ec: «t» scj sam. ~-w rac Zaterdag werd de algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Leidsche Duin water-Maatschappij onder voorzitterschap van den heer L. M. De Laat de Kanter gehouden. Uit het verslag door den directeur mr. W. v. d. Vliet uitgebracht blijkt dat de maatschappij in zeer goeden toestand ver keert. Door de stoomwerktuigen te Katwijk a/d. Rijn werden gedurende het jaar 18S8 uit het duinreservoir opgepompt 553983 M3 duinwater tegen 514173 M3 voor het jaar 1887 zoodat 39810 Ms meer werden op gepompt dan in het vorige jaar. De stoomwerktuigen werkten daartoe da gelijks gedurende 11 u. 15 min., met een totaal steenkolenverbruik van 599394 k. g. gerekend met inbegrip van dempen, opsto ken en verwisselen van ketels, en komt alzoo op 1.08 k. g. per Ms. De hoofdmachines en ketels werkten steeds zeer goed en hebben ook dit jaar het ge- none onderhoud gekost uitgenomen het aanmaken en plaatsen van 2 nieuwe stoom- zuigers, benevens het in orde brengen der metalen pakkingbussen en voeringen. De watertoren, hoogreservoir 3 ketels waarbij ook de nieuwe verleden jaar ge plaatste beviuden zich in een zeer goeden toestand en vorderen slechts het gewone onderhoud. Den lOen Juli werd bij een hevig onwe- der de schoorsteen getroffen, zoodanig, dat hij voor verder gebruik afgekeurd werd. Door de assurantie vergoed werd daarnaast een nieuwe geplaatst en aangesloten zonder de exploitatie te staken. Aan dezen schoorsteen, alsook op het gebouw der Worthingtonpompen werden bliksemafleiders bevestigd. De afleider van den toren werd onder zocht en bevonden in uitstekenden toestand te zijn. Het aantal contracten op 1 Januari 1883 was 3869 terwijl het opgeklommen is tot 31 December 1888 op 4062 zoodat er 193 nieuwe contracten gesloten zijn, waarvan 7 water over den meter ontvangen en de overige abonnementen zijn. Wegens opzegging en wanbetaling werden 56 contracten afgesneden. Voor buitengewoon gebruik zijn in dit jaar gesloten de volgende contracten 14 straat- en tuinbesproeiingen, 17 baden, 35 closets, 23 paarden en 8 rijtuigen. Het water werd in het geheele jaar ge rcgeld aangevoerd en was steeds van de beste kwaliteit. De in fabrieken en andere inrichtingen geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 75064 Mszoodat gerekend naar het totaal verbruik van 553983 Ms door de abounds moet gebezigd ziju 478919 Ms, waarbij echter het water voor spuien, voor brandblussching, door lekkage en ver spilling moet medegerekend worden. De geheele lengte van het buizennet be draagt 40716 M. zijnde meer dan het dub bele bij de concessie bepaald. De standpijpen verbruikten 393 M3 tegen 353.476 M3 in 1887, het verbruik is dus toegenomen met 15.524 M3. liet aantal straatJrinkfouteineu is weder vermeerderd met 4 stuks, welke geplaatst zijn als volgt: politiehuisje Haagweg b/d. Witte singel, Brugwachtershuisje Oude Rijn b/d. Hoogl. kerkgracht, 2e Gortestraat over de gemeenteschool en 4e Groenesteeg hoek Langstraat. Zij worden steeds gebruikt en zeer gewaardeerd door de volksklasse. De ontvangsten bedroegen f 84583.85 tegen f 78849,03| in 1887; alzoo een meerder bedrag van f5734.81 Na eene buitengewone afschrijving op uitbreiding garantie kan aan de aandeelhouders worden uitgekeerd 6.1 °/0 en de gemeente Leiden als aandeelhoudster m de winst f 13500.00, het overige werd op nieuwe rekening ge plaatst. De obligatie-leening werd weder door uitloting van 5 obligatienj verminderd met een bedrag van ƒ5000.00, welke obli- gatiën op 2 Januari 1889 betaalbaar zijn gesteld. De voorzitter brengt hulde aan den heer Ph. Bosch Reitz, gewezen directeur der maatschappij, op 11 December 1888 over leden, die steeds met ijver en nauwgezetheid de belangen der onderneming heeft behar tigd. Kvenzoo ook aan wijlen jhr. Th. L. Brantsen. Door de vergadering wordt in de plaats van den laatste tot commissaris benoemd de heer 11. Willekes, die die benoeming aan neemt. Commissarissen zullen in een volgende algemeene vergadering mededeelen of zij in overleg met den overgebleven directeur een tweeden directeur zullen voorstellen en zoo ja aan die vergadering eene aanbevelings lijst voordragen. We lezen in Het Algemeen Handels blad het volgende omtrent den gister op het Noorder-Spaame bij Haarlem gehouden Universiteitsroeiwedstrijd die wederom aan onze Leidsche vereeniging ;/Njord" nieuwe en schoone lauweren bracht: „Een verrukkelijke zomerdag! Een zachte zonneschijn, getemperd door een frisch koeltje uit het noordoosten, liet Noorder-Spaame even gerimpeld aan ziju oppervlak en hier en daar door de zon met goud besprenkeld; aan beide zijden belegd door met vlaggen gesierde vaartuige i, bewoond door schoone uereïden in licht zomergewaad, droouitnd liggende in luie-stoeleneen keten van stoombooten mtt bonten vlaggentooi in den mast, vroolijk schettermuziek aan boord en beladen met geestdriftig gestemde sporlmen en sport- women, ook allen in licht gekleurde kleedij aan de eeue zijde, van de rivier een belang stellende, opgeruimde menigte; aan den anderen kant, achter de pleziervaartuigen, het uitgestrekte polderweiland met zijne breede boomgroepen der boerderijen, zijne molens en zijn huppelend vee, diep wegge doken in eeue zee van groen iu alle tinten; eindelijk het glinsterend water zelf, met zijne eindelooze verscheidenheid van vaartuigjes: van de ranke giek tot de logge jol, en daartusscheu de uit Amerika komende en van eenen boomstam gebouwen canoe, met eenen echten Indiaan tot bootsman; ziedaar het tooueel, de lijst, waarin de Nederland- sche Studenten Roeibond gisteren zijn zevenden jaarlijkschen Universiteitswedstrijd hield. Het sportfeest begon te ruim half twee uur, als naar gewoonte met het belangrijk ste deel: Universiteitswedstrijd, oftewel „oude vier". De aandacht was al dadelijk daarvoor op het sterkst gespannen. Uitgeloofd warenhet eerediploma van den Nederlandscheii Studenten Roeibond en 5 gouden medailles voor den stuurman en iederen roeier. „Njord" nam al dadelijk de leiding op zich en roeide, iu den bekenden onberispelijken stijl, volgens onze inlichtingen, 39 slagen iu de minuut. „Laga" volgde met gelijk aantal slagen „Nereus" met hetzelfde getal. Achter aan kwam „Triton". „Njord" bleek zich voortreffelijk gevooroefend te hebben, en dat baarde geeue verwondering, daar men wist, dat niemand minder dan de heer dr. P. H. Damsté de ploeg, bestaande uit de heeren H. R. Van Maasdijk (boeg), K. De Lint, G. Van Schouwen, W. T. De Vogel (slag) en J. Loopuiit bad getraiud. „Nereus" won in den beginne een punt op „Laga", maar moest dit gunstig verschil spoedig weder afstaan, daar ook „Laga" roeide in een fraaien ge.ijkmatigen slag, wat niet het geval was met „Triton" en „Nereus", van welke laatstgenoemde ploeg de roeiers o. i. wel. wat al te veel met het hoofd werkteu „Nereus" en „Triton" bleven aan elkaar en „Njord" behield voortdurend de leiding en nam ook het eerst de boei, op de helft van de baan van, naar gezegd werd, 3000 meter lengte. De uitslag was, dat „Njord" met ongeveer vijf bootleugten voor aankwam en de baan geroeid had in den tijd van 13 min. 49 sec.; „Laga" was het tweede: 14 min. 4 sec.; dan volgden „Nereus" en „Triton". Algemeene toejuichingen natuurlijk voor „Njord", die dcor deze race zijn ouden roem op schitterende wijze had gehandhaafd. Men bracht hun 't welkom toe met bloemen en met kransea, zou men den „schalken Vossemeer" eenigszins gewijzigd kunnen naspreken. liet tweede nummer was voor de „twee- riems juniores", waaraan alleen „Njord" en „Triton" deelnamen. „Triton" was in 't begin wat voor, doch werd spoedig ingehaald door „Njord", die geheel over onvermoeide roeiers in deze race beschikte, terwijl die van „Tiiton" in den University hadden meege- roeid. „Njord" kwam ook 't eerst aan de boei, waarbij „Triton" het opgaf, zoodat ook „Njord" hierin den prijs: 3 zilveren medailles, wou. Hoogst belangwekkend was 't volgend nummer voor de „oude twee". Eerst bleven alle vier vrij wel bij elkaar, doch „Laga" „spurte" en kwam daardoor wat voor. Toch bleven allen dicht bijeen, tot de boei, die door „Laga" 'teerst werd genomen, vrij onmid dellijk gevolgd door Triton. Tot het laatste oogenblik bleef nagenoeg de strijd onbeslist tu3schen deze beide ploegen, doch op het einde van de baan kwam toch „Laga", onder de daverende toejuichingen der toeschouwers, voor en had de bian afgelegd iu 14 min. 56 sec. „Triton" in 15 min. 2 sec. Dan volgden „Nereus" en „Njord". Bij de „vierriems juniores" was de uitslag niet twijfelachtig. „Njord's" overwinning tegenover „Nereus" scheen al dadelijk vrij zeker. Andere mededingers waren er niet. „Njord" was al dadelijk voor en maakte den afstand steeds grooter, zoodat zij aan kwam in 13 min. 32 sec. „Nereus" in 13 min. 50 s. Toch verdient de laatste ge roemd te worden om den fraaien stijl van roeien. Het slot van den wedstrijd was de „scul ling match" tusschen „Njord" en „Laga", met den uitslag dat ook „Njord" hierin overwinnaar bleef. Voor „Njord" roeide de heer Van Rtiede van der Kloot, voor „Laga' dc heer Vail Aftelen Van saemsfoort. Hiermede was het belangwekkend schouw spel geëindigd. Voegen wij hierbij, dat de leiding van den wedstrijd was toevertrouwd aan eene juiy, bestaande uit één bestuurslid der Koninklijke Nederlandsche Zeil-en Roei- vereeniging (de heer F. A. Ankersmit) en vier door iedei mededingende vereeuigingen aangewezen deskundigen, en dat ill alle ploegen die deeluuinen aan den „Universiteits wed- stiijd", ook „juniores' mederoeiden. De wedstrijd, als geheid, was nog belang wekkender dan in vorige jaren." In bet middaguur was op den stations weg alhier eene ongewone drukte merkbaar. De trein die te 4.16 van de richting Am sterdam alhier aankwam voerde de overwin naars vau den studentenroeiwedstrijd op het Noorder-Spaarne met zich, de leden van onze Leidsche veieeniging „Njord" die zich ook nu weder zoo kranig gehouden hebben. Op bet perron van het station alhier wer den de leden door limine medeleden en het collegium met het vaandel hartelijk ont vangen. Aan het vaandel van „Njord" werden drie schoone kransen gehecht, onder de tonen van de muziek van het vierde regiment, dat het Njordlied en fanfares speelde. De leden van „Pro Patria", ston den eveneens op het perron geschaard en meerdere vereeuigingen waren' met hunne vaandels opgekomen. Op het stationsplein wachtte eene smaak vol gekleede eerewacht samengesteld uit leden van de Leidsche Sludenlen-Carrousel- vereeniging, en toen de muziek zich had in beweging gesteld sloot zich daarachter de eerewacht aan, tusschen zich iu mede voerende de overwinnaars van gister. „Pro Patria", „Njord", en andere ver eeuigingen sloten zicu daarbij aan en iu optocht ging bet nu door de stad, het Rapenburg en de Breestraat langs naar de sociëteit Minerva waar de prijswinners met vreugde werden begroet en naar verdienste geeerd. Evenals het eerste zomerconcert op Musis Sacrum trof ook het tweede, gister middag door het muziekcorps der d. d. schutterij, onder leiding van den heer A. Van Leeuwen gegeven, uitmuntend zomer- weêr. Een heerlijk koeltje maakte het zit ten in den gezeiligen tuin tot een waar genot waarvan dan ook velen toonden ge diend te willen zijn. Over het concert als zoodanig spreken we gaarne een volgende maal eens. Programma en uitvoering vie len ons dezen keer niet zoo bizonder op. De leden van Musis Sacrum zullen in elk geval met ons genieten van het denk beeld dat hun daar elke week wederom een recht gezellige middag of avond wacht, waar ouder hier een knikje, daar een groet, elders een handdr..k onze stadgenooten el kander na een week van werken in groo- ten getale ontmoeten. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Maart 1889 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 154 kinderen, waaronder 8 levenloos aangegeven, overleden 111 personen, en wel beneden 1 jaar 27, 15 jaren 21, 514 jaren 5, 1420 jaren 2, 2050 jaren 14, 5065 jaren 16, 6580 jaren 15, boven 80 jaren 3, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 2, lichaamszwakte, tering 14klierziekte, rhachitissyphilis 5absc. ulc. gaugr. pyaem. haem. 4kanker 5waterzucht, scheurbuik typhus en febris typlioï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 5 huidziekten Istui pen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 4, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 7, croup 3, kinkhoest 2, acute ziekten der ademhalingsorganen 11 chron. ziekten der ademhalingsorganen 8, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 2, organ, hartgebreken, aneurysms 4angina, diphlherina 2, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 6, chton. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1, ziekten d. organa urogenitalia 6ziekten van het kraambed 1gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 4. Heden had ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats van het leve ren en stellen van eene ijzeren voetbrug over den Nieuwen Rijn bij de Botermarkt (Karnemelksbrug). Daarvoor zijn ingeleverd 8 biljetten, bedragende f 5994.f4680.— f 4450.— f4200.— ,f 3569.—.f3545.-- f 3447.en f 3399.Voor laatstge- noemde som is aannemer geworden de heet I. Van der Kamp alhier. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4,40 en f2.20. Zondagochtend wekte tegen acht uur de brandklok onze stadgenooten uit hunne rust. De vlammen sloegen weldra uit het pand Haarlemmerstraat n°. 119 waarin een meubelwinkel. Deze bleef echter nog al gespaard voor brandschade waarvan de bo venverdiepingen zeer te lijden hadden. Tot afzetting waren weldra politie, schut terij en infanterie op het terrein; voor vrijen doorgang van de kerkgangers naar de kerk aan de llartebrug werd zorggedra gen. Van de vele bluschmiddelen die spoe dig op het terrein van den brand aanwezig waren gaf het eerst water handbrandspuit n°. 1 daarop volgden n°. 7 (de weesjongens) en n°. 6. Ook de stoomspuit bewees goede diensten en hel noodige materieel voor mogelijke redding was aanwezig. Te ruim negen uur konden infanterie en schutterij inrukken en was de brand, die zich in deu aanvang zeer ernstig liet aanzien, doch ge lukkig tot één perceel beperkt bleef, als geëindigd te beschouwen. «FFICIGËLE Sïi.ltHHTKY. Bij kon. besluit is Gerhardus Bernardus De Sigers Ther Borch, te Zeist, met zijue wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen erkend als te behooren tot deu Nederlandschen adel, met de praedicaleu van jonkheer en van jonkvrouwe; is dr. J. W. Van Wijhe, prosector in de ontleedkunde aan de universiteit te Freiburg in Breisgau, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de ontleedkunde. is met ingang van 1 Juli 1889, aan J. M. Meihuizen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Wildervank. is benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Geertruideuberg c. a., C. A. Penning Jr., ontvanger derzelfde middelen te Hengeloo (Óverijsel). De minister van oorlog zal op 30 dezer geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. De koning heeft den 24sten Mei 1889 de geloofsbrieven ontvangen van den heer Samuel R. Thayer als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Vereenigde Staten van Amerika bij hoogstdeszelfs hof. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken, is bepaald: dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres voor het jaar 1889 zal plaats hebben op 25 en 26 Juni e. k.; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 15 Juli daaraanvolgende en dat de commissieii met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Graveuhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie te 's Gra- venhage de heer A. Moens, inspecteur vau het lager onderwijs in de tweede inspectie en o. in. tot lid de heer A. Op de Laak, hoofd eeuer bijzondere school te Noordwijk en tot lid plaatsvervanger de heer N. Brouwer, hoofd eener openbare school te Leideu. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de vol gende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt de commies der 3de klasse M. L. Pleyte ten postkantore te Haarlem, de 'com mies der 4de klasse T. II. De Groot en de surnumerair P. Le Poole ten postkantora alhier. Tot lid der commissie aan welke in 1889 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwijs is benoemd de heer P. F. H. Van Hooff, directeur van het gymnasium te Katwijk. Men verneemt, dat het eiland Schier monnikoog, is in eigendom overgegaan aan eene maatschappij, met welke de heer mr. J. E. Banck reeds sedert eenigen tijd hierom trent in onderhandeling was. BUIÏENLANDSCHË BERICHTEN. BELGIE. De werkstaking breidt zich uit to het steeukolenbekken van Seraing. Ook in

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2