NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II ele Coii i'ii ii t verschijnt dagelijks, behalve op 'Lo 11- en ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Donderdag 9 Mei 1889. M°. 109. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het aar der Vergelding. Feestdagen. Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden i l.tiO. Prijs per Summer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheeputakerssteeg 6. 203= Jaargang. LEIDEN, 8 Mei. Burg. en weth. hebben aan den ge meenteraad ter vaststelling overgelegd het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1889. Het belastbaar inkomen bedraagt f5,4>17(509 tegen f5.406.359 in 1888, alzoo f11180 meer dan bet vorig jaar. Krachtens de begrooting voor dit jaar kan geheven worden f 136,500, waarbij ge voegd 5 pCt. voor kwade posten ad f 6825, zoodat een bedrag wordt verkregen van f 143.325. Bij eene heffing van 2.6 pCt. evenals het vorig jaar, zal worden ontvangen een bedrag van f 140,855,23 alzoo f 2469.79 minder dan volgens de begrooting zonde kunnen worden geheven, terwijl bij eene heffing van 2.7 pCt. zoude worden ontvangen f 146,272.74, alzoo f 5947.74 meer dan volgens de be grooting zoude kunnen geschieden. Burg. en weth. hebben echter gemeend dat eene beffing van 2.6 pCt. voldoende kan worden geacht, ook met het oog op de hoogere te wachten opbrengst van den post aandeel der gemeente in de winst der Leid- sche Duinwater Maatschappij dan op de be grooting ia geraamd. Het door hun opgemaakte kohier bedraagt alzoo f 140,855.23. Het getal aanslagen bedraagt 5595. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek geven burg. en weth. deu gemeen teraad in overweging om dr. A. Van Ipe- ren voor den tijd van drie jaren wederom te contiuneeren in zijne betrekking van stadsgenees- en heelkundige. Tot schouwburgcommissarissen uit het studentencorps zijn gekozeu de heeren P. A. Francken, J. Th. Stok, H. J. Bool, H. B. Van Maasdijk en J. Nijman. Zelden heeft bet ensemble van een caglioBtro-théater ons zoo door zijne netheid en volkomenheid getroffen als dit gisteravond het geval was met het théater van de hee- reu professor Henri en M. P, Okhuijsen op de Bloemmarkt alhier. De geheele tent, laat ons liever zeggen het geheele houten gebouw is ingericht alsof 't zich voor goed op de Bloemmarkt zou hebbeu gevestigd; zoowel van buiten als van binnen ziju de grootste kosten niet gespaard om een waar tooverpaleis tot stand te brengen. En daar is de directie volkomen in geslaagd. De zaal kan ruim 800 menschen bevat ten en op den eersten rang zit men geheel vrij op nette stoeltjes. Door een lief be schilderd plafond is het minder aangename uitzicht op de dakspanten benomen, de zij wanden zijn geheel met keurig beschilderd vakwerk bedekt en het tooneel getuigt reeds door voorhang en zijstukken dat hier met smaak en zorg gewerkt is. Het tooneelwerk zelf verrast ons terstond bij het opgaan van het gordijn door frisch- heid van kleuren en rijkdom van decoratief. Een flink buffet is in een der voorhoeken aangebracht en een extincteur staat met be diening gereed elk begin van onheil door brand terstond te stuiten. Een orkest van 11 Hanoveranen doet zich onophoudelijk hooreu en vult op die wijze de bizonder korte pauzen aan. Tot zoover dus de uiterst nette en fijn ingerichte zaal, die in het "orige jaar geheel door Nederlandsche kun stenaars op deze wijze is vervaardigd en versierd. Was dat alles dus met zorg behandeld, de costuums van de optredende artisten en hnnue werktuigen zijn fonkelnieuw en bren gen tot de volkomenheid niet weinig bij. Maar nog meer, en wel het meest, is dat het geval met hunne werkzaamheden. Noe men we de waarlijk prachtige loeren van de hceren Henri en Okhuijsen, de eerste vooral door zijne werkzaamheden met de orgelpijpen waaruit hij een souper te voor schijn toovert, de laatste vooral door zijne schoone toeren met de tooverflesch en met de horloges vau Flora. Wat beide heeren ons te zien gaven was wel van het beste wat we ooit op dit gebied zagen. Uitmuntend waren ook de werkzaamheden van den heer Rio De Hillarlo, jongleur van bet cirque d'biver te Parijs en verwon derlijk en ongeëvenaard die van het slange en kikvorsebmensch van het aqnarium- théatre te Londen, mr. Fraufois Etienne. Vergeten we vooral de beide musicale grappenmakers Rëvérèdo en Covecci niet, die door hun bespelen van de wonderlijkste instrumenten, zelfs van een sigarenkistje aan een stuk bezemsteel, en door hunne wonder lijke capriolen allervermakelijkst waren. Het groote diorama, de curieuse verzameling van de meest interessante gezichten der wereld, viel blijkbaar bizonder in den smaak, en terecht. Eu dat deden ook de beelden ten slotte op het doek geworpen, waaronder gezichten uit Leiden, de studenten-societeit, het stadhuis, het standbeeld van Van der Werf en de sterrenwacht. Eindelijk en dat was eerst tegen 11 unr kwam ook onze geliefde vorst op het doek, de muziek speelde ons volkslied en het publiek stond op en zong meé. De beeldtenissen van onze koningin en van de hoop des vaderlands werden eveneens met geestdrift begroet. Ten slotte verscheen een „Leve Leiden" eti voor dezen avond was de voorstelling afgeloopen. Dat er gedurende den geheeleu avond genoten werd was aanhoudend merkbaar aan de luide toejuichingen. Meu kon 't den heeren directeuren aanzien dat 't hun ernst is iets goeds te leveren en dat ze genieten wanneer hun gehoor geniet. Ze zijn in hnn streven om iets éénigs te leveren naar onze meening volkomen geslaagd. UNIVERSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen in de klassieke letteren afgelegd door den heer M. Nassau Noordewier. UFFICIEELE BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris te St. Odilieuberg, J. J. E. Corbey, candidaat-notaris aldaar; tot rechter-plaatsvervanger in de arrondis- sements-reebtbank te 's Gravenhage, mr. G. Van Kossem, advocaat en procureur aldaar. De ministers van binneul. zaken en van waterstaat, handel en nijverheid zullen op 11 dezer geen audiëntie verleenen. De plaatsing vau deu 1ste luit. der mariniers J. P. A. Termaat aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen is ingetrokken. Ter zijner vervanging is aangewezen de lste luit. der mariuiers Q. Faassen. BINNEN LAND SOME BERICHTEN. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier studen ten in de medicijnen aan de Nederlandsche Universiteiten gelegenheid bestaat om, voor rekening van zijn Departement, in opleiding te worden aangenomen, met bestemming voor de betrekking van officier van gezond heid der 2de klasse bij de zeemacht, onder genot eener subsidie van f7000, overeen komstig het reglement, vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 6 Mei 1886 no. 41, en gewijzigd bij koninklijk besluit vau 12 April 1889 no. 66. Belanghebbenden zullen zich, onder over legging van de bij gemeld reglement gevor derde bescheiden, schriftelijk behooren te wenden tot het Departement van marine. De staatscommissie, belast met het afne men van het candidaat-notaris examen, zal haar zittingen houden in het gebouw van K. en W. te 's Hage op Maandag 1 Juli e. k. en vol gende dagen, des voorin, te 10 aren. Hun, die wenschen tot het examen te worden toegelaten, wordt herinnerd, dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie met opgaaf of zij zich aan het geheele examen, dan wol slechts aan éen of meer gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen, en onder overleg ging hunner geboorte-akte. De verzoekschrif ten moeten op zegel gesteld zijn. Van de ontvangst zal aan de belanghebhenden vdor den len Juli e. k. worden kennis gegeven. Blijkens een bij het Departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Mercier, den 6den dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Onderofficieren en minderen der zee macht, die geen gebruik verlangen te maken van de hun reglementair toegekende jenever, znllen daarvoor eene geldelijke vergoeding ontvangen, welke bij koninklijk besluit is vastgesteld op f 0.90 buitengaats voor het gewone rantsoen, en f 0.03 voor elke andere verstrekking zoowel binnen- als buitengaats. Z. M. is Vrijdag jl. druk bezig ge weest, zonder vermoeid te worden of daar van later eenigen hinder te gevoelen. Na het teekenen van officieele stuk keu beeft hij het groot aantal telegrammen van gelukwenscbing persoonlijk iu ontvangst genomen. Men schrijft van 't Loo. H. M. de koningin gaf Donderdag weer FEUILLETON. 38). „Wat is dat nu voor een dolzinnige redeneering, Moliy? Als je mij nu hier opsluit, wat win je dan daarbij P Op die wijze kau je geheim je niets meer opbren gen en kan je mij nog deu kost geven bovendien." „Je mocht eens wat kwaads tegen mij in het schild voeren." f Hoe is dat nn mogelijk. Je bent im mers meesteres over mijn geheimhet heeft je maar dén woord te kosten, en ik ben reddeloos verloren. Kom, het begint donker te worden, open mij die dear en laat mij gaan." Molly talmde nu niet langer, zij begreep, dat haar van mrs. Bance geen gevaar dreigde. Toen de weduwe weer op den eenzamen landweg stond, was het haar alsof zij uit een benauwden droom ontwaakte. Zij zag een huurrijtuig den weg afkomen, wenkte den koetsier, stapte in en reed naar de stad terug. De duisternis was nn geheel inge vallen. Allerlei pijnlijke gedachten en ang stige voorgevoelens pijnigden haar, want zij twijfelde er niet aan, al had Molly het antwoord op haar vraag geweigerd, of de oude Leveret was van het geheele geheim ouderricht. Iu plaats vau één vijand, had zij er thans twee, of, wie weet, misschien nog meer. Intusschen hield het rijtuig voor het huis van mr. Lawrence stil en mrs. Bance stapte uit. Zij ging den grooten, marmeren gang door en wilde zich juist weer naar haar boudoir begeven, toen een geluid van stem men, dat uit de huiskamer kwam, tot haar doordrong. Zij sloeg nu den zijgang naar dit vertrek in en bleef aan de deur staan luisteren, terwijl zij haar oog tegen het sleutelgat drukte. Wat zag zij? Robert Walton stond naast de sopha, waarop Ada in elegante houding lag uitge strekt. Hij las haar met fluisterende stem een gedicht voor; zij hing als 't ware aan ziju lippen en zag mei een blik van onuit sprekelijke teederheid naar den schoonen jongen man op. Dit alles had mrs. Bance in minder dan een seconde overzien, en als van een adder gestoken, week zij terug. Wat zij voor een spel harer verhitte verbeelding gehouden had, stond thans levendig voor haarRobert Walton vatte genegenheid op voor Ada. Dat er tusschen die twee niets meer dan een sympathie bestond, die alleen voortsproot uit hunne liefde jegens de dierbare afgestor vene, daaraan dacht zij in haar ijverzucht niet. Haar misdaad zou dus vruchteloos zijn, zij zou Lilly slechts uit deu weg ge ruimd hebben, om Ada in hair plaats te zien treden? Neen, dat nooit! Wat zij eenmaal begonnen was, moeBt zij voleinden, Robert Walton moest haar gemaal wordeD, ten koste van alles. Voorwaarts dus op den eenmaal ingesla gen weg. De belscbe geesten hadden haar geheel in hun macht, zij moest nu volgen. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. EEN STBIJD OP LEVEN EN DOOD. Toen Molly weer in de kamer trad, nadat zij mrs. Bance had uitgelaten, zag zij haar man op hei midden van den vloer staan; hij scheen tegen zijn gewoonte iu, eenig belang te stellen in hetgeen er om hem voorviel, en de rol van het willoos werktuig zijuer vrouw scheen hem te vervelen. Op gebiedenden toon vroeg hij haar: „Waar ben je geweest? Naar de stad, hè, probeer het niet mij wat wijs te maken, zooals je gewoonte is, ik weet alles. Je hebt een geheim met die dame, die je tot aan ons huis gevolgd heeft. Je perst haar geld af en je zoudt de oude Peter er maar liever buiten willen houden, niet waar canaille? Dat zal je nn eens niet gelukken. Spreek op, wat is dat voor een geheim, waar zij naar vroeg of ik het ook wist?" „Wat raakt jou dat?" vroeg Molly tergend. „Antwoord geven, ik alleen heb het recht om te vragen. Ik moet de waarheid weten, geen noodelooze praatjes dus. Geef op je mand en laat zien wat je er in hebt." „En als ik weiger?" „Dan zal ik je er toe dwingen. Ik zal je eens toonen wie hier meester is, ik of jij. Hoe is het, zal je doen wat ik je gebied „Lcop heen, kerel, je bent dronken of gek," sprak Molly verachtelijk, en wilde zich met kaar mand verwijderen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1