i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 8 0 H fJ E m E U T AOVERTEHTIEH: Bureel: Scheepniakerssteeg 6. Maandag 27 Mei 1889. - Nu. 124, Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads- Ber i e it t e Inschrijving Schutterij. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Hoogere Burgerschool voor Jongens. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. mm w 15 i> i e lo ii r a lit verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Vooi Leidenper 8 maandenf Lia, Franco door het geheele rijk, per maanden 1.60. Prijs iter Slimmer 10 Osit. Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203. Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI OEN herinneren hij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1864 en, voor zoover zij zich lusschenlijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1?55-18G3) hunne ver plichting om zich voor den Schutterlij ken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daartoe dagelijks (Zon en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhuize, asschen 10 en 4 uren, terwijl op den len Jont aanst. de registers van inschrij ving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, hij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen zullen worden. burgemeester en Wethouders voornoemd, UE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Blei 1S89. burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de gelegenheid tot inschrij ving van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt opengesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag lusschen drie en vijf uren des namiddags, in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1889. -/ tü BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen bij deze ter algemeene kenuis dat de gelegenheid lot het doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgeischool van Jongens is open gesteld op Dinsdag 4, 11, 18 en 25 Juni a. s. des voormiddags van tien tot twaalf uren eu dat de admissie-exaniens zullen plaats hebben op Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juli a. s., beide in het Schoolgebouw aan de Pieters kerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1889. LEIDEN, 25 Mei. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. al hier dr. Ph. J. Hoedemaker te Nieuwland. Mej. Wia Dikema heeft voor een engagement aan de Hollandsc'ne opera te Amsterdam bedankt. Zij blijft concert-zan geres en leerares aan de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst. Zooals wij reeds kortelijks meldden, zal het studentenroeigezeischap „Njord" te Leiden, op 9 Juni a. s.ter eere van zijn 15jarig bestaan, een grooten, internationalen roei wedstrijd op het Kagermeer houden, waarvoor thans de programma's met de uit noodiging ter deelname aan de geïnviteerde vereenigingen zijn toegezonden. De inschrij vingen sluiten 31 Mei. Naar wij vernemen zullen Fransche en Belgische vereenigingen aan den wedstrijd deelnemen. Het program ma van den wedstrijd luidt als volgt I. Vierrieinsuitleggers. Prijs: groote gou den medaille of f 150, en 5 zilveren me dailles. II. Skiff junior. Prijs: kunstvoorwerp of ƒ50 en ëéne zilveren medaille. III. Vierriems wherries. Prijskunst voorwerp en drie zilveren medailles. IV. Oude Vier. Prijs: groote gouden me daille of ƒ200 en vijf zilveren medailles. De eerstaankomende studenten-roeiveveeui ging ontvangt de door bet Leidsche Studen tenkorps uitgeloofde gouden medaille. V. Traveling canoes. Prijskunstvoor werp eu zilveren medaille. VI. Double sculls zonder s'uurman. Prijs: groote gouden medaille of ƒ100, benevens twee zilveren medailles. VII. Jonge vier. Prijs: een zilveren lau werkrans, uitgeloofd door de eereleden van „Njord", en vijf gouden medailles. VIII. Oude twee. Prijs: groote gouden medaille of ƒ100, en drie zilveren medailles. IX. Skiff Senior. Prijsk unstvoorwerp of 7 5, eu ééne zilveren medaille. X. Jonge twee. Prijsgroote zilveren me daille en een kunstvoorwerp of ƒ75, en drie zilveren medailles. XI. Sloepen. Bij alle nummers zijn als premie de inleg- gelden of een kunstvoorwerp ter waarde daarvan uitgeloofd. De verschillende spoorwegmaatschappijen stonden reductie voor gieken eu leden der mededingende vereenigingen toe, waarvoor legitimatiekaarten verkrijgbaar zijn bij den heer Rhede Van der Kloot, Bloemmarkt 24, Leiden. De jury bestaat uit de heeren dr. P. II. Damsté, mr. D. Josephus Jitta: een derde lid moet nog worden benoemd. {N. li. Ct.) De afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield op Diusdag 14 Mei j. 1. hare eerste zomervergadering in de groote zaal van Zomerzorg. Een bestuurslid moest worden gekozen in de plaats van den heer Mater, die be dankt heeft. Met overgroote meerderheid werd gekozen de heer T. F. Vlieland Jr. bloembolienkwecker te Oegstgeest. Het bestuur stelde voor in den loop van den zomer eene excursie te houden naar Aalsmeer, welk v ooi stel algemeene instem ming vond. Op voorstel vau deü secretaris werd nog besloten dat men tegen betaling van j 1.aan dit uitstapje zou kunnen deelnemen. De heer Witte Jr. deed nu eenige mede- deelingen omtrent peat en loam. Hierna werd gediscussieerd over de vragenls het een vereischte dat boomkweekers en bloemis ten botanisch ontwikkeld zijn? En ia het wenschelijk dat bloemistkuechts worden ge diplomeerd. Ten laatste kwam aan de orde het voor stel van den heer W. Th. Rodbard, tot het houden van een cursus in het tuinbouw- teekenen en de scheikunde. De heer Rod bard had uitvoerige mededeelingeo inge- zoudeu, vooral over het succes met zulke cursussen respectievelijk in Rotterdam en Haarlem behaald. Na eenige gedachtewis seling beloofde het bestuur dit voorstel te zullen overwegen eD te trachten ten minste het eerste gedeelte ten uitvoer te brengen. Leiden's Mannenkoor zal op Woens dag 29 Mei a. s. des avonds te halfacht in de zaal van Zomerzorg zijne eeu-en-twintig- ste huishoudelijke uitvoering geven onder directie van den heer B. 11. Taylor. Als solisten zullen optreden mevrouw V. van W. sopraan, en de heeren J. F. M. tenor, en H. J. C. viool, allen uit Leiden. Het pro gramma ziet er uitmuntend en rijk gevarieerd uit, zoodat de avond zeer veel genot belooft. Woensdag overleed te Cambridge een geleerde, wiens heengaan ongetwijfeld ook in Nederlandsche wetenschappelijke kringen zal worden betreurd, de heer dr. William Wright, professor in de arabische taal in genoemde plaats. Wright was een der uit- stekendste oriëntalisten van Europa. In 1830 in Engelsch-tudie geboren, studeerde hij eerst in de klassieke litteratuur doch werd door een Duitsch professor overgehaald zich te werpen op de beoefening der Semitische letteren, waartoe hij Leiden, toen evenals heden een der roemrijkste zetels van Ooster- sche geleerdheid, bezocht en daar op 22 jarigen leeftijd zijn eerste Arabiscli werk, de reizen van Jbn. Jubair, uitgaf. Behalve zijn bewonderenswaai'digeu catalogus vau de Syrische en Ethiopische handschriften der British-Museum-bibliotheek, schreef hij eene ook in Nederland gunstig bekende Arabische spraakkunst. Dr. Wright's verdiensten bleven ook te Leiden niet zonder waardeeriug en onder zijne vele eeretitels was ook die van Philosophise doctor honoris causa der univer siteit aldaar. [D. v. Z-ti.en 's Gr.) Gistermiddag is aan de Langegracht alhier wederom een jongen te water geraakt die daar liep te spelen. Men kon 't ventje gelukkig weer behouden aan den wal brengen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 19 Mei 35 volw. eu 6 k., totaal 41. M. 20 56 7 63. D. 21 68 12 80. W. 22 68 14 82. D. 23 73 65 15 88. r H r, u 78. 13 72. V. 24 Z. 25 59 Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 817 zwembaden door heeren en 103 door dames. De temperatuur van het water is 21° Celsius. UUilt'EUSlTifil 'B'. Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap af gelegd met goed gevolg, door den heer G. A. M. Kalleubach. HliZlEK, LETTKttE.V ES HU SST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 26 Mei, te twee uren, door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij, directeur: de heer A. Van Leeu wen. 1ste aid.: N°. 1. „Graien", Marsch, Werner; 2. Ouverture „Tempelweihe", Kéler Béla; 3. Ga.otte „Impériale", Faust; 4. „Anchen vou Tarau", Concert-Paraphrase, Schulz. 2de afd.: N°. 5. Ouverture Militaire „Episode de la Guerre," Brepsaut 6. „Caprice hongroise'', Ketteier; 7. „Les Patineurs," Valse, Waldteufel; 8. „La Chasse au Lion", Kölling. OEE1CIEELE DEKICIITEN. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1889, tot directeur van het koninklijk kabinet vau schilderijen te 's Graveuhige benoemd dr. Abr. Bredius, gewezen onder directeur van het Nederlaudsch museum vau geschiedenis en kunst; is bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., de student in de geneeskunde (arts) M. Van der W eerd. Bij Zr. Ms. besluit is de machinist lste kl. in het vaste korps L. Klompé, met ingang van 1 Juni a. s., benoemd tot officier-machinist 2de kl. bij 's rijks stoom vaartdienst. De detacheering van den luit. ter zee 2de kl. R. Posthumus Meyjes, aan boord van Zr. Ms. gaffelschoener Argus, is met den 28sten dezer ingetrokken en met gelijken datum aan boord van dien bodem gedeta cheerd de luit. ter zee 2de kl. H. J. F. Michelhoff. De adelborst lste kl. G. J. Van Gendt, uit Oost-Indie iu Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog heeft de autoriteiten der landmacht uitgenoodigd te willen doen nagaan of zich iu de archieven onder hunne berusting archiefstukken da- teerende van vóór December 1813 bevin den, welke daarin niet om eene of andere reden noodzakelijk behouden moeten blijven. Het doel is deze stukken in het rijksar chief te plaatsen. Omtrent het onderzoek in de tweede kamer van het wetsontwerp tot gedeelte lijke herziening van de wet op het lager onderwijs verneemt het Handelsblad, dat van liberale zijde vrij algemeen de geneigd heid is betoond, zich tegen het subsidieeren der bijzondere 9chool niet te verzetten, mits aan de voorwaardeu van goed onderwijs, zoo openbaar als bijzonder, worde voldaan. Over den twijfel of de grondwet althans wat haren geest en wal de roeping van den staat betreft subsidie toelaat, was men geneigd heen te stappen. Beslist werd echter ontkend, dat het snbsidieeren zou mogen worden geëischt op grond van de zoogenaamde „rechtsgelijkheid" van bijzon der eu openbaar onderwijs. Ook werd na drukkelijk noodig geacht, dat aan deu zwaren druk welken deze regeling, in veel grooter mate dan uit de toelichting blijkt, aau de gemeenten (ook die van het platte land) zou opleggen, worde tegemoet geko men. Men mag de gemeenten, die onbe krompen voor goed onderwijs zorgen, niet laten bloeden, om geld voor het bijzonder ouderwijs te vinden. Eindelijk gaf men van liberale zijde te kennen, dat men tot toe nadering langs dien weg bereid was, indien inderdaad daardoor de schoolquaestie werd beëindigd en de regeling niet als inleiding werd gebezigd, om voor allerlei particuliere belangen staatssubsidie te vragen. De officier van gez. 2e kl. D. P. Van Nouhuijs, van Zr. Ms. instructiebrik Pollux", op nov-activiteit gesteld, zal per West Ind. maildienst naar Curasao vertrek ken, om dienst te doen aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Johan Willem ïriso" aldaar. Naar wij uit goede bron vernemen, zal door den luitenant-kolonel H. Van den Bosch, van het 6e reg. inf. te Breda, pen sioen worden aangevraagd. (Hbl.) Met de benoeming van bet nieuwe kamerlid voor Nijmegen, zitten er thans een aanzienlijk aantal „mannen" in de tweede kamer. Men denke slechts aan de heeren Kolkman, Dobbelman, Schaepman, Gieichmau, Goeman (Borgesius), Levyssohn Norman, Glinderman, Savomiu Lohman en Bablmann. De Katholieke partij kan zich dus in het bezit der meeste „mannen" ver heugen; de anti-revolutionairen twee: Loh- mann en Glinderman. Iu de eerste kamer zit slechts eén „man" Bultman. [Hbl.) Gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September a. s. zullen aan de stations Den Haag, Rotterdam, Amsterdam,

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1