NI EU WIS- EN A DVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iïeze <oii i a t verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en leest «la» en. Woensdag 5 Juni 1889. If°. 131. UitgeversGebroeders Muré. Het uur der Vergelding. ABOSfJiEKSEBT: Vooi Leidenper 3 maandenf {.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ftO. Prijs per Tüfiuuiser 10 Cent. AQVEBTElTIESÈls Van 1tl regelsƒ0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scfceepiatakerssteeg 6. 203e Jaargang. S t ad s- Ber i c li te is, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 {Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dal lot hel doen inschrijven van nieuive leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan ile Oiule Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school- gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Uoommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pielerskerkslraal der 2e klasse, voor meisjes, in hel school gebouw aan de Breeslraat; en wel van den 3den tot en met den I5en Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags lialfnegen lot negen urenen op Maandag, Dinsdag, Donderdag 'en Vrijdag bovendien van lialftwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E, KIST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LELDEN; Gezien art 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tol regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, hinder of schade kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen vergunning is verleend aan A. F. P. HEUSCHEN en rechtverkrijgenden lol het plaatsen van een droogkast van lakwerk in het perceel Van der Werfslraat no. 36. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 3 Juni 1S89. I A i ii T. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21 sten Mei 1889, n°. 88; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornormd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanslaande en dal mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en it, der wet op de jacht en vis- scberij, is geoorloofd; wordende levens her innerd aan de bepaling van art. 1 van liet Reglement op de uitoefening der jachten vis- scherij ia deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs de stranden, oevers van meerenplassenrivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd eu aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Dlad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Komngs voornoemd, FOCK. 's Gkaveniiace den 25sten Mei 1889. wetenschap; P. De Graaf en J. A. P. De Bruyn 2e natuurkundig examen. H17.IEH, LETTEREN ES KUNST. EEIUEN. 4 Juni. Gisteravond is de van moord op van moord op den Leidschendam verdachte eu onder sterk geleide 19 landbouwer onder Hagenaar geboeid naar bet academisch ziekenhuis alhier ver voerd om bij het lijk van den terslagene te worden gebracht. Gisternamiddag is aan de Kalvermarkt alhier een jongen te water geraakt. Om hem to redden moest een brugwachter al daar zich te water begeven. Hedenmiddag is op de Hoogewoerd alhier een rijtuig tusschen de rails bekneld geraakt zoodat een der assen brak en het voertuig onklaar raakte. V N 1 V EKS IT KIT. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd dcor de hee- renJ. C. Post, candidaat3exameu, rechten; J. C. Overvoorde, doctoraal examen, staats Te Amsterdam had op 2 Juni de XIV de algemeene jaarsvergaderiug der Nederlandsche Toonkuusteuaars-vereenigiug plaats. Nadat door deu voorzitter, de heer VV. F. G. Nicolaï, de leden, iu vrij grooten getale opgekoraeu, waren verwelkomd, werden door den lsten secretaris, de heer A. J. Ackermann, de notulen der vorige algemeene vergadering eu daarna het verslag over het genootschappelijke jaar 1888/89 gelezen en met applaus bezegeld. Uit het jaarverslag bleek dat de toestand der vereeniging reden geeft tot tevredenheid. Het getal der gewone (kunstenaars)-leden bedroeg op ultimo April 175, dat der be langstellende leden 426. Behalve de uitvoering te Leiden op 25 Mei 1888 gehouden, en waarop verschil lende composities van Nederlanders waren uitgevoerd en zich mej. Wia Diketna uit Leiden, de heer Joh. Smit uit Utrecht en de lieer L. Leonides van Praag uit Leiden als solisten met grooten bijval hadden doen liooren, werden uitvoeringen gegeven te Rotterdam, Dordrecht (twee) eu 's-Graven- hage; de programma'9 bevatten, op enkele uitzonderingen 11a, hoofdzakelijk werken van Nederlanders. De examens tot het verkrijgen van een ^diploma al3 bekwame muziekonderwijzers en ui cziekouderwijzeressen worden steeds meer gewaardeerd; in het afgeloopen jaar melden zich 45 candidaten aan voor evenveel diplo ma's, waarvan 22 slaagden allen voor A lager onderwijs (piano). De bibliotheek ontving enkele geschenken. Gelukwenschen werden namens de ver eeniging gericht aan mevronw H. Heinze Berg die op 14 Februari j, I. haren 80steu verjaardag beleefde, en aan de heeren C. A, Brandts Buijs te Deventer die zijn zestig- earig jubilee als muziekdirecteur mocht vieren jvenals aan zijn zoon Marius die zijn 25- jarige werkzaamheid ais organist der groote kerk te Zutfen herdacht. Ook de heer II. Heuckeroth te Groningen werd niet vergeten toen hij den dag beleefd had waarop hij vóór 40 jaar als toonkunstenaar optrad. In de samenstelling van het bestuur kwam geene verandering; wat de correspondeerende leden betreft werden de heeren C. Van der Linden, te Dordrecht en S. Vau Milligeu, te Gouda, die als zoodanig bedankten, ver vangen door de heeren Joh. A. De Vries en Mart. A. Bouman. Uit het ondersteuningsfonds werd aan twee gewone leden toelagen verleend tot een ge- zamentlijk bedrag van ƒ300,00; dit fonds steeg van f5642,19 tot ƒ6184,19. De toestand der kas kon gunstig worden genoemd, daar uit de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer W. Stumpff, bleek, dat de inkomsten be droegen 5287,206, terwijl was uitgegeven 23 58,886, zoodat er op een batig saldo van f 2878,37 kon gewezen worden. Op de gewijzigde statuten werd de konink lijke goedkeuring gevraagd en verkregen eu een exemplaar daarvan kosteloos aan alle leden toegezonden. Een voorstel om eene prijsvraag voor eene symphonie of kamermnziekwerken uit te schrijven, werd niet aangenomen; daaren tegen werd bepaald dat voortaan bij uit voeringen die ter gelegenheid van de jaar- lijksche algemeene vergaderingen gehouden worden een premie of eere-penniug zal wor den toegekend aan den componist (of de componisten) die daartoe door de gewone leden zullen worden aangewezen. Wat de werkzaamheden der XlVde alg. verg. betreft zpo bestonden die a. in de herkiezing met nagenoeg algemeene stemmen vau de aftredende bestuurders G. A. Heinze en 11. A. Meijroos die beiden die herbe noeming aannamen; b. in de behandeling van een voorstel door bet bestuur om een of meer kleine composities van gewone leden die daarvoor honorarium zullen ontvangen voor rekening der vereen, uit te geven en kosteloos aan ieder lid te doen toekomen Na de opening der vergadering deelde de voorzitter mede dat met algemeene stem men de etre-premie was toegekend aan den heer 8. Van Milligen de componist der opera Briuio." Alle correspondeerende leden werden her benoemd. FEUILLETON. 56). „Dat is gemakkelijk gevonden, wij zeggen dat ze er weer van door is gegaan." „Daarvoor is zij nu te goed bewaakt." „Nu, dan zullen wij zeggen, dat ik ziek was eu dat op het oogeublik, dat jij bezig was mij te helpen, Lilly ontvlucht is. Die meid is slim genoeg, zij zullen alles gelooven wat wij van haar vertellen." „Maar zij zullen nadeihand toch wel te weten komen, dat het doode lichaam bij deu bankier is teruggebracht en dat wij de belooning daarvoor hebben opge streken." „Zoo lang zullen wij niet wachteu. Zij zullen beginnen met ons te gelooven, en voordat zij er achter komen, wat er van de gevangeue geworden is, zijn wij ver trokken. „Maar nog iets. Men zal aan het lijk kunnen zien, dat zij eerst kort geleden gestorven is, terwijl zij denken, dat zij toch al vijf maanden dood is." „Oan zeggen wij, dat wij haar gebal semd hebben, om haar voor bederf te bewaren." Minuten lang bleef het stil, toen sprak Molly „Dat was te doen. Ik ben wel wat angstig, maar mijn verlangen is te sterk om het meisje te dooden, dat ik* er langer weerstand aan kan bieden." „Dus je stemt toep" „Ja, ik stem toe," en een woeste vreugde klonk uit den toon, waarop het afschuwelijke wijf dit zeide „Goed zoo, en nu maar hoe eer hoe beter." „Ja hoe eer hoe beter, wij doen het nog deze» nacht- Deze woorden troffen Lilly als een don derslag. Ondanks al haar leed en ellende, hechtte zij zich aan het leven, want nog altijd hoopte zij, vroeg of laat verlost te zullen worden. Lilly moest haar handen voor haar mond lioudeu, om een gil te keeren. Zij luisterde verder. „Wie zal de daad volbrengen?" vroeg de man. „Ik," antwoordde Molly bloeddor stig, „ik moet mijn wraak hebben." Nu viel Lilly half bewusteloos op den grond. Ontzetting greep haar. aan. Bij elk geluid uit de aangrenzende kamer schrikte zij op. Wanneer zou het uur van haar dood slaan P Zoo bleef zij liggen, tot zij de oude huisklok elf uur hoorde slaan. Nog dreunde de laatste slag, toen een gedruisch uit de naburige kamer h&ar opschrikte, zij hoorde voetstappen die haar kamer naderden. Haar hart hield bijna op met kloppen, haar bloed steeg haar naar het hoofd. De kamerdeur werd geopend, nu hoorde zij de sluipende schreden door den gang. Zij verborg liet gelaat in de handen en bleef rillend voor den haard liggen. De voetstappen kwamen al nader en nader, zij durfde nauwelijks adem halen. Nu waren zij haar kamerdeur genaderd. Zij stonden stil, de deur werd geopend en het was Lilly als voelde zij de hand van Molly reeds haar blanken hals omklemmen.... VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. een nieuwe schuilplaats. Lilly verloor haar bewustzijn, zij lag als dood voor het vuur. Toen zij eenigen tijd later weer bijkwam, zag zij zich omringd door mr. Colville, dokter Pratt en de twee Leveret's. De dokter knielde naast haar neer, voelde haren pols en goot haar een paar droppels wijn in uit een glas, dat Molly in de hand hield. „Drink, miss Lawrence," sprak de ge neesheer nu, „de wijn zal u goed doen." Zij nam het glas aan en ledigde het met lange teugen. Toen zag zij dc aanwezigen met een wezenloozen blik aan. Colville, die begreep dat het late bezoek de reden van haar ver wondering was, haaste zich op beleefden toon te zeggen „Vergeef ons, Lilly, dat wij op een zoo ongelegen uur komen." „Integendeel, ge zijt nog nooit op beter uur gekomen," was haar antwoord. Colville sprong met eeu kreet op, zou zij toegeveu? „Lilly," riep hij, „zou het mogelijk zijn....?" eensklaps herinnerde hij zich, dat de oude Leverets zeer ongeschikte ge tuigen waren voor zulk een onderhond, en op vriendelijken toon, die hij anders nooit gewoon was tegen mindereD aan te slaan, sprak hij „Laat ons alleen, Leveret." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1