UK Ut» «12 ÏSSÊ. Si'-Li 5SD3» Si.J Aik,. tol ontvanger te Amsterdam, D. Schrader, thans commies-stempelaar met den persoon lijken titel van adjunct-controleur aldaar; tot cumraies-slempelaar te Amsterdam, 1'. Lentz, thans commies-steinpeiaar te Schoon hoven; tot commies stempelaar te Schoonhoven, D. A. J. A. Bondam, thans aide-essaieur te 's Hertogenbosch; is aan C. J. Andreae, thans commies- stempelaar te Amsterdam, verleend de per soonlijken titel van adjunct-controleur; is benoemd tut adjunct-commies bij de directie van de Grootboeken der Nationalen Schuld, C. Slraub, thans le klerk bij ge noemde directie. De luit. ter zee 2e kl. J. J. W. 11. Van der Toorn, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den lsten Juli a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e klasse H. J. Pak. BInn'iüüLAKBSÜHE BËËiüli 1 süN. Blijkens een hij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. in structieschip Nautilus, onder bevel van den .kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, den lSJen dezer te Chris'.iania aangekomen. Aan boord was alles wel. In de gisteren gehouden zitting van de eerste kamer hebben de afdeelingen tot rapporteurs gekozen over de boterwet de heeren; Vau der Breggen, Van Lier, Welt, Pijnappel en Van Swmderen. Het eindverslag is gereed over alle wets ontwerpen, behalve over de boterwet. Heden namiddag 3 uren zullen bedoelde wetsontwerpen in behandeling worden ge nomen. Aan de orde is de vraag, of bet voorstel van 5 leden der kamer tot wijziging van art. 46 van het reglement van orde in be handeling zal worden genomen. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten dat voors.el naar de afdeelingen te ver zenden. De vergadering werd daarna gescheiden. Wegens gerucht zal de tweede kamer reeds spoedig bijeengeroepen worden ter afdoening van eenige kleine en spoedeischende ontwerpen, om daarmee de werkzaamheden voor dit zittingjaar te eindigen. De heeren mr. W. A. Vau Hoek te Middelburg, mr. 1). Smeenge te Meppel en prof. J. Al. Teiders te Delft, in de verga dering van 18 Mei jl. der „Liberale Unie'' tot lecteu vau het bestuur gekozen, hebben die benoeming aanvaard. Het aldus aan gevuld bestuur koos tot voorzitter den lieer mr. E. E. Vau Raalte te Rotterdam. Uit Bad Kreuznach wordt aan het Rul. bericht dat onze koningin het voornemen heeft daar eenigen tijd inet het prinsesje te vertoeven. Voorde talrijke Nederlanders, die aldaar een gedeelte van den zomer door brengen, zou dat zeker eene aangename verrassing zijn. Het Hbl. verneemt, dat inej. C. Al- berdmgk Thijui bezig is met een „schets van het intieme leven baars vaders" en dat prof. Thijms boekerij weldra in het open baar zal worden verkocht. Niet Donderdag zooals dezer dagen is gemeld maar vermoedelijk Vrijdag zal Rotterdam een bezoek ontvangen van deu Shah van Perzie. (A". R. Ct.) Tu elf uur gistermorgen kwam de shah in het Rijksmuseum aau. Z. M. was weder iu klein tenue, en werd tliaiis door eeu tal rijken staf vau waardigheidsbekleders om geven, waarbij zich ook de kleine gunsteling van den shall bevond. Nasserdin (en met Nasr-ed-diu) werd in het rijksmuseum ont vangen door Z. E. den minister van binnen- landsche zaken, de commissie en de directie vau het Rijksmuseum. Al dadelijk trok de groote houten Goliath uit hel vroegere Doolhof, de aandacht van den bezoeker die het beeld „groot" vond en behagen schepte in de logge bewegingen der ledematen. Langzaam voortschrijdende en hier en daar stilstaande, bezichtigde de shah allereerst het museum van oude kuust en het marine- museum. Iu het oude kunst-museum trok vooral het beeld van Sint Servaas zijne aan dacht, zoodat Z. Al. Nasserdin vroeg of deze bisschop nog leefde. In het marine-museum schonk de monarch veel aandacht aan de vlaggeutropeën en, niet het minst, aan de beeldgroepen van onze Nederlandsche kleeder drachten. Met levendige belangstelling vroeg hij in dit museum inlichtingen omtrent scbilderijeu, welke betrekking hadden op onze Nederland sche bezittingen. Toen scheen hij vooral om de beroemde schildcrijverzameling te zijn gekomen, want eenige keeren vroeg Z. AL: waar nu de schil derijen waren lil de groote voorhal van het Rijksmuseum gekomen, zag dc Bliah ecne rij van dames leerlingen van de school voor kunstnaaldwerk. Hij iachte vriendelijk tegen de jonge meisjes, en langs bare rij gaande, scheen hij een revue te houden. Uit de opmerkingen van den shah over de schilderijen schemerde geheel de kunst smaak van den monarch, die trouwens zelf een verdienstelijk caiicatuuiteekenaar is, Rembrandt en De Nachtwacht trokken hem weinig aan, meer Van der Helst en De Schuttersmaaltijd, het meest de dierstukken vau liondecoeter. Ook Oude Testaineutische voorstellingen Irokkeu den bezoeker zeer aan, en daar begreep Nasserdin dadelijk de voor stelling der schilderij. Te half een was het bezoek aan het Rijksmuseum geëndigd. Iu de voorhal had de shah in het Guldenboek met zeer fraai en duidelijk schrift in Arabische letters zijn naam gezet, alsmede de grootvizier Ali Asghad KJian Amimos Sultan. Na het Rijksmuseum verlaten te hebben reed het gezelschap dadelijk naar Artis waar de shall werd ontvangen door den directeur deu heer dr. Westerman en de bestuurdereu. Do geëmployeerden van het genootschap droegen strikjes met de Perzische en vader- laudsche kleuren. Vóórdat de verzamelingen werden bezich tigd, werd den shah in de bestuurskamer eeu dejeuner aangeboden. Aan het dejeuner werd o. a. door den heer Westerman een t ost gedronken op d.- overeenkomst in het Nederlandsche en het Perzische wapen, welke beiden een leeu i voeren. De shah schepte in de woorden van deu waardigen directeur een groot be hagen en liet er dadelijk eene woordspeling op volgen. Meermalen, ook aan dit dejeuner, betuigde de shah zijne groote ingenomenheid met de ontvangst, welke hem hier was bereid die zijne stoutste verwachtingen overtrof. Z. M. noemde zich l'ami des Hollandais en drukte zijn leedwezen uit, dat hij Z. Ai. onzen koning niet had kunnen ontmoeten. Daarom had Z. M. Nasserdin dan ook dadelijk, toen hij in Amsterdam was aangekomen, een te legram aau Z. Ai. Willem lil gezonden, om onzen koning tte bcdauken voor de grace- lijke ontvangst en het geestdriftvolle hulde betoon, waarvan hij hier het voorwerp was geweest. Te twee uur was het dejeuner geëindigd eu bezocht het gezelschap deu tuin en de inrichtingen van Artis. Hier betoonde Z. Al. zich eeu degelijk natuurkundige. Tal van vreemde diereu waren hem goed bekend en de koning vertelde op zeer opgewekte wijze bijzonderheden over het leven der (lieren, welke hij zag. Met de leeuwen eu tijgers scheen hij'zeer goed vertrouwd. De Perzi sche koning voud er behagen iu, de diereu een weinig te vertoornen, die den monarch weinig eerbiedig toebrulden. Nasserdin scheen bijzonder goed geluimd. Hij nam telkens behagelijk een snuifje en waar hij langs zijnen weg dames ontmoette, groette hij lachend tegen haar en sprak hij vleieude woorden over de schoonheden der Nederlandsche vrouweD, wier blond haar en blanke gelaatskleur hem zeer schenen te bekoren. Hij vond onzen dierentuin zeer schoon en vertelde, dat de Berlijnsche dierentuin bij deu onze niet kan halen. Evenwel, de Ber- lijntche olifanten, die op een rijwiel hadden gereden, schenen Z. M. Nasserdin bijzonder behagen ingeboezemd te hebben, doch toen hem getoond wcrJ, dat ook de A uister- damscbe olifanten eene behoorlijke opvoeding hebben genoten en zij allerlei kunstjes kun ueu doeu, scheeu dit den vorst bijzonder le bevallen. Ook het aquarium werd bezocht en muakte zeer veel innruk op den vuist, die de visch- verzamelingen hoogst merkwaardig vond. lutusBchen was het reeds halfvijf gewor- deu, zoodat van het bezoek aan het Pauo rama voor ditmaal werd afgcz en. De shall reed vjn Artis naar de diamant slijperij der heeren Daniels in de Zwanen- burgerstraat. De koning werd daar ontvangen door den heer C. E. Daniels en bezichtigde met veel genoegen de groote diamanten en het slijpen der kostbare steenen. De directie had de attentie gehad, eeu photograpliisch portret van den shall met vele kostbare steenen, sierlijk op een zwarten grond nedergelegd, hem ter hand te stellen. De shah was met deze beleefdheid zeer ingenomen. In het Burgerweeshuis, dal de shah door de Kalvcrstrant Oercikte, werd de Oostersche vorst ontvangen door regenten en geleid naar de regentenkamer, met zoovele oud- Hollaudsche herinneringen gestoffeerd. Door het geopende venster zag hij in den tuin gegroepeerd een aantal weesmeisjes en en kele der kleine knapen, half in de schaduw, half door de zon beschenen, een treffende, kleurrijke groep. De regent mr. Backer sprak den vorst toe. Buiten gekomen, zon gen de kinderen ecu lied. Ook liet school lokaal, waar de kleinere meisjes verccnigd waren, weid door den shah bezocht. Men zag duidelijk hoe vreemd dit geheele schouw spel, dit sehoone tafereel midden ir. het ge woel der groole stad, den Perzischen heer- scher trof. In al den eenvoud was het tooueel voor deu door pracht en praal ver wenden monarch, zeker lang niet alledaagsch. Tegen halfzes reed de. shah naar het hotel terug, waar hij dineerde daarna woonde hij de voorstelling in het circus Carré bij. Waar de shall van Perzie de heer Oscar Carré iu zijn loge ontbood en hem bijzonder hartelijk zijne hooge tevredenheid heeft be tuigd over hetgeen Z. AI. had gezien, dan blijkt daaruit reeds genoegzaam dat de shall zich zeer heeft vermaakt. Maar Z. M. dee.i meer. Hij gelastte een tweede voorstelling op Donderdag e. k., eu verklaarde gaarne een of meer van de ballet ten te willen zien, waarvan hij den roem tij dens zijn verblijf alhier heeft hooren ver kondigen. De circus was gisterenavond vol. De loges waren ingenomen door de otficieele burgerlijke en militaire wereld der hoofd stad, met enkele uitzonderingen. De dames, die op gala-avonden door hare tegenwoor digheid zooveel luister bijzetten aan de voorstelling of uitvoering, met de fraaie toiletten tusscheu de schitterende uniformen, ontbraken bij de genoodigaen. Onder het publiek was het getal dames zeer groot. Dank zij het vrij koele weder en der goede lucht verversching heerschte in den circus een aangename temperatuur, tiet gektele personeel was getooid met de Perzische kleuren, wit eu groen, de raiddcnloge was met tapijten behangen, de uitvoering gaf van het beste te zien dat Carré te zien kan geven. De fraaie vergulde stoelen vau de gemeente tot het meubilair van den stadsscnouwburg heiioor-nde, waren ;u de loge geplaatst. De koningstoel bleek den Shah wat te hoog te zijn, hij liet den stoel ruilen voor een kleinere, en nadat de Perzische en Neder landsche volksliederen waren gespeeld, nam Z. M. plaats, links generaal Verspijck, rechts de burgemeester. De levende talisman was in een zilver uniform rneê, maar versliep een groot deel der voorstelling. De kleine ging van het eene dutje iu liet andere. De Shah droeg diamanten borststukken en een diarnanteu medaillon, hangende aau een kleinen ketting. Hij gebruikte eeu zwar ten tooDeelkijker, en schoof de bril dan op. Aan toejuichingen geen gebrek. De Shall behoort tot het dankbare publiek, de trots van artisten van alien aard, rang en stand. Hij bewonderde de dressuur en applaudis seerde, lachte om een clown en applaudis seerde, zag met aandacht naar de toeren der acrobaten, het schoolrijden en het kunst- rijden en applaudisseerde. Hij kwam op tijd (half negen) en bleef tot bet einde (elf uur), hij amuseerde zich uitstekend en 't is waarlijk voor Amsterdam een voorrecht dat 't door de medewerking van den heer Carré den Perzischen vorst een zoo aangeDamen avoud heeft kunnen bezorgen. Waar de hoofdsteden van Europa zich uitsloven deu Shah feestelijk te ontvangen mocht Amster dam niet achterblijven en is de stad tot dusverre, dank het initiatief des burge meesters, zeer gelukkig geweest in het bieden van verscheidenheid in de bezoeken en de vermaken. Het talrijke publiek bracht eeu prettigen avond door vol afwisseling. Heden vaart de shah door het Noordzee- kanaai naar IJmuiden, Dejeuner aan boord. Diner in het Arnstcl-Hotei. Des avonds be zoek aan het Voittspaleis, Een der heeren van het gevolg van den shah verloor gisteravond op de De Ruyterkade eene rijk met kostbare steenen versierde sabel. Dank zij de zorgen van de politie, had de eigenaar het kleinood spoedig terug. (Ubl.) Uit Zeveuaar wordt aau de Arnh. Ct. bericht dat de trein, waarmede de Shah van Perzie Zondagavond passeerde, sedert vele jaren de eenige is, welke daar niet ophield om gevisiteerd te worden. Door den minister van financien was autorisatie verieend, om die formaliteit achterwege te laten, waaraau andere vorsten zich steeds onderwierpen. BUITEN LAN DSCilE BERICHTEN BËL6IË. Tegen het uur dat de zitting van de kamer van vertegenwoordigers zou worden geopend, hadden zich eenige groepen bij het paleis verzameld, doch geene betoogiug geschiedde, ook niet bij de komst van den heer Janson, den nieuwen vertegenwoordiger voor Brussel. Nadat, deze deu eed had afgelegd, richtte irij eene interpellatie tot de regeeriug over het bekende rechtsgeding te Bergen. Hij trachtte cok de beteekeuis aan te geven van de laatste verkiezing te Brussel en zetde, dat het kabinet en de meerderheid zich moeten onderwerpen of aftreden, omdat de openbare meening zich heeft geuit. De spreker werd herhaaldelijk in de rede gevallen door de rechterzijde, die verlangde dat hij tot de orde zou worden geroepeu, toen hij zeide, deu minister Bcernaert niet op zijn woord te gelooven. De heer Janson gaf verder een overzicht van de aanleiding tot het bovengenoemde rechtsgeding en betoogde, dat de ministers btkend waren met ue handelingen der agents provocateurs". De heer Beernnert antwoordde. De heer Janson, zeide hij, schijnt te gelooven dat het feit alleen zijner verkiezing hem het recht geeft, de aftreding van het ministerie te eischen. Het kabinet was dit nimmer voornemens en zal dau ook zijn ontslag niet vragou. De koning alleen heeft het recht van ontbinding der kamer en de heer Jan son is door Z. Al, daarmede niet belast. De minister loochende nadrukkelijk, dat hij met de onderhandelingen der „agents provo cateurs" bekeud was. Eene heftige woordenwisseling ontstond tusscheu verschillende leden, eu eenigen werden tot de orde geroepen. Wegens de opwinding, waarin de kamer verkeerde, hief de voorzitter de zitting op. De straten, welke naar het paleis der kamer geleiden, waren door de politie afgezet. Verderop was eeu groote menigte bijeen. ENtóÊLAJÏSS. De heer Henry De Worms deelde in de gisteren gehouden zitting in het lager huis het volgende mede: De president der Transvaal heeft ter keunis gebracht van de regeering der Kaapkolonie, dat de vice- president en de procureur der Transvaal Zwasiland hebben bezocht met de toestem ming van den koning van dat land, om vriendschappelijk zekere vraagpunten te be handelen en te trachten ongeregeldheden te beletten. De regeering der Transvaal is niet voornemens in Zwasiland tusschenbeiden te komen. De Britsc'ne regeering overweegt thans, of het wenschelijk zon zijn, eene com missie van onderzoek over de zaken van Zwasiland te benoemen. Eeu Engelsoh amb tenaar zal het land bezoeken en rapport uitbrengen. Het geschil tusschen de werkstakeude zeelieden en stokers en de reeders aan de Clyde is nog niet bijgelegd. Vele stoom vaartmaatschappijen vragen andere werklie den tegen hoog loon. Hier en daar hebben ongeregeldheden plaats gehad en een aantal levenmakers is in hechtenis genomen. Te Aberdeen begint de werkstaking te vermin deren daar vele zeelieden tegen het oude loon de plaatseu der werkstakers hebben ingenomen. FAAKHK1J H. De senaat heeft gisteren beraadslaagd over het voorstel tot goedkeuring der over eenkomst, op 28 November 1888 tusscheu Frankrijk en Nederland gesloten, tot voor; bereiding van de scheidsrechterlijke grens regeling in Guyana. Het voorstel werd dringend verklaard en aangenomen. Eergisterenavond hielden de Boulan- gisten te Parijs eene bijeenkomst, welke door 2000 personen werd bijgewoond, ten einde te protesteereo tegen de inhechtenis neming hunner leiders te Angoulême. Nadat eenige heftige redevoeringen wares gehouden tegen deu president der repubiiek en hel ministerie, werd een motie aangenomen, waarin de houding der regeeriug ten scherpste werd afgekeurd. Tevens werd daarin gezegd, dat de grondvesting der nationale republiek, waarvan generaal Boulanger het hoofd is, door allen wordt gewenscht. Le XIX Siècle meldt dat prins Louis Napoleon, zoon van Jéróme te Prangius ver wacht wordt. Zijn vader heeft hem verzocht onmiddellijk ontslag te nemen als officier vau het Italiaausche leger en Italië te verlaten, 8 MSJ Jfi. In de kamer heeft gisteren de strijd over de politiek der regeering een aan vang genomen. De heer Romero Robledo viel het min1" sterie aan en beschuldigde den minister- president Sagasta, dat hij de monarchistische regeeriug onteert. De heer Sagasta antwoordde, dat het doel van Robledo alleen is, het ministerie ten val te brengen. ITALIË. In de kamer is de behandeling del oorlogsbegrooting begonnen. De regeering

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2