a® sok sa -z «u sc_ een blijk van haar beminnelijke wijze van omgaan met haar onderhoorigen. De dochter van de concierge Avink werd Donderdagavond de bruid. H. M. had nauwkeurig geïnformeerd hoe laat die plechtigheid gebeurde. Juiat op tijd 's avonds 7 uur kwam H. M. in nevenstaand vei trek dat door 11D. zorgen was groen gemaakt en verlicht en bood der jonge bruid een prachtige marmeren pendule met coupes aan. Z. M. de koning heeft Zondag weder voor het eerst na zijn ziekte op de kamer der koningin met H. M. en het prinsesje gedineerd. [Fad) Behalve het door den minister van justitie iu de laatste bijeenkomst der eerste kamer toegezegd wetsontwerp betreffende de gedwongen winkelnering, zal ook een wets ontwerp, houdende verbod van het dragen van wapenen, weldra de tweede kamer be reiken. (Fad.) Drie heereu van de Japansche missie, die te 's Gravenhage verblijf hielden, be zochten gisteren, vergezeld van den secretaris van de Japansche legatie, den heer Bauduin, Scheveningen Na de netteufabriek aan 't kanaal aldaar te hebben bezichtigd, bezochten zij, begeleid door den reeder, den heer Den Breerns, verschillende inrichtingen, welke met de visscherij, de reederij en den scheepsbouw in betrekking staan, en vertoefden daarna gernimen tijd aan bet strand, waar juist afslag van visch werd gehouden. De aardappelen staan in het Westland bepaald mooi en komen er geeue nachtvorsten dan zullen de „nieuwe" er dit jaar vroeg zijn. Gisteren vertrok de asperge-schuit, die verschillende dorpen aandoet, voor het eerst het voiige jaar was er om dezen tijd nog geen denken aan. De gemeenteraad van Noordwijk ver leende gisteren uitsluitend concessie voor een tijdvak van 25 juar aan den heer M. Bergentheimerveld te constateeren. Heden ochtend hebben de arbeiders van de zoo genaamde „Gouden ploeg" van den Klooster- dijk het werk gestaakt. Daarna zijn ze in een troep van ongeveer 150 man naar de veenderijen van de lieeren Van Roijen ge trokken, en hebben ook daar de arbeiders genoodzaakt het werk te taken. Een anderen troep trok naar Nieuw Gelderland en Vrooms- hoop, om daar ook de arbeiders te dwingen trike te maken. Op het oogenblik is de werkstaking alleen bij de langeturfgravers aan den gang; de korteturfmakers werken op het oogenblik nog voort. Hoewel de vervening in Friesland af neemt, en mede als bewijs daarvan jaarlijks tal van veenarbeiders van daar naar de Groningsche en Drentsche veenkoloniën trek ken, vinden in Friesland nog steeds 4000 arbeiders werk, en wordt er nog pl. m. 2 millioen dubbele hectoliter lange turf en 2j millioeu hectoliter sponturf gemaakt. De onlangs overleden landbouwer, Hollander, te Goëuga, heeft de helft van zijn vermogen, naar men ons meedeelt circa f 500,000, vermaakt aan de Roomsch Katho lieke kerk te Wijinbritseradeel. Buiten en. behalve eenige legaten (de R. K. school te Sneek kreeg o. a. f 1000 en zijne bibliotheek) moet de andere helft in handen komen van de Roomsche kerken te Ameland, te Warga en te Meppel. NR. Ct.) Te Breda is op 86-jarigen leeftijd overleaen de heer L. C. Bodmer, gep. luit.- kol. der infanterie, uud-militie-commissaris, voorzitter der le sectie der vereeniging „Het Metalen Kruis" te Breua. De volgende verschrikkelijke gevallen van hondsdolheid met doodelijken afloop worden van de Belgische grenzen aan de Meier. Cl. gemeld: Een treurig voorval heeft zich in de kleine gemeente Schaffen bij Diest voorgedaan. Den Oden Maart 11. werden daar drie personen door een dolleu hund geheten, welke later onder liet gehucht Hemshergen, gemeente den troon. Als hun hoofd wordt beschouwd de bekende Léon Defuisseaux, die veilig in Frankrijk is, zijn neef echter, Georges De- fuisseaux, vroeger redacteur van de Répu- blique beige, is onder de gevangenen. Waar schijnlijk zal het proces J weken duren. langer dan drie Sijmons te Rotterdam, tot het aanleggen en 'Pessenderlo, werd afgemaakt. De aldus ver exploiteeren eener water-ga«-fabriek, waar door Noordwijk-binnen en Noorwijk s/Zee kunnen verlicht worden. Boven Leerdam ontlastte zich gisteren namiddag eene hevige onweersbui. Gedu- wonde personen giugen daarna uit voorzorg naar St. Hubert, iu de proviucie Luxemburg, ten einde zich daar te doen behandelen. Of ze de hun opgelegde verplichtingen niet voldoeude licbueu onderhouden, hiervan rende een uur vielen er hagelsteenen (stuk- uiets bekc-ud, geuoeg zij het, dat vóór 14 T7-1- 9 U.;; F™..,. rtor I.ohofaniin rJ fppL'PDPTl ken ijs) ter groote van duiveueieren. Vele glasruiten werden verbrijzeld, vooral van de dakvensters. Iu de tuinen ziet het er treurig uit; de jonge groenten, de bladeren en bloem- sems der hoornen zijn vernield. Vermelding verdient, dat iu de kleine gemeente Rockanje binnen den tijd van 10 dagen 4 bruiloften worden gevierdtwee zilveren, ééa veertigjarige en één gouden bruiloft. Eu geeu enkele groene in deze schoone Mei I De politie te Amsterdam heeft iemand gearresteerddie buiten den patroon om verschillende knechts van een lithograaf op den N. Z. Voorburgwal had aangezocht hf m voor een Imogen prijs eenige honderden stuks eti-quettes van de Ned. Biscuit-fabriek, welke daar vervaardigd worden, te verschaffen ten einde, naar hij voorgaf, te dienen voor een costuum bij een balmasqué. Men ver denkt den gearresteerde van de bedoeling met die eti juettes fabrikaat van een andere rlan de Ned. Bicuit-fabriek aan den man te hebben willen brengen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in eene drukkerij, tevens woonhuis, op het Rokin te Amsterdam, een geldswaarde van f 600 ontvreemd, en wel op eene wijze die het vermoeden wettigt, dat de daders op de hoogte der localiteit waren. De zaak is iu handen der politie. Maandagochtend ongeveer elf nar kwam te Amsterdam in de Warmoesstraat bij de Lange Niezel een knaapje van vier jaren op een noodlottige wijze om het leven. Het jongetje vermaakte zich op straat met tollen. Naar zijn speelgoed grijpende, geraakte het kind ouder bet achterwiel van een bestel wagen van den Ned. Rijnspoorweg en was onmiddellijk een lijk. Nog een paar weken en de uitvoer van lammeren naar den vasten wal zal van Tessel uit, weer een aanvang nemen. Men schat het aantal, dat dit jaar zal worden uitgevoerd, op ongeveer 18000 stuks. Iu voorkoop wordt nu reeds voor enkele van de beste partijtjes tot f 11.50 per stuk ge boden. De lammerenhandel zal ongetwijfeld veel voordeeliger zijn dan in het afgeloopcn jaar, althans voor de veefokkers. Te Nijkerk werd gisterennamidilag een arbeider, op het land werkzaam, door den bliksem doodelijk getroffen. Men schrijft uit Hardeuberg, dd. 6 Mei, aan de Zw. Ct. Pas zijn de veenarbeiders in het Bruchter veld weer aan het werk getogen, of er is weer werkstaking in de venen van het dagen bij twee der gebetenen reeds teekenen van razernij zich voordeden, en men het noodig oordeelde hen iu het hospice vau Diest op te sluiteu. Een van hen stierf reeds den volgeudeu dag, terwijl de audere 's uachts aau zijn bewakers wist te ontsnap pen, door naar den zolder te vluchten en uit een 4 meter hoog raam te spriugeu, waarbij hij zich zoodanig aan eeu der heeuen verwonde, door op een ijzeren hek terecht te komen, dat het vleesch erbij flarden aau luug. Iu dien toestand en bijua geheel naakt, terwijl het bruis hem uit den mond kwam, ging hij door het veld, gevolgd door meer dan 200 personen, iu de richting zijner wo ning, waaruit ziju vrouw eu haar vijf kin deren iumiddels wareu gevlucht. Niemaud durfde hem nadereu. Woedend liep hij iu woning rond totdat hij iu den uainid- EJfiJüiLASfj. Na eene beraadslaging, welke den geheelen namiddag duurde, heeft het lagei- huis het wetsontwerp lot versterking der vloot bij tweede lezing met 277 tegen 136 stemmen aangenomen. Lord Salisbury heeft, deelnemende aan een diner van de Royal Academy Zater dag 11., in eene toespraak medegedeeld, dat door iemand wiens naam bij nog niet noe men mocht aangeboden was uit eigeu rnid delen een gebouw voor de verzameling nationale portretten te stichtenals de regeering er eeu geschikt terrein voor De bladen ziju alle heugelijk ingenomen met deze vorstelijke mildheid, die doet wat de regeering jarenlang geweigerd heeft te doen en daardoor eene zoo rijke verzame ling eindelijk naar behooren zal kunnen ge waardeerd worden. Den 23n Mei is de straftijd van den lerschen afgevaardigde William O'Brien om Maar uieu denkt, dat hij vdór dien tijd uog uit de gevangenis zal worden ontslagen. F «t K H li I.i' li. Ook het feest vau eergisteren te Parij werd door praehlig weer begunstigd. Volgens de Temps is de tentoonstelling voor Slechts eenige vreemde paviljoenen en de groep der voedingstoffen zijn nog niet ge reed. Er wareu 1500 uitnuodigingeu gedaan voor de openingsplechtigheideeu aantal diplomaten, chargés d'affaires enz. waren aan wezig. De dames droegen meest allen licht kleurige japonnen; mevr. Carnot eeu van zacht blauw brocart met een rose satijnen voorbaau bedekt met kanten. Zij dioeg een groolen ruiker van rozen. Tirarils rede werd warm toegejuicht, vooral toen hij zeide dat Frankrijk vrij wilde leven eu toen hij hulde bracht aau de mannen, die de tentoonstelling hadden georganiseerd. Na Gamots rede, die her haaldelijk door daverende toejuichingen werd afgebroken, weerklonk tot viermaal toe eeu salvo vau applaus. Carnot begon te half 3 zijne wandeling op de tentoonstelling;^in het Palais des Beaux-Arts gebruikte hij een hartversterking eu te haif 6 keerde hij naar het Elysée terug. Overal waar hij zich vertoonde werd hij warm ontvangen eu nergens werd een vijandige kreet gehoord. De tentoonstelling zeif wordt door een zogende vrouw zonder huisvesting, zon- der ondersteuning, zonder iets. //In Frankrijk lerugkeerende, heb ik de poor betaald van Saint-Nazaire naar Parijs en ik heb het geld eerst den 29n April te rug erlaugd. Ik heb mijn salaris over de uraaiul Februari eerst den 18n Maart ont- augen, dat van Maart eerst den 25n April ik heb alles verloren en moet drie kleine kinderen te eten geven. „Meu heeft mij als ambtenaar naar Opper- Seuegambie gezonden (om zich van mij te ontdoen). Ik moest den 19n April vertrekken en het mandaat voor de reiskosten was eerst betaalbaar op den 25n April. „Dat geheel Frankrijk oorleele tusschen de regeering en mij. J. Perrin. „In den namiddag zult ge de reden weten van de toezending dezer stukken. „Als de hier bijgevoegde inlichtingen n van nut kunuen zijn verzoek ik u iets te willeu zenden aau Mme Perrin die in de grootste armoede verkeert". Haar adres werd ei bij opgegeven. Van den toren van Eiffel wappert thans eene vlag van 8 meter lengte en 6 meter breedte. *'Jn dag ouder de vreeselijkste folteringen over leed. Wat den derden gewonde betreft, zekeren E. S.een veehandelaar, reeds had men gehoopt dat zich bij hem de verschijnseieu van dolheid niet meer zouden voordoen. Vrijdag jl. kwam hij echter van de Hol- laudscbe veemarkten thuis eu gevoelde zich niet wel, en Zaterdag 's morgens bleek, helaas, dat ook hij door razeruij was aange tast, waaraan de o. gelukkige reeds 's avouds onder de vreeselijkste smarleu overleed. De overledene was vader van zeven jeugdige kinderen. BUITEN LANDSUHE BEBMiTEN. BEI/CIit. De koning der Belgen is voornemens in de maand September a. s. te Brussel eeue confereutie der Europeesche mogend- hedeu bijeen te roepeu, ten einde den arbeid van het Berlijtische congres betreffende Congo te voltooien. De Belgische minister van slaat Larn- bermont is gekozen tot scheidsrechter tusschen de Engelsche en Duitsche Alrikaansche ver- eenigingeu in het conflict over het Lama-gebied. Dezer dagen is het Belgische kamer lid Stroobaut overleden, voornamelijk be kend door zijne bemoeiingen voor de Vlaarn- sche taal en letteren. Hij was ook lid der Vlaamsche academie eu heeft zelf tal van werken van allerlei aard nagelaten. Maaudag is te Bergen een politiek proces begonnen, dat iu België veel belang stelling wekt. Er zijn ongeveer dertig aan geklaagden,meest werklieden,die als socialisten bekend staan; zij zijn aangeklaagd van deel- ueming aan eeu uitgebreid komplot tegen de Parijscne bladen een „immense succès" genoemd. Te 7 uren werden het Trocadero, de Eiffel- toren, de bruggen over de Seine, benevens de kaden, geïllumineerdte 10 uren werd vuurwerk afgestoken, terwijl te 11 uren de bals publics begonnen. In veie buurten werd in de open lucht gedanst eu de Parijzenaars kunnen met voldoening vermelden, dat de dag zonder één wanklank afliep. De orde werd bijna geeu oogenblik gestoord, Omtrent den persoon, die eeu schot gelost heeft op president Carnot, wordt nog het volgende gemeld De heer Thomas Grimm, medewerker aan Le Petit Journal, ontving Zondag-ochtend den volgenden brief. „Ik protesteer uit uaam van de revolu- tiouuaire beginselen der rechten van den mensch tegen het fee.it van heden, 5 Mei 1889. „Het eeuwfeest kau uiet gevierd wordeu door hen, die de ouschendbaarste wetten eu Oesiuiteu met voeteu treden „Ik ben discipiiuair gestraft met 75 dagen militaire gevangenisstraf eu ik ben burger. „Ik ben in miju huis in hechtenis ge uoineu door de gendarmerie; miju huisrecht is geschondeu; ik beD naar de gevangenis gesleept ondanks mijn protest en ik beu 60 dagen voorloopig opgesloten geweest en men viert heden de verklaring der rechten van den mensch, „Ik heb mijne klachten ingebracht bij den president der republiek, den minister van marine en koloniën en bij den president van den ministerraad; ik heb geen antwoord kunnen verkrijgen en zulke menscheu wagen het, 't groote eeuwfeest te vieren. Welk eene ironie! „Ik ben met geweld gedwongen scheep te gaan te Martinique op de Vénézuéla; het bevel is mij gegeven te 10 uren in de och tend om scheep te gaan met drie kinderen en huisraad te 5 uren 's avonds, tiet vaar tuig heelt schipbreuk geleden te CayenDe. Ik heb mijn bagage verloren en men wil mij niets vergoede. „Te Cayenne aankomende na den brand van 108 huizen .na schipbreuk geleden te hebben, ben ik een geheelen dag in de brandende zon gebleven met drie kleinen, I»U1 TSC ULAND. De Reichsanzeiger bevat een uitvoerig verslag over het verhoor, dat de iuspecteur van politie Wohlgemuth gisteren aan het departement van buitenlandsche zaken heeft ondergaan, en waarbij deze inlichting gaf omtrent de aanleiding tot zijne kennismaking met Lulz, die brieven van Liebknecht en het centraal bestnur overlegde en zich bereid verklaarde inlichtingen over de socialistische beweging te geven. Wohlgemuth verzocht aau Lutz, zich rechtstreeks van elke uittarting te onthou den, en erkent iu een brief aan Lutz te hebben geschreven: „Houdt mij voortdurend op de hoogte; kies maar wien gij krijgen kunt." Doch met deze woorden was het zijne bedoeling volstrekt niet, Lutz tot het verwekken van agitatie aan te zetteu; het doel was alleen Lutz aan te vuren zijne inlichtingen uit alle hoeken op te sporen en daarvan aan hem (Wohlgemuth) bericht te zenden. Dat hij daarbij geene uittarting beoogde, blijkt ook hieruit, dat hij bij het eerste mondelinge gesprek met Lutz na drukkelijk verklaarde, dat elke uittarting moet vermeden worden. Het verraad, door Lutz gepleegd, geschiedde iu overeoustem- ming met den „Bezirksamtmanu" van Rheiu- felden; dit blijkt hieruit, dat zijne inhech tenisneming plaats had drie minuten na zijn gesprek met Lutz; dat de bedoelde ambte naar reeds bij het eerste verhoor wees op de aan Lutz geschreven brieven, hoewel deze brieven eerst den dag daarna bij de in de woniog van Lutz gehouden huiszoeking werden gevonden en overgelegd; eindelijk hieruit, dat Lutz wel met hem in hechtenis werd genomen, maar onmiddellijk weder op rije voeten gesteld. Hij was in Rheiufel- den als een gemeen misdadiger behandeld de directeur van politie in Aargau had zelfs zijne sleutels beschonwd als loopers en dievenwerktuigeu en hem op smadelijke wijze verdacht gemaakt. De bruidegom van 's keizers znster, prinses Sophie, de kroonprins van Grieken land, heeft deze: dagen te Kopenhagen het marine-officiersexamen afgelegd, en is op de Ueensche korvet Dagmar in weikelijken dienst getreden. Ook de Siameesche prins 'om Raywongse Pheen heeft hetzelfde examen gedaan. In het Gelsenkirchener kolendistrict is de werkstaking thans algemeen. De werk lieden verlangen 15 pet. loonsverhooging. Er zijn twee bataljons infanterie ontboden. Vólgens particuliere berichten is de loop der zaak van ernstiger aard dan uit de of- ficieele berichten valt op te maken. Er moe ten kantoren vernield zijn, zware verwondin gen zijn voorgekomen eu een persoon om het leven gekomen zijn. De regeering stelt, wegens het opmerken van eenige roode vlag gen, de socialisten voor het gebeurde ver antwoordelijk. RUSLAND. Een aantal der marine- en artillerie officieren, die onlangs in Rusland gevangen werden genomen, zullen te Petersburg te recht staan. De meesten hunner zijn nog zeer jong. De Cotrespondanee de l'Est laat zich uit Warchau berichten, dat men zich daar gereed maakt voor een aaustaand bezoek van den czaar, die voornemens zou zijn zich, evenals zijn voorgangers Alexander I en Nicolaas, tot koning van Polen to doen kronen. De minister Tolstoi is gisterennamid- dag overleden. De oude export-firma John Rücker C°. te Riga heeft hare betalingen gestaakt.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2