling Mizna, werd later wederom verrijkt met de Gemara, ver schillende toelichtingen, verklaringen en op helderingen door de Joodsche scholen van Palestina en Babylon. Mizna en Gemara nu maken den Talmud uit, d. w. z. het boek der leerstellingen en zedeleer der Joden. Achtereenvolgens wordt nu door den be werker besproken hoe de Talmud door de Joden als een goddelijk boek wordt be schouwd, en in een tweede deel de dogma tische leer van den Talmud-Jood uiteengezet en in al zijne onderdeeleu toegelicht. Iu eene volgende afdeeling wordt de houding van den Jood tot den met-Jood besproken zooals de Talmud die voorschrijft en na een besluit geeft de vertaler als aunhaugsel eene beschrijving van de geboden en verboden van den lsraëlitischen godsdienst naar Maï monides. liet boekje is naar onze meening eene merkwaardige bijdrage tot de studie van den Talmud en de plaats daardoor aan den Israëliet in de maatschappij aangewezen. Het werkje werd niet geschreven, zegt de vertaler in zijne voorrede, voor Hoogete- burgers of bakvisschen. Gedurende de maand Mei werden door de Rijnlandsche stoomtramweg vervoerd 28323 reizigers. De opbrengst was: reizi gersver voer f 4,401.06', goederen en diversen f 385.64s, totaal f 4,786.71. Van af 1 Januari tot uit. Mei werden vervoerd 111,666 reizigers. De opbrengst was: rei zigersver voer f 16453.965, goederen en diver sen f 1794.43', totaal f 18248.40. Per dag kilometer f 12.59'. Ter voldoemng aan art. 49 der wet op het lager ouderwijs is in de Staatscourant opgenomeu het advies van gedeputeerde staten van Zuidholland, omtrent de subsidie boven en behalve de vergoeding i au 30 pCt., bedoeld bij art. 45 der aangehaalde wet, verleend aan de gemeente Rhijnsburg, van f 500. DKIVEKSITËlT. Heden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. Lens, geb. te Semarang, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „De rechtstoestand iu B-a sr sejk tfss «ra m sr. 9Z'i Nederlandsch Indie van vereenigingen als rechtspersonen erkend". Aan de rijks universiteit alhiir is met goed gevolg Int candidaats-examen in de rechten afgelegd door den heer N. A. T'onc- kens. UrrtCii-tKl.tC BKKIilIlSTKSf. Z. M. heeft benoemd tot kanlonr.-plaatsv. in het kanton Breda ror. L. J. M. Ni lissen en mr. T;i. W. F. A. Mathou, J beiden adv. en proc. te Biel». Z. M. heeft benoemd tol dir cleur van het rijkstelegiaalkantoor en brievengaarder te Egmond, J. M. Van der Poel, tdiins tele grafist tweede kl. De luit. t.r zee der le kl. M. J 1'. West veer, riis der 2e kl. jlir. 11. M. De Keek, L. J- Van lleloma en K J. Karse boom, alsmedu de officier van admiuistiatie der 2e kl. S. Hummelinck, dienende aan boord van Zi. Ms schroefstoomschip Alk maar, eerstgemelde als le officier, worden met den 1 en Juli a. s. op non activiteit gesteld. bi a la LA a tliSii u Naar men verneemt is de tweede kamer tegen Dinsdag 9 Juli bijeengeroepen. De zeildag V3ii Zr. Ms. schroefslooin schip Atjeh, onder commando van den ka pitein ter zee J. P. Mtrcier, liggende in de haven van Nieuwediep, is bepaald op 2 Juli. Die bodem zal alsdan den oefenings- tocht hervatten in vereeniging met Zr. Ms schroefstoomschip Tromp, welke voorgaats zal komen. De gewezen brievengaarder, die ver leden week voor de arr. rechtbank te 's Hage terecht stond, beschuldigd een aan de post toevertrouwde brief te hebben opengemaakt, werd gisteren, hij gebrek aan bewijs, vrijge sproken. Bij de aanslaande verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Alfen a/d Rijn, zijn aan de beurt van aflreding de heeren J. v. d. Eist, J. C Ph. Ëeftink Schattenkerk, P. 11. Schouten en S. Van Velzen. Slechts eene schuit te Noordwijk aan Zee, oefent de versche visscherij nog uit, de anderen zijn of in zee óf vertrokkenook te Katwijk aan Zee vertrokken verscheidene schuiten ter haringvisscherij terwijl nog an deren gereed staan. Het 5jarig jongetje te Haarlemmer meer, dat jl. Zondag door een brandende sigaar ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. -De heer Willink Keijen heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis dezer dagen tegen hem uitgesproken waarhij hij tot eene geldboete werd veroordeeld. Te Stichtsch Veeneudaal sloeg gisteren de bliksem in het dak van B. G. en ver brijzelde daarvan een gedeelte. Een 5-jarig knaapje sloeg tegen den grond, maar kwam later weder bij. Gisteruamiddag werd te Geldersch Veeneudaal een 22-jarig boerenmeisje door den bliksem gedood. De heer B. A. baron Van Verschuer, kamerheer van Z. M. onzen koning, des zomers te Heemstede vertoevende, hoopt den 5li Juli eerstk. zijn tachtigsten verjaardag te beleven. Den 18u September dezes jaars zal hij eene halve eeuw als kamerheer iu functie zijn geweest. De dader van den afschuwelijken broedermoord te Blesse, de één-en twintig jarige W. v. d. W., betoont voortdurend een inderdaad ijzingwekkende kalmte. Toen men hem kwam arresteereu, stond hij be daard eene sigaar te rookenbij het lijk van den verslagene gebracht, gaf hij niet het geringste blijk van ontroering; toen hij naar de gevangenis te Heerenveeu werd ge transporteerd keek hij met een onverschillig gezicht om zich henen. Ook in de gevan genis blijft hij dezelfde houding van onverschilligheid bewaren. Intusschen is de rechterlijke instructie nagenoeg geëindigd en zal dus de zaak spoedig naar de open bare terechtzitting worden verwezen. Zijn we goed ingelicht, dan zal hij terechtstaan wegens het toebrengen van lichamelijk mis handelingen, die den dood legevolge hebben gehad, een misdrijf waartegen het Wetboek van Strafrecht een maximum straf van zes jaren gevangenschap bedreigt. Overigens staat deze persoon in de plaats zijner inwoning hoogst ongunstig bekenden- was hij zelfs de schrik zijner medeburgers. Eenigeu tijd geleden moet hij nog een op zichter (hij is timmerman) gedreigd hebben ëem neer te zullen schieten eu, naar men ■r 5 «vrs- j asr-v-. zegl, werd er onder zijn gereedschap inder daad een geladen revolver gevonden. Uit Vlissiugen wordt aan het Ubl. geseind dat een elders meegedeel I bericht, als zou een werkstaking op de fabriek „de Schelde" zijn uitgebroken, bezijden de waarheid is, Alleen hebben een aantal jongelieden op ge regelde wijze verhooging van loon gevraagd, wat door de directie in overweging wordt genomen. De shah zal Maandagmorgen te Vlis- s ngen aan boord van het koninklijk jacht „Victoria and Albert" gaan, om zich naar Engeland te begeven. Zijn gevolg gaat met de „Osborne". Door de arrondissements-rechtbank te Zieriksee, is ter vervulling van eene openge vallen rechtersplaats in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Eliemeel, kantonrechter te Schoonho ven; mr. B. W. F. Kronenberg, substituut- griffier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam; en mr. G. Ribbius, substituut- griffier bij de arrondissements rechtbank te Dordrecht. Men schrijft uit llozeudaal aari de Prov. Nb. Cl. Bij vertrek van den shah van Perzie, had Z. M. den restaurateur der slattons- buffetten alhier van uit Rotterdam last ge geven le zorgen voor een tiental fijne doozen broodsuiker. De heer V. zorgde goed voor de bestelling en liet het bestelde door een bediende op een schoon presenteerblad bij aankomst, in den salouwagen van den shah bezorgen. Doch wie schetst de verbazing van den restaurateur, toen hij in plaats van geld, zijn presenteerblad en servet zelfs niet terug zag. De shah had de doozen, het presen teerblad en het servet medegenomen, maar vergeten le betalen. Bij de Tilburgsche fabrikanten van wollen sloffen circuleert een adres aau den minister van justitie, waarin nogmaals be zwaren worden ontwikkeld tegeu de art. 5 en 11 de'i wet op den arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Na breedvoerig betoogd te hebben, dat de eigenaardige in richting der wollestoffen-fa brieken aldaar de juiste naleving dezer artikels in den weg slaat, besluitc-n zij met deu minister te ver zoeken, bij Z. M. den koning de noodige stappen te doen: 1° dat het uur, waarop in de Tilburgsche fabrieken van wollestoffen de arbeid van jeugdige personen en van vrouwen moet eindigen, bepaald worde op acht uren des namiddags, zoo noodig met bepaling van het uur van aanvang van den arbeid van evenbedoelde personen op zes nreu des voor middags. 2° dat de Tilburgsche fabrikanten van wollestoffen worden ontheven van de ver plichting om op de iu art. 11 der wet be doelde lijst der werkuren te vermelden. Een boschwachter te Woensel werd gisterenmorgen te 11 uur gevonden hul peloos aan een boom gebonden, terwijl een prop iu den mond gestopt was om hem het schreeuwen te beletten. Drie houtsprok kelaars, die hij op verboden grond betrapte, moeten hem in dien toestand gebracht heb ben. Sedert 3 uur des morgens had hij daar gestaan, zonder armen of beeuen te bewegen, noch eenig geluid te kunnen geven om zijne vrouw, die hem zoekende was en die hij hoorde, op zich opmerkzaam te maken. BÜIÏËNLANDSCHE BËSlOilTEU BËLCI2. Iu de kamer diende de minister van financien, een wetsontwerp in, waarbij de Belgische regeering wordt gemachtigd door inschrijving op de leening deel te nemen aan het aanleggen van den Congo spoorweg. Tevens werd een ontwerp ingediend, waarbij de overeenkomst wordt goedgekeurd, welke door de regeering met een Duitsche maat schappij is gesloten, tot het oprichten van een Duitsche stoomvaartlijn naar Australië rnrt Antwerpen als aanleg'naven. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen ,f Dat er iu eeue stad eene menigte anek doten en zonderlinge gevallen verhaald worden aangaande deu Shall eu zijn gevolg, is gemakkelijk te begrijpenmaar dat er veel hij gelogen wordt, spreekt vanzelf. Het volgende echter is waar: „Maandag passeerde over de Meir een orgeldraaier die een kind in een ellendig nestje op zijnen wagen had liggen. Achter eene gordijn van het paleis stond een der personen ait het gevolg van den Shah, anderen zeggen dat het de Shah zelf was, en deze wenkte den wachthebbenden politie-agent om aan den orgeldraaier een goudstuk te overhandigen, van de grootte van een Fransch öcentimenstuk. Het kan volgens schatting eene waarde hebben van 40 tot 50 fr, Daags nadien wierp men uit het venster van het paleis eene handvol zilvergeld naar een anderen bedelaar. „De politie, om te voorkomen dat er misbruik van zou gemaakt worden, heeft bevolen geene orgeldraaiers meer langs daar door te laten." Sa X m&ti A jV I* Bij eene uitzetting van een wanbe- talenden pachter in de omstreken van Cork, in Ierland, had Dinsdag 11. weder een hevig tooneel plaais. Eene vrouw en haar broeder verdedigden met een hooivork en eeue zeis het huis. Twee deurwaarders en ettelijke politie agenten werden vrij ernstig gekwetst en ten slotte werden bij het gevangennemen der vrouw onderscheidene agenten door haar gebeten. AXKH11J De kamer tan afgevaardigden behan delde gisteren uitvoerig de motie van den heer Delaporte, betreffende terugroeping van den heer Ricbaud als gouverneur van ludo- China, die op zijn terugreis aan de cholera is overleden. De discussie was zeer levendig. De heer Milleraud stelde voor, aan de re- geeriug mededeeliug te vragen van de dépêche, waarbij de heer Richaud werd teruggeroepen doch dit voorstel werd met 304 tegen 258 stemmen verworpen. S J»A3i J K. Volgens de Annates van prof. Pasteur zijn te Barcelona tot 1 April 1889 door dr, Ferran tegen de gevolgen van hondsdolheid ingeënt 439 personen, waarvan 90 personen gebeten door honden waarvan het bestaan van dolheid gebleken is door proeven, op het laboratorium verricht, 107 personen ge beten door honden, dol bevonden volgens verklaringen van veeartsen en doctoren, en 242 personen gebeten door honden verdacht van aan dolheid te lijden. Van de 498 ingeënteu is er niet één overleden. Nog entte dr. Ferran 110 bonnen in tegen de hondsdolheid. Deze honden bleven in het leven. 1ÏA l.i K. Voor 60 ondergeschikte ambtenaars- plaatsen bij de posterijen hebben zich 11,00(1 sollicitanten aangemeld, waaronder 200 ge promoveerden die het baantje van besteller begeeren. OI1ITICH 1.AA i> De berichtgever der Kölnische Zeitunf verneemt van goed ingelichte zijde, dat zeer waarschijnlijk iu het najaar de keizer en de keizerin van Duitschland koning Umberto en zijne gemalin te Monza eet bezoek zullen brengen. Van daar zou hel keizerlijke paar zich naar eene of andere Italiaansche haven, misschien Napels, begeven, om zicb daar naar Athene in te schepen, waar HH. MM. den 6den October hei huwelijk van den kroonprins met prinses Sophie van Pruisen zullen bijwonen. Te Sigmaringen bevinden zich op dill oogenblik tal van vorstelijke personen, die doel hunne tegenwoordigheid luister komen bij» I ten aan de huwelijksplechtigheid vau t I erfprins Wilhelm van Hohenzollern met prins I Maria Theresia van Bourbon. Behalve het keizerlijk echtpaar zijn aldtf aanwezig de koning en de koningin W I Saksen, de koning eu koningin van Rumenï, I met deu kroonprins, de ex-koning Frans® Napels, Badensche, Beiersche, Saksische n Belgische prinsen en prinsessen enz. Dinsdag heeft een groot galadiner pM® gehad ter inwijding van de feesten, bene?®' eeue feestvoorstelling in het théater. itOSTK MSBJ H. De commissie voor de baitenlandsche aangelegenheden nit de Hougaarsche del'" gatie kwam gisteren bijeen. Verschillen" vragen werden aan graaf Kaluoky gedaaii omtreiit de buitenlandsche politiek. H'j verklaarde o. a. dat de regeeriug geen recht- streeksche berichten over de beweging w Novi-Bazar had ontvangen. Indien zij ge' grond zijn, geldt het hier een Muzelman^® beweging, uitgelokt door het ongegro» gerucht van den afstand van het Sanoja' aan Servie. De minister bestreed verdft de pessimistische opvattingen. De verbos* ding van Oostenrijk-Hongarije tot de Balkan* staten is bepaald 'beter dan na het tracts' va:i Berlijn, doch de ontwikkeling in staten, waar alle buiteulandsche inmeng'11' uit den aard der zaak is buitengesloten, slechts langzame vorderingen maken- De minister zeide veider: Tot de sfdw king door koning Milan was reeds oce'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2