NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. k 8 0 i I E NI E f8 T Vrijdag 21 Juni 1389, N°. 144. Bureel: Scfteepinsikerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders HEuré. lads- Be fie is ten Het uur der Vergelding. e e Co ui'si iil verschil at dadelijks* behalve op Zon- en feestdagen. Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per uiuitncr 10 Ont. 203e Jaargang. AOVERTEISTIESü: Van 16 regels0.90. Slke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingeni contantzonder rabatper regel 0.10. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 103-116 der Ingekomen Stukken verzonden. .1 A CTl T. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21slen Mei 1889, n°. 88; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voorno md besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag-den Isten Augustus aanstaande t-n dat mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, en h, der wel op de jacht en vis- scherij, is geoorloofd; wordende levens her innerd aan de bepaling van art. 1 van het Heglemenl op de uitoefening der jachten vis- soheiij in deze Provincie, krachlens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op bel water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. Kn zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks Ie doen gebruikelijk is, alsmede in bet Pro- vinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Koniugs voornoemd, FOC K. 's Ghavemiage den 25sten Mei 1889. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 20 Juni 1889, des namid dags, te twee uren ten raadhuize der gemeente. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig de heeren Van Masyk Huyser van Reenen, Fockema Andreae, Schneither, Van llair.el, Alma, Zaayer, Du Rieu, Zille- Beu, Hooi, Knappert, Van Buttingha Wiehers, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Juta, Has- selbach, Tieleman, De Sturler, Verster van Wnlverhorst en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Le Poole, Van der [loeven, Nijkamp en Koetser. De secretaris leest de notulen van de vorige vergadering, de vergadering keurt die goed en de voorzitter geeft kennis van de volgende Ingekomen stukken. 1°. Missive van Commissarissen der Bank van Leening dd. 14 Juni jl. houdende voor stel tot teruggave van een bedrag van 5000 van bet kapitaal der gemeente in de Bank van Leening. 2°. Verzoek van R. Jesse Rz.om conti nuatie in zijne betrekking van Gemeente- Apotheker. 3°. Verzoek van P. Kooreman c. s. tot liet doen dempen van liet gedeelte Binnenvest- gracht van af de Gasfabriek tot de Oost- dwarsgracht. 4°. Idem van J. VV. Boekwijt tot liet leggen van ecne brug over de Witte Singel- sloot. 5°. Idem als voren van H. Van /'oelen over de Rijnsburgersingelsloot 6°. Verzoeken van Dr. W. De Jong en L, J. A. Braakenburg, arts, om benoemd te worden tot gemeente Genees en Heelkundige. 7°. Verzoek van de directie van de Koninkl. Nederl. Grofsmederij om den eigendom van den grond, die bij besluit van 4 April jl. in gebruik is afgestaan. 8®. Suppletoire staten van begrooting en staten van af- en overschrijving, beide dienst 1888, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderbuis en van liet Roomsch Kath. Armbestuur en Wees en Oudclicdcnhuis. 9°. Bezwaarschriften van verschillende per sonen tegen hunnen aanslag in de Plaatselijke Directe Belasting 1889. Aan de orde is nu 1°. het voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel voor de vrouwelijke handwerken aan de scholen n°. 3 en 4 van de derde klasse. Zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. 2°. wordt benoemd tot tweede onderwij zeres aan de scholen n°. 3 en 4 in de vrouwelijke handwerken, mejufvrouw Hen- drika Christina Karstens, met 20 stemmen; dén briefje was in blanco. De hter Zaalberg komt ter vergadering. 3". wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming toegestaan hel verzoek van A. Van Borselen, om een stoep te leggen aan de Hooigracht. 4°. voorstel betrekkelijk de aansluiting van het Stedelijk Museum aan de telefoon. Wanneer de heer Juta goed is ingelicht is de gelegenheid hier niet geopend om 's nachts te telefoneeren. Hij was in prin cipe niet voor een teiefoon in Leiden doch nu ze er eenmaal is meent hij dat 't vooral nuttig is ook des nachts daarvan te kunnen gebruik maken, wanneer voor brandgevaar of gebrek aan politiehulp het meeste kans is. De heer Zillesen heeft eveneens tot nog toe het nut van een telefoon in Leiden niet kunnen inzien; nu is ze er echter eenmaal en zag hij gaarne aan burgemeester en wet houders de macht gege.eu te bepalen dat ook 's nachts de abonuenten zullen kunnen telefoneeren in geval van brandgevaar of behoefte aan hnlp van de politie. De heer Du Rieu wenscble het Museum tdch aangesloten to zien al kon 's nachts geen aansluiting verkregen worden. Er kun nen op een stil oogenblik dieven in het gebouw komen; dan is indien het Mu seum is aangesloten de concierge in elk geval in staat de deuien te sluiten en de indringers vast te houden tot hij de politie heeft geseind. Het gevaar voor brand acht spreker vooi de inrichting grcotor over dag dan bij nacht. De voorzitter antwoordt dat de quaestie van al of geen uachtdienst zal afhangen van het aantal abonuenten. Wanneer het ge tal tot 250 is geklommen kan de raad nachtdienst bevelen. Maar in elk geval is in de concessie-voorwaarden de bepaling op genomen dat het alarmeeren van de politie ook bij nacht voor de abonuenten mogelijk zal zijn. Vorige sprekers verklaren zich met de verkregen inlichtingen tevreden, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangeuomen. Achtereenvolgens worden uu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming toegestaan of goedgekeurd de volgende verzoeken, vuorstel- len of rekeningen als a®. Voorstel tot het vcrleenen van eene tege moetkoming aan den Concierge van het Stedelijk Museum. 7°. Idem betrekkelijk de toelating van meisjes op de Hoogcrc Burgerschool voor Jongens naar aanleiding van het verzoek G. W. F. G. Callenl'cls. 8'. Verzoek van Dr. W. Rutgers van der Loelf, om ontslag als stads genees- en heelkundige. 9°. Idem van P. J. W. Van der Hart, om een riool te leggen in de Pieterskerk gracht. 10°. Aroorstel betrekkelijk het brengen van eenige veranderingen in de lokalen van het voormalig ('aecilia-Gasthuis in ge bruik hij de Maatschappij van Weldadig heid. 11°. Verzoek van J. J. Dijkstra, om vrijstel ling van de betaling van schoolgeld, middelbaar onderwijs. 12o. Idem als voren van Wed. H. J. Hulshof!, geb. A. Siddré. 13o. Idem als voren van J. A. L. De Stop pelaar. 15o. Idem van de Wed. P. Woudenbergom terugbetaling van schoolgeld, lager on derwijs. 16°. Voorstel tot het vcrleenen van afschrij ving of restitutie van plaatselijke directe belasting. 17». Rekening over 1888 van den Schutters raad. 18». Idem van de Bank van Leening. 19°. Rekening dienst 1888 van de stede lijke gasfabriek. 20°. Verslag omtrent de stedelijke gas fabriek over het jaar 1888. Aangehouden tot eene volgende vergade ring wordt punt 6 van de agenda, het J voorstel betrekkelijk het aanbrengen van couigc vorniiJeriBgeu a.'lll het Stedelijk Museum in verband met de oprichting van de kunstzaal, aangezien de commissie van financiën nog geen rapport over deze zaak heeft kunnen uitbrengen. Op punt 14, verzoek van de wed. R. A. Van Deursen, geb. C. J. Proper om terug betaling van schoolgeld lager onderwijs wordt op voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt. Bij de behandeling van de rekening van de stedelijke gasfabriek, dienst 1888, ver lieten de commissarissen de heeren L. M. De Laat de Kanter en dr. P. J. Kaiser, de vergaderzaal en neemt de wethouder de heer H. J. Bool het presidium van den voor zitter over. Daar niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. FEUILLETON. 67). «Ik vrees, Robert," antwoordde hij op dien smartelijken uitroep, «dat ge u te vergeefs opoffert. Ik voor mij ken u te goed, dan dat ik eenig opzet in die ge beurtenis zou vinden, evenmin als Ada, en mocht het al zijn, dat die logementhouder of ziju kellners praatjes uitstrooiden, met al mijn macht zal ik ze weerleggen, en men zal den bankier Lawrence toch wel meer geloof scheuken, dan een koffiehuis- knecht." «Helaas, mr. Lawrence, hoe gaarne ik u gelijk zou geven, ik moet u tegenspreken men gelooft het kwade, onverschillig uit wiens mond het voorkomt, maar al te gaarne. De groote wereld waarin wij ver- keeren, is maar al te tuk op sensatiege- vallen, dan dat zij die schoone gelegenheid ongebruikt zou laten." «Zij bemint alleen uw geld, Robert, zij zal u ongelukkig maken." «Voor mij bestaat er geeD geluk of geen ongeluk meer, mr. Lawrence. Ge doet vergeefsche moeite, ik heb haar mijn woord reeds gegeven, dat mag ik niet intrekken. Hoeveel zou het mij niet waard zijn, als ik van den knellenden band verlost werd, maar het is onmogelijk. Zij zal mij nooit van mijn woord ontslaan." «Ed wanneer zal het offer gebracht worden «Maar al te spoedig, den 28en December reeds. Om de zonderlinge omstandigheden, die tot onze verloving aanleiding gaven, wil zij geen langer uitstel toestaan." «Die slang, ik doorzie geheel haar listig spel, zij is bang, dat ge haar op het laatste oogeublik nog zult ontsnappen, en daarom maakt zij zooveel haast. Zij is evenwel nog niet aan het geweuschte doel, Robert, en het is mij of een geheim voorgevoel mij zegt, dat die vrouw nooit de plaats van mijn Lilly zal innemen." «O! dat uw voorgevoel eens bewaarheid mocht worden 1" kermde Robert, maar hij herstelde zich aanstonds, want de vleugel deuren werden geopend en een lakei diende aan «Mr. Philipp Johnson!" De bankier en Robert stonden op en Philipp Johnson trad binnen. Hij was een schoon man, zijn zwarte haren en oogen gaven hem een uitdrukking van vastbe radenheid, een sierlijke knevel krulde om zijn bovenlip en zijn geheele voorkomen boezemde onbeperkt vertrouwen in. Nog daargelaten den grooten dienst, die hij Ada had bewezen, was hij in de kwaliteit als boezemvriend van Robert reeds een welkome gast bij den bankier, die de verloofde zijner dochter als de beste van alle mannen be schouwde. Op den avond van de onge lukkige sledevaart bad hij den bankier slechta vluchtig gezien en gesproken, want wegens het nachtelijk uur had hij on middellijk, nadat de jonge dame aan de vaderlijke hoede was toevertrouwd, afaclieid genomen, na ziju kaartje te hebben achter gelaten. Reeds den volgenden middag had hij bezoek van Ada's vader ontvangen, die hem voor zijn hulp, aan Ada betoond, kwam bedanken, en bij dit bezoek bad hij een allergunstigsten indruk omtrent den jongen man gekregen. Hij had hem be leefd op een tegenbezoek genoodigd, en Philipp had daar te eer iu toegestemd, daar hij in dien nacht voortdurend de schoon heid en lieftalligheid van zijn bescherme linge had moeten bewonderen. Ook Ada was met die kennismaking zeer tevreden, en zoo wr_ tusscheu i Zij haddei verlof geg te doen. Philipp kleed en zennwaebti n de hand drukte van den vader, die over zijn geluk zou moeten beslissen. Na een oogenblik over onverschillige zaken te hebben gesproken, vond hij gelegenheid zijn vriend in te fluisteren: «Beste Robert, ik zou mr. Lawrence zoo gaarne alleen willen spreken «Ik begrijp je, Philipp," was Robert's antwoord, en kort daarop was de bankier met mr. Johnson alleen. «Mrs. Bauce kondigde dienzelfden avond aan mr. Lawrence en Ada haar aanstaand huwelijk aan. Noch de baukier noch zijn dochter wenschte haar geluk. Koel en zwijgend knikten zij met het hoofd, teu teeken dat zij haar verstaan hadden. Dit moedigde de aanstaande mis. Walton niet zeer aan, maar zij kwam toch met haar verzoek voor den dag Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1