1 i s 0 1 ófkjj if! 11 mm BJB I arp i i k m m NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. El ele o 11 r a a t verscii ij si t dagelijks, behalve op Lon- eo Feestdage si. A30W!MF»f!EfdT: Vrijdag 24 Mei 1889. - w. 122. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Huré. Het uur der Vergelding. 1 1 1 w 9 Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden i 1.60, Prijs per Nummer 10 Cent. 203° Jaargang. Van 16 regels 0.90. Elke regel meern 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. S t.a <1 s-S5 eri c h te n. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden dat de gelegenheid tot inschrij ving van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt opengesteld gedurende de maand Jnni a. s. op eiken Maandag tusscheu drie en vijf uien des namiddags, in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1889. LK1DEIV, 23 Mei 3 October-Vereenigiiig. In de Stads-Gehoorzaal werd gisteravond te ruim acht uren de aangekondigde ver gadering van de Leidsche 3 October-vereeui- ging met een kort woord door den vooriit- ter, den heer N. Brouwer, geopend. De opkomst van leden was wederon als altijd fliok en getuigde vau leven en belangstel ling in deze echt Leidsche vereeniging. Ook de bestuursleden waren flink opgekomen en onder hen onze burgervader die ook nu weer door zijne tegenwoordigheid toonde de ver eeniging een warm hart toe te dragen. De heer Brouwer dan heette allen harte lijk welkom nu de voorbereiding van eene nieuwe feestviering aan de orde was. Wan neer de opkomst geiinger ware geweest had spreker daarvoor eene verontschuldiging kunnen vinden in de waarheid van het .men kan ook van het goede te veel hebben." Maar de opgewektheid van het Nederland- sche volk bij bet laatste koningsfeest is niet in staat geweest de liefde voor de 3 Octo ber vereeniging hij Leidens ingezetenen ook maar eenigszins te verminderen. De notulen werden onveranderd na lezing onder applaus aangenomen. De bestuurs leden de heeren Tielemao, Knuttel en Boëll, hadden kennis gegeven dat ze op deze ver gadering niet tegenwoordig zouden kannen zijn. üe heer Vissering, die voor het stu dentencorps in het bestuur zitting heeft, zal als zoodanig worden vervangen door den heer Coster, die reeds aan de bestuurstafel had plaats genomen. De heer Vissering is bijna zeker met de feestviering niet in Lei den te zullen zijn. Van den heer Kok is bericht ingekomen dat hij zijne benoeming in het bestuur niet kon aannemen, waarom eene nieuwe verkie zing moest plaats hebben. Als tweetal werden door het bestuur voorgesteld de hee ren W. C. Mulder en G. Van Driel. De eerste werd gekozen met 124 van de 155 -j uitgebrachte stemmen. Op den heer Van Driel werden 24 stemmen uitgebracht. Voor eene commissie van contrdle waren drie dubbeltallen geformeerd; de volgende heeren verkregen het achter hunne namen gevoegde aantal stemmenmr. L. H. J. Lamberts llurrelbrinck 123, J. T. Hessels 94, C. A. Heykoop 89, J. Westdijk 54, W. A. Affourtit 50 en P. F. Rollaudet 20, zoodat gekozen werden de heeren mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, J. T. Hessels en C. A. Heykoop. De commissie van stemopneming bestond uit de heeren S. B. Vos, A. I. Witmans en N. J. Stallinga. Wat de feestplauueu betreft bij het bestuur is ingekomen een brief van een der leden met ceil plan, dat volgens het regle ment te laat is ingediend en dan ook meer als een weuk aan het bestuur door den op steller bedoeld is. Nog kwam in dato 16 Mei een schrijven van 20 leden, geheel volgens art. 9a van het reglement. Doch aan eene andere voowaarde in dat artikel gesteld was niet voldaan en wel aan de in zending veertien dagen vóór de vergadering. Aan dit plan kon dus geen praeadvies van het bestuur worden toegevoegd. Toch wilde de voorzitter beide plannen niet onbesproken terzijde leggen. In één opzicht komen die plannen over een belde wenschen een gondeltocht. Ook bij het bestuur is in het vorige jaar over een gondeltocht gediscussieerd, doch de vraag I deed zich daar op: kan in October slagen wat in Mei zooveel kans van slagen heeft. Wil de gondeltocht het laatste nummer op bet- programma ziju dan is in October de tijd tusschen schemer en het slot van het feest te lang; en met schemer moet toch in elk geval op 't laatst genomen het ont steken der verlichting plaats hebben. Ook komt 't het bestuur gevaarlijk voor een zelfde jaar een tweeden gondeltocht te hou den, die uit den aard der zaak zeer veel schooner zal moeten zijn dan de vorige, wil bij boeien. En het derde bezwaar is gelegen in de onkosten. De laatstgehouden gondeltocht van het koningsfeest heeft aan de commissie dus ongerekend de onkos ten voor particulieren en deelnemers 700 gulden gekost. Het bestuur wil de gondellocht wel Diet geheel van het pro gramma der vereeniging schrappen, maar wél voor dit jaar. Het bestuur heeft dus de feestplannen voor 3 October a. s. samengesteld. 3 on derdeden van de feestviering van het vo rige jaar komen weêr op dit programma voor, en wel1°. de koraalmuziek, 2°. het bespelen van het carillon en liet springen der fontein en 3°. de uitdeeling aan minder bedeelde stadgenooten, waarrarê reeds in het vorig jaar een maximum werd bereikt en dus verhooging van kosten wel niet meer denkbaar zal zijn. Ook het avondfeest viel het vorige jaar zeer in den smaak, zoodat het bestuur meent dat eene herhaling daarvan dit jaar zeer gewenscht is. In den middag zon de feestviering meer door de stad worden ver spreid. Zoo zal op het Schuttersveld een vliegerwedstrijd worden gehouden voor jon gens en meisjes beneden 16 jaren. Is er tegenwind dan kan de moeite tóch worden beloond door eene tentoonstelling der vlie gers in de Stads-Gehoorzaal, waarbij dan prijzen kunnen worden uitgeloofd voor den mooisten, den grootsten, deu geestigslen vlieger, voor den vlieger waarhij voor de vervaardiging het meeste vernuft is gebleken, enz. Van de Gehoorzaal kannen dan de deelnemers in optocht met hunne vliegers naar het Schuttersveld trekken, waardoor een niet onaardig nummer op het pro gramma zou worden verkregen. Tegelijkertijd met den vliegerwedstrijd kunnen nog twee wedstrijden worden gehou- deoéén van aken door één man geboomd, schuiten door man en vrouw geroeid, vis- scberuianhakjes of pvurschuitjes door één man geroeid, die tusschen een en vier uur waarin al die wedstrijden zullen plaats heb ben van de Stadswerf langs verschil lende wegen een zeker punt in de Heeren gracht zullen moeten bereiken. Prijzen voor de eerstaankomendan zullen worden uitge loofd. De schuiten zouden kunnen worden ver sierd en de roeiers gecostumaerd. Langs de Botermarkt zou iDtusscheu een meer formeele roeiwedstrijd kunnen worden gehouden, even eens door gecostumeerde roeiers in versierde booten. Op de Hooigracht zal wederom op dezelf de uren een humoristische wedstrijd worden gehouden tusschen menschen en dieren. Hiervan zou de commissie niet al te veel vooraf zeggen om de verrassing des te grooter te doen zijn. Wat nu de kosten betreft de opbrengst van dé contributie wordt weder geschat op ƒ2900 ongeveer; daarbij komen opbrengst verkoop programma's, pacht der buffetten, entrée, saldo in de spaarbank, bijdrage van het gemeentebestuur, enz. zoodat een totaal kan worden verkregen van ƒ4000, de som die ongeveer noodig zal zijn voor de bestrij ding der kosten. Ten slotte zou aan het eind van den avond een niet te kostbaar vuurwerk kunnen worden ontstoken. Door applaus wordt de uiteenzetting van bovengenoemde feestplannen ontvangen waar na de voorzitter vroeg of een der leden daaromtrent nog het woord wenschte te voeren. De heer Witmans zegt een der 20 on derteekenaars te zijn van het voorstel om trent een gondeltocht, een voorstel gedaan om tegemoet te komen aan het bezwaar door velen geopperd en ook nu weêr be staande, dat een groot deel van het feeBt buiten de gemeente wordt gevierd. De heer Brouwer antwoordt daarop dat het avondfeest op het Schuttersveld het be stuur ook nu wederom toelachte om het groote succes door dat feest in het vorige jaar behaald. De heer Witmans meent dat een gondel tocht bij de 3 October-vereeniging zooveel schooner zou kunneu zijn omdat de tijd van voorbereiding zooveel langer is dan hij bet koningsfeest waar de commissie slechts drie dagen had. De heer Abr. Verhoog is overtuigd dat de vergadering met de feestplannen van het bestuur zeer is ingenomen. Reeds is FEUILLETON. 49). «Lief, klein zusje, wie kan de grillen van een vrouw doorgronden? Tot nu toe behandelde mrs. Bauce mij zoo vriend schappelijk mogelijk, maar nu is zij ver anderd en het zou, vrees ik, vergeefsche moeite zijn, naar de reden daarvan te vorschen. Maar ik moet het gesprek eene andere wending geven. Ik kwam eigenlijk hier, om je te noodigen een rijtoertje met mij te doen, met dat span geele ponnies, dat ik voor mijn arme Lilly gekocht beb. Mijn rijtuig staat voor de deur." Bij het uitspreken van den geliefden naam, kwam er een zware zucht over zijne lippen. Ada ging naar het venster en zag naar buiten. Een prachtig span stond voor de deur, vurige, edele paardjes die onge duldig van bet wachten, met hun voor- pooten op de straatsleenen stampteD. »Goed, Robert," sprak Ada, na het span bewonderd te hebben, „ik ga met je mee. Wacht een oogenblik en ik ben gereed." Als een gazelle wipte zij de kamer uit. Robert zag haar met verwondering na. „Welk een schoon, bevallig meisje," mompelde hij, „wat gelijkt zij treffend op mijn Lilly." Hij behoefde niet lang te wachten, met hoed en mantel trad Ada eenige minuten later weer binnen. Hij bood haar ziju arm, ging naar buiten, was haar behulpzaam bij het instappen en na den kleinen bediende in zilveren liverij, die op het achterkantje zat, een wenk gegeven te heÜben, klapte hij met de zweep en voort ging het, als een wervelwind door de stil'e straat. Voor het venster harer kamer zag mrs. Bance het tweetal na. Haar gelaat brandde van ijverzucht. „Ik haat haar," mompelde zij, „odat ik haar dooden kon, zooals de andere, die mij in deu weg getreden is." Een bediende klopte aan de kamerdeur en reikte,, haar een brief over. Het was een slecht geschreven, brutaal ges'eld epistel van de oude Molly, om morgen in het roode huis te komen en al het geld mee te brengen, dat zij bij elkaar kon krijgen. Met een woedend gebaar kneep zij het stuk papier in elkaar en sprak „Daar moet spoedig een einde aan komen. Mijn geheim mag niet langer door een ander gedeeld worden. Geen zwakheid meer. Het graf is stom, en deze hand, die reeds eens met zooveel zekerheid den doodelijken stoot heeft toegebracht, zal ook nu haar doel niet missen. Ik zal beiden dooden." TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Molly had gebogen voor de macht van Peter en hem deelgenoot gemaakt van het geheim, dat haar zulk een macht gaf over mrs. Bance. Met een vroolijk glimlachje op zijn afzichtelijk gelaat, had de oude Leveret naar haar geluisterd. Toen zij haar verhaal geëindigd had, sprak hij „Dal staat vast, die dame moet ons voortdurend ruim betalen, of ik verkoop haar geheim aan iemand, die er meer voor geeft bij voorbeeid mr. Lawrence of mr. Walton." „Om ons zelf daardoor in gevaar te brengen!" vulde Molly aan. „Neem nu eens aan, dat je het geheim aan mr. Law rence of mr. Walton meedeelt, dan zou mrs. Bance natuurlijk ontkennen en dan had je geen bewijzen tegen haar, en niemand zou je gelooven, of Lilly Lawrence moest zelf spreken en dan waren wij verloren. Neen, wij moeten ons tevreden stellen met hetgeen wij mrs. Bance kunnen afpersen. Zoolang zij in den waan verkeert, dat er een ooggetuige van haar misdaad aanwezig is, zal zij onze stilzwijgendheid duur betalen." „Ja, oude, je hebt gelijk, maar die datue moet wat meer geven, dan zij totnogtoe gedaan heeft. Je moet haar schrijven, dat zij morgen, met zooveel geld als zij bij elkaar kan krijgen, hier moet komen." „Nu ai, dat is wel wat vroeg, ik heb niet lang geleden die juweelen van haar gekregen." „Om het even, schrijf Laar, het zal je niet berouwen." Molly deed wat haar man verlangde en reeds den volgenden middag werd er aan de deur geklopt. De beide roofvogels zaten juist aan het avondeteu en een glimlach werd op beider gelaat zichtbaar, toen zij hun slachtoffer herkenden. „Daar is zij al," zeide Leveret, „nu, dat is haar geluk." Molly opende de deur en mrs. Bance trad binnen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1