M-* stc m jse 2 melil dat een Hagenaar tie echtelijke woning verlaten heeft, zijn schuttersuniform en wa pening medenemende. De commissaris van politie van afdeeling 1 te 's Gravenhnge verzoekt opsporing en bericht omtrent die uniform en wapening. Men verwacht eerstdaags eene over plaatsing van officieren van de regimenten infanterie bij liet regiment grenadiers en jagers. I11 het hotel Den Ouden Doelen te 's Qravenhage is gisteren aangekomen Lord Roland Gower, uit Londen, broeder van den hertog van Sutherland en oom van prinses Louise van Engeland. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Gouda Er zijn gisterenavond buitengewone maat regelen genomen om, zoo zich onverhoopt ongeregeldheden mochten voordoen, deze onmiddellijk met kracht te bedwingen. Een sterke politiemacht is op de been en hulp politie wordt in reserve gehouden. Tot nog toe blijft het echter gelukkig kalm, al is er een groote menigte, waaronder veel nieuwsgierigen, op de been. In den afgeloopen nacht heeft men bij den landbouwer P. aan 's Gravenweg te Kraüngen pogingen aangewend om uit zijne weide diefstal te plegen van twee paarden. Gelukkig echter zijn de dieven daarin niet geslaagd, aangezien de vlonder, die door hen over eene sloot was gelegd, toen de paarden daarover vervoerd werden, wellicht door de zwaarte, brak. De paarden werden gisterenochteud in de sloot gevonden. De vergelijkende exam-ns voor ma chinist-leerling der marine aan de opleiding te Hellevoetsluis zijn afgeloopen. In het geheel meldden zich 68 adspiranten aan; 19 werden afgekeurd, 2 trokken zich terug, zoodat van de 47 overblijvende!) 15 in aan merking kunnen komen voor eene plaatsing. Men meldt aan de R. Ct. uit Bever wijk De aardbezienteelt, eene voorname bron van inkomsten in deze streek en waarmede houderden arbeiders een goed stuk brood verdienen, liet in de laatste jaren nogal wat te wenscben over. Langdurig guur weder, gepaard met harde nachtvorsten tot laat in het voorjaar, waren daarvan de natuurlijke oorzaken. Thans is dat geheel anders; het warme weder van de laatste weken, afgewisseld door eene heilzame regenbui, heeft de groene velden als her ware in een wit laken her schapen. Zonder onverhoopten tegenspoed kan men zeker een vroegen en overvloedigeu oogst verwachten. Een man en een vrouw te Utrecht, die Woensdag verkiezings bulletins verkoch ten, kregen twist, waarbij de vrouw den man zulk een klap gaf, dat hij achterover in hel water viel. Eeuige personen hiel pen hem er uit, de vrouw had zich haastig verwijderd. H. M. de koningin schonk ƒ100 voor het kinderziekenhuis te Arnhem. Eergisterenavond is op het station te Hengeloo (Orerijsel) de machinist, belast met de waterkraandoor eene rangcerende locomotief overreden en gedood. Onder Diepenheim is het erve „Ham" door den bliksem getroffen en eene prooi <1 r vlammen geworden. Eeu kalf en twee paarden zijn daarbij omgekomen. De machinist L.die met de stoom tram van Heerenveen naar Drachten eeu kind heeft overreden, is door de rechtbank tc Heerenveen tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. i>:.li ÜÜLAÜDSOHK BERICHTEN Sir James Eergusson heeft gisteren in het lagerhuis op eene tot de regecring gerichte vraag geantwoord, dat geen bermht was ontvangen als zou ïrankrijk vijandig gestemd zijn jegens de suikercouventie. Verder verklaarde hij, dat geen bericht was ingekomen omtrent een nieuwen aanval van kapitein Wissmann op Bushiri. De heer W. II. Smith deelde mede, dat de conversie der gepririligeerde Egyptische schuld zou geschieden onder opzicht van Egypte, niet van Engeland. Tc Londen is Dinsdag de vijfde jaar- lijksche tentoonstelling van schoothondjes geopend. Er zijn 275 nummers en zeer fraaie exemplaren. Aan „Loris" toebeboo- rende aan mevrouw lloulker, die reeds her haaldelijk prijzen gewonnen heeft en 1000 p. st. waard wordt geacht, is de eerste prijs toegekend. De Karlsbader Sprudel zegt dat gene raal Boulanger lijdt aan vergevorderde diabetes; de ITansche artsen Charras en Pavy hebben dit vastgisteld, heden zal nog een consult plaits hebben, dat de Duitsche hospitaal arts Weber, een specialist, zal bijwonen. F.l 1HHRIJ S. In den ministerraad is besloten bij de kamer in te dienen een wetsontwerp, waarbij machtiging gevraagd wordt, lot het organiseeren van eene tombola der tentoonstelling. In deze tombola zouden 15 millioen biljetten van ééa franc uitgegeven worden, voor welk geld aangekocht zouden worden van de exposanten de merkwaardigste voorwerpen, terwijl daaruit tevens betaald zouden worden de reiskosten naar Parijs van onderwijzers, werklieden en landbouwers, die de tentoonstelling zouden komen bezoeken. In deze tombola zou geen enkele prijs in zilver voorkomen, maar alleen voorwerpen, welke op de tentoonstelling aangekocht zijn. Men berekent dat er voor reiskosten van onderwijzers, werklieden en landbouwers on geveer 8 millioen uoodig zullen zijn. De senaat heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling der militaire wet. De artikelen 1 tot 20 werden aangenomen, met uitzondeiing van art. 11 dat naar de commissie is teruggezonden. Art. 21 werd met 160 tegen 86 stemmen goedgekeurd, ondanks de bestrijding van den minister Constans. Dinsdag is eeu geweldig onweder over Parijs losgebarsten, juist nadat president Carnot een bezoek aan de tentoonstelling had gebracht. In enkele oogenblikkeu stond Eiffels toren als te midden van een diepen vijver, de bloemtuinen op de glooiingen spoelden weg en de straten om het terrein waren rivieren. De doorweekte bezoekers verdrongen elkander in de koffiehuizen enz. De stortbui duurde een uur. Te Marseille, Avignon, Cahors en op andere plaatsen in het zuiden was het onweder niet minder hevig. Te Avignon steeg de Rhone plotseiiug zoo hoog, dal de dijk voor de esplanade overstroomd werd. Te Cahors duurde het onweer bijna drié kwartier en werd aanmerkelijke schade aangericht. Ook de omtrek van Bordeaux heeft veel geleden. De Débat» zegt van het onweer van Dins dag, dat daardoor „eenige schade" is aange richt aan de bloemeu en plantsoenen. Daar er voor waterafvoer'niet gezorgd was, vervolgt het blad, kan men zeggen, dat het geheele terrein eenige oogenblikkeu in een meer is veranderd geworden. Zelfs liepen eenige galerijen onder. Woensdag waren alle sporen der aangerichte schade nagenoeg verdwenen. De heer Atthalin, rechter van onder zoek inzake Perrin (de man die onlangs naar president Carnot schoot) is na een nauw keurig verhoor tot het besluit gekomen, dat Perriu's bewering, dat zijn pistool enkel met los kruit geladen was, waarheid be helsde. De -aanvaller zal daarom niet voor het hof van assises, maar voor de correc- tioneele rechtbank terecht staan. Bij het tweede proces tegen den afgevaardigde Nuina Gilly (nu op aanklacht van den afgevaardigde Salis ingesteld) werd Peyron vrijgesproken. Savine en Sirac wer den veroordeeld tot 15 dagen gevangenis straf en 160 francs boete en Gilly tot één maand gevangenis en 200 francs boete. Alle drie werden gemeenschappelijk veroordeeld tot liet betalen van een schadeloosstelling van 600 francs en de kosten van het bekend maken van het vonnis iii zes dagbladen. SFASJE. De koningin-regentes is door een lichte ongesteldheid aangetast. i'ÏA lilK. liet vredescongres te Rome heeft met groote meerderheid van stemmen eene motie aangenomen, waarbij liet den wensch uit spreekt, dat de verschillende regeeringen met elkander iD overleg mogen treden lot ver mindering der oorlogstoerustingen, dat bij de militaire organisatiëu meer verdediging dan aanval beoogd worde, dat de burgers van kiudsbeeu af tot verdedigeu des vaderlands tegen aanvallen worden voorbereid en dat de pers met de volksvertegenwoordigers deze zienswijze overal verbreiden. Zondag jl. hebben ernstige onlusten te Casorezzo, niet ver van Milaan, plaats gegrepen. De inwoners, meerendecls hun beslaan vindende in de zijde- en katoen spinnerijen, hadden grieven tegen de patroons. HierdooF verbitterd, zijn zij in massa op gestaan en begaven zij zich met hunne vrouwen en kinderen naar de woning der verschillende fabrikanten, waar zij de ruiten insloegen, roepende: Aan 011s het geldl Aan ons het graan 1" De syndicus zond haastig naar Miiaan om hulp, waarop eene compagnie soldaten kwam, die het plaatsje uiilitairsgewijze be zette. Een twintig personen zijn in ver zekerde bewaring genomen. Te Arluno, eenige kilometer van Caso rezzo, is het dien dag nog erger tot-gegaan, ile ellende is daar nog grooter dan te Casorezzo; ii vele huizen ontbreekt ei brood. De werklieden hebben den palruons eene verhooging van loon gevraagd, maar daar die geweigerd werd, hadden zij besloten tien arbeid te staken. Hiermede niet tevreden, hebben zij liet huis van den syndicus be legerd en geroepen: „De dood aan hem!" Dadelijk werden alle winkels gesloten. De meubels van het huis van graaf dal Veruie werden weggehaald en 's avonds op een der pleinen verbrand. Eindelijk kwamen er troepen, waarop de menigte uiteenging en de vlucht nam naar liet platteland. Patrouilles doorluopen nu dag en nacht de stralen en de fabrieken zijn gesloten. Ook in eenige andere plaatsen van den omtrek hebben Zondag en Maandag onlusten plaats gehad. Z n IT« K K 5. X tt. Te Ziirich is een socialistische „volks vergadering" gehouden, die door 800 perso nen bezocht werd eu besluiten nam om te piotesteeren tegen den maatregel der Zwit- sersche regeering, die aan den Bazeler klee- derraaker Lutz (wegens zijne zaak met den DuitBcheu commissaris van politie Wohlge muth) eu aan verscheidene Russen (wegens de vei vaardiging van hommen) het verder verblijf in Zwitserlaud ontzegd heeft. De vergadering meende, dat die Russen alleen „wegens hunne politieke gevoelens" door dien maatregel getroffen waren, Twee Duitschers, die van verspieding verdacht werden, zijn volgens den correspon dent der Daily New», te Zurich te nauwer- nood aan de woede des volks ontkomen. Zij bevonden zich op eene druk bezochte socia listenvergadering, die ten deel had, op te komen tegen de jongste verbanning van 18 Russische nihilisten en den Bazeler kleeder maker Lutz. Tijdens de bespreking van de Wohlhemuth-guuestie riep een der toe hoorders plotseling: „Er zijn twee Duitsche spionnen in de zaal! waarop de menigte zich op de heide mannen wierp. De politie be vrijdde hen niet dan niet moeite uit hun hacblijken toestand. Reeds eenigen tijd werden de gangen dezer personen nauw keurig nagegaan. Waarschijnlijk zullen ze nu worden losgelaten, op voor waarde. dat ze Zwitserland dadelijk verlaten. MSJI'ï'Se H1.AÏ». De rijksdag besloot gisteren, alle ver zoekschriften tot opheffing of beperking van den termijuhandel 111 koffie, naar den rijks kanselier tor overweging te verzenden. In den loop van het debat trad de heer Woermann, van Hamburg, krachtig op voor den termijuhandel, welke voor eene groote naarkt onontbeerlijk was. Juist de termijn- handel belette de vorming van coalitiën tot willekeurige opdrijving der prijzen. Enkele maatregelen zouden den termijuhandel niet hinderen, want de behoefte aan dezen laatste was te groot. De markt zou altijd middel weten te vinden, om onder anderen vorm hetzelfde doel te bereiken. - Gisteren is de inhoud openbaar gemaakt van het vergelijk, hetwelk üoor bemiddeling van de vrijzinnige afgevaardigden Schmidt (Elberfeld) en Haumbach tusschen den heer iiammaeher en de drie mijnwerkers is ontwoipen. Uit dit stok blijkt, dat de werklieden zeer «eel toegegeven hebben. IJun voornaamste eisch is, dat de werktijd van 8 uur per dag niet worde overschreden, dat de tijd voor het in- en uitgaan der mijnen daaronder begrepen zij en dat, wanneer wegens buiten gewone omstandigheden de werkdag moet worden verlengd, de directie daarover met een, door de mijnwerkers gekozen, commissie in overleg moet treden. Een loonsverhooging, overeenkomende met de tegenwoordige steenkoolprijzen, wordt door de werklieden niet uitdrukkelijk als voor waarde gesteld, maar zij spreken alleen de hoop uit, dat hun deze loonsverhooging zal worden toegestaan. Indien de vereeniging der mijneigenaars deze voorwaarden aanneemt, verplicht de werklieden-deputatie zich iu het protokol, hare makkers tot onmiddellijke hervatting van het werk aan te sporen. Evenzoo heeft de heer Hammacher in het protokol ver klaard, dat hij de vereeniging van mijneige naars, waarvau hij voorzitter is, tot het aau- nemen dezer schikking zal trachten te bewegen. Gisteren is de, uit drie mijneigenaars be staande, deputatie dezer vereeniging te Berlijn aangekomen en is met den heer Hammacher bij den keizer ten gehoore ontvangen. Over het behandelde wordt het stilzwijgen bewaard; waarschijnlijk heeft de keizer hen aange spoord aan het verlangen der mijnwerkers gehoor te geven. Een der afgevaardigden is het reeds met den Hammacher eens ge worden. De beide anderen hebben helaas hun toestemming nog niet gegeven, maar de pogingen om lien over te halen worden voortgezet en geven, onder samenwerking der regeering, nog steeds uitzicht op welslagen. De drie mijnwerkers zijn gisteren ver trokken na de behaitiging hunner belangen san de afgevaardigden Schmidt (Elberfeld) en Baumbacli te hebben opgedragen. liet vergelijk, door bemiddeliug van de afgevaardigden Schmidt (uit Elberfeld) en Baumbacli tusschen den heer Hammacher en de deputatie der werkstakers ontworpen, is wel is waar nog niet door de deputatie der mijneigenaars aangenomen, doch dit zal waarschijnlijk toch zeer spoedig geschieden, want de openbare meening oefent thans, nu het vergelijk is bekend gewordeD, znlk een sterken invloed op de mijneigenaars, dat dezen onmogelijk de voorstellen kunnen verwerpen, welke huu voorzitter Hammacher als geschikt beschouwt om een einde aau de werkstaking te maken. Ook de aanspraak, welke de keizer gisteren tot de mijneigenaars richtte, zal er toe bijdragen, dat zij het vergelijk goedkeu ren. De woorden des keizers laten geen twijfel over omtrent zijn wensch dat dit ge schiedde, en zullen dan ook hunne uitwer king niet missen. Waarschijnlijk zal de aanneming der voor stellen plaats hebben iu de vergadering, welke aanstaanden Zaterdag door het bestuur der mijneigenaars zal worden gehouden. Aanstaanden Zondag is er groote vetgade- ring der werkstakers te Boctium. De werkstaking breidt zich op sommige punten van Rijnland eu Weslfalen nog uit, doch overal heerschen aldaar rust en orde. Uit het Waldenburger district in Silezië luiden de berichten echter niet gunstig. Aldaar hebben reeds 10,000 man het werk neergelegd. Eenige schachten zijn door de arbeiders vernield, en sommige beambten mishandeld. Vijf bataljons en twee escadrons zijn naar Waldenburg opgerukt. Rbl In de gisteren aan de mijneigenaars verleende audiëntie zeide de keizer iu hoofd zaak het volgende: „Het verheugd mij, beide partijen gehoord te hebben omtrent de oorzaken der werk staking en de middelen om daaraan ten einde te maken. Ik verwacht daarover nog uit voerige mededeeliugen van de overheid. De hoofdzaak is, dat de groote werkstaking iu de Westfaalsehe districten zoo spoedig moge lijk ophoude, wegens de ernstige schade, welke de gezamenlijke bevolking daarvan ondervindt, en ook omdat eeu tweede werk staking in Silezië is ontstaan. „Ik heb het standpunt, door mij iu deze zaak ingenomen, den arbeiders met den grootsten ernst onder het oog gebracht. De arbeiders hebben op mij een goeden indruk gemaakt; zij onthielden zich van elke ge meenschap met de sociaal-democratie. Iu telegrammen uit Westfalen wordt verklaard, dat mijne woorden weerklank voudeu. „Ik stel te veel vertrouwen in den ge zonden vaderlandslieveuden geest van de af gevaardigden der werklieden, dan dat ik niet zou mogen verwachteu, dat zij alles zullen aanwenden, wat strekken kan om hunne mak kers tot spoedige hervatting van den arbeid aan te sporen. „Ik kan niet te dringend aanbevelen, dat de mijnmaatschappijen voortaan zooveel moge lijk in aanraking blijven met hare werklieden. Aangenaam zal het mij zijn, wanneer er voor gezorgd wotdt, dat aan de arbeiders de ge legenheid worde gegeven, hunne wenscben te formuleeren. Ook verzoek ik u het tot dus ver reeds verkregen resultaat tot een goed einde te voeren, eu steeds voor oogen te houden dat die maatschappijen, welke een groot aantal werklieden gebruiken, tegenover den staat verplicht zijn, voor het welzijn der arbeiders naar hare beste krachten te zorgen. Vódr alles behoort er voor gewaakt te wor den, dat de bevolking eeuer gausche provin cie niet iu dergelijke moeilijkheden gewikkeld worde." De vorst van Montenegro zal heden het middagmaal gebruiken bij den keizer met den koning en de koningin van Dene marken. Grootvorst Paul van Rusland is te Berlijn aangekomen, Voor de ontvangst van den koning van Italië te Berlijn worden niet alleen ten Hove, maar ook onder de burgerij groote toebereidselen gemaakt. De Berlijuschekunste naars zijn voornemens den intocht van Z. M. schitterend iu de Duitsche hoofdstad op te luisteren evenzoo de studenten, mede als bewijs van erkentelijkheid voor de ontvangst der vertegenwoordigers van de Duitsche universiteiten bij de feesten te Bologna. De toestand van de koningin-moeder van Beieren wordt voortdurend minder. De Paus heeft baar zijnen apostolische» zegen doen geworden.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2