lm fyp NIKIiWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 20 Juni 1889. M'. 143, Het uur der Vergelding. fel Blexe Courant verseh ij n t dagelijks, behalve op Z o n- en Feestdagen. ABOlüMElEiT; Voor Leidenper 3 maandent 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per SiuiMiner 10 Oat. 203e Jaargang. ADVERTENTIES: Van 16 regels0,90. Elke regel meer0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Scfaeepimakerssteeg 6. UitgeYsri: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Hoogere Burgerschool voor Jongens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen bij (leze ter algemeene kennis dat de gelegenheid tot het doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool van Jongens is open gesteld op Dinsdag 4, 11, 18 en 25 Juni a. 8. des voonniddags van tien tot twaalf uren en dat de admissie-exameus zuilen plaat9 hebben op Donderdag II, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juli a. s., beide in het Schoolgebouw aan de Pieters kerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wet van 2 Juni IS75 Staatsblad n°. 95), lot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, hinder of schade kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan E. H. 1JD0 en rechtverkrijgenden tot liet plaat sen van een gasmotor in het perceel Koppen- hinksleeg 4. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1889. LE1IIEN, 19 Juni. Burg. en welh. hebben den gemeen teraad overgelegd een staat vermeldende de namen van eenige aangeslageneu in de plaatselijke directe belasting over 1888, die gedurende den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zijn, met voor stel om aan die personen afschrijving of restitutie te verleeneu tot een bedrag als in kolom 11 van dien staat is aangewezen. Wat betreft het ingediende verzoekschrift om afschrijving van II. Van Rossum du Chattel, voorkomende onder volgn. 47 van bedoelden staat, meenen zij den gemeente raad in overweging te moeten geven om overeenkomstig het daarbij vermelde te wil len beschikken en dientengevolge het ver zoek van de hand te wijzen. -De commissie van financiën heeft den gemeenteraad medegedeeld dat zij de reke ningen van de Stedelijke Gasfabriek over 188S heeft onderzocht en, aangezien dat onderzoek tot geene bedenkingen heeft ge leid, s'elt zij voor die rekeningen goed te keuren, de exploitatierekening in ontvangst tot een bedrag van f 915034,13, in uitgaaf tot een bedrag van f809737,276 en alzoo sluitende met een saldo vau f 5296,841- en de rekening van het uitbreidings- en ver nieuwingsfonds iD ontvangst tot een bedrag van f14061,66 in uitgaaf nihil en alzoo sluitende met een saldo van f 14061,66 ou der bepaling dat commissarissen gehouden zijn beide saldo's in hunne respectieve eerst volgende rekeningen te verantwoorden. Wat het batig saldo betreft dat volgens de reken'ng f71444,04 bedraagt, stelt zij voor dat bedrag te doen storten in de ge meentekas. Burg. en weth. stelleu den gemeente raad voor het onlangs ingezonden verslag van commissarissen der Stedelijke Gasfa briek over 1888 voor kennisgeving aan te nemen. Als derde en laatste deel van den ca talogus der bibliotheek van de Maatschappij der Neder'andscbe letterkunde alhier is de alphabetische catalogus verschenen een boek deel van 828 bladzijden, met ruim 65.000 namen, titels en verwijzingen, bewerkt door den heer Louis D. Pe: it, conservator bij de bibliotheek der rijks-universiteit. Dit werk, tevens alpliabetiscb register op den vroeger verschenen, naar vakken ingedeelden catalo gus, geeft niet alleen de verkorte titels van alle handschriften en drukwerken, met aan wijzing san bladzijde of kolom, waar de uit voeriger titel wordt gevonden, maar tevens talrijke verwijzingen: welke van de voor handen geschriften iemand vertaald, 'bewerkt of van andere schrijvers uitgegeven heeft, van welke tijdschriften hij redacteur was, wat door anderen over zijn levensgeschiedenis of over zijn werken geschreven is, en of in de bibliotheek overdrukjes zijner tijdschrift artikelen worden gevonden. Tevens zijn opgenomen alle levensberichten, door de Maatschappij van Letterkunde uitgegeven van 1848 tot en met 1886, vermeld zoowel op de namen der behandelde personen als op die der schrijvers. Onze stad werd gisteren bezocht door le ministre de la Presse van den shall van Perzie. De hoogleeraar dr. M. J. De Goeje strekte hem tot gids en bezocht met hem o. a. de inrichting der boekdrukkersfirma E. J. Brill, den Burcht en meer bezienswaardige zaken. Tevens maakten zij iri een open landauer een rijtoer in en om de stad, ook langs het Van- der-Werf-park. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen twee jeugdige knapen, die uit eene winkellade geld hadden ontvreemd en dat aan taartjes en ander lekkers ver snoept, tegen welke jongens vroeger ook al ter zake diefstal proces verbaal werd opge maakt. Bij hunne ondervraging ontkenden zij eerst halstarrig, en gaven daarna blijk van eene groote geslepenheid. De gewoonte kennende dat groote afue- mers van lorren den kleine verkoopers gaarne zakken in bruikleen geven om de lorren daarin te bergen, heeft zekere v. P. daar van gebruik gemaakt om op naam zijns zoons, die wel lorren verkoopt, bij ver schillende kooplieden zakken te halen, welke hij verkocht heeft om daarvoor drank te verkrijgen. Hiervan is ook proces-verbaal opgemaakt. Verder is ter beschikking der justitie ge steld zekere D. v. d. P., die sedert, zes weken hier ter stede wonende als opperman, zich had schuldig gemaakt aan diefstal van gereedschap uit in aanbouw zijnde huisjes, welk gereedschap hij reeds gedeeltelijk had verkocht en het daarvooi verkregen geld verteerd. Bij zijne aanhouding door den agent-rechercheur had hij nog een gedeelte van dat gereedschap in zijn bezit, welke rechercheur ook, toen hij een onderzoek instelde, tegenwoordig was bij den verkoop der zakken door voornoemde v. P, hetgeen tot diens arrestatie aanleiding gaf. Gisterenavond geraakte in de Lange- gracht een meisje te water welke, nog al met moeite door een bewoner der gracht, werd gered. UNIVERSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegddoor de heeren P. Vinkhuijzen en J. C. J. Bierens de Haan, voorbereidend examen geneeskunde; H. J. De Witt, candidaats examen genees kunde; J. A. Le Coultre, 2e nat. examen; T. Beekenkamp en P. J. Diephuis, theore tisch geneeskundig examen; N. Dirkzwager, eand.-examen rechtsgeleerdheid; J. W. E. Van Harencarspel en W. C. J. A. Peper kamp, doctoraal examen rechtsgeleerdheid; A. De Pecher, voorbereidend examen god geleerdheid; en G. Van Vloten, doctoraal examen semietische letteren. MUZIEK, EETTEREÏ8 EN KUNST. Programma der muziekuitvoering op Musis Sacrum, Donderdag 20 Juni, te 7| uren, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. Marchesur une Mélodie populaire „Le Père la Victoire" (lste uitv.), W. v. Erp; 2. Ouverture zum Drama: „Rosamuude", Schubert3. „Donau- Wellen", Walzer (lste uitv.), Ivanovici; 4. Fantaisie sur TOpéra de Suppé: „Donna Juauita", Mann. 2e afd.: N°. 5.„Nacb- klange von Ossian", Concert-Ouverture, N. VV. Gade; 6. Vorspiel zur Oper: „die Lo- reley" (lste uitv.), Max Bruch; 7. a. „O, sieh mich nicht so lachend an", Lied, W. F'. G. Nicolaï; b. Wilhelmus van Nassaue", uit de Oud-Nederlandsehe liederen, Valerius; 8. Fantaisie über Motive aus R. Wagner's „Lohengrin", Mann. iX'FICIEELE BERICHTEN. Bij Z. Ms. besluit is aan J. Van Blarkom, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Venloo; is aan den ontvanger van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, J. J. E. Weymar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behou dens aanspraak op pensioen zijn benoemd bij den waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken FEU1 LLKTON. 66). „Dat is spoedig genoeg verteld. Een vrouw, die vier jaren lang in een kelder keelt gelegen, van alle gemeenschap met de nenschen afgesloten, is geen wettige ge- tuige, zoo'n vrouw kan ik, in mijn kwaliteit tb dokter, zonder het minste bezwaar voor krankzinnig verklaren. Wij kennen haar niet, en zij wordt door de rechtbank als krankzinnig verklaard en in een gesticht opgesloten." „Bravo, Pratt, dat zal de mooiste schurkenstreek zijn, die je nog ooit hebt uitgevoerd. Nu nog iets. Heb je niet kunnen ontdekken wie die twee Leveret's of den weg geruimd heeft." „Dat weet ik niet, u/aar wie hij ook siju moge, ik breng hem mijn oprechten dank. Hij heeft mij het werk uit de handeu genomen." »Ja, en toch hebben die twee schurken ons door hun moordaanslag een grooten dienst bewezen, want ware het niet, dat wij juist in tijds aangekomen waren, dan zou Lilly in handen van den detective ge vallen zijn." „Of dood in de handen van haar vader. Het waren een paar domme lui, die Leverei's, want als zij met het lijk bij den bankier gekomen waren, dan waren zij natuurlijk dadelijk ingerukt en voor de rechtbank gedaagd, en dan as het eveneens met ons gedaan geweest. Ik kan me de domheid van die lui niet begrijpen." „Ja, mijn waarde, alle schurken zijn niet zoo slim als dokter Pratt en Harold Colville, hahaha!" en Colville klopte zijn medeplichtige vertrouwelijk op den schouder. „Ik ben vast overtuigd, dat Z. M. de satan ons goed genegen is, want hij helpt ons bij al onze ondernemingen." Zoo bleven de ellendelingen nog een tijdlang voortbabbeleu en zich iu het wel slagen hunner onderneming verlustigen, om daarna te scheiden. De dokter ging naar zijn patiënten, Colville naar -zijn club. Toen zij het huis van Colville verlaten hadden, sloop een man met de liverij van het personeel van Colville eveneens naar buiten. Niemand had hem opgemerkt, toen hij een uur geleden over deu tuinmuur was geklommen en zich in de nabijheid van Harold's kamir had verborgen, niemand had gezien, hoe hij het oor tegen het sleutelgat had gedrukt, om zoodoende geen wourd van het gesprek te laten ontsnappen, niemand had hem ten slotte aetiter de twee schurken het huis zien verlaten. Aan den hoek van de straat deed hij een zacht gefluit hooren. Een man kwam aan met een ruimen winter jas over den arm, die hij aan den gewaan- den lakei gaf, om daaronder de hverij te verbergen, daarna wisselden zij nog eenige woorden, de een volgde toen Pratt, de andere Colville. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. overwonnen. Mrs. Bance had door het ongeluk op de sledevaart een overwinning op Robert be haald, die haar toppunt van vreugde voerde. Haar doel, waarvoor zij zelfs geen uien- scher.leveus had ontzien, was bereikt, zij was de verloofde van haar reeds zoolang in stilte beminden Robert, en zou weldra den naam van mrs. Bance met dien van mrs. Walton verwisselen. Robert, wiens edel. ridderlijk karakter het nooit zou hebben kunnen verdragen, dat door zijn toedoen de rust van een vrouwelijk wezen werd verstoord, gevoelde zich evenwel diep on gelukkig. Die verloving drukte met cente- naarszwaarte op zijn gemoed, en hij gevoelde thans meer dan ooit, hoe hij zijo dierbare Lilly had liefgehad. Maar bij stond op den kruisweg van liefde en plicht, en de eerste moest voor de laatste wijken. Als hij evenwel met mr. Lawrence, die hem na dit voorval nog hooger achtte, alleen was, stortte hij zijn hart wel eens uit en gaf lucht aan de smart, die hij tegenover zijn nieuwe verloofde verborg. „Dit is de tweede slag, die mij treft," riep hij eens tegenover Lilly's vader uit, „de eerste dacht ik dat mij doodeu zou, maar deze dreigt mij waanzinnig te maken." De bankier had een helderder blik in de gebeurtenissen, dan Robert. Hij doorzag de sluwe weduwe en verheelde het ook niet, dat hij alles voor een slim door dachte intrige hield, die er alleen op be rustte om den rijkdom van Robert Walton te kunuen genieten. Hij geloofde de weduwe evenwel nog slechter dan zij wer kelijk was, want haar liefde, het eenige oprechte wat men bij haar vinden kon, beschouwde hij eveneens als huichelarij. (lFordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1