voor gemeld instituut, met den listen dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. De commissie van officieren der zee- en landmacht, onder voorzitterschap van mr. P. Verloren van Themaat, advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof, benoemd om de door prof. H. Van der Hoeven te Leiden vervaardig de ontwerpen van een wetboek van militair Btrafreckt en daarbij behoorende wetten te on derzoeken, beeft hare vergaderingen te Utrecht voorloopig gestaakt, daar het onderzoek dier stukken thans is afgeloopen. I)e samenstelling van het verslag aan de re geering zal nog enkele weken eischen. Daarna zullen de stukken openbaai' gemaakt worden. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1890 he- draagt f 95401. Daarop zijo de jaarwedden van de leden van ged. staten, den giiifier en de vaste ambtenaren en bedienden bij de proviiiciale griffie wederom uitgetrokken tot de bedragen, voor 1S89 voorgesteld, maar toen niet door de regeering overgenomen. De begrooting voor enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1890 bedraagt 785323,955. Voorgesteld wordt daarbij eene heffing van 8 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en van 5 opcenten ep die van het personeel. Eene som van 4 ton is opgenomen om te wordt 11 geleend. Daar er ouder de uitgaven f 558000 is opgenomen voor buitengewone zal mitsdien uit de gewone middelen 158000 voor buitengewone werken en renten worden besteed. In 1885 werd lot dekking der kosten voor de Maasbrug en de verbete ring der watergemeenschap tusschen Rijn en Schie eene geldleening toegestaan van f 2,200000. Tot nu toe werd 500000 geleend. De gewone subsidiëu zijn voorgesteld tot oprichting van gemeentelijke bewaarscholen, voor de Kon. Muziekschool, de Ambachts- of Teekenscholeu te Rotterdam,'s-Gravenha- ge, Noordwijk, Woerden, Alphen, Leiden, Bodegrave, \oor de Industriescholen voor meisjes te 's-Gravenhage en Rotterdam, bet Genootschap „Mathesis Scieutiarum Genitrix" te Leiden. Verhooging van het subsidie van f 35011 tot ƒ5000 wordt voorgesteld voor de Veree- niging voor Doofstommenonderwijs ie Rolter- dmn, maar bet subsidie voor de Kweekschool voor hewaarschoolonderwijzeressen te Leiden, 111 1889 voor een jaar tot ƒ3000 verhoogd, is teruggebracht lot 2000. Nieuwe sub sidiëu zijn uitgetrokken van -f 3000 voor de Vereeniging „De Zuid-Hollandsche leerhoe- ve voor zuivelbereiding" in de kosten van theoretisch onderwijs aan hare Leerhoeve en van 100 voor de Teekenschool te Heiievoelsluis. Bij het a. s. bezoek van Z. M. den Shah van Perzie aan de residentie zullen de volgende militaire eerbewijzen worden ge geven bij aankomst 51 en bij vertrek 50 saluutschoten; aan het station van den Holl. spoorweg zai eene compagnie grenadiers, onder bevel van den kapitein Van Tien hoven met het regimentsvaandel en de kon. militaire kapel zijn opgesteld, terwijl aan het hotel, waar Z. M. zai afstappen, eene eerewacht zal worden betrokken door eene compagnie jagers met de hoornmuziek. Een escadron huzaren is als escorte bij den intocht aangewezen. Z. K. H. prins Albert van Pruisen wordt den 13den Juli in het Oranjehotel te Scheveningen verwacht. Hedennacht omstreeks 2 uur, ontstond er een hevige uitslaande brand in het pand aan de Noordzijde van de Hoogstraat tegenover de Vlasmarkt te Rotterdam, waar het schoenen magazijn van de firma Paanakker Si Co. geves tigd is. Aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" werd Zaterdag avond, in verband met het onverwacht bezoek van den shah van Perzië, 0. a. eene andeie zware statie-valreep (loopplank om aa.i boord te komen) gelegd. Een aantal jongens ver richtte dit werk; twee hunner kwamen onder de in beweging zijnde plank; de een werd vreeselijk verminkt en was binnen enkele minu ten een lijk; de andere brak beide beenen. Het Handelsblad bevat het volgende aangaande het bezoek van den Sbah aan Amsterdam Gisterenochteud te ongeveer halfelf uur reed Z. M. de Shah van Perzië uit in het door een tweespan getrokken rijtuig van den burgemeester. Daarin namen plaat? Z. M. de Sbah in klein tenue, met de gewone zwarte astrakan muts zonder eenig tooisel, eene nauwsluitende zwarte jas, slechts versierd op de borst door een grooten gelen diamant, en daarover heen een blauwe uniformjas met koperen knoopen en rood katoenen voering; de burgemeester in bur gerkleeding, generaal Verspyck eveneens in T SSV 5S SS3B- -ara burgi rtenue, en generaal Nazare Aga eeniger- mate als de Sbah gekleed. In een tweede rijtuig had een klein gevolg- van den Perzischen vorst plaats genomen. De stoet, werd begeleid door liet gewone politiepersoneel. Te tien minuten voor elven kwam de Shall ten stadhuize aan. Aan den ingang werd Z. M, Nasr-ed-din ontvangen door de wethouders Van Lenuep, Coninck Westen berg en Driessen in ambtsgewaad. In de fraai versierde vestibule voor de raadzaal werden de directeur van publieke werken, de heer Schuurman, en de waarnemende secretaris, de heer Van der Eist, aan Z. M. voorgesteld, waarna het hooge gezelschap door den burgemeester de raadzaal werd binnengeleid. Hier waren op eenige tafels uit het archief eene reeks platen uit den Amsterdamschen atlas ten toon gesteld, voorstellende het verleden van de hoofdstad. De Shall hoorde met veel aandacht de uitleggingen aan, welke de burgemeester Z. M. in de Pransclie taal gaf of door den archivaris, mr. De Roever, die aan den vorst was voorgesteld, werden gegeven. Vooral schonk de Perzische vorst veel belangstelling aan hetgeen de burgemeester hem van de graving van het Noordzeekanaal vertelde en van de plannen tot drooglegging der Zuiderzee. Met ge noegen bezichtigde de vorst ook eene plaat, het uit- en inwendige voorstellende van eene in de vorige eeuw op Kromboomslool bestaan hebbende Armenische kerk, waarvan het gebouw nog gedeeltelijk aanwezig is. Intusschen was de brandweer op de plaats gekomen en manoeuvreerde zeer tot genoegen van deu Shall, die vooral zijne ingenomen beid uitsprak over de voortreffelijke reddings toestellen, welker goede werking op zijn verlangen herhaaldelijk werd bewezen. De commandant Van MGOck werd den Perziscbeu mouarch voorgesteld en mocht uit diens mond de betuigingen zijner hooge tevreden heid vernemen. Meer dan eenmaal uitte de Sbah zijn bewondering voor onze voor treffelijke brandweer, wier manoeuvres den hoogen toeschouwers een: c'est merveille! ontlokte. Het gezelschap was toen in de burge meesterskamer. intusschen waren in de raadzaal de tafels in gereedheid gebracht voor een dejeuuer-dinatoire, waarvoor hel huis-Couturier zijne goede zorgen op zich genomen had. Terwijl het gezelschap in de burgemees terskamer toefde, kwam Z. E. de gevol machtigde minister van Z. M. Leopold 11 aan ons hof deu generaal Nazare Aga spreken, oui aan liet oordeel van den Shah hei programma der feestelijkheden te onder werpen, ter gelegenheid van het bezoek te Antwerpen. Z. M. de Shah kon daarover nog niet besluiten, doch zou dit hedeiina middag doen. Te twaalf uur begon het dejeuner. De Shah was gezeten tusschen den generaal Verspyck (rechts) en den burge meester (links). Naast den burgemeester zat generaal Nazare Aga. Voorts waren aan het dejeuner genoodigd, behalve het gevolg van den Shall en de wethouders, de vice-admiraal Cramer, de directeur van P. W de hoofdcommissaris der gemeente politie, de heer Steeukamp, de waarnemend secretaris, de heer Van der Eist, (ie archivaris, mr. De Roever, de commandant van de brandweer, de heer Van Moock, in hel geheel dertig personen. De Shah en de Perzische heereu hielden hunne mutsen op. De Shah luisterde met veel genoegen naar de verhalen van den burgemeester, o. a. waar deze bem het belang der bariDg vischvangst voor ons land schetste. Trouwens de roem onzer Hollandsclic haring is ook tot Perzië doorgedrongen. Te twee uur ongeveer kwam de Perzi sche vorst aan «Ie inrichtingen van de maat schappij Nederland aan de Handelskade aan Z. M. werd daar ontvangen door de direc tie der maatschappij, de heeren J. Boisse- vain en P. Tegelberg, die door den burge meester werden voorgesteld. Het gevolg van den shah bestond uit de volgende grootwaardigheidbekleeders Mirza Ali Asg- had Khan, de groot vizier, Madjda Addo- wiet, Amiuo Khalvat, Nasserol molk, Mo- liandessolmémalck, Mirza Neran en Mirza Ahdollah-Kliau. Later kwam ook doctor Tholosan. Toen Nasr el din aan de inrichtingen van de Mij. Nederland was aangekomen, wer den achtereenvolgens 101 saluutschoten van de in het IJ liggende met vlaggen getooide wachtschepen gehoord. Na met de directie van de Mij. Neder land kennis gemaakt te hebben, werd de shah naar het aan de steigers liggend stoom schip Koningin Emma geleid. Ook de stoomschepen Prins van Oranje en Burge meester den Tex waren aanwezig en hunne T3 $3 TSC.J SS*. U officieren vormden aan weerszijden een haag, waartusscben de koning voortschreed. Met de grootste belangstelling nam de shall de Maleische bedienden in oogenschouw wier mandoer den Perzischen vorst werd aangewezen, Generaal Verspyck en de heer Tegelberg vertolkte 't geen de Maleiers zei den, en toen de bruintjes deu vorst een snufje gaven van hun godsdienstig leven, ril. hoe zij bidden, was zijne aandacht zeer groot. De Koningin Emma werd door den shall bezichtigd. De commandant, de heer F. W. Somer, aan den vorst voorgesteld. De shah, die een bekwaam geogiaaf is en voor alles wat aardrijkskunde betreft, veel belang stelling koestert, liet zich inlichten over de reizen, die de schepen der maatschappij ma ken en over onze bezittingen in den Indischen archipel. Na met de Geres van de heeren üebr. Goedkoop een tochtje over het IJ gemaakt te hebben, ging de shah aan den kop der Handelskade bij den grooten hok weder io zijn rijtuig, waarna het gezelschap naar de marinekazerne reed en de rijkswerf bezich tigde. De vice admiraal Cramer, omgeven door zijne officieren, ontving hier de shall aan de poort der kazerne, welke van bin nen fraai versierd was. D: officieren wer den aan den Perzischen koning voorgesteld, die daarna tie inrichtingen van de werf bezichtigde. Het muziekcorps der mariniers van den Helder speelde het Perzische volks lied, waarna Nasr ed-tlin de marinetroepeu inspecteerde. In het torpedo-gebouw be zichtigde hij de daar liggende torpedo's wier werking den koning werden verklaard. Een bezoek aan dc Wassenaer, wier feruue jon gens in het want paradeerde, volgde. De manschap en de jongens manoeuvreerden op zoo kranige wijze, dat de shah meermalen van zijne ingenomenheid over hetgeen hij gezien had, betuigde. Hij vond het de plus intéressant. In de schoone koningssloep, gevolgd door de admiraal sloep werd de shall en liet ge zelschap naar het Amstelhotel teruggebracht, waar hij, door de eerewacht verwelkomd, te halfvijf aan wal stapte. Véér het vertrek ontving de Perzische koning uit de handen van mejuffrouw Cal- ten, dochter van den hoofdingenieur van de werf, een fraai bloemstuk met het Perzische wapen en de Nederlandsche kleuren. De sbah dankte beleefdelijk voor dez,e attentie, Nasr-ed din heeft, gelijk hij 'meermalen betuigde een alleraangenaamslen indruk van Amsterdam en zijne bevolking ontvangen. Hij vindt onze stad zeer schoon. Gelijk reeds werd medegedeeld, was Z. M. Nasr-ed-din, met de voornaamste waardig- heidsbebleeders van zijn gevolg, gisteravond de gast van den burgemeester en mevrouw Van Tienhoven. Allen waren thans in vol ornaat en schitterden van goud en edele steenen. Z. M. de shah droeg op de borst twee borststukken met talrijke groote diaman ten bezet en een bandelier met honderden groote juweelen. Te ongeveer 10 uur 's avonds reed het hooge gezelschap in twaalf open rijtuigen naar het IJ, daar ter eere van den Perzischen monarch een vuurwerk zou ontstoken worden. De hooge bezoekers begaveu zich van een der steigers op een met houdeiden lampions versierde boot, en toen deze van wal ge stoken was, begon het avondfeest, dat, als geheel, een der schoonste is, dat Amsterdam heeft doen zien. Van alle zijden stroomde als 't ware het licht in alle kleuren toe. De wachtschepen baadden zich telkens in eene zee van gekleurJ licht, waarin hare ranke lijnen scherp afstaken. Op bet water voer zacht eene reeks met lampions versierde vaartuigen van de vereeniging Het heen en weder en het krioelde en woelde van vele kleinere vaartuigen die alle van ge kleurde lichten voorzien, langs de grootere heen gleden. Het was meermalen een tooverachtig schoon gezicht, waarvoor de hooge gebieder der Perzen een en al be- wonderiug was. Ook het vuurwerk slaag den naar weuech. Beter vuurpijlen werden nooit de lucht ingezonden dan gisteravond en ook de groote stukken, waarbij eene hulde aan den shah deu hoogen toeschou wer zeer aangenaam trof, waren fraai. Doch het schoonst waren toch de effecten, ver kregen door het gelijktijdig afsteken van verschillende gekleurde beugaalsehe vuren. De dikke rood, groen en violet gekleurde wolken dreven dan log weg en vermengden zich met elkaar om eindelijk in het ij Ie te vervliegen en daarlusschen door schoten dan vau tegenovergestelde richtingen de vuurpijlen in de lucht en scheurde zich door de bonte wolkeu een gouden streep daarin achterlatende, liet was in één woord ver rukkelijk. Om elf uur was het schouwspel waarvoor Nasr-ed-din zich zeer erkentelijk betoonde, geëindigd. Van het IJ reed de shah naar het Am- stel-Hötel terng. Het programma voor heden is als volgt: 10 uur vin. Rijks Museutn11 uur vm. Vondelpark uaar Artis; 12 u. nm. Artis 2 u. nm. Apuarium en Panorama; 85 uur des avonds Carré. Omtrent den Shah van Perzie, deelt de jV, Rott. Ct. volgende bijzonderheden mede Nasr-ed-din, Shall (koning) Padshah (be schermer en koning) Alaheziet schahiustiah (majesteit en koning der koningen), Gaebleh alem („punt, naar hetwelk de wereld over helt"), zoon van Mehmed Shah, kleinzoon van Abbas Mirza, achterkleinzoon van Feth Ali Sbah, uit deu turksch-tartaarscheu stam der Kadscharen, besteeg iu 1858 op 18 jarigen leeftijd den troon van Perzie. Hij werd geboren in een dorp bij Tabriz. Zijn moeder, een der vier wettige vrouwen van Mehmed Shah, heette Maedeh Alia, en was de dochter vau den Kadscharen hoofd man Kasem Cha i. De genegenheid van den vorigen Shah voor de eerste vrouw, die hem een zoon schonk, duurde niet lang, de Kadscharen-dochter viel in ongenade, en de opvoeding van Nasr ed-din werd in alle opzichten verwaarloosd. De positie van den zoon is in het „Land der Zon" afhankelijk van die zijner moeder, ook al is hij de kroon prins. Bijna nooit werd hij toegelaten bij zijn vader, en als dit gebeurde, moest hij dulden, dat hem een lagere plaats werd gegeven dan aanzijn jongeren broeder Abbas Mirza (zoon van een andere vrouw dan Maedeh Alia) en aan een zekeren prins llchani, den zoon van een der andere echtgenooten van Mehmed Shah. Destijds nog linksch en onbeholpen in zijn bewegingen en achterlijk naar den geest, werd Nasr ed din op zijn 14e jaar met zijn moeder naar Tabriz gezonden, in naam als gouverneur der provincie Azerbeidschan, waarvan Tabriz of Tauris de hoofdstad is. Tot aan zijne troonsbestijging verkeerde hij in groot geldgebrc-k. Gelijk steeds in Perzie het geval is, had ook Nasr ed-din veel bezwaren te overwin nen alvorens den troon te kunnen innemen, die bem rechtmatig toekwam. Zijn vader zou het liefst zijn tweeden zoon Abbas Mirza tot opvolger hebben benoemd, doch had op het oogenblik van zijn overlijden aan dat voornemen nog geen gevolg gegeven. Terwijl er nu te Teheran bij de vrij onverwachte tijding van den dood van, Mehmed Shah een oproer uitbrak, was het voor de ver schillende pretendenten, die zich niet in de hoofdstad bevonden, natuurlijk van groot gewicht, zoo spoedig mogelijk van dat over lijden kennis te krijgen. Het eerst werd hiervan onderricht de rechtmatige erfgenaam Nasr ed-din, en wel door den Russischen consul-generaal te Tabriz, Anitschkoff, naar wien door het Russische gezantschap te Teheran een koerier was gezonden. Deze koerier had den afstand van ongeveer 500 kilometer tusschen de hoofdstad en Tabriz iu den bijna ongelooflijk korten tijd van 48 uren te paard afgelegd. Bij de beoor deeling der later door deu Shab gevolgde politiek is hel goed, steeds te bedenken dat hij zijn troon vermoedelijk hieraan heeft te danken, en dat hem deze dienst van Russische zijde werd bewezen. Dezelfde Russische koerier werd ook naar Teheran teruggezonden, om voorloopig de komBt van Nasr ed-din in de hoofdstad voor te be reiden. Eene kleine som gelds, welke hem was toevertrouwd, om de allereerste nood zakelijke kosten te bestrijden, werd dien koerier te Kaswin afgenomen door den perzi schen prins Seif, die zich daar reeds tot koning had doen uitroepen. Deze werd korten tijd daarna gevangen genomen door de troepen, welke een vermogend aanhanger van Nasr ed-din, Mirza Taghi geheeten, inderhaast had verzameld. De Shah deed vervolgens zijn intocht als koning te Teheran. Hij is thans, betrekkelijkerwijze gesproken, een kundig en verstandig vorst, die veel nut heeft weten te trekken uit de lessen, die hem eerst op vrij gevorderden leeftijd, en als heerscher werden gegeven door zijn leermeesters en raadslieden, alsmede door de ervaring. Want van hem kan men met recht zeggen dat hij door schade en schande wijs is gewordentijdens zijn regeering heeft hij met moeilijkheden van buitengewocen aard te kampen gehad. IJdelheid, naar onze begrippen, is nog steeds een zijner voornaamste gebreken. Het geheele wanbeheer van den in 1851 benoem den grootvizier Mirza Agha khan, dat on noemelijk veel ellende over het land heeft gebracht, is slechts mogelijk geweest, omdat het tot leus had „vlei den shah." Nasr-ed-din beschouwt zich als door de Voorzienigheid geroepen, een Peter De Groote voor zijn rijk te zijn. Zijn herhaalde reizen naar Europa hangen nauw samen met deze meening over zich-zelven. Tegen de raad-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2