BUITENLAXDSCHK BERICHTEN m 32-c m. rati» «cs war tse Morcsco Jr., met ingang van 1 Juli a. 9., benoemd en aangesteld tot tweede-klerk bij het departement van marine. i IN N m LAN ÜSCHE BERIL UT EN üeu -31 (ten Mei 1889 lieeft aan het departement van builenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van be- krachtiging van de op 2 Juni 1887 te Washington door de wederzijilsche gevol machtigden van Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika onderteekende overeen komst, lot regeling der wederkeerige uitle vering van misdadigers. Het bestuur van den algeaieeneu bond van R. K. kiezersvereenigiugen zsi bijeenkomen op Maandag 17 Juni, ter be handeling van het rapport der staatscom missie voor de militaire wetten. De luitenant-kolonel intendant J. M. Janssen, hoofd van de afdeeling /Inten dance" aan het departement van oorlog, heeft do hein door de Katholieke partij iu het kiesdistrict Roermond aangeboden can- diilatuur voor de tweede kauier aange nomen. Vaderland De ritmeester-adjudant C. M. Spren- ger, van het 3e reg. huzaren te 's Hage, wordt, wegens in eu door den dienst ver kregen lichaamsgebreken, op pensioen ge steld. Onder de benoemingen in de Staats courant van Vrijdag komen er twee voor, die onwillekeurig de aandacht trekken, ril. (Ie benoeming tot kapitein van de gepensio neerde Iste-luitenants der infanterie van het leger in Ned. Indië VV. Coufurius en VV. C. C. Luske. Deze beide officieren toch lijn uit den Atjeh-oorlog zeer bekend en beiden zijn in dien strijd zoodanig verwond, dat zij voor den werkelijken dienst onge schikt zijn geworden. De heer Coufurius, verloor de beide oogen, terwijl de lieer Luske bij het maken eener patrouille in handen van den vijand viel. Behalve eenige kogel- woriden kreeg hij een 17tal klewanghouweri, en letterlijk geljintjangd werd hij uit de handen van den bloeddorstigen vijand ver lost. Niemand durfde hopen hem in het leven te behouden; alleen tiu wijlen de dirigeerende officier van gezondheid Roger wanhoopte niet. Met de meeste toewijding vatte deze kundige geneesheer zijne taak op. Hoewel zijn tijd om van Atjeh te worden afgelost reeds lang «as gekomen, weigerde hij te gaan, om zich aan de verpleging van den heer Luske te kunnen wijden, en hij had de voldoening dezen in zooverre te ge nezen, dat hij zonder bezwaar naar Batavia kon worden geëvacueerd. Daar werd de behandeling voortgezet, en ten slo'le voltooide dr. Mezger te Amsterdam de bijna vol komen genezing. Voor den dienst bleef de lieer Luske ongeschikt, daar hij door de klewaiighouwen eenige vingers had verloren en een der beenen onherstelbaar was gekwetst. Vandaar dat peiisioneering volgde. Sedert woont de heer Luske te Amsterdam. De koninklijke ouderscheiding, aan deze beide betrekkelijk nog jonge mannen teil deel gevallen, zal zeer zeker vooral bij het Indische leger, waar zij door ieder geeerd en bemind werden, met groote blijdschap worden vernomen. (N. R. Ct,) Ken knaapje van negen jaren, dat Zaterdag te 4 uur ondertoezicht te Katwijk in zee baadde, is door de zee medegesleept en jammerlijk verdronken, eer zijn katner- taadjes hulp konden halen. De politie te 's Gravenhage is Woens dag dupe geweest van een valsch alarm, hetwelk omstreeks 8 uren zeide dat men personen, die daar niets te verrichten hadden, op den bovensten omloop van den toren had gezien. Ken aantal agenten werden naar boven gezonden doch kwamen onverrichter zake terug, terwijl buiten op verschillende punten in den omtrek een aantal nieuws gierigen naar de spits stond te kijken. Het „opstootje" had dns niets te beduiden, doch is in zoover van belang, dat het aan het licht heeft gebracht, dat sedert den 12n Mei, toen men met valsche sleutels tot het verwezenlijken van slechte bedoelingen in 'den toren is gekomen en de sloten van twee deuren geforceerd heeft, van wege de gemeente nog niets is geschied tut herstel van het vernielde en tot verzekering van de veilig heid. Noch de torendeur, noch die op den 3n omloop, noch het luik dat tot het carillon toegang geeft en dat de indringers achter zich hebben laten opeustaau, zijn van nieuwe sloten voorzien. {D. v. Z-IL. en 's Gr.) Zaterdag zijn de eerste aardbeziën van den kouden grond van Aalsmeer naar Am sterdam verzonden, alzoo veertien dagen vroeger dan andere jaren, waarop die ver zending plaats heeft. Zelden zal men in de Meimaand rijpe aardbeziën kunnen plukken. Klachten worden dan ook dit jaar niet ver nomen. [Haart. Lagll.) Als iets buitengewoons wordt uit Schoonhoven gemeld, dat aldaar in een kraaiennest, hetwelk vroeg in het voorjaav was gestoord, eene wilde eend hare eieren heeft gelegd en uitgebroed, en dat wel niet tegenstaande bedoeld nest ligt boven in een zeer lloogtn iepeboom. In het begin dezer week wierp de moeder hare kuikens, die reeds genoeg ontwikkeld waren om te zwemmen, één voor één uit het nest. Twee lier jonge eenden moesten den val met den dood bekoopen, maar acht iwemmen frisch en gezond thans in het water. De oude eend, die nog lang in de omgeving barer joigeu toefde, is nu ver dwenen. lil de Tijd wordt melding gemaakt van een soortgelijk voorval als te Amsterdam dezer dagen plaats had met J. van den B. Eene ongehuwde dienstbode Lena Br. werd een poos geleden door een jong mensch met geweld in een rijtuig gezet en belet dit te verlaten, wat haar echter onder de viaduct van den Cenlraalspoorweg toch gelukte. De jonge man riep daarop den koetsier toe: „Terug naar de M iruixstraat." Het uiter lijk van den dader stemt overeen met dat van hem, die juffrouw v. d. B. wegvoerde. De koetsier, bij deze laatste daad betrokken, heeft zich nog niet bij de politie aangemeld hij is waarschijnlijk dezelfde, die iu de eerste geschiedenis eene rol vervulde. De dienstbo de heelt daarvan geen aangifte gedaan bij de politie, vermoedelijk om zich geen last te veroorzaken. Uit Tessel meldt men aan het N. v. d D. dat er toch nog wel steppenhoenders zijn. Verleden week werden er in de De Cocksdorp nog een stuk of 7 bij elkander gezien, en op een andere tijd nog 13 stuks. De verpachtingen van kersenboom gaarden in de T'ielerwaard zijn reeds in vollen gang. Te Ophemelt werden een 10 tal groote boomgaarden tegen vrij hoogen prijs verpacht. Een enkele bracht ongeveer f 1000 op. Meikersen zijn er nogal, ofschoon sommige boomgaarden zeer lijden aan trek- maden. Late kersen zullen er in overvloed zijn, indien de wep.rsgesteldheid althans niet tegenvalt. Te Kaïnpen zijn dezer dagen kort na elkander 2 zusters overleden, die duizenden guldens 's jaars te verteren hadden, doch er zeer sobertjes van hebben geleefd, liet is tbans ook gebleken dat baar beddegoed bestond uit lappen, gevuld met verteerd stroo en boekweitendoppeu, zoodat het naar de mestvaalt moest worden gebracht. Bij een hevig onweder, dat Vrijdagna middag boven Dedemsvaart losbarstte, sloeg de bliksem in een telegraafpaal en spleet dien van boven tot beneden, terwij! een andere aan den top versplinterd werd. De vrouw van D., die zich, met haar kind op den arm, in de onmiddellijke nabijheid bevond, werd ter aarde geworpen; gelukkig bekwam zij noch haar kind eenig letsel. Een der maaiers van den landbouwer J. H. te Tzum, pas uit Hanover (Boekholte, Amt. Hiimling) aangekomen, kreeg van een paar kennissen, drie dagen later met hunne zeisen gearriveerd, de treurige tijding dat in zijne woonplaats tien huizen waren afgebrand, waaronder ook het zijne, en, wat het smar telijkst voor hem was te vernemen, dat zijne vrouw eu een der twee kinderen iu de vlammen waren omgekomen. Men had hem niet eerder kunnen berichten, daar men thuis zijn adres nog niet wist. De onge lukkige maaier vernam die noodlottige tijoing onder vreeselijke aandoening, en is op staau- den voet naar huis getogen. Het huis was zijn eigendom en laag ver zekerd; van den inboedel echter was niets verzekerd. De brand was ontstaan iu een hoop stroo, waarin door kinderen met lucifers de brand was gestoken. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Heereveen In de afgeloopen week werd onze plaats bezocht door een jongmenscli, tamelijk fat soenlijk gekleed, met grijze demi-saison, een bleek, gelaat en dun zwart kneveltje. Ver schillende ingezetenen genoten de eer van zijn bezoek. Bij een paar bestuurders van de afd. van het Nederl. Gen. tot Zed. Verb, der gev. gaf hij op negen maanden in het mil. detentiehuis te Leiden te hebben door gebracht. Vandaar was hij naar Drachten vertrokken, waar hij meende zijnen broeder, die met eene kermistent reisde, te zullen vinden, doch aldaar vernam hij, dat deze zich te 's lierlogenbosch bevond. Thans wensclite hij reisgeld om derwaarts te gaan. Een hem door deze bestuurders aangeboden spoorwegkaartje weigerde hij. „Hij schaamde zich te zeer door een dier heeren op den treiu te worden gebracht". Trouwens was zijn gevoel van schaamte over het alge meen bijzonder sterk ontwikkeld, en sprak hij slechts fluisterend, opdat de huisgenoo- ten niet zouden liooren, dat hij geldelijke hulp vroeg. Bij een doopsgezind predikant fungeerde hij voor een Iloagsciie mennist, die werk zocht, terwijl hij bij een paar andere ingezetenen Roomsch-Katholiek was. Eindelijk ook gaf hij zich voor socialist en een vriend van Schoteriauds afgevaardig de uit. Zoover bekend is heeft hij liirr geen succes gehad en is hij hij dan ook naar Leeuwarden vertrokken, waar hij in den Prinsentuin is gezien. Ongetwijfeld zal hij thans elders zijn practijken zoeken uil te oefenen. Men zij dus voor dat heer op zijn hoede. B E 5- 1 JE. Den 31 sten Mei 1889 heeft te Brussel de oiiderleekening plaats gehad eener over eenkomst tusschen Nederland en Beigie tol regeling der uitlevering van misdadigers. E VB De graaf van Parijs vierde Donderdag te Kingston ou-Thames zijne zilveren brui loft. Het kerkje waar zij des ochtends de mis hoorden liet was hetzelfde waar zij 25 jaar geleden getrouwd waren eu dezelfde priester bediende de mis was bijna ge heel gevuld met bloedverwanten eu vrien den. Daaronder waren de hertog en de hertogin van Montpensier, de hertog vau Nemours, de hertog en de hertogin van Chartres, prinses Clémentine, de moeder van prins Ferdinand vau Bulgarije, en na tuurlijk de kinderen van het zilveren echt paar. De verloving vau hun oudsten zoon Robert, hertog van Orleans, thans 21 jaar oud, met prinses Marguérite, dochter van den hertog van Chartres, werd tevens Don derdag aan de gasten bekend gemaakt. Na afloop van een déjeuner werd eene groote receptie gehouden, waar de prins van Wa les en zijne gemalin de eersten waren die hunne gelukwensclien kwamen brengen. Uit alle departementen van Frankrijk kwamen adressen van gelnkwensching, o. a. eene van de „jt-unesse royaliste, de Paris". Vrijdag is le Richmond een groot diner aangeboden aan den hertog van Orleans door al de Franschen, die Donderdag de plechtigheid hadden bijgewoond. E A. s K u i.e U. Het rijwiel zal eeretdaage zijn intrad® doen in het Fransche leger. De minister van oorlog heeft den legercommandanten bevolen in elk regiment infanterie vier wielrijders aan le stellen. Deze zullen eene dagelijksche toelage ontvangen, doch moe ten hun rijwiel nit eigen beurs aanschaffen en onderhouden. Iu den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft het electrisch licht van den Eitfel- toren uitstekende diensten bewezen bij het redden vau een zinkend schip op de Seine. In eene Boulangistische vergadering te Havre waar het zeer onstuimig is toege gaan, werd een schrijven van generaal Bou- langer voorgelezen, waarin hij begint met hulde te brengen aan „de dappere bevolking van Havre, aan welke hij zijn geheele ver trouwen schenkt, hem door hare beproefde vaderlandsliefde ingeboezemd. „De haat der parlementairen mij dwingende een oogenblikkelijk toevluchtsoord te zoeken iu een vreemd land, berooft mij voor eenige maanden nog van de eer deze groote stad te bezoeken, welke zoo dierbaar is aan de Fransche harten. „Weidia zal het volk met zijne machtige baud de slagboomen verbreken, welke de haatdragende tegenstanders hebben opge worpen tegen een soldaat wiens geheele leven gewijd is geweest aan den dienst van zijn land. „Ik zal terugkeeren, bekleed met mijn mandaat. Ik zal het vonnis uitvoeren dat het vellen zal tegen een veracht parlement. „Al mijne eerzucht, Frankrijk weet bet, bestaat in het teruggeven van den eerbied voor de rechten, de eer eu het geweten aan het land, in de opene en vergroote republiek. „Het zal aan geene lasteraars gelukken mijne plannen te dwarsboomeu. Ik ben, ik blijf de dienaar vau den volkswil en zal als zoodanig sterven. „Boulauger." De rnaire van Constantine (Algerie) heeft alle weerbare burgers, van 18 tot 55 jaren, opgeroepen om éénen dag per week ooriog te voeren tegen de sprinkhanen. De slrijd tegen het allesvernielend insekt begint te half zes in den ochtendstond. Niet minder dan 3000 kabylen, op bevel van den gouverneur generaal voor den strijd tegen de sprinkhanen opgeroepen, zijn in het arrondissement Sétif aangekomen met tien dagen mondvoorraad. In het arrondissement Batna zijn 10,000 hectaren grond door de plaag aangetast. 8 PA IV J E. Van Havana wordt eene belangrijke vangst gemeld. Twee broeders, twee ter dood veroordeelde bandieten, die voortvluchtig waren, zijn met hun schoonvader, vrouwen en kinderen gevangen genomen. Behalve dezen zijn later nog twee roovers gevangen genomen. Te Havana is de vreugde over deze vangst zeer groot en den gouverneur- generaal, op wiens last de gevangenneming geschiedde, wordt eene geestdriftvolle ovatie bereid. STA MK. Koning Humbeit en de kroonprins zijn Zaterdagmiddag te 1 uui te Rouie aan gekomen. Zij werden aan l.et spoor»eg- stalion opgewacht door de ministers, door onderscheidene senatoren en afgevaardigden en door depulatien van verschillende ver- eenigiugen. De menigte ontving den koning en den kroonprins met gejuich. 8HJITSC HLAVSI. De toost van den czaar wordt te Berlijn door velen opgevat als eene demon stratie tegen Frankrijk. De Fossische en de Kreuzzeitung noemen den toost belachelijk. De Rational Zeilung vindt in de woorden van den czaar eene verregaande ontstemd heid en een bewijs, dat de wind weer ie"' seherper uit Petersbnrg waait. De Weener bladen vatten den toost op als een teeken, dat de czaar naar bet Patis- laoisme overhelt. Die van Budapest vreez voor een h indelend optreden van Rusland Servië. Het Russische blad Grasjdanin zegt toost, het verleunen van een regiment en verloving duiden de geschiedenis aan v Rusland op het Balkan-schiereiland in d- eerstvolgende jaren". [H. Ct.) De heer Bebel maakt bekend, dat de sociaal-democraten niets te maken geh hebben met de thans geheel afgeloop werkstaking in de Westfaalsche kolenmijm Alleen hadna het uitbreken van de wei staking, een afgezant der werkstakers j kans zij zouden hebben van buitenlandsche vak; vraagdwelke ondersteuning uooten. Den 25n Juni viert koning Karei van Wurtemberg zijn zilveren regeerini jubilé. De feestelijkheden voor die heu| lijke gebeurtenis vangen den 22n Juni t met de plechtige ontvangst van de gezan i vau vixcuide mogeuilhcdoti. De groote rade, welke op 25 Juni te Stuttgart pla heeft, zal vermoedelijk door den keizer w den bijgewoond. Naar de Duitsche Post verneemt Posen, is de Perzische gezant te Weenou den Sbach naar Warschau te gemoet ge reisd, om hem uit naam van keizer Frans Jozef te verzoeken zijn bezoek uittestellen, daar de keizer nog niet gereed is hem te ontvangen. RUSLAND. De vorst van Montenegro kan over zijne ontvangst in Rusland tevreden zijn. Niet alleen dat de czaar een toost op hem uitbracht als „Ruslands eenigen oprechten en trouwen vriend", maar de czaar benoem de hem ook tot chef van een regiment der Russische infanterie en zijn zoon, den 18jarigen kroonprins Danilo, tot kapitein in hetzelfde regiment. Van nog meer politieke beteekenis is de verloving van prinses Militza van Montene gro met den Russischen grootvorst Peter Nikolajevitsch, den tweeden zoon van groot vorst Nikolaas, oom van den czaar. Hel spreekt vanzelf, dat die verloving niet wal doorgegaan indien de czaar haar niet had goedgekeurd, en bovendien bewijst de ge- lukwensch, dien de czaar den vorst van| Montenegro wegens deze verloving deed toi komen, dat de goedkeuring van harte gi meend is. De prinses is de tweede dochten van den vorst en zijne oudste dochter ii gehuwd met den Servischen kroonpretendecl Peter Karageorgevie. Het behoeft geen be toog, dat deze laatste omstandigheid met bil oog op Ruslands invloed in de Baikal' Staten van gewicht is. AMERIKA. Eene ruwe toepassing van het lynch recht in den staat Connecticut doet ziel dat zelfs in de oude oosterlijks stateD der ir. ti klt-Ti rJzi pi fiiil nn-.i itl.e [ik BL Ka dili h>- tliu dili lel» 11 li IS li •lud. Unie dit woeste middel om misdadigers te straffen nog niet in onbruik is geraakt. Een jonge kerel, in het dorp New-Milfordi Frank Nearing genaamd, zelfs gelrouwdi lokte de eebtgenoote vau zijnen broeder op een eenzamen weg eu mishandelde höaI daar. De ongelukkige vrouw, half zlfl' neloos van schrik, werd door boeren gevonden, die de politie van de grawel daad keunis gaven. Denzelfden avond kreeg men den booswicht in handen, die naar gevangenis gebracht en aan de bewaking van eenige gewapende agenten toevertrouw werd. Lj t irde] P'V joks-i kvij Ka Ne Li k.c [Ua ülola Spoor Uen-i fal..' [f i tto i bh «o lei tó. II ill Dl b, to, i fc 0 t(ii

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2