NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e l e C oii r mi i v e r s c li ij u t dadelijks, behalve op Zon- e ;i F e e s t d a e n. A 0 0 N II E Hi E H T ADVERTENTIES: Donderdag 16 Mei 1889. 115, Uitgevers: Gebroeders Muré. Het our der Vergelding. Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden 1.60, Prijs per Sufsniser 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ^cSieopuiakerssteeg 6. 203e Jaargang. Stads-15 erb('Si ten, PASPOORTEN. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter kennis van belanghebbendendat dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 10 12 urende Paspoorten voor de Miliciens dezer ge meente, behoorende tot de lichting van den jare 1883, en voor de Zeemiliciens der lich ting van 1884, verkrijgbaar zijn ter Ge meente-Secretarie, mits men zich in per soon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 14 Mei 1889. PROCES-V KUB AAL. van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van drie leden van de Provinciale Staten den 14 Mei 1889 zijn ingeleverd. Op heden den vijftienden Mei 1889, in de Ge meente Leiden, (hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict is door het bureau van stemopneming in de ter inle vering van slembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Loui Marie De Laat de Kanter, Burgemeester, voorzitter, en de heeren Dr. Gerard lts Zaalberg en Johannes Jacobus Hasselbachleden van den Gemeenteraad stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel drie stembussen, by hem den 14 Mei 1889 overgebracht uit de drie afueelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden negentien honderd vijf en vijftig stem briefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te lijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en over luid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard tien briefjes, waarvan zes oningevuld zijn en vier niet vau de vereischte zegels voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: negentien honderd vijf en veertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de Heeren: Mr. J. T. Buys 993. Mr. H. A. Neeb 981, Dr. E. F. Van Dissel 981, Mr. J. Brcdius 950, Mr. O. J. E. Baron Van Wasscnaer van Calwyck 944, Mr. B. M. Bahlmann 902, Mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck 9 en Mr. S. Le Poole 2 stemmen, A. II. Homber gen, F. II. Key, J. J. Groen, Mr. C. Cock, D. Van der Horst, Dr. A, W. Kroon, Dr. II. Treub, E. Po- lano, G. H. SijlhofF, F. J. Los, C. Van Oord, J. J. Grave Van Limburg Stirum, Mr. F. Was en A. P. Van Noord, ieder één stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stem men verkregen: de heeren Mr. J. T. Buys, Mr. H. A. Neeb en Dr. E. F. Van Dissel. Zijn derhalve verkozen tot leden der Provinciale Staten de heeren Mr. J. T. BUYS, Mr. H. A. NEEB en Dr. E. F. VAN DISSEL, wonende te Leiden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers, geene bezwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van alleo, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 15 Mei 1889. DE KANTER, Voorzitter. Dr. G. ZAALBERG c, J. J HASSKLBACH s"™°Pne.ners. I.ËI9ËV, 15 Mei. Dij de opening van de stembus op heden bleek dat van de 1955 alhier uitge brachte stemmen voor drie leden van de provinciale staten geldig waren 1945 stem briefjes. De volstrekte meerderheid bedroeg aizoo 973. Uitgebracht waren op de heeren: Mr J. T. Buys (i.) 993 stemmen, Mr. H. A. Nceb (1.) 981, Dr. E. F. Van Dissel (I.) 981, Mr. 13. M. Bahlmann (r. c.) 9U2, Mr. J. Brediua (a. r.) 950 en Mr. O. J. E. Baron Van Wassenaar van Catwijck (a. r.) 944 stemmen. Gekozen zijn dus de drie liberale candi dates de heeren Mr. J. T. Buys, Mr. H. A Neeb en Dr. E. I1'. Van Dissel, de eerste twee aftredende leden. Bij kon. besluit van 11 Mei is aan den heer P. Tb. C. Driessen, fabrikant al hier verlof verleend tot het aannemen en dragen van het kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice", hem door Z. 11. den Paus geschonken. Bij de herdenking van de 40 jarige regeering van onzen geëerbiedigde!) vorst is ook door de officieren der Leidsche d. d. schutterij een telegram van gelukwc-nsching aan Z. M. verzonden van den volgenden inhoud: „Aan Zijne Majesteit den koning. Bij de herdenking der Zegenrijke 40-jarige regee ring van Uwe Majesteit, nemen de officie ren der d. d. schutterij te Leiden de vrij heid bij deze hunne innige gelukwenschin- gen met passenden eerbied aan te bieden. De majoor-commandant der d. d. schutterij voornoemd (get.) Van Kaathoyen." Dit telegram Zondagochtend te 8 uren van hier verzouden werd op de volgende wijze per telegraaf beantwoord: Majoor-commandant Van Kaathoven, Lei den. De koning draagt mij op de Heeren Officieren der dienstdoende schutterij Hoogst- deszelfs bizonderen dank over te brengen. Adjudant van dienst Van de Poll." Wat betreft het paradeeren der schutterij op Maandag kuunen we nog het volgende meêdeeleu. De flinke opkomst der schut terij krijgt zeer zeker grooter beteekenis wanneer we weten dat de parade niet was bevolen in den zin door de wet daaraan gehecht, zoodat io zekeren zin de opkomst vrijwillig kon worden genoemd. In de bataljonsorder u°. 12, aangaande deze pa rade, lezen we dan ook het volgende, waar uit we zien op welke groudeu de majoor commandant deelneming aan de parade wenseheiijk achtte en de manschappen daar toe opriep. ,/Bij gelegenheid van de feestelijke herden king van 's koniugs 40 jarige regeering, zal ook door hel garnizoen te dezer stede eene groote parade worden gehouden. In verhand met het bepaalde bij art. 1 van het reglement op het vieren der ge boortedagen van de leden van de koninklijke familie en der belangrijke staatsgebeurtenis sen, vastgesteld bij koninklijk bednit van den 16 Augustus 1815, n°. 80, acht ik het alleszins wenseheiijk en gepast dat de schutterij dezer gemeente aan die parade deelneemt, en worden mitsdien de leden dier schutterij opgeroepen om op Maandag den 13 dezer maand gewapend en gekleed in groot tenue aan te treden op de Papen gracht en wel des voormiddags te halfelf ure." Gisteravond brachten de officieren van de infanterie alhier eene serenade aan den regimentscommandantden kolonel 11. F. Alings, aan den Nieuwen Rijn. De stoet ging aan de sociëteit Amicilia op de Breê- straat af, bestaande behalve uit genoemde officieren uit de muziek van het regiment infanteristen als fakkeldragers en artilleristen als afzetting. Aan de woning van den ko lonel gekomen werd deze door den luitenant kolonel F. C. C. Bloem in schoone bewoor dingen geluk gewenscht met zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het Leidsche studentenkorps heeft voor deu wedstrijd van Pro Patria, op 27 en 28 Mei eene gouden medaille uitgeloofd voor de overwinnende studenten-schietvereeniging en eveneens eene gouden medaille voor den roeiwedstrijd van Njord op 9 Juni a. s. Nader zal worden bepaald, voor welk nummer deze laatste medaille zal worden bestemd. Een der laatste veteranen van 1813 is overleden: alhier is in 97-jarigeu ouderdom ontslapen Anthony Bijl, drager van de St. Helena medailie (voor deelneming aan den tocht naar Rusland in 1812) en van het Metalen Kruis. Het bericht, ook door ons overgeno men, als zou de buitenplaats onder Oegst- geest, vroeger bewoond door Mgr. Van VVijckersloot, ingericht worden voor een college voor de studenten uit Woluwe bij Brussel, is naar men nader verneemt van allen grond ontbloot. Op de Uiterste gracht alhier is gis teravond een persoon te water geraakt die gelukkig spoedig weer aan den wal kon worden gebracht. Morgenmiddag zal de kinderlusthof aan den Witten Singel alhier wederom worden geopend. De speeltuin zal te 4 uur feestelijk worden opengesteld voor het pu bliek en die gelegenheid zal reeds terstond worden aangegrepen om door goede muziek aau de feestelijkheid vroolijkheid bij te zetten, 't Zal er als gewoonlijk wel weer vol zijn. We wenschen den pachter al vast een mooien dag weêr toe. UNIVERSITEIT, Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer W. F. Van der Mandele, geb. te Delft, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: .Artikel 152 G. W." FEUILLETON. 43). „Mrs. Bauce," antwoordde hij, „het was heter geweest als er nooit een woord over liefde tusschen ons gewisseld ware. De hemel weet hoe het mij smart, dat ik u dat verdriet moet aandoen." Hij stond op en wilde heengaan. De weduwe liet de handen van het gelaat zinken en zag hem weemoedig aan, maar eensklaps rees zij op, greep zijn hand en sprak „Robert, Robert, nog één woord voor ge van hier gaat. Ik weet zelf niet, hoe ik er toe gekomen ben u iets te openbaren, wat een vrouw anders altijd als een diep geheim in haar hart bewaart en niet eer bekent, voordat men haar om liefde ge smeekt heeft, maar mijn gemoed was zoo vol, ik kon de woorden niet op mijn lippen honden. Ik had het niet moeten doen, maar nu het eenmaal gebeurd is, beloof mij nu, dat ge znlt trachten het voorge vallene te vergeten, belooft ge het mij, Robert?" „Dat beloof ik u," sprak hij met een diepen zucht. „Ik dank u, en nu zal dit uur zich toch niet scheidend tusschen ons plaatsen, niet waar? Gij zult in dit huis blijven komen evenals vroeger? Gij zult mij toch niet zoo zwaar straffen, dat ik u niet meer zal kuunen zien?" Uit ieder barer woorden klonk een diepe smart. „Het zon voor ons beiden het beste zijn, als wij elkaar niet weerzagen, ant woordde Robert. „O! neen, neen, dat niet I" riep zij in hevigen angst uit, „gij moet hier terug komen." Zóó diepe smart sprak uit haar gelaat, dat Robert haar peinzend aanstaarde en noch ja noch neen durfde zeggen. „Vaarwel," sprak hij eindelijk, en een oogeublik later was de schoone weduwe alleen te midden van het prachtig ge meubileerde vertrek, de oogen strak op de deur gericht, waardoor Robert zooeven was verdwenen. Haar handen klampten zich krampachtig aan de leuning van de canapé, j waarop zij zooeven te zamen gezeten j hadden. Op haar gelaat stonden woede en s smart te lezen. „Afgewezen, versmaad," siste zij door de op elkaar geklemde tanden. „Nu is alles voorbij allesNeen, duizendmaal neen, het moet, het zal mij gelukken Lilly's beeld uit zijn hart te doen ver dwijnen." ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. een spoor. Sedert zijn laatste bezoek bij mr. Law rence, had de detective mr. Cheltou zich met verdubbelden ijver aan het werk gezet, om het geheim op te lossen, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd; toch scheen het, alsof al zijn scherpzinnigheid hier te kort schoot, totdat eindelijk een zwakke licht straal in die geheimzinnige duisternis doordrong. Hij had namelijk ontdekt, dat de vreemdeling, die den koster deu sleutel afhandig had gemaakt, de algemeen geachte dokter Pratt geweest was. Nu tiij dat wist, was het bij hem ook een ontwijfel: bare zekerheid, dat Harold Colville er mee in verband stond, te meer nu hij reeds het oog op Colville geslagen had, naar aau- I leiding van het medaillon met de letters H. C. Hij besloot dus onmiddellijk tot I handelen over te gaan. Als een eenvoudig kantoorklerk vermomd, door een rossige pruik en dito baard volkomen onherkenbaar gemaakt, liet hij zich deu volgenden dag bij mr. Colville aandienen. Op zijn visitekaartje stond eenvoudig den naam „J. Styles." Na een paar minuten gewacht te hebben, werd hij in de rijk gemeubileerde spreek kamer geleid, waar mr. Colville, smaakvol gekleed, in een fauteuil zat. Hij zag zijn bezoeker nauwelijks aan en beantwoordde diens ouderdanigen groet met een trotsch hoofdknikje. Hij vond het niet der moeite waard voor dien eenvoudig gekleeden man van zijn stoel op te staan. „Ik heb niet de eer," begon hij koel. „Ik ben klerk aan het bankiershuis „Lawrence", mijnheer," was het antwoord; terwijl mr. Cheltou een doordringenden blik op bem sloeg, ontging hem niet, dat mr. Colvilie een weinig verbleekte bij het hooren van dien naam. Colville antwoordde met een licht: „O zoo." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1