*s'j Tac wc «s «rru rare» wfc o «oa ï«r.r »«- .-m. rwsr -tst^s. Eergisteren trokken 20 socialisten uit DuitsehlanJ Rotterdam door op hunne reis naar Londen, waar zij conferenties zullen houden met Amerikaansche geestverwanten. Maandagavond trof een der matrozen van liet Noorscbe barkschip Marie of Drobak, te Papendrecht, een ernstig ongeluk. De man vermaakte zich met o»er het hoofd te buitelen over eenige hoopjes hooi, die langs den Veerdam lagen. Bij een dier buitelingen schoot het mes, dat hij in eene schede bij zich droeg, er uit en drong hem bij bet op den groud komen een eind in de rechterlcude, zoodat liet bloed er uit stroomde. Een der makkers van den ougelukkige trok finel liet mes uit de wond. Zijn toestand, hoewel niet zorgelijk, is niettemin zeer pijn lijk. Een uitstekenden rit heeft zeker de eerste luitenant H. Von Bohlen und Hal- badt van het regiment uhlaneu te Carlsbad gemaakt. Den 30 Mei 's ochtends ten 5 uur te paard uit Baden-Baden vertrokken, arriveerde de 22-jarige otïicier, Nederlander van geboorte, Maandag namiddag ten 3 uur te Dordrecht, waar zijn bediende hem op- wachtte. Laatstgenoemde vertrok namelijk eiken ochtend per spoor of boot uit de stad waar nachtverblijf was gehouden naar die, waar den volgenden nacht zou kwartier ge maakt worden. Te Dordrecht namen ruiter en paard intrek in het hotel Ponsen, om Dinsdag ochtend ten half 5 naar Zwijndrecht over te gaan eu den rit naar liet eindsta tion, Den Haag, voort te zetten. [D. Cl.) Een hevige brand heeft Maandagnacht onder Apeldoorn gewoed, en in korten tijd was de hofstede van den heer Van der Houven van Oordt, bewoond door H. Broek huis, eene prooi der vlammen. Met moeite en ongekleed werden de bewoners gered. Broekhuis en zijn zoontje vau 8 jaar kregen hevige brandwonden, en moesten per bian- card naar het ziekenhuis worden overgebracht Door het inslaan van den bliksem ontstond er Maandagmiddag, omstreeks 2' uur, een felle brand in de groote boeren plaats van den landbouwer H. Varvik, ge legen in den zoogenaamden Varvikshoek aan den Kuipersdijk te Enschede. lil een oogenblik brandde de gelieele boerderij lich terlaaie, zuodat er weinig is kunnen gered worden. Een vreeselijk ongeluk valt hierbij te be treuren. De schilder A. Lasonder, een op passend en algemeen geacht jonkman van 25 jaar, die behulpzaam was in het bedie- neu van de spuit en als pijpleider dienst deed, kreeg een gedeelte van een schoorsteen op het lijf, waardoor hij na verloop van eeu paar minuten den geest gaf. Maandag namiddag woedde boven Zeve naar en ill de omstreken een ontzettend on- weder, hetwelk daar vrij goed afliep. In het nabijgelegen Beek echter eu ook een ge deelte van üidam, ging het onweder verge zeld van hevigen hagelslag. Aldaar zijn alle veldgewassen totaal verhageld, niets is gespaard. Van eene boerderij waren meer dan 500 pannen verbrijzeld, terwijl geen glasruit in het gelieele dorp is heel gebleven. Zelfs kippen werden op verschillende boerde rijen door den hagel gedood. Bij een dag- looner al de boenders. Dinsdagmorgen lag de hagel nog op sommige plaatsen meer dan een voet dik. Bij het hevige onweder, dal eergisteren hoven Arnhem en omstreken woedde, is in een weiland ouder Oosterbeek een landman door den bliksem getroffen. Hij was onmid dellijk dood. Maandagmiddag sloeg de bliksem in den toren der tlerv. kerk te Rekken bij Eibergen. De kerk is geheel uitgebrand, doch de toren werd door de brandweer van Eibergen grootendeels behouden. De Zutphensche rechtbank heeft een jongenheer uit Deventer, oud 16 jaren, die met zijn rijwiel een meisje op den weg naar Apeldoorn had aangereden, met het gevolg dat zij lichamelijk letsel kreeg eu tijdelijk ziek werd, veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. De werkstaking der veenarbeiders in het Grieiidsveen onder Asten, is reeds in zijne geboorte gesmoord. De patroons heb ben de cischen der werkstakers ingewilligd. De arbeiders togen weder den volgenden dag aan het werk. Toen de Harmonie /Religo et Ars" te Eindhoven Zondagavond eene promenade door de stad deed, werd bij een twist zekere te Stratum zoodanig mishandeld, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De vermoedelijke dader, zekere v. d. B. ververs knecht aldaar, is ter beschikking der justitie gesteld. Wederom is er in den omtrek vau Maastricht ingebroken. Ditmaal was het bij het hoofd der school te St. Pieter, waar de dieven een horloge met gouden ketting, een fraaien inktkoker en eene zijdeu parapluie hebben ontvreemd. Ondanks de ijverige j nasporingen van politie en justitie heeft j men tot lieden de daders van deze herhaalde diefstallen niet kunnen ontdekken. BUIÏENLAM ÜSOHË BEiilClITEN Op het slagveld van Quatre-Bras zal een gedenkteeken worden opgericht voor hertog Eriedricli Wilhelm van Brunswijk, die daar op 16 Juni 1815 sneuvelde. De hiervoor te Brunswijk samengestelde com missie heeft reeds 25000 M ingezameld. EÏSËLAJi 8. Koningin Victoria heeft voor eeDige weken het kasteel van Albergeldie ter be schikking gesteld van de ex keizerin Euge nie, die, iia een verblijf van eenige weken aldaar, naar Wiesbaden gaan zal. K ai A ft' Si 1.5 K. In de gisteren gehouden zitting vau de kamer van afgevaardigden stelde de heer Delaforge de ophelling voor van liet gezant schap bij liet Vatikaan. De heer Spulier, minister vau buitenli.ndsche zakeu, verklaarde dat hij zich tegen liet in overweging nemen van dit voorstel verzette en de kamer be sliste met 314 tegen 232 stemmen in dien geest. De heer Félix Faure ondervroeg daarop de regeering omtrent Haïti. De minister Spulier schetste in de eerste plaats hoe moeilijk de toestand van den Franschen vertegenwoordiger aldaar is en verklaarde vervolgens, dat Frankrijk de ge volgen der blokkade noch beperkt noch ver ergerd heeft. Voor de Frausche vaartuigen is de verhouding dezelfde als voor andere. Het tractaat, waarvan sprake is geweest, bestaat niet. De heer Félix Faure vroeg daarop inlich tingen omtrent Fgypte. Hij weuschte te weten, of de Egyptische regeering tot eene nieuwe conversie zal overgaan, en meende dat daartoe de goedkeuring der mogend heden wordt vcreischt. Alvorens toe te tredeu, behoorde Frankrijk waarborgen te vragen ten opzichte van de ontruiming vau Egypte door de Engelschen. De minister Spulier antwoordde, dat tol da conversie is besloten. Het decreet, dat daarop betrekking heelt, is verschenen en lleeft tot talrijke vraagpunten aanleiding gegeven. Egypte handelt op wettige wijze, doch wij meeuen, zeide de minister dat eene groote operatie als eene conversie niet mag geschieden, zonder dat het vraagpunt der ontruiming worue aangeroerd. Generaal Bouiauger heeft een schrijven gericht aan het republikeinsch-revisionistisch comité te Parijs. Daarin zegt hij o. a. „Lk strijd met kracht voor het heil der republiek, welke ik wil losrukken uit de handeu der parlementairen, die haar gecom promitteerd hebben door niet te luisteren naar de rechtvaardige eischeu der zwakken, den wil van het algemeen stemrecht min achtende en zijn verkozene verbannende. „Bij liet vervullen vau deze taak vraag ik de medewerking van alle eerlijke burgers, van alle vaderlaudslievenden, die er van walgen te leven onder het afschuwelijk en despotiek regeerstelsel, waaronder de ellen delingen, die nog het gezag in handen heb ben ons ongelukkig land gebukt doen gaan. ylk reken op uwe krachten zooals gij op mij rekent en weldra zullen wij het genoe gen en de eer hebben in Frankrijk te ves tigen de eerlijke en democratische republiek." sriitiJE, Iu den Zondag onder voorzitterschap der koningin gehouden ministerraad heeft de heer Sagasta verklaard dat de regeering maatregelen genomen had om de orde te handhaven iu Calalonie en in de iudustri- eele centra, waar de arbeiders bevolking bewerkt wordt door vreemde socialisten die werkstaking prediken. ITAiilJE. Le Verona Fedele ontving van Mgr. Sogaro, bisschop van Caïio, den volgenden brief, gedagteekend van den 19n Mei, welke nieuwe bijzonderheden bevat over den dood van koniüg Jan van Ahessinië. yDe waarheid is, dat in den eersten veldslag, Ras Aloela begonnen, deze den nederlaag leed, zoodat de Negus voorwaarts rukte om de orde te herstellen. hHij viel echter in een hinderlaag en, of schoon hij een lanssteek uoor het lichaam ontving, stierf hij niet dadelijk. „Hij steeg te paard en trok zich voorzichtig terug, om den volgenden dag den veldslag te hernieuwen. Maar den volgenden dag stierf hij. /Toen de Dervischen dit vernamen, stelden deze zich in eene hinderlaag om den lijkstoet te overvallen, die geëscorteerd door troepen, zich op weg begeven had naar Ascum. De Dervischen wierpen zich toen onverwachts in eene vallei, welke de st iet doortrok. Ver schrikt vlogen de aangevallenen in de eerste oogenblikken de hoogten op, doch de hoofden, behalve Ras Aloela, keerden terug en in plaats van liet lijk in handen der vijanden te laten, verdedigden zij het en kwamen allen om. Met hen viel ook de vader van Debeb, die zoo langen tijd door Jan gevangen gehouden werd en eerst bij den terugkeer van den zoon in vrijheid gesteld werd. De Dervischen hieuwen het hoofd van den Negus af en droe gen tiet naar hun kamp, en van daar schijnt het naar Ondurmau te zijn overgebracht. La Kiforma ontvangt bericht van Mas- sowah dat een brutal-s roofloc-ht gedaan is door een stam der T.-rroas, ten nadeele der Italianen. Deze stam, gelegerd tusschen Yon- gus en de Alighede, telt ongeveer 1500 personen en 300 paarden eu strekt zich uit tot de putten van Tahta. Hij beroofde de Italianen van ongeveer 300 stuks vee. Nauwelijks was de roof bekend of inland- nciie troepen trokken op en zuilen htm dwingen het geroofde prijs te geven. Genoemde stam behoort tot die welke zich ouderworpeu hebben aan het Italiaansch gezag tijdens de militaire operatien iu den winter 188788, zoodat deze opstand slechts toegeschreven kan worden aan de zucht voor roof dezer volken, of wel dat zij tot de uiterste armoede vervallen zijn. a ÏJI Tia H Is AAW. De Berlijnsciie correspondent der Daily News verneemt, dat de keizer van Oostenrijk in het begin van Augustus na keizer Wilhelm's terugkeer uit Londen in de Duitsche hoofdstad zal aankomen. Bij deze gelegenheid za! keizer Frans Jozef den Duitscheu keizer verzoeken de najaarsleger oefeniugen iu Moravië bij te wonen, welke uitnoodigiiig waarschijnlijk zal worden aan genomen. Het bezoek vau den czaar zou in 't einde van Augustus plaats hebben. Het gerucht loopt dat de koning van Denemarken, die ter gelegenheid van het huwelijk vau grootvorst Paui te Petersburg verzacht wordt, met den czaar terug zal reizen en dat laatstgenoemde Kopenhagen tut uitgangspunt vau zijn bezoek aan üuitsch- laud zuu maken. Volgens de liheinische Kurier is op het vermogen van dr. Mezger te Wiesba den gerechtelijk beslag gelegd, eu wel op verzoek van de Naamlooze Vennootschap VViesbadener Bsde-Etablissemeut", die IJ miilioen mark schadevergoeding eischt, ,om- dat dr. Mezger het met die Vennootschap gesloten contract, volgens hetwelk hij de hoofdleiding van het iu aanbouw zijnde groote sauatorium op zich zou nemen, een zijdig had opgezegd". Blijkbaar is bovenstaand bericht eeu ver volg op hetgeen Nederlandsche bladen dezer dagen aan de Frankfurter Zeitung ontleen den, inhoudende, dat dr. Mezger zich aan het verband met de Bad-Maatschappij te Wiesbaden had onttrokken, maar met de uitoefening zijner praktijk aldaar zou voort gaan. Indien de Rheinische Kurier goed is in gelicht, dan zal men van deze zaak wel spoedig meer vernemen. De Duitschers zullen binnenkort de vijandelijkheden tegen de „opstandelingen" der Ooat-Afrikaansche kust, noordelijk van Bagamoyo beginnen. Dr. Peters heeft een deel zijner inlaudsche troepen naar Aden teruggezonden, daar onder hen ziekten zijn uitgebrokeu. llONtiAKIJK. Bij de behandeling der begrooting heeft de uiterste linkerzijde ten heftigste de staatkunde van den heer Tisza aangevallen. Zelfs werd het voorstel gedaan om de be- grooting te verwerpen. De heer Tisza ontkende, dat de regee- riug niets heeft gedaan om de economische betrekkingen tot Oostenrijk te verbeteren. Toen het burgerlijk huwelijk ter sprake kwam, zeide de heer Tisza, dat de regee ring deze hervorming zal voorstellen, maar zich voorbehoudt den tijd te kiezen, die daarvoor het geschiktste is, en een zooda- nigen vorm, dat daardoor geen gezindte wordt gekreukt. De kamer van afgevaardigden heeft het budget met eeu zeer groote meerder heid aangenomen. KVSLAKIt. Het officieus Russisch weekblad Le Nord acht het liet veiligst, ten aanzien van koning Umberto's befaamde reis van Straatsburg aan te nemen, dat het plan daartoe weikeiijk bestaan heeft, mair bij nader inzien er van is afgezien. „Men zou dienaangaande wenschen te kunnen zeggen: Einde goed al goed", zoo gaat het blad voort, „maar ongelukkig is dit niet geheel het geval. Dit loos alar® heeft in Frankrijk en zelfs elders groote op. schudding verwekt; het heeft de wereld der zaken in beroering gebracht; het heeft den indruk van ongerustheid en onzekerheid welke in Europa heersckl versterkt. |)t j moraal van het geval is, dat het niet geuoe» is te beweren dat uien de rust van het vasteland met de bajonetten wil handhaven, rnaar du men ook de bevrediging der gemoederen igt het oog moet houden en daartoe zorgvuldig incidenten moet vermijden, geschikt om de nationale hartstochten, welke iu het diepste des harten sluimeren, boven te doen komen. Alleen tot dien prijs kan men liet voortduren": verkrijgen van den drukkendeu en hachelijke»? staat van zaken welke zich op dit oogenblik in Europa den schooneu naam van vredel aanmatigt.' v i.u a nu e. Wat men ook op de Bulgaarsehe re- g ering onder vorst Ferdinand en zijn eersten minister Stamhouloff hebbe aan te merken, deze eer moet men haar geven, dat zij del roovers in het vorstendom nadrukkelijk ver volgt. Weinige weken geledeD is aan ver scheidene roovers het doodvonnis voltrokken en thans staan te Sofia wederom twee be ruchte eu zeer gevreesde roovers terecht, over wie eveneens het doodvonnis vermoe delijk zal worden uitgesproken. a Tl Eltlk a. De overstroomingen in Amerika. - Het ware onbegonnen werk al de bijzonder heden te willen vermelden, door de dagbladen ten aanzien van het schrikkelijk onheil mede gedeeld. Zij komen trouwens vrijwel op hetzelfde neer en de opsomming kan slechts den indruk van het geheel verzwakken, Ziehier de voornaamste De steden South Fork, Mineral, Point, Conemaugh, Woodvale, Johnstown, Cambiij City, Morrellville en Sheripan zijn als uit- gewischt; er is bijna niets blijven staan en de inwoners, voor zoover zij niet naar de bosscheu kouden ontkomen, zijn verdronken, verbrand waarover nader of iu de rivier medegesleept. De gouverneur van Pennsjl- vanie schat het aantal dooden op meer dan 8000 en heeft 2000 doodkisten naar John stown doen zenden. Volgens de laatste berichten zijn de rivieren dalende. Naarmati het water in de Conemaugh zakt, haalt men langs de geheele rivier, de Alleghany ei1 ook de Ohio beneden Pittsburg lijken op, De oevers zijn bezaaid met voo.werpen t' overblijfselen van allerlei aard. Van alk kanten wordt natuurlijk krachtdadig hulp betoond. Zwaar beladen treinen ziju di Conemaugh-lijn opgezonden, met werklieden voorop, die de haan herstelden. Zondag ochtend bereikte men de westzijde van het verwoeste Johustowu, waar nog slechts i buizen stonden; al de overige, 2000 in getal zijn nagenoeg geheel weggespoeld. Twee passagierstreinen uit het westen zijn bij Conemaugh door deu vloed overvallen en eenige reizigers verdronken. Uit Pittsburg is een regiment troepen naar Johnstown gezonden om de orde te handhaven. Overal in Pennsylvauie hoort men va ondergeloopen steenkoolmijnen. De Chemung Canisteo en Alleghany ziju in de valle: Genesee buiten hunne oevers getreden. Alle treinen op den Erie- en den Lackawaw- spoorweg hielden stil te Elmira. De Potomac heeft te Harper's Ferry de spoorwegbrug overstroomd. Ook Washington liep voor een deel onder eu Richmond werd door da James-rivier overstroomd. Te Johnstown ontstond onder het puin boven de spoorwegbrug brand en meer daa 5000 menschen kwamen er iu de vlammen om- Volgens sommige berichten bedraagt ba' getal verbranden 1500 of zelfs 2000. Da massa wrakhout, tegen de spoorwegbrug opgehoopt en daar een dam vormende vau 60 voet hoog en tusschen de 700 en 800 voet breed, schijnt vlam gevat te hebben door eene omgevallen kachel of iets derge lijks. Vele rampzaligen die aldus langzaam geroosterd werden wierpen zich in het water. De schade wordt op 15 miilioen dollars geraamd. Te Sanghollow, in het dal der Conemaugn waar de telegrafist reeds 119 levende en doode menschen had zien voorbijdrijven, kwam een kleine jongen op een hoop wrakhout aandrijven en werd gered. Hij verklaar' met zijn vader, moeder, broeder eu twee zusters in een houten huisje door den vloe te zijn medegesleept. Toeu zij over spoorwegbrug dreven was het huisje omge' slagen eu alleu waren verdronken behalve bij- Te Bolivar liet men van de brug touwe' neder om op die wijze voorbijdrijvende!) te redden. Het gruwelijk tooneel werd door lantarens verlicbt en de regen viel in s'100" men. Te middernacht werd een knaap 'a° 16 jaar opgehaald, Hessier genaamd schrijlings op een houten dak gezeteu kwa

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2