k iffs m jbj» eu acht «T3 «om -9CJ sem. jat. üvm -*:• vooral omdat men de gebreken van een bestaand stelsel gemakkelijker draagt, dan de nieuwe gebreken van een ander stelsel, waaraan zich te gewennen als van zelve pijnlijker is. Bovendien spreker kan niet zeggen dat het bestaande stelsel zóóveel ge breken aankleven, dat daarvoor een nieuw stelsel zou moeten worden aanbevolen. Spreker zal vóór het behoud van het bestaande stel sel stemmen; vooral in een belastingstelsel acht hij bestendiging gewenscht. De heer Bool is 't met spreker eens wan neer geen verbeteringen zouden zijn aan te brengen. Hij meent echter, indien men den weg tot verbetering kent, dien te moeten inslaan. De klassenverdeeling zooals die nu bestaat acht spreker geheel willekeurig. Ook de voorzitter verdedigt nogmaals het standpunt van het dagelijksch bestuur. De heer Van der Hoeven zegt op het gebied van ons belastingstelsel even conser vatief te zijn als de heer De Goeje. Maar spreker kan aan die stemming geene uiting geven a!s de verordening artikel voor arti kel wordt behandeld en in steminiug ge bracht. Hij wil eene motie van orde voor stellen, maar verzoekt het dagelijksch be stuur daarin niets onaangenaams te willen zien. Spreker heeft zeer boog gewaardeerd de pogingen om in de bestaande verorde ning verbetering te brengen eu den ijver daarbij betooud. Even hoog waardeert spre ker den ijver en de moeite van de com missie van financiën die de verordening door amendementen nog weêr beter heeft willen maken. De motie van den heer Van der Hoeven luidt De raad gehoord de algemeene beraad slagingen over het outwerp-raadsbesluit re gelende de helling van eene plaatselijke directe belasting; de voorkeur gevende aan handhaving van de grondslagen der thans geldende regeling; gaat over tot de orde van den dag. De heer Bool zegt in de motie niets onaangenaams voor de voorstellers te zien. De motie, voldoende ondersteund, wordt nu in stemming gebracht eu aangenomen met 13 tegen 10 stemmen. Tegen stem den de heeren Schneither, Driessen, Van Hamel, Alma, Fockema Andreae, Le Poole, Bool, Van Buttingha Wichers, Knappert en de voorzitter. Dtiai Cl niclo moor aan d O ordo to on niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LË1IIKN. 6 Juni. Door de commissie belast met het afnemen van het praktisch apothekers-examen zijn tot apotheker bevorderd de heeren I. J. v. d. Berg, A. Gouka, T'h. N. M. Hil- len, M. F. De Jong, P. L. N. Roldanus en L. Schouteten. De le luit. W. D. A. Ophorst van het 4e reg. inf., is door den minister van oorlog benoemd tot bataljons-adj. bij hot korps, nSu in verband daarmede ontheven nit zijn functie van officier voor speciale diensten. De maatschappij der Nederl. letter kunde te Leiden zai 2J Juni haar gewone jaarlijksche vergadering houden, ouder voor zitterschap van prof. Acquoy. O. a. zal worden behandeld een voorstel, om de jaar wedde van den secretaris hoogstens op f 400, die van den bibliothecaris hoogstens op f 200 te brengen. Ter vervanging van prof. De Vries als lid van het bestuur zal de ver gadering moeten kiezen uit de heeren dr. Pleyte en Seipgens. In plaats van den secretaris-bibliothecaris dr. Kluyver, die met 1 Maart op zijn verzoek eervol ontslagen werd, worden voorgedragen de heeren Wol- ters eu dr. I. W. Muller. Er zullen wederom 20 binneul. eu 3 buitenl. leden worden gekozen; er zijn respectievelijk 75 en 9 candidateu. Men schrijft ons: Niet lang geleden werd er in de nieuwsbladen melding gemaakt dat er in de nabijheid van Haarlem eene ijzerhoudende waterbron was ontdekt, waar uit men meende het voor de gezondheid zoo heilzaam mineraalwater te kunnen put ten, water, wat tot nu toe door onze Dnit- sche naburen geleverd werd. lil verband hiermede wenschen wij de aandacht te ves tigen op eene andere mineraal waterbron welke reeds eenige jaren bekend was, en gevonden wordt te Tegelen nabij Venloo in Limburg. Deze bron is sedert een paar jaren door den eigenaar in exploitatie gebracht, daar meerdere geneesheeren verklaren dal het water uit die bron, in voldoeude hoe veelheid genomen, even heilzaam voor de gezondheid werkt als het uit Duitschland aangevoerde bronwater. Deze bron de „Snelle Sprong" genaamd, ontspringt aan den voet der bergketen welke het landgoed Holtmühle begreust. De bergketen, welke geheel Limburg door S loopt, vormt nabij Tegelen een hoog plateau, j zijnde een duizendeu meters uitgestrekt heideveld. Uit de 30 meter diep gelegen j kleilaag nu ontspringt de bron, waarover wij hierboven spraken en waaruit het water in een daartoe expres ingericht lokaal onder volkomen afsluiting der buitenlucht bij één atmosfeer kuolzuurdruk op flesschen wordt getapt en in den handel gebracht. Zonder bepaalde geneeskundige kracht aan dit water te willen toeschrijven, wat van het Duitsche mineraalwater, dat als tafelwater naar Nederland wordt gezonden evenmin kan worden gezegd, zijn wij overtuigd, dat het water van de //Snelle Sprong" is, een zuiver, gezond en smakelijk lafelwater, waar van hel gebruik heilzaam op het lichaam moet werken. Onze lezers, die belang stellen, om nadere bijzonderheden over dit mineraalwater, op Nederlandscheu hodem gevonden, te verne men, verwijzen wij naar de brochure, be vattende de beschrijving van den oorsprong en de eigenschappen van het Snelle Sprong- water, welke bij den eigenaar der bron te Tegelen en bij alle depothouders van dit water in Nederland gratis verkrijgbaar is. DKII'KIt lITËir. Aan de rijks universiteit alhier zijnde volgende examens afgelegddoor den heer A. Suter het doctoraal examen iu de staats wetenschap, en door den heer J. Teu Brug- gencate cum laude het voorbereidend examen in de godgeleerdheid. OËËiClf.ËI.E: UKItlCH t'ËV', Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus: 1°. de kapiteiu H. M. Van der Schroef!', plaatselijke-adjudaut te Wier.ckerschans, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1300. 2°. benoemd bij den plaatselijken staf, tot plaatselijke adjudant te Bergen-op-Zoom, de kapiteiu L. Laurensen, van het 3de re giment infanterie. Bij kou. besluit zijn benoemd: tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster eu de scl.eepsbewijzcu te Arnhem, jhr. C. D. Röell, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster eu de scheepshe- wijzen te Dordrecht; tot "ontvanger der registratie en domeinen te Assen, A. C. Stork, thans in gelijke be trekking te Oud-Beijerlaud te Venloo, A. A. Th. A. Bloemarts, thans in gelijke betrekking te Weert; te Weert, U. J. W. Van Nooten, thans commies ter directie der registratie eu domei nen te Middelburg; is aan A. J. Vening, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Eist c. a., eer vol ontslag verleend uit 's rijks dienst, met vrijlating om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden. Door den minister vau koloniën zijn de heeren 11. Van Gelderen, C. F. Stoel en P. J. Bertel gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal vau Nederl.-Indie, om te worden benoemd tot adspirant ingeuienr bij den waterstaat en de burgerlijke open bare werken daar te laude. üiiNNENLANÜriUHE BEBICilTEN. Bij de verschillende koipseu infante rie zijn reeds eenige getransformeerde ge weren ontvangen tot oefening van officieren en kader. De 54e alg. vergadering der,Nederl. Vereenigiug tot afschaffing van sterken drank" zal worden gehouden op 2 en 3 Juli te Enkhuizen. Voor de Haagsche rechtbank stonden heden terecht zeven personen beklaagd de bekende geweldadiglieden alhier gepleegd te hebben tegen den herbergier P. eu de venters van Hecht voor Allen. Het openhaar minis terie achtte de gepleegde feilen een ernstige inbreuk op de aan allen ingezetenen ge waarborgde recht op zekerheid. De eisch van het O. M. was fi maanden, doch tegen één 7 maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 13 Juni. Naar het 1). v. Z.-ll. en 'sGr. ver neemt, zijn vanwege den staat aangekocht eenige perceelen aan de Hofstraat, in de onmiddellijke nabijheid vau de Hofpoort en waartoe ook behoort een gedeelte van het huis, waarin liet cal'é Chantaut Alcazar ge- ëxploiteeiu wordt. Bedoelde pauficu zouden naar men zegt hij de aangrenzende rijksgebouwen worden aangetrokken. Te 's Gravenhage is overleden de oud- resideut in Indie De Koek van Leeuwen. De Hollandsche haringvisscherij zal dit jaar worden uitgeoefend door 450 schepen, waarvan 191 loggers eu 256 bomschuiten. De rec-lerij-plaatseu zijn: Vlaardingeu met 79 loggers, Maasluis met 70 logg-rs, Schiedam met 2 loggers, 's-Gravenhage met 1 logger, Scheveiiingen met 31 loggers en 182 bommen, Katwijk aan Zee met 1 logger en 58 hommen, Noordwijk aau Zee met 1 loggerei. 16 hommen, Amsterdam met 9 loggers. In 1888 bestond de gehetle vloot uit 456 schepen. Te Dordrecht zou gister een zestal paren in het huwelijk treden. Vijf paren verschenen, doch het zesde liet zich wach ten. De bode ging naar de woning der bruid en vond daar voor de deur het trouw- rijtuig met den bruidegom er i i, juist van plan zich naar zijne woning onverrichterzake terug te begeven daar de bruid en hare famielje halsstarrig weigerden den grootcii stap te doen plaats hebben. En bij die weigering bleef het. De Nederlaudsch Zuid-Afrikauusche vereenigiug zal Zaterdag te Amsterdam een algemeene vergadering houden, o. a. ter benoeming van vijf leden van het bestuur in plaats van de heeren: mr. J. E. Henuy, prof. dr. C. B. Sprayt, mr. W. H. De Beaufort, prof. mr. J. T. Buijs en prof. dr. C. H. D. Buijs Ballot, die aftreden maar herkiesbaar zijn. Ook zal behandeld worden een voorstel tot het uitloven eeuet tweede studiebeurs. In Friesland hebben de boeren behoefte aau volk om mee te helpen hooien. Ieder die een paar handen aan 't lijf heeft, kan tegenwoordig een daggeld verdienen m-.-t 't hanteeren van hark en hooivork. Een boer bij Heereveen had gisteren een timmerman, een groenteboer en een pianostemmer in dienst om te helpen hooien deze laatste voor zijue gezondheid. In de vorige week vermaakten zich te VVolvega eenige knapen met baden in de Kolk. Daar deze zeer diep is, hielden zij zich aan den kant. De 13 jarige v. d. B. was huiverig om zich te, water te hegeven eu stond weifelend aan den oever, toen een zijner makkers hem plotseling een duw gaf, waardoor bij in de Kolk tuimelde. Onge lukkig schoot hij in eens naar het midden, eu vóórdat er hulp was komen opdagen was de arme jongen een lijk. De knaap, die door zijne onvoorzichtigheid aldus den dood van zijn makker veroor zaakte, is bekend. Hij is 17 jaren oud en was te VVolvega dienstbaar. Uit vrees voor de gevolgen van zijue ondoordachte daad eene vrees, die zeker niet ongegrond was heeft hij zijn dienst in stilte verlaten en is gevlucht naar zijne te Appelscha wonende ouders. B UI TEELAA' DSüHK BERI0JITEN HAASHItUH. De Temps verneemt, dat de onder handelingen tusschen de liquidateurs van het Comptoir d'Escompte, de Société des Métaux eu de Société des Mines zijn ge staakt, daar de Tharsis-maatschappij weigert eenig deel te nemen, zelfs aan de voorloo- pige beraadslagingen. De Eiffeltoren bestaat uit 12000 stux- ken, vau welke even zoovele afzonderlijke teekeningeu gemaakt werden. Voorts is het geheele gevaarte in 29 gedeelten gesplitst, waarvoor 700 teekeniugen van ingenieurs noodig waren, uitgevoerd op 3000 bladen van 1 meter breedte en 0,80 hoogte. Twee jaar lang hebben 40 teekenaars eu tekenaars in de werkplaats van den heer Eiffel bij Parijs gearbeid. Er zijn in den toren 7 millioen gaten, met één instrument geboord, en welke, legen elkander gelegd, eene lengte van 70 kilometer zouden beslaan. Voorts zijn 2J millioen klinknagels verbruikt. Alles kwam tot het gebruik gereed van Levallois- Perret op het Marsveld. PORTUGAL. Tot beraadslaging over den toestand van den portwijnhindel heeft te Oporto eene vergadering van wijnkoopers plaats gehad. Er zijn echter moeilijkheden gerezen met betrekking tot de door de regeering aange boden voorwaarden, zoodat de werkstaking voortduurt. ZWITSKSLA f Te Yverdon (Zwitserland) werd een meeting van ruim 7000 Salvationisten ge- houdeu. Generaal Booth presideerde. Alles liep rustig af. li) II1 TM C IM LAAR. Tusschen 13 en 18 Augustus verwacht men te Berlijn het tegenbezoek vau den keizer van Oostenrijkdat van den czaar schijnt ook nog dezen zomer te zullen plaats vinden, maar de berichten daaromtrent zijn nog onzeker. De Russische bladen geven aan ,/den" toost van den czaar geene oorlogzuchtige uitlegging; zij zien daarin alleen Je verklaring, datRuj]^, tot de overtuiging gekomen is, niet op boDj genooten, doch alleen op eigen kracht J moeten steunen. ËOSTEARU K. De kroonprins van Montenegro iga. zijne 3 zusters te Weenen aangekomeii. vader, vorst Nicolaas, is uit Petersburg J Kiew vertrokken. SERÏIE. De gewezen koning Milan van Sen wordt in de eerstvolgende dagen te B| grado verwacht, waar hij zal worden k welkomd door de hoogste staatsdignitarissf de officieren van het garnizoen, en de hof gere geestelijkheid. Het schijnt, volgt den correspondent der Times, dat het J gentschap er in geslaagd is, eene verrj. ning tusschen Milan en den ex-aartbisscfo Michaël te bewerken. Laatstgenoemde ti eerstdaags den metropolitaan Theodosin die in een klooster gaat opvolgen. Daar de ex koningin Nathalie belooft zoo lang uit Belgrado te biijven als de g> wezen koning Milan dit volhield, vreti men, dat zij zich thans ook naar de St, vische hoofdstad zal begeven. Volgens dj correspondent der Standard te Weenen k daarom het regentschap al het mogelijk doen om Milan van zijn voornemen ter» te houden. AFRIKA. - De Arabieren hebben een dorp l|f mijlen noord van Wady Haifa aangevalle; maar zijn teruggedreven zonder dat de it[ woners eenig verlies leden. Denzelfden cecht viel een troep ruiter! I eu een afdeeliug Soedaneesche infanten onder kolonel Hunter, den Arabierenpost Matouka aan eu verdreef daaruit de verdt1 digers, van wie 8 man gedood werden, tel wiji hunne paarden en kameelen buitgs maakt eu hunne hutten vernield werde; Van de Egyptenaien werden 2 man gewon! AMERIKA. De overstroomingeu in Amerika. - Volgens nadere berekeningen bedraagt ha E aantal omgekomenen 10.000, of zelfs 12.0Ü1I waarvan te Johnstown alleen 8000 zijn vei brand of verdronken. Een hotel te Johnstown, een zwaar geboui; drie verdiepingen hoog, stortte in en re'-, de 75 personen daarbinnen werden sleek 2 gered. Eene loods met 41 locomotieven weid; de rivier medegesleept, en vóór zij de bn bereikten waren de locomotieven als vermalei Dat de ellende der overlevenden groot», of was, begrijpt men. Een ooggetuige uz honderden in dekens op het natte gras liggen. Een brood kostte f 1.20. De dochter vis een rijk bankier, het schoonste meisje stad, was met één rok eu een omslagdoti nog juist bijtijds op de heuvels ontkomen I Zondag werden tenten opgeslagen en voed»/ uitgedeeld eu overal was men ijverig aa: het werk om spoorwegen te herstellen, dt dooden te begraven enz. De te Washington aangerichte schade word op 1 millioen dollars geraamd. De naar Johnstown gezonden troepen zï\i weder vertrokken, daar de bnrgers zelf vonl de handhaving der orde zorgden. In een Roomscb klooster te Johnston. zag, zegt men, de abdis toevallig uit het venster eu ontwaarde de naderende water massa. Zij riep in allerijl de nonnen bijeei in de kapel, waar allen knieldeD eu oi redding smeekten. Het geheele jgeboui behalve de kapel sloeg weg; geene enkele der zusters ondervond eenig letsel. De van elders gekomen geneesheeren pro testeerden tegen het blusschen van dei brandenden hoop wrakhout te Johnstown, oordeeleude dat het verbranden der lijken de beste wijze was om epidemiën te voor- Komen. Er ging echter een kreet van ver ontwaardiging op en men ging met blusschen voort. Volgens berichten vau Maandag begon de stank aan alle kanten ondragelijk te worden. Ook gunde men zich bij het be graven den tijd niet tot eenige plechtig heid of zelfs tot het kerkenuen der lijken- Stapels doodkisten zag men staan en overal weerklonken hamerslagen van lieden die ruse kisten voor de hunnen timmerden. Mannen en vrouwen die alles verloren hadden dwaal den doelloos rond. Eene rampzalige vrouw zocht bij een modderpoel naar hare dien baren. Toen men haar hulp bood riep zij handenwringend: „Zij zijn allen weg! O God, wees bun genadig! Mijn man, mijne zeven kinderen, alles weg, eu ik alleen overgebleven. Het geheele gezin was, verklaarde zij, naar den zolder hunner woning gevlucht, en toen heiwater zoo hoog rees dat zij ook de" verdronken zonden zijn, zette zij hare kin deren op ronddobberend hout en lie' ®e op Qods genade drijven. Het laatst dee^ zij dit met haar jongste zoontje. „Mama

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2