L -• '- W 0 111 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !Setf (jonmnt verschijnt dagelijks* behalve op Zon- e» Feestdagen. k 0 0 S il E ra E R T Vrijdag 14 Juni 1S39, - NJ. 138. ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. w® Vooi Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door liet geheeie rijk, per maanden l.ttO. Prijs per luinmer 10 ('enl. >jg*} 203e Jaargang;. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Grooie letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Sclseeptrsakerssteeg 6. S Inils- 15er ie Is ten. Iloogere Burgerschool voor Jongens. burgemeester en wethouders der gemeente Leiden, brengen bij deze ter algemeene kennis dat de gelegenheid tot bet doen inschrijven van leerlingen voor de iloogere Burgerschool van Jongens is open gesteld op Dinsdag 4, 11, 18 en 25 Juni a. s. des vooriuiddags van tien tot twaalf uren en dat deadniissie-cxainens zullen plaats hebben op Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juli a. s., beide in het Schoolgebouw aan de Pieters kerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1889. BUItGEMEESTEK en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 {GemecnlebUid No. 4 van ISöi). Brengen ter algemeene kennis dal tol hel doen inschrijven van nieuwe leer lingen voor (Ie opcnliarc scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan tie Uudc Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs der le klasse, voor jongensin het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in hel school gebouw aan de Uoommarlil; der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in hel school gebouw aan de Brcestraal; en wel van den 3deu tol en met den 15en Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd van des voormiddags halfliegeti tol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van lialftwee lol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondigin; door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KiSTSecretaris. Leiden, 31 Mei 1889. LEiBM, 13 Juni. Mot bezorgdheid verneemt men te Groningen, dat, als opvolger van wijlen mr. W. M. d'Ablaing, boogleeraar in het Romein- sche recht en Historia Juris, prof. mr. H. L. Drucker wordt genoemd. Van ganscher harte hoopt men voor de hoogeschool en Groningen dat prof. Drucker redenen zal vinden om, evenals wijlen prof. Ranke, voor elke benoeming naar elders te bedanken. (D. v. Z H en 's Gr.) Aan het politiebureel alhier zijn gister een zestal jongens ontboden die onophoude lijk steenen en andere voorwerpen in tuinen binnen onze gemeente wierpenwaardoor die tuinen zoo goed als onbruikbaar werden. De politie maakt zich waarlijk verdienstelijk door deze aangelegenheid eens ter hand te nemen. Men hoort zoo hier en daar over dit euvel nog als eens klachten. UNWEKSIT iSl T. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de hee- renD. Eringa, voorbereidend examen god geleerdheid, L. J. O. VVillinck, le. natuur kundig examen, J. II. De Jong, 2e natuur kundig examen, I. G. J. Evers, candidaats- examen geneeskunde, J. D. Doorman, iloctoraal-cxauieu geneeskunde. OFF1CIKELE BKIW tJHTIvV Bij kon. besluit is de heer C. P. G. M. De Bruyu erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Mexico te Rot terdam is benoemd tot notaris te Urmoud, J. M. E. D. Gulikerscand.-notatis te Maas tricht is, met 1 Juli a. s.a. de officier van admiuistr. le kl. J. C. Kluit, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f1093 en wegens werkelijk verblijf in milit. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tussohen de keerkringen, van eene ver hooging van pensioen van f675; en b. be vorderd tot officier van administr. le kl., de officier van administr. 2e kl. P. A. Molenaar; is aan den luit.-generaal op non-activiteit P. G, J. Van der Schrieck, lid van de tweede kamer der staten generaalvergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur met de ster der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem ge schonken door Z. H. den Paus. Ingevolge machtiging des konings is de beer J. C. F. Schouten erkend en toegela ten als vice-consul der Argent'jnsche repu bliek te Amsterdam. BIMENLANDSCHE BfiËIüHTEN. De heer Vercrnyssen, lid van de Bel gische kamer van vertegenwoordigers, is door Z. M. den koning benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het bericht, dat de lieer A. H.Zahu, nieuwbenoemd burgemeester van Piershil en Goudswaard aan Z. M. den koning verzocht zou hebben hem dispensatie te verleenen om te Oud-Beierland te wonen, is onjuist. De heer Zahn heeft wel aldaar evenals te Piers hil en te Goudswaard naar eene woning omgezien, maar de genoemde dispensatie heeft bij niet aangevraagd. (Ar. R. Cl.) De uitslag der eind.examens aan de militaire academie te Breda is als volgt: Infanterie hier te lande, geslaagd de cadets: Van Albada, Van der Palm, Goudriaau, Fris, Van Rijswijk de Jong, Van Drui en, De Bourbon, Eyssonius Wichers, Repelius, Dorre, De Kanter, Thomson, Batenburg, Buys, Terbeek, Haartsen, Van der Pant, terwijl één cadet nogmaals den cursus van het 4e jaar moet volgen. Infanterie O.-I. leger: de cadets Kooy, Muscli, Terbruggeo, Hugenholtz, De Boer, Van der Wal, Kroesen, Later, Baerveld, K. L. Verstege, Scheij, Mulder, Maarschalk, VVcijerman, Beijerinck, Sehadee, Brouwers, G. J. Verstege, Bekker, Dooremans, Scheepens, Romswinckei, Von Mauntz, Tersteege. Cavalerie hier te lande, de cadets Benleijn, Taunay, Broers, Van de Poll, Zegers, Volcker, Maas Geesteranus, Nedermeijer van Rosenthal. Cavalerie O. I. leger, de cadets Daniels, Groeneveld, Van Maren. Artillerie hier te lande: de cadets Visser, Van BoveD, Bloem, Bels, Van Dam van Isselt, Wittert, Carp, Van Asselt, Doorman, De Josselin de Jong, Bax, Gautz, Van der Koogh, Jansen, De Reus, baron Van Ittersum, Van Warmelo, Immink. Artillerie O.-I. leger, de cadets Boerma, Raadman, Van Witzenburg, Van den Bovenkamp, Janssen, Van Wageningeu, Wanger. Genie h. t. 1. de cadets Boonacker, Vaal, Forbes. Genie O.-I. leger de cadets W. H. M. Schadee, Derx, Clignett, terwijl één nogmaals den cursus van het 4e jaar moet volgen. Uit het vierde studiejaar (officiers examen) aan de krijgsschool zijn geslaagd: artillerie hier te lande: jhr. Röell, Frieswijk, Kalff, Wittert, Laatsman, Ten Bosch, Vries, Croisset van Uchelen, Van Oort, Graswinckel, Jentinck, Singels, Door man, Bloem, Verzijl, Hackstroh, Minne, Schreuder, baron Van Boetzelaar, Momma, Pabst, d'Engelbronner, Palm, terwijl één den cursus nogmaals moet volgen. Genie bier te lande: Van Panhuis, Roorda, Nobel. Art. O.-I. leger: Hegge Spies, Hoogstraten, Hemmes, Vree, Van Thiol, De Bruine, Weeren, Scherer, terwijl één den cursus nogmaals moet volgen. Genie O.-I. leger: Ruzette, Radersma, Lisnet, terwijl één nog maals den cursus moet volgen. Naar men nader verneemt, heeft de Shah van Perzie bedankt voor het aanbod om tijdens zijn verblijf in de hoofdstad het paleis op den Dam te Amsterdam te be trekken, en zulks omdat het Z. M. den koning niet mogelijk is hem daar persoonlijk te ontvangen. De Perzische vorst zal nn te Amsterdam in een der hotels zijn intrek nemen. Zondagavond wordt hij daar ter stede verwacht. Waarschijnlijk zal hij Woens dag Den Haag bezoeken. Het Amtsgericht te Wiesbaden heeft heden beslist, dat het beslag, hetwelk op (Ir. Mezgers vermogen is gelegd, moet worden opgeheven en veroordeelde de maatschappij in de kosten. Het vonnis werd echter niet openlijk uitgesproken, daar beide partijen verklaarden eene dading te hebben getroffen, FE UIL L li TON. 63). Robert en Philip Johnson tilden de jonge dame daarop in de slede, die snel den weg naar New York insloeg. Robert bleef met mrs. Bance alleen. Zij sloegen te zamen den weg naar het hotel weer in. Robert leidde de paarden, die de gebroken slede voorttrokken, aan de hand. Het hótel was nog open en de groote zaal was Dog verlicht, hoewel reeds de bezoekers ver trokken waren. Na vcor zijn gezellin een fauteuil bij het vuur geschoveu te hebben en baar eenige ververschingen te bebben bezorgd, begaf Robert zich naar den stal, om te zien of er nog niet een slede te huur was, die hem naar New-York kon terugbrengen. Er was evenwel niets, alle sleden waren verhuurd aan terugkeerende gasten, en er werd er ook niet één terug verwacht, daar de hótelhonder in de stad nog een stal had, ''aar hij zijn paarden eu sleden bergen kon. Er bleef Robert dus niets anders over, dan zijn paarden op stal te laten brengen en zelf den nacht in het hötel Dabney door te brengen, of te voet naar New-York terug te gaan. Hij begaf zich naar de zaal terug, waar mrs. Bance hem wachtte. Niets meer voorhanden," sprak hij, .geen enkele slede te krijgen. Wij zullen dus den weg te voet moeten afleggen." .0! Robert," riep de sohoone weduwe uit, .dat is onmogelijk, ik ben zoo ver moeid, dat ik geen twee uren meer te voet kan afleggen." .Dan moeten wij hier den nacht door brengen." „Ja," mompelde mrs. Bance, .er blijft ons niets anders over." Robert beval een kelluer om twee kamers in gereedheid te brengen, en na gezamenlijk liet souper gebruikt te hebben, begaveu de twee logeergasten zich naar hunne kamers. Robert sliep dadelijk in, vermoeid als hij was, maar de weduwe bleef nog langen tijd gekleed op haar bed liggen. Een triom- feerende glimlach kmlde haar lippen, zij had haar doel bereikt. Onder het souper had zij levendig met Robert zitten praten, deze, onder den invloed van den wijn, was ook in vroolijke stemming geraakt en had zijn gewone terughoudendheid geheel af gelegd en hoewel hij vau zijn kant ook niets gezegd of gedaan had, dat aanleiding tot verdachte praatjes zou kunnen geven, had de sluwe intrigante het wel zoo aan gelegd, dat de oogen van het hotelpersoneel op het vroolijke tweetal gevallen waren. Nu was haar doel bereikt, Robert had met haar gesoupeerd en verder den nacht iii een hotel met haar doorgebracht, zij was dus gecompromiteerd en Robert kon niet langer weigeren haar te huwen. Den volgenden morgen was er reeds bijtijds een slede voorhanden, de paarden van Robert werden er voor gespannen eu hij ging naar de kamer van mis. Bance, om haar te zeggen dat de slede gereed stond. Een oogeublik later kwam zij beneden. Haar oogen waren gezwollen en haar gelaat was hoogrood gekleurd. Toen zij reeds een tijdlang zwijgend in de slede hadden gezeten, vroeg Robert, om aan dat pijnlijke stilzwijgen een einde te maken: .Hebt ge goed geslapen, mrs. Bance?" De schoone vrouw sloeg haar oogen naar hem op en sprak uiel een door tranen ge schokte stem .0! Robert, hoe kunt ge zoo iets vragen Begrijpt ge dan niet, dat ik mijn goeden naam verspeeld heb, dat ik mij door mijne onbezonnenheid in het ongeluk heb gestort?" .Maar mrs. Bance, wat is er gebeurd, dat uw goeden naam bedreigt?" .Ik heb een geheelen nacht met een heer in een hótel gelogeerd, denkt ge niet, dat daarover in New-York allerlei praatjes zullen rondgestrooid worden? Wellicht zal mr. Lawrence, als hij dat hoort, mij het verdere verblijf in zijn huis ontzeggen." Robert keek peinzend naar de ooren van de paarden, en antwoordde ten slotte: .Maar niemand heeft ons toch gezien." .Niet, en Ada dan, en die mr. Johnson. Ook de hotelhouder en zijn keilners, die mij en u zeer goed kennen, zullen er het stilzwijgen niet over bewaren. Neen, Robert, ik ben gecompromiteerd als gij mij niet huwt." Robert zuchtte diep en mrs. Bance greep nu zijn hand, die de teugels slap liet hangen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1