NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A E B T E TlEi: Zaterdag 25 Mei N'. 123. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het uur der Vergelding. I m 5® v-a£j-ü?' cbs Cur Deze Courant v e r s ii ij n t dagelijks, behalve op Zo si- eo Feestdagen. A B 0 M U E m E M T Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door hei geheele rijk, per maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent. Van 16 regels f 0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiitakerssteeg 6. 203. Jaargang. I.ËIDES, 24 Mei. In de hedenmiddag alhier gehouden zitting van de commissie voor de artsexamens is tot arts bevorderd de heer A. F. A. M. Van Dommelen en zijn voor het eerste gedeelte toegelaten de heeren P. Tonrs en L. U. H. C. VVerndly. Bij het gisteren te 'g Qravenhage ge houden akte-examen, lager onderwijs, is geslaagd de heer R. H. Wierdemau uit Leiden. ïn de plaats van den heer A. Van der Hoeven is als redacteur van de Vox Studio- torum voor Leiden opgetreden de heer D. F. Teixeira de Mattos. De uitslag van de Vrijdag jl. door de Leidsche studentenwielrijdersvereeniging „De Raddraaier" van hier naar Alfen ge houden wedstrijd is dat prijswinnaars zijn de heeren W. G. Del Baere en C. B. Bbck- mann, die de baan resp. in 1 uur 9 min. 49 sec. en in 1 uur 13 min. 29 sec. af legden. De safety-tandem, bereden door de heeren J. P. S. Gualtherie van Weezei en J. R. Van Geuns, kwam derde aan met 1 uur 11 min. 48 sec. De universiteitsroeiwedstrijd op het Spaarne bij Haarlem, op 26 Mei a. s.be looft zeer belangwekkend te zijn. Met name om het hoofdnummer „Oude Vier" zal vin nig worden gestreden. „Pronostics te geven is ondoenlijk. Delft komt mit bijna dezelfde ploeg uit als het vorige jaar; thans echter is zij sterker. Leiden's ploeg heeft even eens beter baantjes geroeid dan de oude vier van het vorig jaar. De Utrechtsche en Amsterdamsche vereenigingen zijn mede niet zouder goede hoop. Voor „oude twee houdt het studentenweekblad „Minerva" Delft voor „favori." Voor „jonge vier" schijnt Leiden veel kans te hebben; hare ploeg is sterker dan die van 1887, die (oen overal overwon. Omtrent „jonge twee" en „sculling" is niets te zeggen. Ziehier het volledig overzicht der vereeni gingen en ploegen, die aan den wedstrijd zullen deelnemen Oude vier: „Njord" (Leiden): De Vogel (slag), Van Schouwen, De Lint, Van Maas dijk, J. Loopuyt (stuurman); //Laga" (Delft):(slag), van Affeleu van Saems- foort, Engel (st.); „Triton" (Utrecht): Van Lelyveld (slag), Oartier van Dissel, Van Klinkenberg, Koch, Schaap, (st.)„Ne- reus," (Amsterdam): Rudolf van Stralen (slag), Vitringa, Nuijens, Bergsma, Meurer(st.) Oude twee: „Njord" (deze ploeg komt misschien niet uit): De Vogel (slag,) Van Maasdijk, Loopuyt; „Laga".... (slag) Couveó, Engel; „Triton", Van Lelijveltl (slag), Koch, Schaap; „Nereus": Rudolf van Stralen, Bergsma, Meurer. Jonge vier: „Njord": De Lint (slag), Van Schouwen, Zylker, Broers, Loopuyt; „Nereus": Nnyens (slag), Vitringa, Ruitinga, Lugard, Meurer. Jonge twee. „Njord":Zijlker (slag), Broeis, Loopuyt; „Triton": Van Klinkenberg (slag), Oartier van Dissel, Schaap; „Nereus": Ruitinga, Lugard, Meurer. Sculling: „Njord" Van Rheden van der Kloot; „Laga": Van Affelen van Saemsfoort. tmiVEKSITKIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de rijks-universi teit alhier, de heer A. G. De Baas, geb. te Leiden, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Over 'net middelpunt van massa." OFFICIËCLË SSKltlCUTEK. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Bergum W. Bekker, burgemeester van Achtkarspelen. Bij kon. besluit is, te rekenen, van I April 1889, aan K. A. De Groot, telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf, op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De minister van buitenlandsche zaken zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. De oud-kolonel van het Indische leger G. E. V. L. Van Zuylen, lid van de Ned. commissie voor de Parijsche tentoonstelling, is door den president der Fransche republiek benoemd tot officier d'instruction publique. In overleg met den gemeente-badarts dr. L. V. Floog, besloot het dagelijksch bestuur van de gemeente Katwijk, het bad seizoen dit jaar op 3 Juni geopend te verklaren. De arrond.-rechtbank te 's Graven- hage veroordeelde gisteren den Leidenaar, wegens smaad tegen een predikant (Ier Ne- derlaudscb Hervormde gemeente aldaar, tot 2 maanden gevangenisstraf. Daarna stond terecht een te Voorburg wonend koetsier, aan wien ten laste werd gelegd: 1°. dat hij op 12 April jongstleden op het Spui aldaar een jonkman verzocht had, namens den Voorburgschen bode bij de firma W. en Co., sigarenhandelaren in de Spuistraat aiilaar, een briefje te bezor gen, luidende1 kistje sigaren Kikeriki en geteekend „notaris Klink", en zich dit door den depothouder afgegeven kistje met siga ren te hebben toegeëigend; 2°. in den avond van 20 April daaraanvolgende een gesloten wagen, inhoudende een vat boter, tien kilo witte suiker, een trommel met taartjes, een zak brokken en eene hoeveelheid beschuit, een en ander toebehoorende aan den krui denier R. in de Frederikstraat, op of nabij de Nieuwe Markt, waar de kruideniersknecht den wagen voor een oogenblik onbeheerd had laten staan, om bij een klant van zijn patroon in de buurt iets te bezorgen, te hebben ontvreemd. Beklaagde ontkende zoowel aan het eer ste als aan het tweede feit schuldig te zijn. Uit het getuigenverhoor bleek ten opzichte vaD het eerste feit, dat beklaagde vroeger in dienst was geweest van den Voorburg schen bode en met diens gebruiken dus bekend was; dat hij het kistje met sigaren van den jongeling, die het op zijn verzoek had gehaald, in ontvangst genomen had en een paar nur later dienzelfdeu persoon een gesloten pakje, inhoudende liet intnsschen geledigde en daarna met steenkool en schel pen gevulde sigarenkistje, aan het bestelhuis van den Voorburgschen bode in de Wagen straat aldaar, voorzien met het adres van heer Van H., te Voorburg had laten bezor gen, er f 1.30 verschot op had laten ont vangen en dit geld eveneens in ontvangst had genomen. Ten opzichte van liet tweede feit bleek uit hetzelfde getuigenverhoor dat twee ge tuigen b klaagde met een wagen, gelijkende op den ontvreemden, in den avond van 20 April op den Bezuidenhoutschen Weg, nabij den Schenkweg, hadden ontmoet en die wa gen later met opengebroken deksel aan het einde van den Schenkweg tegen de spoor baan door een agent was teruggevonden. De rechercheur Van der Drift had beklaagde als den vermoedelijken dader van het eerste feit aangehouden en aan de justitie over geleverd. Substituut-officier mr. Ort wees op de in deze zaak coïneideerende feiten, ten laste van beklaagde aan het licht gekomeD, en achtte de schuld van dezen ten volle be wezen. ZijnEdelAchtbare vorderde voor de oplichting en den diefstal te zamen eeDe gevangenisstraf van 1 jaar. Ten slotte had zich een gepensionneerd militair van het Oost-Indische leger te ver antwoorden over het stelen van een omslag doek en een vrouwenrok, ten nadeele van eene vrouw, die, evenals hij, in een kost huis te Leiden inwoonde. Beklaagde voerde te zijner verontschuldi ging aan, dat hij het feit in beschonken toestand had gepleegd. De toegevoegde verdediger wees op eenige omstandigheden, welke het feit schenen te verzachten. Beklaagde had in Atjeh ge diend en was daar ten gevolge van alles wat hij daar had doorleefd aan den drank verslaafd geraakt. Vooral maakte hij daar van misbruik als hij de f 80 van den drie- maandelijkschen termijn van zijn pensioen had ontvangen. In zulk een periodieken toestand had beklaagde dan ook het feit, als het ware zonder te weten wat hij deed, bedreven. Pleiter hoopte daarom dat de rechtbaok, bij het opleggen der straf, met die omstan digheden rekening zou houden. De uitsprnak in deze zaken is bepaald op aanstaanden Maandag. Voor Scheveningen is gisternamiddag half vijf geankerd de Belgische smak Eulalie 0,183, van Ostende, welke den matroos August Vau Oudreijfe aan deu wal deed brengen, die eergisteren bij een val uit den mast zich inwendig ernstig had gekneusd. Hij is onmiddellijk naar het politiebureel vervoerd, van waar hij door de zorg van den commissaris van politie, den heer Vemée, naar het ziekenhuis te 's Gravenhage is FEUILLETON. 50). „Je ziet, dat ik stipt op tijd ben," sprak zij, „al had ik niet zoo spoedig een schrijven van je verwacht." Molly gaf geen antwoord, maar bood de bezoekster een stoel aan bij de tafel, waaraan Leveret reeds had plaats genomen. Zij schoof haar stoel zoo, dat zij zich in de onmiddellijke nabijheid vau den dampenden theepot bevond. Molly vroeg, of zij haar met een kop thee kon dienen. „Dank je," was het antwoord, „maar als je een glas water voor mij hebt, zou je me pleizier doeu. Ik heb den weg te voet afgelegd eo ben doodmoe." Molly stood weer op, nam een kleine karaf uit de kast en ging naar buiten om water te scheppen. Van die gelegenheid maakte Peter gebruik om een stuk schapen- vleesch uit den pot te nemen, waarhij hij met zijn rug naar de tafel kwam te staan. Mrs. Bance zag haar kans nu schoon, bliksemsnel haalde zij een papieren zakje te voorschijn, lichtte het deksel van den thee pot op en strooide eene hoeveelheid witte poeder in de thee. Dit alles was in een oogenblik geschied en zouder eenig geraas te maken. Toen Leveret weder ging zitten, zat mrs. BaDce peinzend uit het raam te kijken. Molly kwam nu ook weer binnen, zette de karaf met water en een glas naast de bezoekster neder en ging weer op haar plaats aan tafel zitten. „Heht ge liet geld voor ons meege bracht?" vroeg Peter, terwijl Molly voor hem en zichzelf een kop thee inschonk, die hij met lange teugen ledigde. Mrs. Bance zag over den rand van het glas, waaruit zij juist dronk, hoe Leveret zijn kop thee ledigde. Daarna haalde zij een beurs vol goudstukken te voorschiju. „Ik heb met de grootste moeite honderd dollars bij elkaar gekregen," sprak mrs. Bance, „maar wees nu zuinig met dat geld, want ik kan vóór het eiud van het jaar geen penning meer missen." Haastig ledigde nu ook Molly haar kop thee, om daarna met begeerige hand naar de beurs te grijpen, maar Leveret was haar voor. „Eerlijk deelenriep hij, geef hier de beurs, dau zal ik het geld tellen." „Neen, jij niet," riep Molly, als jij het geld in handen krijgt blijft er voor mij niets over." „Geef hier dat geld, wijf 1" riep Leveret woedend. „Nooit!" riep Molly, en gaf hem een stoot voor zijn borst, waarbij de beurs op den grond viel. Beiden bukten tegelijk om hem liet eerst op te rapen, en daarbij ont stond een worsteling, gelijk aan die, welke onlangs door de komst van dokter Pratt en Harold Col ville was gestoord. Thans evouwel scheen Molly de overwinning be haald te hebben, want Peter lag machte loos op den vloer uitgestrekt. Hij lag vreeselijk te stuiptrekken en Molly zag hem verschrikt aan. Eensklaps klonk het dreigend haar in de ooren, zoodat zij als dour den donder getroffen stond: vWijf je hebt je man vermoord 1" Het was mrs. Bance, die die woorden had gesproken, nadat zij de worsteling kalm had aangezien. Molly stond een oogenblik bewegingloos, maar eensklaps sprong zij op en gilde mrs. Bance toe: „Neen, duivelin, ik niet, jij hebt hem vermoord. Jij bent de schuldige, want je hebt de thee vergiftigd, en ook ik voel de werking er van." Op dit oogenblik richtte Leveret zich halverwege op, maar viel met een snik weer achterover. Hij wa9 dood. «Hij is dood," riep Molly, „en ik zal ook weldra sterven, maar niet voordat ik mij eerst op je gewroken heb, ik heb nog kracht genoeg om je te verworgeu." Met óóii sprong had zij mrs. Bance bereikt, maar deze was op aües voorbereid, zij stootte haar aanvalster terug, deze valt over het lijk van haar man en tuimelt met een verwensching op de lippen achterover. Een oogenblik lag zij nog en wendde ver- geefsche pogingen aan om op te staan, maar het vergift was reeds in werking en Molly lag weldra dood naast haar man. De schoone moordenares zag, hoe de laatste levensgeesten het lichaam van Molly ont vloden waren, en richtte zich op. „Het is volbracht," sprak zij, „nu spoedig van hier, wacht, eerst de sporen uitgewischt." Zij ging naar den kachel. Het vuur brandde nog en met de kolenschop schepte zij de gloeiende kolen uit het vuur en wierp ze op de twee lijken. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1