s& - Mi.j m BU& «.j mm af trekking van kamerbewaarder bij het depar tement van financiën, behoudens aanspraak op pensioenzijn bij voornoemd departement benoemd: tot kamerbewaarder H. Franken, thans bode; tot bode 11. Beekink, thans vaste knecht; is bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid le kl. de officier van gezondheid 2e kl. dr. H. A. Van der Hout. is aan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat M. P. 11. A. Kurze, van bet koloniaal werdepot, vergunning verleend tot het dragen van het onderscheidingsteeken 3e kl. voor negenjarigen militairen dienst in Duitschland is de le-luit. T. Rutgers van der Loeff, van het wapen der inf., thans op non-act., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1050 'sjaars; zijn de heeren F. A. Karthaus en S. B. Nicolaï, artsen, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2e kl. bij het personeel van den geneeek. dienst van het leger in Ned.- lndië. JJ f S 3ENLANÜSOHE BEMCMXËN De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f 21,358,023,7 7 en bij de betaalmeesters. 1,736,452,896 Te zametif23,093,076,866 Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- Btoomscbip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, den 2isten dezer van Plymouth vertrokken. Aan bcord was alles wel. (St. Ct.) Gisternamiddag is op de lijn Aljeh- straat der llaagscke Tramwegmaatschappij bij de Celebesstraat een passagier, die op het voorbalkon op de leuning zat, achterover gestort, onder den wagen geraakt en kort daarop overleden. Op het terrein van het Kurhaus te Scheveningeu heeft de shah wellicht eene kleine les in de etiquette willen geven. Men scheen uit het oog verloren te hebben dat bij het toedienen van spijzen, dranken en ververschingen, een souvereiu afzonderlijk behoort te worden bediend. Althans een knecht die de sbah een glas punch h la romaine wilde aanbieden, naderde Z. M. met een blad waarop gevulde glazeu gereed ston den. De Perzische vorst scheen niet te willen veronderstellen dat de inhoud van het pre senteerblad ook voor andere bestemd kon zijn, en haalde met de lepeltjes uit de ver schillende glazen een weinig van den ver- frisschenden kost, waarna hij den knecht minzaam wenkte dat hij voldaan was. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Boskoop van 24 Juni: Gisterenavond 8 uur werd de orde in deze gemeente op ernstige wijze veistoord. De agent van politie R. verkeerde in be schonken toestand en werd, door de dorps straat gaande, gevolgd en uitgejouwd door eenige jongens. Hierover werd hij woedend en ging naar zijne woning, haalde eene geladen revolver en schoot op het publiek dat reeds tot hon derden aangegroeid was. Een der wethouders, daar toevallig aan wezig, snelde naar den burgemeester en ging met dezen en den anderen wethouder, die inmiddels kwam, naar de woning van den razender) man. Het kostte den burgemees ter heel wat moeite de revolver meesier te worden, en daar de ongelukkige steeds woe dender werd, moest hij gebonden en in ver zekerde bewaring gebracht worden. De revolver waarmede hij vier schoten op liet publiek gelost heeft, doch zonder iemand te raken, is, benevens eene doos met eene aantal patronen, door den burgemeester in beslag genomen. Gisterenmiddag is een zes-jarig jon getje te Rotterdam in de dakgoot van een pand aan de Peperstraat geklommen. Van een hoogte van vier verdiepingen viel het kind naar beneden. Zwaar gekwetst werd het opgenomen en naar bet Ziekenhuis ge bracht maar wa9 voor de aankomst daar ter plaatse reeds overleden. Naar wij vernemen is gisterenmorgen te Haarlem gevankelijk binnengebracht de man, die de medailles ten kantore van de firma E. H. Kreiage Zoon heeft gestolen. Door de Amsterdamsche recherche is hij aangehouden en is genaamd V. Nader meldt men ons nog, dat de zuster van C.die als opkooper in voorarrest is, alsmede een goudsmid te Amsterdam V. hebben herkend als den persoon die medailles te koop heeft aangeboden. Bovendien moet hij door verschillende personen aldaar zijn gezien, ook in den avond vóór den diefstal, zelfs gisteren nog, met andere personen hier rondrijdende. De vermoedens hier en daar vermeld, dat personen te Heemstede gevat, schuldig zouden zijn aan den diefstal, zijn uit de lucht ge grepen. (if. Ct.) Zondagavond te 7 uur is de heer H. J. Rodenhot uit Amsterdam, met zijn lucht ballon Excelsior van liet sportterrein De Piioenix" le Haarlem, opgestegen. Onder begunstiging van prachtig weder had de opstijging plaats ten aanschouwe van dui zenden personen, die op en nabij het terrein hadden postgevat. De ballon steeg, wegens windstilte, bijna loodrecht omhoog en dreef langzaam over de stad, ju zuidwestelijke richting voort. Even na 8 uur daalde de ballon en streek neder op een weiland van de buitenplaats Mpfienbusch, bij (ie water leiding onder Heemstede. De tocht werd medegemaakt door de heeren S. uit Arnster dam en C. Surgdrager, onderwijzer te Haar lem. Eerstgenoemde bekwam bij bet ver laten van (le mand eene kleine verwonding aan een der duimen, overigens is de reis gelukkig algeloopeu. De ballon bereikte eene hoogte van 108) M. Naar men verneemt heeft zich eene commissie gevormd tot dadelijke indijking van het wad tusseheu Ameland en tien vasten wal, ten einde tot de beoogde landaanwinning te geraken. Een uitgewerkt plan is daartoe aan den minister van Waterstaat ingediend het is opgemaakt door den heer C. Lely, ingenieur, chef van het technisch onderzoek der Zuiderzee-Vereeniging. De genoemde commissie bestaat uit de heeren G. W. II. Van Tijen te Amsterdam, H. C. Van der Houven van Oordt, lid der ged. staten, com missaris der maatschappij tot bedoelde land aanwinning, te Apeldoorn, eu mr. J Kappeyne vair de Coppeiio te Amsterdam. (ff.) Door de arrondisseaierrts-rechtbank te 'Piel is, ter vervulling van da opengevallen betrekking van kantonrechter le Druteu, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. YV. A. Van Lidtb de Jende, advocaat en procureur te Tiel. mr. A. 13. K. E. Schouten, oud-griffier bij het kantongerecht te Roermond; en mr. C. W, Vollgrati', griffier bij het kan tongerecht te Harderwijk. Op Vrijdag jl. is er brand ontstaan in een bosch, bezaaid met jonge deunen, toebehoorende aan baron Brantseu van de Zijp en gelegen aan den Deelenschen weg onder Arnhem. Hoewel de brand spoedig door wegwerkers en andere personen werd ontdekt, die met zaudstrooien het vuur Hoof den, is locli nog ongeveer een bunder bosch vernield geworden. Daar ter plaatse bevond zich een persoon, die door de politie werd verdacht deze en vorige bosch- en heidebranden le hebben gesticht, waarom hij is aangehouden en naar de politiewacht overgebracht. Deze persoon toch :s, niettegenstaande hij in de oude stad woont, altijd bij de bosch- en heidebranden gezien, hetwelk niet steeds aan een toeval kan worden toegeschreven. Naar wij vernemen is Bij, nadat verschil lende getuigen ziju gehooid, in arrest gehou den en naar het huis vau arrest overgebracht. (Arnh. Ct.) Eene serenade aangeboden door het te Middelburg in garnizoen liggende corps officieren, aan hunnen tot overste benoemden chef, G. Van Nouhuys, werd door ongere geldheden vau het volk in dier mate ver stoord, dat de flambouwdragers zicb tot zelf verdediging genoodzaakt zogen met hunne toortsen er op in te slaan. De politie weerde zich dapper, en nam met veel moeite, eenigen der belhamels iu hechtenis, waarop de rust weder terugkeerde en het geheel verder zonder stoornis afliep. Volgens geruchten, zou onder YVeert eene oude vrouw vergiftigd zijn. De justi tie te Roermond houdt zich un t het onder zoek der zaak bezig. BUITENLANDSOHE BERICHTEN. M' Jü JL Cï 35. De shah van Perzie wordt op 26 dezer te Spa verwacht, om eenige dagen rust te nemen. E M G Bi 1. A N Si In de gisteren door liet lagerhuis gc- houden zitting heefi sir James Eergusson j op eene vraag van den heer Mac Lane S verklaard, dat het recht tul het leggen van spoorwegen in Perzie niet aan Rusland is verleend. E l "4 sa ïft I.? SS. De kamer van afgevaardigden heeft de begrooting van oorlog in haar geheel aangenomen. Bij de beraadslaging over het budget van openbare werken beeft de heer Provot de regeering geïnterpelleerd over de onregelma tigheid welke in 1884 door het ministerie is gepleegd. Het betreft eene schadever goeding van 8400 fr. welke jaarlijks aan den senator Béral is betaald. Na een debat, waarin de heeren Yvc-s Guyot en Reynal deelnamen, werd eene motie, waarmede de regeering zich had ver- eenigd, om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, met 382 tegen 3 43 slem- men verworpen. De heer Déroulède is vrijgesproken van de beschuldiging van rebellie jegens een commissaris van politie, maar tot 100 fr. boete veroordeeld wegens beleediging. De heer Laissant is vrijgesproken, doch de heer Laguerre tot 400 fr. boete veroordeeld wegens bedreiging jegens een ambtenaar. SUÏ J K. Eenige afgevaardigden he rben de aan dacht van den minister van oorlog geves tigd op de groote strijdkrachten, welke den sultan van Marokko zullen vergezellen op zijne reis naar Tanger en op het onvoldoende der Spaausche garnizoenen op de Marok- kaansche kust. De minister van oorlog ant woordde dat hij de noodige stappen zal doen om deze vestingen voor een overval te behoeden. Het kabinet beeft geen bericht uit Berlijn ontvangen, dat veronderstellen doet dat keizer Wilhelm voornemens is een bezoek te brengen aan de koningin regentes tijdens haar verblijf te San-Sebastian, in deu loop der maand Augustus. ïWITSKKAAAI SS. De nationale raad heelt zonder dis cussie het besluit van den bondsraad goed gekeurd betreli'eude eene leening van 16 miliioen voor het aanschaften van geweren en ammunitie. oDimcau-f». Prinses Louise Sophie van Sleeswijk- Holsteiu is Zaterdagochtend vroeg met haren broeder hertog Ernst Giinther van Dresden naar Berlijn vertrokken. Aan het station deden de Pruisische gezant, de secretaris van legatie en vele aanzienlijke personen haar uitgeleide. Te 12 u. 20 kwam de vorstelijke bruid te Berlijn aan, werd daar door verschillende autoriteiten verwelkomd en reed iu een open toet vier van den zadel bereden Traklieuer paarden gespannen rijtuig, tnet twee voorrijders en een konink lijk stalmeester voorop naar het slot Bellevue overal door eene talrijke menigte hartelijk toegejuicht. Zij droeg een resedakleurig zijden kleed. Het paleis was, evenais het stationsgebouw, met allerlei groen, rnyrteu, palmen en oranjeboomen versierd en tal van waardigheidsbekleders wachtten er de prinses op. Achtereenvolgens verschenen j de kroonprins en prins Eitel ïrits met hun I gouverneur en prins Adalbert met zijne I gouvernante, de zuster der bruid, priuses S Feodora, hare moeder, hertogin Adelheid, prins Albert tan Pruisen, regent van Bruns- wijk, de bruidegom, Prins Frederik Leopold, in de gaia-uuiform van de gardes-du-corps, met de versierselen der Hoheiizollernsche huisorde, hertog en hertogin Johau Albert van Mecklenburg Schwerii., hertog Ernst Giinther, de prinsen Von Hohenzoiiern, prinses Louise van Pruisen, prinses Friedrich Karl en prins Hendrik van Pruisen. Te half één verschenen in een open met twee paarden bespannen rijtuig de keizer eu de keizerin, de eerste in de uuiform van ziju eerste garde-regiment te voet, de laatste in staalgrijze zijde met een ivoorkleurigeu, met goudgestikte cbale en hoed van dezelfde kleur. Beiden droegen de versierselen der orde van den Zwarten Adelaar. Spoedig daarop kwam het rijtuig met de bruid aan, wie bare zuster, de keizerin, uit liet ven ster groette. De keizer, omstuwd van al de prinsen aan het portaal staande, trad terstond op het rijtuig toe, begroette de prinses en geleidde haar onverwijld naar haren bruidegom. De keizerin kwam hare zuster aan de laatste tredeu vau de trap tegemoet en begaf zich met haar eu het verdere hooge gezelschap naar de ronde zaal, waar een déjeuner vau 18 couverts gereed stond. Van de tinne van het paleis wapperde de purperroode koningsvlag. Bij de gala-voorstelling der opera Rienzi welke Zondag in tegenwoordigheid der gasten ter bruiloft van prins Frederik Leopold plaats had, viel een ongeval voor dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. In het tweede bedrijf geraakte de solo danseres Mile. Sontag, ondanks de bescher mende afsluiting, met de metalen versierselen harer kleederen tusschen de geleidraden der e'ectrische verlichting. Dientengevolge had er eene ontlading van electriciteit plaats, waardoor de danseres iu brand vloog. Met natte kleeden werden de vlammen uitgedoofd, doch dn ongelukkige kunstenares bekwam ernstige brandwonden. Eene dreigende paniek onder bet publiek werd tegengehouden, niet het minst door de kalme houding van de keizerlijke toe schouwers, doch onder het ballet personeel ontstond groote verwarring. De danseressen stormden in hare danskleederen door de nooduitgangen de straat op en begonnen daar brand en om hulp te roepen, terwijl in de zaal alles reeds afgeloopen en de voorstelling weder aangevangen was. De aanspraak van deu keizer van Oostenrijk tot de delegaiien wordt te Berlijn behalve door de Kreuzzeitungvooral hierom pessimistisch beoordeeld omdat Z. M. to, een dnr leden zeideDe nieu wsbladen zien den toestand, met name die in Servie, tg zwart in; er bestaan goede gronden voor vreedzame vooruitzichten. (H. Ct.) ilOKËAKUE. De Nemzel verklaart zich zeer tevreden met de troonrede, omdat daarin de ,uitdrnk- king ligt eener bezadigde politiek en er het vaste besluit uit blijkt, zich te verzetten tegen al degeneu die door de vreedzame ontwikkeling in het Oosten in hunne plannen worden gedwarsboomd. De Pesther Lloyd zegt, dat de zinsnede betreffende Servie niet Je beteeken is heelt van eene bedreiging, maar wel van eene ernstige waarschuwing. Groot gewicht moet worden gehecht aan de vriendschappelijke woorden des keizers omtrent Bulgarije. Wat Servie betreft, Oostenrijk kan zich niet ver eenigen met de dubbelzinnige politiek van dat land. Servie behoort dezelfde onpartij digheid te betrachten als door Oostenrijk wordt aan den dag gelegd. SIlKFIi. De troonrede van den keizer van Oostenrijk heeft in de regeeringskringeu een goeden indruk gemaakt. Met genoegen is in die rede opgemerkt, dat men zich in da toongevende kringen van Oostenrijk niet laat medesleepen door den pennestrijd tegen het bestaande regeerstelsel. PEU TELEGRAAF. LONDEN, 25 Juni. De Standard ver neemt uit Atheue, dat de terugroeping den gouverneur van Creta daar als zeka wordt beschouwd, hoewel de gouverneur dooi den Russischen consul wordt gesteund. I)t Tnrksche commissaris heeft de moeilijkheden reeds bijna uit den weg geruimd. De Timet vindt het kenmerkend, dat i Russische kroonprins op zijn reis van Peten- burg naar Stuttgart zich te Berlijn niet heef opgehouden eu zelfs door geeu Duitsch amb tenaar is begroet. Volgens de Time» beschouwt meu iu tieke kriDgen te Belgrado de toespraak va» keizer Frans Jozef als een antwoord op de» toost, dien czaar Alexander op deu vod van Montenegro uitbracht. PETERSBURG, 25 Juni. Het Jourti de St. Petersburg deelt de rede, door kef Frans Jozef tot de Delegaties gehouden ms zonder er eenige toelichting bij te voegei Alleen doet het blad die plaatsen bijzondt duidelijk uitkomen, waar gesproken wol' van het onveranderd voortduren der go' betrekkingen met de andere mogeudhei en de hoop op behoud van den vrede ww uitgesproken. LONDEN, 25 Juni. Reuters baren verneemt, dat de Fransche regeering weigeren haar toestemming te geven tol* conversie der geprivilegeerde Egypt®'" schuld, tenzij Engeland voldoende w»"' borgen geve voor de ontruiming vauEgJP1® door de Engelsche troepen. BERLIJN, 25 Juni. De Nordd. Alk Zeit. geeft een historisch overzicht van wijze, waarop Zwitserlauds onzijdigheid sedert het congres van Weenen heeft ont wikkeld. De slotsom, waartoe het blad kom is, dat deze onzijdigheid niet uitsluitend een recht is, hetwelk Zwitserland is verleend,® evenmin alleen verplichtingen oplegt. „Wanneer zegt het blad -bet eeB der grondstellingen is van het volkenrec i dat geen regeering op haar gebied liet e ramen van aanslagen tegen de veilighe"1 een anderen staat mag toelaten, dan i deze stelling des te meer voor den «taa'i wieu de onzijdigheid en de onschendbaar van ziju grondgebied is gewaarborgd- a of bevordert de onzijdige staat derge ij^ aanslagen tegen andere staten, da" hij inbreuk op het privilegie, betwei is toegestaan. Dit is nog in grootere

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2