BINNEN LAN D SC-H E BERICHTEN. jks» .was sa. ku> am «ra am nats «ca «sa» «j jassa. ^au. nac LËIEMiS20 Juni. Voor het beroep naar de Ned. Ger. lente alhier heel't bedankt ds. E. Eisuia, 1 nekotn. Op het zestal voor predikant bij de I1..!. Iiutb. gemeente te '9 Gravenhage ko.' voor ds. C. A. Eveleiu. Bij het- gisteren te 's Gravenhage ge- 1 examen voor apothekers-bediende is .1 .rgdinej. C. 8. Dee. Gistermiddag werd op de Haarlem- m' raat eene vrouw aangereden door ilbury. Aan het hoofd verwond werd bij een brooddepot in de buurt van de aats van het ongeval ingebracht en ver.'.orgd. Gisteravond geraakte aan de Uiterste* t een jongen te water. Een voor- ger begaf zich eveneens te water en lit hem gelukken den jongen behou den an den wal te brengen. Hedenmiddag is op de Koreubrug meisje, dat vóór langs een voertuig snellen, door dat voertuig, dat door bestuurder niet meer kon worden terug- den, over een der armpjes gereden, lichaamsdeel daardoor belangrijk letsel bi im. OKI V EK SIT EIK'. Aan de rijks uiniversiteit alhier zijn dt lgende examens afgelegdde heeren J. G estra van Holthe en H. Philips, can- ii Is examen rechten, D. J. Wolfson, oct raai examen rechten, P. L. Van Onwer- en K. Ten Have, eerste natuurkundig examen. OFFICIEELS BEltlCHTEtV. ij kou. besluit zijn benoemd bij liet en der inf.; bij liet 3de reg. tot luit.- de maj. G. Van Nouhuys, van bet km :-s; bij het 6e reg., tot maj., de kapt. L. De Petit, van het reg. gren. en rsbij het wapen der art.bij het 4e reg. vest.-art., tot kapt., de le-luit, adj. A. J. B. Six, van het 3e reg. velrl- i. t.bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen tot kapt., de ie luit. J. Z. ten; tot te-luit., de 2e-luits. C. Lank- t en J. E. Verbrugh, allen van dien bij het korps genietroepen, tot kapt, 'e-luit. W. J. A. Colthoff, off. voor spe- e diensten bij bet korps; jn de luit.-kol. H. Van den Bosch, van 6e reg. inf., en de ritin. C. M. Spren- adj. van bet 3de reg. huzaren, op pen- n gesteld en bet bedrag van bet penBioen aald, van den eersten op f 1800 en van dti tweeden op f1300; zijn verleend de volgende pensioenen, als air-iJ. A. Z. graaf Van Recbteren Limpurg, ei .linies der posterijen le ki. te Dordrecht, f 969J. P. Gent, brievenbesteller te Am- rdam, f428; B. J. R. Van Hasselt, com es der posterijen 2e kl., te Vlissingeu, f 570. De kolonel J. W. Boellaard couiinan- aut van het 7e reg. inf. te Amsterdam, il eerstdaags zijn bevel neerleggen en eene ndere bestemming krijgen. Nv. d: D.) De door H. M. de koningin aange kochte Swell, roode Iersche setter, zal, naar de Ned Spurt meldt, 11. K. H. prinses Wilhelmina bij gelegenheid van HDs. ver jaardag worden aangeboden. -~ Na de kennisgeving van het domein- bestuur, dat geen bezwaar heeft tegen het toelaten van een Russsische glijbaan aan het strand te Scheveningen op bet terrein bij de gemeente in bnur, hebben borg. en weth. van 's-Hage, als weder-verhuurders aan de maatschappij zeebad Scheveningen van dat terrein, tbaus vergunning verleend tot het plaatsen van de moutagnes russes. Heden is reeds bet materiaal aangevoerd. Deze vermakelijkheid zal gesteld worden aan den duinvoet tusscbeu liet Kurhaus en bet Oranje-Hotel. De glijbaan zal een net ran- zien bekomen en onder leiding staan van den heer Travaglino, te Amsterdam. Gislernamiddag tusscbeu 4 en 5 uur is te Scheveningen een torpedoboot, uit de richtiug van deu boek van Holland, zeer dicht onder den wal gekomen. De boot kreeg door het winderig weder veel water over, waarna zij tot driemaal toe een schel gefluit deed hooren. Zij werd opgemerkt van den vuurtoren, waarvan de Nederiand- sehe vlag weldra werd geheschen. Tegen kwart over vijf uur is de boot weder vertrokken in de richting van IJmui- den. De bedoeling van een een en ander heeft men niet begrepen. Er waren duizenden toeschouwers aan liet strand. Gisteren ochtend ten lü ure nain te Voorburg, ouder begunstiging van bet prachtigste weder, de voormiddag-harddrave rij een aanvang van paarden die nooit een prijs hebben gewonnen, uitgeschreven door de barddraverij-vireeniging Eendracht te Voorburg, op eene baan aan het Westeinde aldaar. Op een terrein, aan het station gelegen, had men verschillende teuten opgeslagen, om den wedstrijd goed te kunncu gadeslaan, terwijl in ln-t midden een muziektent prijkte wear verschillende nummers door een Duitsch muziekkorps ten beste werden gegeven. Aan de voormiddag-harddraverij namen deel 16 paarden. De prijs van f75 werd behaald door liet paard Jan, eigenaar J. A, Leijster, te Pernis, berijder B. YV. Schippers, en de premie van f25 door liet paard Wil- helmiua, eigenaar J. A. Keijzer te Naald wijk, pikeur N. Reigersberg. Ongeveer te half 3 uren nam de namid dag-harddraverij met paarden van zessenklaar een aanvang. Daarvoor hadden zich doen inschrijven 15 paarden, waaronder waren de prijs- en premiewitiliers van de ochtend-harddraverij Na een zwaren kampstrijd onder een keur der beste harddravers was de uitslag dat de prijs van f200 behaald werd door bet paard Koningin, eigenaar de heer D. F. Florijn, te Rotterdam, berijder G. Koot, de le premie, f75, door het paard Prins, eigenaar en berijder de beer P. Van Santen, te Rot terdam; en de 2e premie f25, door liet paard Otter, eigenaar P. A. Hofstede, be rijder F. Van de Burg, te Wateringen. Na afloop werden de prijzen door den burgemeester, baron Van Tuyll van Seroos- kerken, met een toepasselijk woord aau de overwinnaars uitgereikt, terwijl hij de eige naars en berijders der deelnemende paarden namens de vereeniging dank zeide voor hunne belangstelling. Naar wij uit goede bron vernemen, worden te Voorbout pogingen aangewend om er een hulpkantoor van de posterijen gevestigd te krijgen. Vroegere pogingen zijn mislukt. Ais men nagaat dat alleen het se minarie Hageveld ruim 200 bewoners telt, allen briefschrijvende bewoners, en Voorhont door de bloemencultuur steeds vooruitgaat, dan zal men moeten erkennen dat de ves tiging van een hulppostkantoor niet alleen ge wettigd, maar in het belang van liet publiek en van den bloeuibollenhandel noodzakelijk is. Voorhout ligt ruim uur van Piet Gijzeubrug verwijderd. Nu gaan de brieven eerst per bode van daar naar Noordwijk en van bier naar Voorhout. Er zijn gevallen voorgekomen, dat brieven van Piet Gijzen- brug naar Voorhout eerst na 36 uren bun bestemming bereikten. Dezelfde bode, die nu de brieven van Noordwijk afhaalt, kan, bij vestiging van een hulpkantoor te Voor hout, dit bij" iederen loop aandoen, waardoor slechts een vertraging van J uur ontstaat. (Tijd.) De minister van marine, Dinsdag avond per laatsten trein te Helder gearriveerd, bracht gisteren een bezoek aan den directeur en commandant der marine te Wiliemsoord, en nam in oogenschouw het marine etablis sement, het kou. instituut voor de marine, Zr. Ms. sehroefstoomschip le kl. Atjeh, liggende in de haven te Nieuwediep, en begaf zich daarna naar het fort Oostoever, ten einde de werkzaamheden van den bouw van het nieuwe projectieien-magaziju gade te slaan, en vertrok daarna per tnin 7j uur weder. Den miuisler is uitgeleide gedaan door vlag hoofd- en verdere officieren der zee- en landmacht. Het plan om eeu kleine badplaats aan bet strand te Huisduinen (bij Den Helder) tot stand te brengen, is wegens gemis aan deelne ming, opgegeven. Het laatste detachement infanterie, dat nog in de venen is, keert heden te Deventer in garnizoen terug. De detachementen cavalerie zijn allen terug. Het Hbl. bevat aangaande het bezoek van den shall aan IJmuiden, nog het vol gende Na bet dejeuner aau boord der Ceres ging bet gezelschap over op de Hercuies, waarmede een tochtje op zee werd gemaakt, tot genoegen van den shall, die dit reisje hoogst merkwaardig vond. Van IJmuiden ging de tocht naar Zaandam, waar de shah, rondgeleid door burgemeester Versteeg, het Czaar Peterbuisje bezocht. Te kwart voor tienen gisteravond kwam de shah met klein gevolg in het Votkspaleis waar een duizend of zes menschen zijn komst verbeidden. Z. M. was in klein tenue met schouder bedekkingen van groote in diamant gevatte gekleurde steenen, en een solitaire grooten diamant aan een kettinkje op de borst. Vol gens kenners zijn al de diamanten, tot dus verre hier door den shah gedragen, van Indisch slijpsel, zoodat ze niet het vuur en de schittering hebben, die door de Ainstcr- iamsche kunstnijverheid deu edelsteen wordt gegeven. Of dat inderdaad zoo is kunnen we niet beoordeelen. De shall, vergezeld van den burgemeester en generaal Verspyck, niet in uniform, bij wieo zich later andere autoiiteiten voegden, werd in de vestibule opgewacht door de boe ren Huizinga en Dellebarre en door een dichte haag menschen, gedeeltelijk door in fanteristen gelijnd, voor een open ruimte voor het orkest geleid. Daar waren keurige bloemen fraai geschikt en noodden gemak kelijke fauteuils op kostbare tapijten tot zitten. Nasreddin nam plaats en hoo de eenige muziek- en zangnummers. Hij verzocht den burgemeester zijn tevredenheid te doen be tuigen aan Joh. M. Coenen, en aan mevr. d'Albret. De burgemeester gaf daaraan 011 middellijk door tusschenkomst van den hoofd commissaris Sieenkamp gevolg. Na de muziek te hebben aangehoord, wan delde de shah naar de andere zijde van de zaai, waar eveneens zetels gereed stonden. Het ballet van het gezelschap, dat nu aan het Volkspaleis is verbonden, zag hij blijk baar met veel genoegen. In de muziekbe geleiding komt een solo voor de piccolo. Nauw had de heer Schoeuiau die geblazen, of de beer Steenkamp bracht den fluitist een pluimpje van den shah. De vertooning van de Abdullahs werd nu door deu monarch bijgewoond. Hij vertoefde vervolgens een cogenblik iu de bestuurskamer, wandelde daarna weder door het midden der groote zaal naar het orkest, dat de volksliedereu speelde, sloeg rechtsaf de bijzaal in, en toen door de groote zaal naar de vestibule eu iu het open rijtuig naar bet Amstel-Hotel. Heden bezoekt de shah Haarlem en des avonds liet circus Carré. Gisteren heeft het boog militair ge rechtshof le Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van den korporaal H. Fekken (die eenige tijd geleden in dronkenschap den sol daat Stavast 's nachts achter de kazerne "Damlust" te Utrecht doodstak). Het hof heeft hem vrijgesproken van de aanklacht, dat hij gehandeld zou hebben ffmet voorbe dachten rade", maar hem schuldig verklaard aan mishandeling, den dood tengevolge heb bende, en hem veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf, met vervallenverklaring van den militairen stand. De volgende daad van de onderofficie ren van het 2de reg. infanterie, die schiet oefeningen in het kamp bij Zeist hebben medegemaakt, verdient melding. Nabij het kamp bevindt zich een melkhuis, dat door een moeder met baar dochter wordt gehouden, Eenige manschappen hadden daar sterken drank gevorderd, die huil werd geweigerd. Hierover gebelgd, besloten zij den laatsten dag van hun verblijf in liet kamp den inboedel van het melkhuis te vernielen. Deze toeleg kwam ter oore van de onderofficieren van evengemeld regiment, die besloten hadden wanordelijkheden en bestraffing der manschap pen te voorkomen. Hoewel verlof hebbende, dien dag naar Utrecht te mogen gaan, bleven toch twee onderofficieren van elke compagnie, daartoe bij loting aangewezen, in de nabij heid van het melkhuis de wacht houden, met het gevolg, dat de bedoelde manschappen, hun meerderen ter plaats vindende, hun voornemen lieten varen. Eergisterenavond omstreeks 10 uur heeft in de Mariënburg-kazerne te Nijmegen een treurig voorval plaats gehad. Eeu jeug dig onderofficier maakte tijdens hij zich ai- leen op de onderofficierskamer bevond, door een geweerschot een einde aan zijn leven. Vrees voor straf, waardoor hem de toe lating tot het examen voor den cursus zou kunnen worden geweigerd, moet dezen jon gen man, die ouder zijne kameraden vele vrienden telde, tot die wanhopige daad ge dreven hebben. NCt Een meisje van 12 jaren heeft van eene dame iu bet spoorwegstation te Gro ningen eene portemonnaie met ruim f40 ontvreemd. Zij kocht voor het gestolen geld een spoorkaartje Groningen Den Haag en vertrok Zondag middag derwaarts, hare ouders doodeiijk ongerust achterlatende. Te 's-Gravenbage zwierf zij echter nog laat in den avond op straat en werd daar door de politie aangehouden die haar naar Grouiugeu teruggeleidde. Zij had nog f35 in haar bezit. Te middernacht hoorde men Maandag iu de woning van den houthandelaar G. v. C. te Oirscliot een donderend gekraak en ge- druisch. Bij onderzoek bleek, dat zijn broeder W. v. C. met bed en ledikant door den ver- sletene vloer was gestort eu geheel ongedeerd in den kelder van een belendend huis lag. Nauwelijks had de goede zeventigjarige man zich van de plaats des onheils verwijderd, oi' een gedeelte van den muur viel op de legerstede. LEIDEN, 20 Juni. I11 liet Nutsgebouw alhier werd heden de jaarhjksche vergadering gehouden van de Miatschappij der Nederlandsche Letter kunde. De hoogleeraar, dr. J. G. R. Acquoy, leidde zijne toespraak ter opening van de 122ste vergadering in met eene herinnering aan de verschillende wijzen, waarop sedert de stichting der Miatschappij in 1766 de jaarlijksche bijeenkomsten door den voor zitter werden geopend, iu verband met de in den loop der jaren gewijzigde voorschrif ten der wel. Na deze vluchtige herinneiing kwam de voorzitter tot zijn eigenlijk onderwerp de christelijke typologie iu beeld, 111 woord en in handeling, een onderwerp, dat tot dus verre nog nooit in zijn geheel behandeld is, en waarover hij meende eenig nieuw licht te kunnen doen opgaan. Na onderscheidene bijdragen van stad- genooten als de heeren dr. Dozy, dr. Fruin, dr. Du Rieu, dr. Muller, mi'. Fockema Andieae en dr. Pieyte, werden tot leden benoemd de heerenmr. A. Van Wessem, te Tiel; dr. F. Van Eeden, te Bussum; Dan. De Lange, te Amsterdam; dr. D. C. Nijhoff, te 's GravenhageM. E. Van der Meulen, te Bolsward; dr. F. Buiten rust Hettema, te Zwolle; J. P. J. W. Korüdörffer, te Breda; mr. R. Melvil baron Van Lijnden, te Utrecht; V. Loosjes, te Beemster; jhr. mr. J. Roëll, te 's Graven hage; dr. T. Cannegieter, te Utrecht; dr. K. Kuiper, te Haarlem; C. G. Chavannes, te Leiden; P. Du Rieu Jr., te Leiden; A. L. YV. Seijffardt, te 's Gravenhagedr. Swart Abrahamsz; dr. S. D. Van Veen, te Groningen; H. E. Beunke, te Breda; mr. S. Muller Hz., te Rotterdam; dr. J. Van der Vliet, te Haarlem; P. De Wit, te Parijs; Er. Von Bodenstedt, te Wiesbaden; Wilhelm Baumker, te Niederkrüchten bij Aken. I11 de hedenmiddag gehouden zitting van de eerste kamer is zonder beraadslaging aangenomen het voorstel tot wijziging van art. 46 van het reglement van orde: daarna met eenige discussie het wetsontwerp tot aanvulling van de vierde afdeeling van den eersten titel van her Wetboek van Strafvor dering. Daarna bet wetsontwerp, tot verlen ging van den duur der voorloopige regeling van het behoud der vicariegoederen en ten slotte het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V voor 1888. Bij de verkiezing voor de provinciale staten iu bet district Vlaardingen waren uitgebracht 2985 stemmen. De heer Pau- lus Kikkert (1.) had 1226, de heer A. W. Schippers (a. r.) 903, de heer A. tl. C. M. J. IJzermans (r. c.) 795 st., zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Kikkert eu Schippers. De onderhandelingen tusschen den Staat en de Ned. Rhijnspoorwegmaatschappij, betrekkelijk het overnemen van alle lijnen welke hier te lande door die maatschappij worden geëxploiteerd, zouden thans reeds zoover gevorderd zijn, dat in het aanstaande zittingjaar der staten-generaal een wetsont werp iu dien geest kan worden tegemoet gezien. Nader wordt bevestigd, dat de shah van Perzie morgen ten ongeveer 3 ure te 's-Gravenhage zal aankomen van Rotterdam. Onmiddellijk 11a aankomst gaat de Perzische vorst een rijtoer maken in den omtrek der residentie, waaronder Scheveningen begrepen is. Mocht voor het gastmaal ten paleize nog tijd overblijven, dan zal men den shah voorstel len, dien aan te vullen met een bezoek aan het Huis ten Bosch, het Mauritshuis en de bezienswaardigheden van het Binnenhof. Op last van de justitie zal morgen wederom eeu nauwkeurig onderzoek worden ingesteld, op de plaats waar de moord te Stompwijk werd gepleegd, naar het mes waar mede nog steeds vermoed wordt dat de doodelijke steek werd toegebracht. Vooral de slooteu, in de onmiddellijke omgeving, zullen scherp onderzocht en daartoe droog gelegd worden. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de heer W. M. Visser directeur der Neder landsche stoombootmaatschappij te Rotterdam wegens redenen van gezondheid tegen 1 October ontslag gevraagd uit zijue betrekking. Gisteren is een uit zee komende Urker viscbschuit (U. K. 115) bij het voorbijzeilen van het fort Erfprins te Helder, door een afgevuurdeu granaat getroffen. Het vaartuig verloor mast en want en werd later in ontred derden staat te Nieuwediep binnengebracht. De zich aan boord bevindende visschers be kwamen geen letsel.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2