overgebracht. De heer dr. Van der Mandele verleende de eerste geneeskundige hulp. Onder beguustiging van prachtig weder werd Woensdag te Bodegrave 's konings regeerings jubilé gevierd. Een optocht van bijna 600 leerlingen uit de verschillende scholen, met Oranje getooid, voorzien van vlaggen en banieren en geleid door het ouderwijzend personeel met de leden der onderscheidene commissiën, opende de rrj der feestelijkheden, die in den voirn van volksspelen den geheeleu dag werden voort gezet. Een en ander werd opgeluisterd door de muziek van het 4e regiment infanterie uit Leiden. Illuminatiëu en een prachtig vuurwerk op den Rijn, dat ook door honderden vreemdelingen werd toegejuicht, sloot het in alle opzichten goed geslaagde feest. Op een teh-gram. aan LI. K. 11. prinses Wilhelmina, aangeboden door twee leerlingen van elke school, is het volgende telegram terug ontvangen. II. K. II. prinses Wilhelmina, aangenaam verrast door aw huldeblijk bij de herdenking der 40 jarige regeering van baar beminden vader, iaat u allen, leerlingen van verschil lende scholen, blijkbaar door liefde voor net huis van Oranje vereenigd, hartelijk bedanken. Adjudant en particuliere secretaris des konings, Dumonceau. 11. Visser, die in den nacht van Maandag op Dinsdag te Haarlem zijne vrouw trachtte te vermoorden, heeft reeds cene volledige bekentenis afgelegd. Van de steppenhoenders, welke in de vorige lente bij geheele troepen in de Tes selschc duinen werden aangelrolFen, is nu geen spoor meer te ontdekken. Blijkbaar hebben de vreemde vogels voorgoed het eiland verlaten. De heer A. Stork, van wien, zooels wij gisteren meldden, in de Evening Fost sprake is en die inderdaad een drietil jaren als werkman op verschillende fabrieken in Ame rika is werkzaam geweest en eerlang weder naar 't vaderland hoopt terug te keeren, is, volgens de Zw. Ct., de 20011 van den heer J. E. Stork te Hengeloo, en dus een ander dan de heer H. C. Stork CHz. van wiens verdwij ning indertijd sprake was. I11 de Groningsche venen is het thans volkomen rustig. De militairen blijven tot de meeste vreemde arbeiders naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd of zich naar Friesland hebben begeven om te maaien. Eenige huzaren, wegens wangedrag naar de kazerne gezonden, zijn door andere vervangen. Uit Breda wordt aan de 'L\jd ge schreven De landbouw-producten staan in deze streken buitengewoon schoon, men vindt hooge landerijen, waar rogge, die gemest is met guano, zoozeer is opgeschoten, dat de aren naar den grond nijgen. De fruitboomen beloven veel, uitgenomen de pereboomen. Er is overvloed van jonge groenten, naar de meening van verscheiden landbouwers zelfs te veel, zoodat de prijzen dientengevolge zeer gedrukt zijn. De aard beien, dit zoo gezochte product uit onze streken, staan iu vollen bloei en beloven een ruim beschot. Kortom, zeker in geen 20 jaren hebben de landbouw producten zoo gunstig gestaan als thans het geval is. Het is thans zoo goed als zeker, dat het //Leger des Heils" 111 de eerste dagen van Juli a. s. zijn veldtocht ook te Mid delburg zal openen. Als voorgangsters zullen daar optredenkapitein Fi3k (Engel- sclie van geboorte) en luitenant Koopmans, beiden vrouwelijke officieren. BUITENLANDSOHE BEBIÜilTEN. E ar e tts L A tv De rede ran generaal Smyth bij de opening van het parlement der Kaapkolonie wordt over 't algemeen ala een optimis tische uiting beschouwd. O. a. kwamen daarin de zinsneden voor: De betrekkingen met naburige staten zijn zeer vriendschap pelijk; de groote gekleurde bevolking in de inlandersdistricten is volkomen rustig; mis daad verminderd voortdurend; elke tak van nijverheid bloeit en de openbare geldmidde len zijn in gunstiger toestand dan zu in lange jaren geweest zijn. Het lagerhuis heeft met 175 tegen 85 stemmen de wetsvoordracht aangenomen, waarbij bet bestuur der Manchester-, Shtf- iieid- en Lincolnshire-Spoorwegmaatscbappij wordt gemachtigd tot het aanleggen eener stoomvaartlijn tusschen Geat-Grimsby en Gent, Amsterdam, Bremmerhave, de Oost- zeehaven, Noorwegen en Zweden en Dene marken. De hertog van Edenburg is nagenoeg hersteld van zijne koorts en zal binnen eenige dagen naar het vasteland reizen. t® WS» «*=3 HESE JBB3 Gisteren heeft in een steenkolenmijn van Abercarley (Wales) eene instorting plaats gehad, waardoor zestig werklieden bedolven zijn. Een later bericht meldt dat allen zijn gered. V *1 A BS Si K IJ H. De kamer van afgevaardigden heeft verworpen het voorstel der oppositie, waarMj eene verhooging van de rechten op buiten- landsch graan en meel wordt gevraagd. - In den gisteren gehouden kabinetsraad heeft de heer Thévenet, minister van justi tie, als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat de regeering, bij baar antwoord op de aangekondigde interpellatie,zich moeten wach ten voor elke uitdrukking, welke rijzing of daling in suiker zuu kunnen uitlokken. liet onderzoek omtrent het opkoopen van metalen heeft een. aanvang genomen. Le Temp» meldt, dat de voorloopige overeenkomst, tusschen de liquidateurs van het Comptoir u'Escompte en de mijnbestu ren van RioTinto en Calumet ilecla tot stau-i gekomen, gisteren met algemeeue stem- meu is bekrachtigd ook teil opzichte san do andere mijnen, met uitzondering van Tamarack. In de arrondissementen Mostaganem en Mascara in Algerië is groote schade door hagel aangericht. S PA WE, De voorzitter der Cortez, Martoz, verliet in de zitting van gisteren zijn zetel, voordat tnen tot stemming was overgegaan (over het voorstel der piotectionisten). De meerderheid was daarover zeer verontwaar digd en eischte, dat den heer Martoz hier over een berisping zou worden toegediend. De voorzitter voorkwam dit echter, door zijn ontslag te nemen. Iu de kamer heerschte groote beweging. (TA LIE. De prefect van Milaan zet zijn bezoek voort aan de plaatsen waar de agrarische werkstakingen zijn uitgebroken. Te Magenta liet hij een socialist in hechtenis nemen, die wanorue predikte in een koffiehuis. L)e prefect neemt overal de noodige maatregelen. Te Turbigo ziju daden van vandalisme ge pleegd gelijk aan die, welke plaats gehad hebben te Arluno en te Bareggio. De pas toor van Beruate, die aan bedreigingen bloot stjnd, beeft de vlucht moeten nemen. Troepenversterkingeu zijn naar verschil lende punten gezonden. W I T' S E it I. A U. De Standard verneemt uit Genéve, dat de zaak met Wohlgemuth geschikt is, door dien de Duitsche regeering aanneemt, Wohl gemuth naar elders te verplaatsen, waartegen Zwitserland" zich verbindt het desbetreffende kautonhestuur te bewegen om geeue socia listische woelingen toe te laten. a ui is c iiLAtn. Heden wordt eindelijk de eindstem ming over het wetsontwerp betreffende de verzorging van invalieden en ouden iu den rijksdag verwacht, nadat gisteren de zitting zes uren heeft geduurd, hoewel eene hitte in de zaal heerschte z<5d groot, dat men eindelijk beproefde de gordijnen voor alle ramen te sluiten en het electrisclie licht aan te steken. Aan het einde der zitting had eene ovatie van Italië plaat9, welke in staatkundig opzicht bijzonder opmerkens waardig is, omdat de centrumpartij aan haar deelnam, nadat zij, ter handhaving van haar principieel standpunt ten opzichte van het Vaticaan, een zeer gematigd voorbehoud had gemaakt. Nadat de gewone beraadslaging afgeloopen was, gaf namelijk de president Levetzow het huis kennis van het hem door den rijkskanselier medegedeelde besluit van Italie's kamer van afgevaardigden, waarin deze Italie's ingenomenheid met de ontvangst van koning Humbert iu Duitscldand uitspreekt. Hierop liet de voorzitter deze wporden volgen: De betuiging van erkentelijkheid, welke Italie's kamer van afgevaardigden en ministers onzen keizer en het Duitsche volk hebben gebracht voor de, aan Z. M. den koning van Italië, den doorluchtigeu bondgenoot van onzen keizer, bereide ontvangst, wekt onze innigste sympathie. (Levendige toejuichingen) Tot het op gepaste wijze uiting geven aan dit gevoel en aan onze vreugte over liet tus schen Duilschland en Italië bestaand, den wereldvrede verzekerde verbond, daartoe houd ik mij voor gemachtigd. (Levendige toe juichingen). F'reiherr Frankenstein, lid der centrumpartij, zeide toen: Al mijne staat kundige vrienden vereenigen zich met den wensch van deu voorzitter, zij doen dat echter met het voorbehoud, dat hierdoor onze verhouding tot het Romeinsche vraag stuk in geenerlei richting gepraejudicieerd zal worden. Het centrum juichte deze «C3 «r» tx j wss. *bt> woorden toe. Naar ik verneem, had de voor zitter te voren vertrouw lijk het centrum ver zocht af te zien van het voorbehoud, daar ook Bismarck, die van een en ander was ingelicht, zulks wenschte; maar het cen trum meende om zijne staatkunde dit voor behoud te moeten maken. Eerst was het plan, dat Windthorst die verklaring zou geven, naar Frankenstein deed hel in zijne plaats, die iu den laatsten lijd vriendschap- pelijker jegeus de regeering is gezind. (N. R. Ct.) De rijksdag heeft zijnen voorzitter gemachtigd, aan den voorzitter van de fta- liaansche kamer van afgevaardigden dank te betuigen voor de hartelijke woorden, door laatstgenoemde geuit met betrekking tot de ontvangst van koning Humbert te Berlijn, eu tevens ingenomenheid te kennen te geven met het Duitsch-Italiaausche verbond, waar door de handhaving van den Europeeschen vrede wordt verzekerd. Op het concert, dat heden iu het keizerlijk slot ter ecre van koning Humbert gegeven wordt, zijn voor het eerst na ver scheidene jareu, weder de hoofden van het Berlijnsche gemeentebestuur genoodigd. De conservatieve, de vrij-eouservatieve, de nationaal-Uberaie en de Duilsch vrijzinnige partijen uoodigden iteu heer Crispi tot een feestmaal, dat Zaterdag zal wordeu gehouden en hetwelk door de leden van den rijksdag zal worden bijgewoond. De onder-voorzitter van deu rijksdag, du heer Voti Henda, bracht ae uitiioodiging ter kennis van den heer Crispi, ilio in antwoord een toespraak bield, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van het drievoudig verbond en verzekerde, dat de ontvangst, welke koning Humbert te Berlijn ten deel valt, de outvai)g6t, welke keizer Wilhelm te Rome werd bereid, overtreft. Crispi verklaarde dat hij de uitiioodiging aannam, indien het hem ten minste niet onmogelijk werd gemaakt door het vertrek van koning Humbert. Iu alle gcvaüeu moest hij de beslissing des konings afwachten. De Berlijnsche journalisten vereeniging geeft Vrijdagavond een feestmaal ter eere van de vertegenwoordigers der buileulandsche bladen. De heer Crispi en ziju gevolg is daarbij ook genoodigd. Met groote blijdschap wordt te Ber lijn vernomen, dat koning Humbert, met het oog op de grootsche ontvangst, ziju be zoek hier tot Zondag verlengt. Van de nog te wachten huldebewijzen zal wel de meest grootsche zijn de feestelijke rijtuigvaart van het geheele studentenkorps, met de univer- siteitsbauier, de faculteitsvlaggen en ongeveer zeventig corporaiievaandels, voor den ko ninklijken gast. Ook dit is een huldebe toon, dat hier nog nooit eeu buitenlandsch vorst gebracht is. Gisteren heeft eene deputatie van leden vau den Duitschen rijksdag, uit de Duitsch- vrijzinnige, nationaal-liberale eu gematigd conservatieve partijen, een bezoek aan mi nister Crispi gebracht in des keizers slot, om bein ecu parlementair vriendschapsmaal aan te bieden. Crispi antwoordde, dat zijn koning en hij diep getroffen zijn door de buiteugemeene hartelijkheid van de out- vangst in Duitschland. Ook de vereentgde Berlijnsche journalisten, die hunne hier aanwezige Itaiiaansche collega's eeu groet feestmaal geven, hopen Crispi daarbij iu hun midden te zien. Crispi, die herhaal delijk met Von Bismarck samenkomsten heeft, zeide echter dat hij niet stellig belo ven kou tegenwoordig te zijn, noch bij het parlementair, noch bij het jourualistisch feestmaal, omdat hij zijnen tijd hiei met veel overleg gebruiken moet. (N. R. Ct.) De Samoa-conferentie heeft thans een ontwerp gereed, dat de bepalingen bevat waarover de afgevaardigden der drie mogeud- heden het eens zijn geworden en dat wel dra in den vorm van eene algemeeue akte zal worden omgewerkt. De conferentie zal waarschijnlijk tot 1 Juni duren. De vereeniging der Berlijusche pers besloot eergisteren iu eene buitengewone algemeeue vergadering tot eene wijziging der statuten, om een pensioenfonds te kun nen oprichten. De senaat van Hamburg vraagt aan de burgerij een krediet van 9 millioen mark urn nieuwe havens te bouwen. UUITEAKU H. Met betrekking tot de reis van koning Humbert naar Berlijn zegt het Fremdenllatt dat, zoo de vereeuigde rijken iu het verbond met Italië een belangrijke versterking van krachten en een waarborg te meer vinden voor het doel van het verbond, de Itaiiaan sche regeering van liareu kant er eene ver dediging in vindt tegen elk streven dat tegen den bestaanden toestand is gericht, en tevens eene versterking van Italie's stelling in Euro pa. De zware offers, door het verbond aan de mogendheden opgelegd, worden vergoed door do zekerheid, dat zij eene krachtige positie hebben, zonder welke de volken meer zouden lijden. De reis van koning Hum- bert heeft deze beteekenis, dat Italië het terrein der vredespolitiek zal blijven bewan- delen. De Itaiiaansche natie zal uit de aan haren vorst gebrachte huldebetuigingen het bewustzijn putten, dat de mogendheden groote waarde hechten aan het verbond met Italië. De bewegingen, welke tegen Italia gericht ziju en zich van tijd tot tijd voordoen, ook in Duitschliyid en Oostenrijk, rechtvaardigen geen zweem van twijfel aan de hechtheid van het drievoudig verbond. De staatkunde der verbonden mogendheden is inderdaad op reueiieu van staat gevestigd, en geen neven bedoelingen hebben daarop invloed. De tramkoetsiers te Praag hebben den arbeid geslaakt. tl tui. t u. De prins van Montenegro is met zijn zoon, prins Danilo, te Petersburg aange komen, na te Gatschina eeu onderhoud met den czaar te hebben gehad. De prins werd aan liet station door verscheidene groot vorsten, den minister van oorlog en vele andere hooggeplaatste personen verwelkomd en door een eerewacht opgewacht. Er was een talrijke menigle op de been. Naar de Daily News uit Odessa ver neemt, laten de Turksche overheden te Er- zeroem logenachtige geruchten uitstrooien dat de Armenische onlusten van Russische zijde worden aangestookt. De waarheid is, dat de Russische overheden iu Klein-Azië de Armenische grenzen gestreng doen be waken, en voorts door voorname Ameniërs ingelicht blijven omtrent den staat van zaken in Turksch Armenie. HUMEME. De Roumaansche troonopvolger heeft Dinsdag zijne plaats iu deu senaat te Bucha rest ingenomen. Op de toespraak van den voorzitter van den senaat antwoordde prins Ferdinand in het Roumaansch, op zoo voor treffelijke wijze, dat een stormachtig ap plaus op zijne woorden volgde. Uit Bucharest wordt aan den Weener correspondent der Times gemjld, dat de val van het ministerie-Catargi onvermijdelijk is. PEK TELEGRAAF. DORTMUND, 24 Mei. Volgens de Rhéinische fVestfdliscke Zeitung heeft liet bestuur van de vereeniging van mijneigenaars in een gisteravond gehouden bijeenkomst besloten om, evenals tot dusver, de ver klaring, welke den 18den Mei te Essen werd aangenomen, te blijven handhaven en alle daarin afgelegde beloften getrouw te vervullen, doch zich intusschen, wat geen enkel punt betreft, tot het invoeren van ingrijpende concessies te laten bewegen. BERLIJN, 23 Mei. De rijksdag heeft met 185 tegen 165 stemmen het ontwerp tot verzekering van oude en gebrekkige werklieden tegen ongelukken aangenomen. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. TEK MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. verkochte prezen. 24 Mei. hoeveel heid. Laagste j Hoogste 4 stuks f 35.— 40.— 54 - 48.— 245. - 150 105 278.— Kalfkoeien 20 w 119 265.— 72 100 226.- 94 - - 122.— 270.— Kalveren (vette) 93 32 71. - (magere) 134 5. - - 17.— (gras) 12 23. 51. - Schapen (magere) 182 - 16.- w 32.— (vette) 720 w 19.— w 85.- 9. 13.25 Varkens (magere) 36 17. 34.— (biggen) 336 4.25 - 12.— Ter markt aangebracht 402 runderen, 232 kal veren, 902 schapen en 'I7;fi lammeren. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 37 par tijen kaas. besteed werd voor Goudsche kaas. 2e qnal. van 14.-- tot 21. Derby f Leidsche '50 KG. - Edammer 2e qual. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 22 Mei 115 wagens. Voor Goud sche kaas bedong men 1ste soort van 18.tot/20.50,2e soort ƒ15.a 17.— zw. fa Edammer 21.1 Derby fa f2e soort A per 50 KG. Handel redelijk. Gouda, 23 Mei. Kaas-aanvoer 75 part. prijs le qual. ƒ20 it 22.50, 2e qual. /li a 19. Zwaardere fitJNoordholland- sche j 22.it 26.Handel redelijk.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2