r m-*3 m w»» an *dh w-a «fa «r* wlj w«l -n. "!®s' m:-*. zóé lung in de gevangenis zou doorbrengen, als het openbaar ministerie eischte. Ten slotte wees pleiter er op dat beklaagde de feiten onder den invloed van sterken drank had gepleegd. Een allerbrutaalste bedelaar verscheen daarop voor de rechtbank, aan wien ten laste werd gelegd dat hij op een Vrijdag in December jongstleden bij een 79jaiigen landbouwer onder de gemeente Stompwijk eene admoes was komen vragen eu, toen deze niets geven wilde, voor het raam met zijn mes gedreigd en eene zware, afschu welijke bedreiging tegen den grijsaard ge uit had. Beklaagde zeide dat hij er zich niets van herinnerde. De ambtenaar van het openbaar ministe rie achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en releveerde nog dat beklaagde reeds eenmaal voor een gelijk feit 3 maan den gevangenisstraf had ondergaan. Het was dus zeer noodig dal. deze lastige eu gevaarlijke bedelaar voor geruimen tijd uit de maatschappij werd verwijderd. Zijn- EJelAchtbare requireerde daarom 3 maanden gevangenisstraf en één dag hechtenis, als mede opzending naar een bedelaarsgesticbt na afloop der gevangenisstraf. Eergisternamidilag is onder de ge meente 's Gravezande een machine van de Wesllaudsche Stoomtram ontspoord en in een sloot gevallen. De personenwagens bleven in de rails. Het ongeluk bepaalde zich tot materieele schade. Naar men verneemt zal het nieuwe stationsgebouw van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Schiedam met 1 Juni a. s. voor het publiek in dienst worden gesteld. De heer P. Kikkert Hzn., lid der prov. staten van Zuid-Holland en lid tan het college voor de zeevisscherijen, is te Viaardingen in ruim 64-jarigen ouderdom overleden. Sedert tal van jaren chef van de firma H. Kikkert, wist bij de hoofdtakken van bedrijf in die gemeente, de haringvisschenj en haringhandel, tot eene groote hoogte op te voeren. Als lid van de prov. staten en van het college voor de zeevisscherijen be wees hij vele en gewichtige diensten; boven dien was hij bestuurslid van tal van pbilan- thropische inrichtingen. De Hollandsche Maatschappij van wetenschappen hield Zaterdag hare 137ste algemeene vergadering, welke door een vijtigtal dirc-cteuren en leden werd bijgewoond. De voorzitter, jhr. mr. J. W. M. Schorer, opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij de overleden directeuren, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout en J. van der Vlugt, de binneulaiidsche leden F. C. Donders en C. H. Van Ankum en de buiteulandsche leden E. A. C. Von Dechen, R. I. E. Clansius en J. H. Debray herdacht. De voorzitter deelde voorts mede, dat van de Oauvres complèles de Cristian Huygens thans het tweede deel ter tafel lag, hetwelk eerstdaags zal worden verzonden. Directeuren hadden, bij het verstrijken va» den twintigjarigen termijn, waarover zich de toekenning der medailles Huygens en Boerhaave uitstrekte, gemeend te moeten overwegen, of het wenschelijk was een nieuwen tijdkring te openen, waarin opnieuw aan verdienstelijke geleerden in verschillende vakken van wetenschap die medailles zouden worden toegekend. Zij hadden deswege liet uit vie s ingewonnen van eene commissie, be staande uit de nog in leven zijnde rapporteurs, die over de toekenning dier medailles verslag hadden uitgebracht, en uit twee leden der maatschappij, ter vervanging v in rapporteurs, die aan de maatschappij waren ontvallen. Overeenkomstig het eenparig advies dier commissie stelden directeuren voor, in plaats van de tweejarige toekenning der genoemde medailles, voor de verschillende vakken van wetenschap zekere som beschikbaar te stellen, te besleden op zoodanige wijze als directeuren, na advies van eene commissie, zouden voorstel len. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Na vaststelling van eenige nieuwe prijsvra gen werden benoemd tot binnenlaudsche leden: prof. Max Weber te Amsterdam en dr. W. 11. Bakhuis Roozeboom te Leiden, en tol buiteulandsche leden S. P. Langley te Was hington en Max Eürbriiiger te Jena. In Oislerwijk is de knecht van een landbouwer in hechtenis genomen, omdat hij alle leden des gezius bestolen had, lol de kinderen toe, wier spaarpot door den man was aangesproken. MÏTENLANÜSCHE BERICHTEN B E L, I E. Aan de Patriote wordt uit Seraing geseind, dat heden een gedeeltelijke werk staking is ontstaan in de mijnen van Mar- chagye. De werkslakers eischcu verhooging van loon. E X li Pi ÏJ A xr tl Het wetsontwerp, waarin wordt voor gesteld dat de vrouwen deel zullen mogen uitmaken van de graatschapsraden, is bij tweede lezing door het hoogerhuis verworpen. In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting heeft baron Henry De Worms ver klaard, dat de regeering groot gewicht hecht aan de handhaving der suikercon>entie, die door zeven van "de acht mogendheden is geteekend, en in beginsel door de achtste mogendheid is aangenomen. Het voorstel tor uitbreiding der oorlogs vloot is bij derde lezing met 180 tegen 101 stemmen aangenomen. E' A A X Si ii IJl K. De kamer van afgevaardigden is met 275 tegen 230 stemmen, in overeenstemming met de regeering, tol de eenvoudige orde van den dag overgegaan ten opzichte van het voorstel delisse omtrent keuring van versch vleescb uit het buitenland. Daarop is de beraadslaging over de staats- begrooting voortgezet. In den senaat is, ondanks het verzei van den minister van builenlandsche zaken, den heer Spulier, met 139 tegen 114 stem men een amendement op de legerwet, aan genomen, waarbij de onderwijzers, die voor tien jaren zich aan scholen in het Oosten verbinden, van den dieust worden vrijgesteld. ITALIË. De koninklijke trein is te Sitio aan gekomen met 13 minuten vertraging, wegens het ongunstige weder. Koning Humbert en zijn zoon drukten de baud van de Zwitser- sche officieren en gedelegeerden, die gekomen waren om beu te verwelkomen. Zij ontviugen vervolgens de vertegenwoordigers der spoor- wegbestureu. In Tessino waren alle stations feestelijk getooid en overal speelden muziek korpsen. Te Göschenen werd de trein aan de kade opgewacht door president Hammer en andere gedelegeerden. De koning en zjne officieren, de kroonprins eu de heer Crispi liepen langs het front der eere-compagnie, welke was opgesteld. Op het den koning aangeboden feestmaal bracht de heer Hammer den volgenden dronk uitDe bondsraad eu de bevolking van Zwitserland achten zicb gelukkig Uwe Majesteit op Zwitsersch grondgebied te mogen begroeten. Wij ontmoeten elkander hier voor den üothard-tuunel, het grootsche werk aan welks totstandkoming Italië zooveel heeft bijgedragen. Dit werk vormt een krach- tigen baud te meer tusschen de bevriende volken, waarvan het eene zich op roemrijke wijze hesft gereconstitneerd onder het kruis van Savoye, en het andere sedert eeuwen is vereeuigd onder het kruis der confederatie. Zwitserland brengt hulde aan Uwe Majesteit als vorst, en wegens de verheven edelmoe dige gevoelens als souvereiu van een bevriend volk. Ik noodig allo dischgcnooten uit, te drinken op de gezondheid eu het welzijn van den koning eu den kroonprins van Italië. Bij zijn doortocht op Zwitsersch grond gebied is de koning van Italië overal met groote hartelijkheid ontvangen. De ongeregeldheden onder de land bouwers hebben zich eergisteren te Corbesa herhaald. De politie moest tot zelfbehoud zich iu een gemeentegebouw terugtrekken, doch slaagde er later in, acht petsonen in hechtenis te nemen. Ik li I T1) BLAAS». De 3eicksanzeiger deelt den tekst mede van den toost des keizers bij het eergisteren te Bmnswijk gehouden feestmaal in antwoord op den dronk van den prins- regent. De keizer zeide: „Ik hoop dat. God mij vergunne, het vereenigde Dnitsche va derland in vrede en rust te voeren op den weg, <iien mijn grootvader heeft aangewe zen, en waarop Brunswijk zoo opgewekt is voorgegaan." De rijksdag zal nog iu deze zitting kredieten toestaan voor het bouwen van twee oorlogsschepen, ter vervanging van die, welke bij Samoa zijn vergaan. Prins Von Bismarck heeft gisteren aan de voornaamste leden van de rijksdag, en de hooge staatsambtenaren in zijn paleis een „Fiiihsehoppen" aangeboden. Tijdens den maaltijd ontving de rijkskanselier bericht dat de werkstaking iu Westfalen als geëindigd kou worden beschouwd, waarop prins Von Bismarck den afgevaardigde dr. liamm&cher, die het grootste aandeel in dit gunstig eind der beweging heeft, hartelijk gelukwenschte. Het liep sterk in 't oog, dat prins Von Bismarck en de leider van het centrum, de heer Windthorst,|elkaar met groote oplettend heid behandelden. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Berlijn dd. 20 Mei. De ontvangst op morgeu van den koning en den kroonprins van Italië en den minister president Crispi zal zonder twijfel het schit terendste schouwspel opleveren, dat de komst van een vreemden souvereiu hier ooit te zien heeft gegeven. Evenals op de gioote nationale feestdagen worden alle openbare scholen en de meeste kantoren gesloten. Reeds thans stroomen honderdduizenden doot de versierde straten, welker looi nog pas half gereed is eu waaraan gedurende den nacht met electrtsch licht wordt voortgewerkt. Alles schittert van goud en groen-guirlaudes. Monumentale eerebogen, groote beeldengroe pen, verguld netwerk met bloemen gevuld, vertoonen zich te midden van een overvloed van vlaggen en wimpels overal langs den weg, dien de stoet volgen zal en welke loopt door de breede straten met prachtige ge bouwen van het Auhalt-spoorwegslation lot hel keizerlijke slot, onder de Brandenburger poort door langs Unter den Linden. Nadat de koning van Italië eu zijn gevolg voor het station, iu een koepelvormig pavil joen, gedekt met de Italiaausche viag, be groet zal zijn, verheft zich duizend schreden van daar op een hoog voetstuk een geweldig Berolina-beeld. Daartegenover leest men huog in de lucht den welkomstgroetEvviva Roma Kapitale d'Italia! Aan de achterzijde van het paleis des rijkskanseliers prijken het kruis van Savoye en de Dnitsche rijksadelaar. Bloemguirlandes en tapijtbehangsels slingeren zich tot aan de indrukwekkende Branden burger poort. Daar naderen rte veelkleurige standaarden elkander en voeren naar het schoonste gedeelte van den iutochtsweg, de tooveraebtig versierde allee Unter den Linden. Hier overwelven vergulde netten met bloemen gevuid de straat in hare geheele breedte. Alle huizen zijn tot den nok bedekt met tapijten, vlaggen en welkomstgroeten, zooals: Evviva il Re! Hoch Italien und könig Humbert 1 enz. Eerepoorleu iu den vorm van tempels en antieke poorten, met roode stof bekleed en met vergulde vazen gekroond of met heelden omringd, breaen op vele plaatsen de straat. Allerprachtigst vertoont zich de omgeving van het slot. Tusschen het paleis en het universiteitsgebouw zijn groote tribunes opgericht, alsmede een ge weldig paviljoen, met gouden palmtakkeu en frisscbe bloemen bedekt. Hier verheft zich ook eene twintig voet hooge beeldengioep, door den beeldhouwer A. Begas ontworpen, voorstellende de verbroedering tusschen Duitschland en Italië. Over de rivier de Spree zijn op hooge palen zilveren en gouden netten gespannen, waarin lauwerkransen gevlochten zijn. Daar tusschen door loopt de prachtige slot burg met hare witte marmergroepen. Een duizendkleurigen achtergrond vormen duizende boute vlaggen en wimpels, waarmede eene aan palen iu de rivier vastgestelde vloot van vaartuigen versierd is. Temidden van al die praal verrijst het eerwaardige slot dat tot aan het dak veisierd is met de Italiaausche kleuren, groen-wit-rood, en dat er met al dien tooi van kleuren en bloemen uitziet als een tooverpaleis. Ook de rijtuigen iu den stoet worden met de Italiaausche kleuren behangen. Al deze toebereidselen brengen op dit oogenblik eene nachtelijke drukte te weeg, die zelfs in ons laatleveud Beriiju eene zeld zaamheid is. Ofschoon het reeds tegen middernacht loopt, zien de straten zwart van menscheu. Daartusschcu rijtuigen, terwijl onder den glans van fakkels eu electriscb lieht eenige duizenden werklieden druk aan den arbeid zijn. Alle koffiehuizen eu restau rants zijn geopend eu vol, en de voile maan bestraalt iu den schooneu zomernacht het tafereel met haar vriendelijkste licht. In Westfalen is de werkstaking geëin digd. Heden zal iu alle mijnen van EBseti en Bochnin de arbeid worden hervat, en ook iu bet district Aken zijn weer een aan tal arbeiders aan het werk gegaan. Als een laatste flikkering van 't aftrekkend onweer werd Zaterdagnacht in de buurt van Horde in Westfalen eene poging gedaan om het huis vau een mijnwerker, ilie steeds aan het werk gebleven was, door dynamiet te ver woesten. Het huis werd aanmerkelijk be schadigd, doch de inwoners kregen geen letsei. Een aantal personen hebben te Gelchen- kircheu naar aanleiding van de jongste onge regeldheden terecht gestaan. Wegens de poging andere werklieden door bedreiging tot werk- staken te hebben gedwongen, werden 2 mijnwerkers tot 6 en 1 tot 3 weken ge vangenisstraf veroordeeld. Negen andere per- soueii, waaronder een vrouw, werden gevan genisstratfen van 1 week tot 4 maanden opgelegd. Een beschuldigde is vrijgesproken. In het oosten breidt de beweging zich uit, voornamelijk iu het steenkoolbekken van Opper-Silezië, waar omstreeks 8000 mijnarbeiders werkloos zijn. De staking van het werk op de groote ,Deufschlandsgrube" bij Scha ieutoebiüwiU ging met wanordelijk heden gepaard. Een troep jonge kerels tracht ten het kantoor te vernielen, wat door een sterke macht politie moest worden belet. Zij hielden de onruststokers zoolang op, totdat dr soldaten, die ijliugs ontboden waren, op het terrein waren verschenen. Toen dezen de geweren laadden, en aanstalten maakten, te schieten, trokken de werkstakers zich terug met roode zakdoeken aan stokken, als vaan, dels. Op de Mathildciigrube", de rSchle- siengrube" en de ^Coucordiagrube'' hebben de werklieden eveneens den arbeid ueerge- legd. De mijnwerkers der u Babusohacht" en der i/ Bismarckscliacht," die reeds vroeger het werk staakten, hadden zich Zaterdag voor de „Krugschacht" verzameld eu wilden de arbeiders verhinderen in de mijn te gaan. Soldaten dreven de menigte met de bajonet uiteen eu nimen 5 personen gevangen. Ook in Beuthen wordt de beweging voortdurend van grootereu omvang en iu het district Waldeuburg is de werkstaking algemeen. De beweging neemt een ernstig karakter aan en schijnt vooreerst nog niet te zullen ein digen. Het mijnbestuur te Saarbrückeu heeft tot de mijnwerkers aan ziju district een op roeping gericht, waarin liet huu een nauw gezet eu welwillend onderzoek hunner be zwaren beiooit eu ze aanspoort, zich aan geen onwettige handelingen schuldig te ma- keu. De gestelde eischen kunnen door pn- troous niet in hun geheel worden ingewil ligd. In 't algemeen maakt de oproeping den indruk, dat het mijnbestuur gezind is, rechtmatige eischen der mijnwerkers in te willigen, doch overdreven vorderingen streng j af te wijzen. Te Zwickau iu Saksen is de toestand on zeker. Het hoofdbestuur der mijnwerkers had den besturen der mijnen tot gisteravond 6 uur bedenktijd over de gestelde eischen gegeven eu de mijnwerkers aangespoord voor- loopig tot dat oogenblik aan den arbeid te blijven. Intusschen hebben de werklieden reeds iu 4 mijnen het werk gestaakt. Vol gens de Köln. Ztg. is hier de openbare meening niet ten gunste van de arbeiders gezind. Omtrent de reeds gemelde vergadering van arbeiders te Bochum wordt nog het volgende medegedeeld Aangenomen werd een motie, waarin wordt betreurd dat de vorming van com. missiën uit de werklieden bij het bestuur der vereeniging voor de mijnbelangen geen instemming heeft gevonden, ondanks de krachtige en behartigenswaardige woorden vau den keizer, doch dat tot het Berlijnsche vergelijk wordt toegetreden, om het vader land spoedig van de crisis te verlossen, j Met betrekking tot de zoogenaamde ,Wa- gennullens" en eenige andere bepalingen, 1 zooals reglementaire straffen enz., zal een memorandum aan het bestuur van het mijn- I wezen worden gezonden. Aan de motie is de bepaling toegevoegd, dat eene uienwe werkstaking zal aanvan gen, wanneer de gestelde voorwaarden niet alle binnen twee maanden ziju nagekomen. Het te Karlsblad uitkomend blad Horudel bevat het volgende geneeskundige bericht over de ziekte van generaal Boulauger. Deze was reeds ongesteld toen hij van Parijs naar Brussel vertrok, ofschoon de aard zijner ziekte niet stellig aangewezen kon worden. Sedert zijne verhuizing naar Londen is echter zijn toestand werkelijk slimmer geworden. Iu het oogvallende zwakte, slapenloosheid en vermagering vertoonden zich, die zoowel de generaal als zijne omgeving en de inge roepen geneesheer voor gevolgen van zenuw achtigheid hielden en als zoodanig trachtten tegen te gaan. Spoedig daarna herhaalden zich die verschijnselen met grooter hevigheid. Dr. Charras, een met Boulanger bevriend j gepensioneerd officier van gezondheid, ver langde een consult met dr. Pavy. Deze specialiteit herkende de ziekte als eene ge vorderde, reeds langen tijd bestaan hebbende diabetes, hetgeen ook door de hij den gene raal zoo dikwerf voorgekomen furunculense gezwellen in den hals bewezen wordt. Pavj gaf den raad dat de generaal zich volstrekt van alle zaken en van alle oorzaken vso opwinding onthouden en terstond eene koor te Vichy of te Karlsblad ondernemen moest. Dr. Charras stelde voor, uithoofde van de omstandigheden, dal de generaal op het eiland Wight zijnen intrek nemen en aldaar eene keur met Vichy-water doen zou. Bon- langer's vrienden, die angstvallig alle on gunstige berichten over zijn gezondheids toestand tegenspreken, trachten liet voorstel van Charras ingang te doen vinden. BCLCiARME. De New-York Herald meldt uit Pbj* lippopel, dat de regeering van Bulgarije voornemens is, de betaling der schatting

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2