JKa JKS J* SO» a»9 «T3 tbkö «a «o» SSS:.T *H& sk -««ff wg.-» tegemoet genomen aan het bezwaar aan het feest vieren buiten de gemeente verbonden, door een deel van de feesten (de wedstrij den) in de stad te geven. Spreker waar deert zeer het voorstel van het bestuur. De heer Peres vraagt of het niet moge lijk is te stemmen omtrent het al of niet houden van een gondeltocht. üe heer Brouwer antwoordt daarop dat het reglement zich tegen eene zoodanige stemming verzet. Niemand verlangt verder over de voor stellen het woord of hoofdelijke stemming. De vraag van den voorzitter of de commis sie zich dus gemachtigd kan rekenen lot het verder uitwerken en uitvoeren der plan nen wordt door luid applaus bevestigend beantwoord. Onder dankbetuiging aan de aanwezigen vour hunne trouwe opkomst en belangstelling sloot de voorzitter de ver gadering. De Bataviasche corresp ,ndent van het Soeraè. Handehblad ontleent aan het tweede deel van het werk van dr. Snouck Hurgronje tal van belangwekkende bijzonderheden omlrent Abdoel Karim den grootmeester der Nagsja bendija, waarvan het gerucht liep wat na tuurlijk slechts een praatje is dat hij hier zou k men. Nadat de jongste poging den fanatiekeu vrienden zoo bitter slecht is bekomen, behoeft men althans in Bantam vooreerst geen herhaling te vreezen. Doch hoe dit zij, de brief aan het Soer. Hand. is er niet minder om. Aan het slot zegt de schr.jver. Menigeen zal zich afgevraagd hebben, hoe het dr. Snouck Hurgronje mogelijk geweest is zoo in de geheimen dier isla- mietisclie broederschappen door te dringen. Het antwoord hierop is, dat hij daarvoor daadwerkelijk tot den Islam is moeten over gaan. Hadji Aboe Bakar, een halve broeder van den regent van Pandeglang, die als tolk en schrijver fungeert bij het Nederlandsche consulaat te Djeddah, en waarschijnlijk met dr. Snouck mede hierheen komt, zou daar van de bijzonderheden weten te verhalen. Diens groote naam als godgeleerde is hem naar Bantam reeds vooruitgegaan, waar de de goeroes met schrik de komst verbeiden van den Moefti Hadji Abdoel Gafar, onder welken naam Suouck te Mekka bekend was. Als zoodanig vermomd, had hij ook oor spronkelijk zijn zending naar ludië willen volbrengen; volgens gerucht was de regee ring daartegen, doch naar ik nader verneem, blijft bet waarschijnlijk, dat dr. S. ala zoo danig hier zal optreden." Dat laatste was ons bekend, maar rop verzoek" maakten wij er geen melding van. Men ziet alweer wat het niet opnemen van berichten beduidtBN.) In de lijst van jongelieden, die 11a vergelijkend examen eene plaats verwierven aan de opleiding der marine voor machiuistin te Ht-llevoetslnis komt naar volgorde der behaalde punten in de vierde plaats voor G. H, Hamersma, alhier. Gistermiddag is aan de Oude Vest alhier een jongen te water geraakt en door zijn spartelen naar het midden gedreven. Gelukkig kon hij nog bijtijds gered worden doordat zich een schipper daartoe te water begaf. Op de Ileerengraeht alhier brak heden ochtend van een meisje dat twee emmers heet water had gehaald het juk waardoor zij het water over de beenen kreeg en daar door aan die leeemaleu brandwonden bekwam. II IS I E li Si 1 T EI S'. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer 11. J. A. Mulder, geb. te Deventer, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: »De raad van state. Historische-staatsrechterlijke proeve van vergelijkende rechtsstudie". OI'FICIltELK ItËKICilïüX. Bij kon. besluit is de heer Ulysse Fraupois Aoge graaf De Seguier erkend en toegelaten als consul van Frankrijk te Batavia. De heer Albert Nordheiuuer, met machtiging des konings benoemd tot vice- consul te Toronto, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De luit. ter zee 2de kl. G. A. De Cocq, dienende aan boord Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met den Isten Juni aanstaande overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. torpedo-instructieschip Marnix en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. torpedo- logementschip Vulkaan, terwijl de luit. ter zee 2de kl. C. L. Temminck Groll, dienende aan boord Zr. Ms. artillerie-instructieschip Aruba, met den 6deu Juni aanstaande wordt op non-activiteit gesteld en aan boord van dien bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. W. Uoijer. De adspiraut-ingenieur jlir. II. Rappard geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam, wordt met den 16d.en Jnni a. s. overge plaatst naar 's rijks werf te Hellevoetsluis. BLNiS mLASDSCHE BE'-*IGHÏES. De minister van binuenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de lloogduitsche, en En.elsche taal en lager onder»ijs in de Frausche, lloogduitsche en Engelsche talen, zullen worden afgenomen in Aug des noodig ook in het laatst van Juli; die tot hel geven van lager onderwijs in de gymnastiek, zullen worden gehouden in Juli; die tot het geven van lager ouderwijs in de land bouwkunde en middelb. onderwijs in de land en tuinbouwkunde en houtteelt, uilen plaats hebben in Augustus. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. het depart, van binnenl. zaken niet hebben bereikt, kunnen onherroepelijk niet tot de examens worden toegelaten. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, inhoudende verbod van het dragen van wapenen op den openbaren weg of pu blieke plaatsen, ouder bedreiging van hechtenis of geldboete, behalve wanneer eventueel het wapeu tot zelfverdediging noodig öf bevel bf toestemming door de overheid tot het dragen van wapenen gegeven is. De ver vaardiging en verkoop blijven vrij. De groene veilingen van bloembollen zijn te Rhijnsburg en in de omstreken weer afgeloopen de prijzen waren algemeen hoog, bijna alle soorten zijn sedert verleden jaar (toen het de verwachting reeds overtrof) nog gerezen. De crocussen, welke in laalste jareu zoo goedkoop werden dat ze grootendeels aan het vee zijn gevoerd, worden nog wel niet gevraagd, doch zijn ook weer stijgende zoo dat zij op heden de moeite loonen. De aardappelen staan buitengewoon, zoomede het vlas dat prachtig groeit. Uien staan redelijk, en de aardbeziën bloeien reeds al gemeen. Alle overige gewassen deelen in het aanhoudende prachtige Meiweer, zooals wij ons iu jareu niet herinneren. Het gras is ongekend overvloedig. De bloemkool, waarvan verleden jair te veel is verbouwd, en waarvan er ingezouten nogal vaten voor radig zijn, wordt uitgeplant. Daar de be mesting duur is, en de prijzen per okshoofd nog laag zijn, zal er zeker -J minder worden geteeld; iu de laatste dagen komt er meer vraag, en wordt er redelijk verscheept. Te Katwijk aan Zee kwamen een 13 tal schuiten aan, met besommigen van f 20 tot f 40. De prijzen der visch staan gelijk met die te Scheveuiiigen; voor tongen werd f 0.20 h f 0.50 besteed. Men zal zich herinneren, dat vóór een viertal jareu een jongmensch, A. Stork genaamd, die met vrucht te Delft gestudeerd had voor ingenieur, plotseling spoorloos veidweeu. Zijn naam is welbekend iu geheel Nederland, voornamelijk in het nijverige Twente. Op verzoek zijner familie deed de politie al het mogelijke om hem op te sporen. In de meening dal een ongeluk hem over komen was, werd de vaart van Delft naar 's Gravenhage geheel uitgedregd, maar men vond zijn lijk niet. Zijn portret werd door de politie overal verspreid, zijn intiem, vrienden stelden alles in het werk om hem terug te viuden, doch alles tevergeefs, de jonge man was en bleef weg. Nu vindt het Vliegend Blad het volgende verhaal in het uouimer van 4 Mei van net New-Yorkscbe blad The Evening Post onder het opschritt: „De gril van een jeugdigen Hollander." A. Sterk (hier is klaarblijkelijk bedoeld Stork), een bekwaam en welopgevoed jong Nederlander, bevindt zich hier ter stede (Grand Rapids). Van hem wordt een belang wekkende geschiedenis verteld, die hij zeil als waar erkend heeft. Hij is de zoon van een schatrijk fabrikant te lieugeloo iu Neder land. Toen de jonge man op den leeftijd kwam om een vak te kiezen, wenschte hij niet te treden iu de voetstappen zijns vaders. De werktuigkunde trok hem wel aan, maar hij had geen lust 0111 zich in de ijzer en katoen-nijverheid te begeven, hij gevoelde meer voor 't boschwezen. Mei toestemming zijns vaders kwam hij drie jaar geleden iu de Vereenigde Staten en sedert dien tijd heeft hij, als gewoon werkman, gewerkt hier ter stede, Chicago, Oshkost en Ottego. llij heeft niet geleeld als de zoon van een rijken vader, maar droeg de werkmanskiel en trok zijn loon. In 't bijzonder beeft bij zich toegelegd op de vervaardiging van vensters, deuren en jaloezieën, en kent zijn vak thans in alle onderdeelen. Ongeveer een maand geleden maakte hij zich bekend en houdt zich thans bezig met een onderzoek naar de fabricage van meu bels. Deze zomer zal hij naar Nederland terugkeeren en koestert het voornemen, aldaar een fabriek van deuren, rameu en jaloezieën op te richten. Van dien aard zijn 111 Neder land slechts vier of vijf fabrieken, en die ziju zeer onvoldoende ingericht. Hij wil zijn fabriek geheel op Amertkaausche leest schoeien. Hij is overtuigd te zullen slagen, en vreest de concurrentie niet met de bestaande fabrieken van dien aard. Het hout, dat in Nederland gebruikt wordt voor ramen, deuren en vensters, is voor het grootste gedeelte noorsch denuehout, maar de heer Stork is van meening dat de dennen uit Michigan veel beter zijn, en hij zal de be- noodigde balken per scheepsgelegenheid uit Amerika doen komen. Hij heeft geen plan om meubels te maken, maar bestudeert het vak alleen om zijn opvoeding in die lich ting geheel te voltooien. Gistermiddag steeg van de marinewerf te Rotterdam de heer Russell op met zijne ballon parachule, begunstigd door zeel helder weder. Nadat de parachute zich van den ballon had losgemaakt, maakte de luchtrei ziger eerst een buiteling alvorens zij zich ontplooide. Vervolgens ging alles den ge wonen gang, met dit ouderscheid dat de heer Russell in plaats van op de begauen grond in het waler terecht kwam, waaruit hij echter gelukkig met bootjes werd gered. De villa Ons Verlangen, aan den Fer dinand Bolsiugel te Dordrecht is met bij- behoorend terrein aangekocht door de Vrije Evangelische gemeente aldaar, ten einde daar later een Seminarium voor evangelisten te vestigen. Naar aanleiding der benoeming van dr. J. H. Gunning Jr. tot hoogleeraar te Reiden wordt, gelijk wij vernemen, door eenige leden van deu raad te Amsterdam het voorstel gedaan om in te trekken het besluit, waarbij voor de Ned. Herv. kerk gelden uit de gemeeutekas worden beschik baar gesteld, tot benoeming van twee ker kelijke hoogleerareu aan de universiteit aldaar. (J.) De koninklijke academie van weten schappen, afdeeliug wis- en natuurkundige weteuschappen, houdt Zaterdag 25 dezer eene gewone vergadering. De heer Lorentz zal spreken „over de moleculaire beweging van opgeloste stoffen", en de heer Van de Sande Bakhuyzeu zal eene mededeeling doen yover de plaatsbepaling van sterren uit de photographische afbeeldingen van deu hemel." Door de arr.-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Breukelen-Nijenrode, opgemaakt de navolgende alphabetiscbe lijst van aan beveling: mr. J. JJ. Van Kuyk, kautonr. te Den Helder; mr. H. C. Vos, griff, bij het kantongerecht te Breukelen-Nijenrode; en jhr. mr. J. 11. Van Haersina de With, ambt. van het O. M. bij de kantongerechten in het arrond. Utrecht voor de kantons Amersfoort, Breukelen-Nijenrode en Woerden, ter standplaats Utrecht. Uit Wijchen meldt men aan de N. R. Cl. Veie boerenarbeiders die een paar weken geleden naar Pruisen gingen, onverschillig voor welken arbeid, komen terug, daar zij zeggen, na het kostgeld van hun loon te beobeii genomen, niets te kunuen overhouden. Te 's Grevelduin Capelle (N.-Br.) maak te jl. Zaterdag een landbouwer zich over het lelt, dat de koe van een buurman in zijne weide graasde, zóó driftig, dat bij na enkele oogenblikken op de plaats dood bleef. Dinsdagnamiddag woedde te Roermond een hevig ouweder. Verscheidene hoornen werden door den bliksem stukgeslagen, terwijl geaeele perceelen graan, ten gevolge van deu stortregen, veel geleden hebben. BU HENLAiS BiSCHË BEKiUBTEN. KËLüIK. De weikstaking iu de steenkolenmijnen van Manhaye bij Seraing breidt zich uit. Drievierde vau het personeel heeft het werk neergelegd, liet aantal werkstakers bedraagt 900. Het mijnbestuur heeft eene Ioods- verhuogiug met 5 pCt. aangeboden, doch de mijnwerkers willen zich daarmede met tevre den stellen. De rust is iutussclieu tot dus ver niet gestoord. SJ i S ttJLAN Si Bij het gistereu gehouden gaiafeestmaai bracht de keizer zijn dank aan koning Humbert voor de vriendschap, waarvan laatstgenoemde door zijn bezoek blijk had gegeven, en ver klaarde dat ook de troepen met dankbaren trots waren vervuld. De keizer dronk op de gezondheid van deu koning, de koningin, en de dappere troepen, en op de onwankelbare vriendschap lussohen Duitschland en Italië. Koning Humbert antwoordde in het Itali- aansch. Hij zei le dat zijne reis hem een dankbaren plicht oplegde; dat Duitschland en Italië na het herstel hunner eenheid een onderpand waren voor het behoud van den Europeeschen vrede, en dat beide legers hunne grootsche taak zonden weten te verval len. Hij dronk op het welzijn van den keizer, de keizerin, de keizerlijke familie, het roemrijke leger en den voorspoed van Duitschland. Gistereu had eerst de koning van Italië, later de heer Crispi eene langdurige bijeenkomst met Von Bismarck. Zonder dat beiden jegens de personen hunner om geving in bijzonderheden ziju getreden over hetgeen toen behandeld is, hebben zij zich toch gunstig daarover uitgelaten. Ononis- keubaar is hier de overtuiging, dat wel is waar geen nieuwe staatkundige overeenkomst is getroffen, maar wel dat hetgeen reeds beslaat eenige uitbreiding, waarschijnlijk van militairen aard, heeft gekregen. Het Militdr Wochenblatt bevatte ter gelegenheid van koning Humbert's intocht iu Berlijn een welkomstgroet, die volgens een te Berlijn loopend gerucht door den keizer zou zijn gesteld. Dit stuk luidt als volgt ,,21 Mei 1889. Langer dan duizend jaren stonden de Romeinen en de Germanen vijandig tegenover elkander. Als veroveraars drongen de Romeinen in Germauië door; als veroveraars ondernamen de Duitsche keizers hunue krijgstochten tegen Rome. Haat en vijandschap scheidden de beide vol ken; en toch werden zij door een onweder- staanbaren aaudrang tot elkander getrokken. De oude tochten van en naar Rome ziet men iu onze dagen terug, maar nu niet om oorlog te voeren, doch om vaste bondgenoot schappen te sluiten1 Wat de duizendjarige strijd niet vermocht, dat heeft de vriend schap verwezenlijkt. Er worden geen nieuwe grenzen gemaakt of oude betwist: de baud van vertrouwen en achtig omvat twee eens gezinde volken. Daarom begroeten wij vol vreugde met een Duitsch hurrah den koning van Italië in de hoofdstad van het Duitsche rijk." Gisteren namiddag is op de verbin- diugsbaan te Frankfoit het h.atste rijtuig van den extratreiu ontspoord, waarin zich de keizerin van Oostenrijk bevond, waardoor zoowel dit rijtuig als het voorafgaande omstort te. De keizerin en haar gevolg hebben geen letsel bekomen slechts een lakei is licht aan de hand gewond. De trein ondervond een vertraging van óón uur. De Köln. Ztg. meldt uit het Westfaalsche steenkoolbekkeu, dat dr. Hammacher, voorzit ter der vereenigiug van mijneigenaars in Westfalèu, op 22 dezer te Dortmund is aan gekomen om de op eenige mijnwerken nog bestaande velschillen lusschen mijnwerkers en patroons uit den weg te ruimen. Inmiddels duurt de werkstaking in enkele mijnen voort en het bevel aan de troepen, om naar hunne garnizoenen terug te keeren, is ingetrokken, omdat men vreest dat nieuwe ongeregeld heden zullen voorvallen. Iu eene vergadering van mijnwerkers te Zwickau in Saksen is het voorstel tot het eiseheu van 10 pCt. loonsverhoogiug ver worpen en werden alle voorstellen voor eene miunelijke schikking afgewezen. De com missie van onderhandeling legde daarop haar mandaat neer, waarna een nieuwe deputatie verkozen en de werkstaking algemeen ver klaard werd. Men vreest, dat nu ook in het district Lugau-Oelsnitz eene werkstaking zal uit breken. O OS IGJittU K. Volgens een telegram uit Weenenaan de Kölnitehe Zeitung, zal de keizerin van Oostenrijk in Iscbl en Gastein, en niet in een Hollandsche badplaats den zomer door brengen. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Ds. VV. J. Pijzei, pred. te Leiderdorp, herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar de evangeliebediening in de Herv. kerk aanvaardde. Beroepen tot leeraar bij de Ned. Israelietische gem. te Alfen a./d. Rijn de heer L. Leefsma, te Oud-Beierland. Dinsdagochtend werden vóór de con- ventueele H. Mis door het hoogeerwaardig kapittel der kathedrale kerk te Haarlem de nieuwbenoemde kanunniken de hoogeerwaarde heeren D. Staas, president van hel seminarie te Warmond, en B. Dankelman, plebaan der kathedrale kerk te Haarlem, door Z. D. H. den bisschop van Haarlem, Mgr. C. J« Bottemanne, op plechtige wijze geïnstalleerd. (N. Haarl. Ct Bodegrave, 21 Mei. Op de markt wer den heden aangevoerdkaas, 172 wagens, te zameu 10,469 stuks, wegende pl. m. 41830 kilo, prijs le soort Goudsche f 18 J h 21 2e soort f 16 17 j, zwaardere f 1

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2