NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IIeze Courant verscli ij n t dag; e 1 ij ksbehalve op Zon- en Feestdagen. Prijs per Summer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bnreei: Mcfteepntakerssteeg 6. Woensdag 8 Mei 1889. W. 108. Uitgevers: Gebroeders Muré. Sta «is-IS erielite i». Verkiezing van drie leden der Provinciale Staten. BIMENLANDSCHK BERICHTEN? Het uur der Vergelding. Vooi Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203« Janrgang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, brengen ter algemeone kennis dat bij de verkiezing op Dinsdag 14 Mei a. s. de kiezers voorkomende op de lijst der le afJeeling (bevattende de wijken 1, 2 en 4) hunne biljetten moeten inleveren op het Raadhuis, die van de 2de afdeeling (bevat tende de wijken 8, 7 en 8) op den Burg en die van de 3de afdeeling (bevattende de wijken 5, 6 en 9) aan de school 3° klasse no. 3 op de Mare, ingang aan de Mare. De kiezers worden tevens beleef delijk uitgenoodisd de namen der candidaten in alphabctische orde op de stembiljetten in te vullen, ten einde de opneming der stemmen te vergemakkelijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Mei 1889. LËIBEN, 7 Met Bij Kon. besluit zijn bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse tk la suite L. J. A. Braakeuburg, thans schutter; tot 2de luitenant Mr, L. Offerhaus, thans sergeant. Aan ds. Joh. Drost, vroeger predikant der Ned. Herv. gem. alhier, die om gezond heidsredenen zijn emeritaat moest aanvragen, is met een toespraak van den heer F. J. Los door een commissie uit de gemeente leden een som groot f 1193,60, ten bate van de Christ, school voor onvermogenden le Leiden met een prachtalbum, bevattende de namen der 300 gevers, aangeboden. In de Stads-Gehoorzaal alhier wacht ons Donderdagavond een gem t dat reeds eenige malen op Zomerzorg telkens door zeer velen genoten is. Daar zal nl. dien avond een concert worden gegeven door eenige der beBte artisten van de tlollandsche opera te Amsterdam. Daar zullen mede werken mevrouw M. Van Ophemert-Sch wencke, mevrouw M. Alberls-Jahnmevrouw A. Orelio-Van Zant en de heeron Eug. v. d. Kerckhoven, Henri Albers, Orelio, E. Derickx en S. Poons, en bovendien de concert-gever de beer Johan Schmier. De heer J. M, Snoek, 2de orkest directeur van de Holland- sche opera, zal de zangnummers met piano begeleiden. Onder de zangnummers, over 't geheel reeds goed gekozen, komen nummers voor die bizonder veel genot zulleo geven; noe men we daarvan het quartet uit Fidelio, het duo uit de Traviata en het groot duo uit de Hugenoten. Ten smtte zal de heer Schmier ons zijne overbekende en hier zeer gewilde voordrachten van eigen compositie doen hooren. Met genoegen vernemen wij dat de oud strijders bij de viering van het 40-jarig jubilé van onzen koning ook niet achter wege blijven. Er bestaat plan op Maandag 13 Mei een buitengewone vergadering te houden waartoe uitgenoodigd worden alle dragers van het Metalen Kruis, onderofficieren van zet- en landmacht, die der dd. schutterij, invaliden? en gepensioneerde onderofficieren. Die vergadering zal des avonds voortgezet worden met dames op welke bijeeenkomst allen die de uniform van zee- en landmacht en schutterij dragen toegang met hunne dames hebben. Een beperkt getal intro ducties voor burgers zal worden uitgereikt. Ofschoon het nog een jong plan is ver trouwen wij dat het alle kans van slagen zal hebben, met de beste wenschen voor het wel slagen van het feest, omdat wij overtuigd zijn dat de genoemde vereeuigiug zich steeds onderscheidt door een kameraadschap, die zeer op prijs gesteld mag worden. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin heeft alhier 48 leden en begunstigers. MFKICIttELtt UËKICHTEN. Bij Kon. besluit is aan C. P. W. Kriens, kapelmeester van het muziekkorps der dienstdoende schutterij te Haarlem, als zoo danig de per6oneele rang van 2de lnitenant verleend is de eerste luitenant der infanterie H. G. C. Munnich, thans gedetacheerd bij het Oost Indische leger, op non-activiteit ge steld voor den tijd van één jaar en zonder bezwaar der schatkist. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bauk.f 11,424,286,84' en bij de betaalmeesters. 1,818,505,02 Te zamen f13,242,741,86' Naar de üelftsche Opmerker verneemt, kunnen dit jaar 20 ambteuareu ter beschik- kiug van den gouv.-geueraal van Ned.-Indië worden gesteld, om te worden benoemd bij den burgerlijken dienst daar te lande, ter wijl 12 plaatsen bij de rechterlijke macht beschikbaar zouden zijn. Volgens de officieele opgaven waren op 1 Januari des vorigen jaars in het rijk gevestigd: 506 med. doctoren volgens de oude wet, 291 artsen tevens med. doctor, 376 artsen, 564 plattelands- en stedelijke heelmeesters en 40 eervol ontslagen officieren van gtzoudheid, dus te zamen 1788 burger geneesheeren, benevens 67 officieren van ge zondheid in werkelijken dienst. Het aantal geneesheeren bedroeg 9 meer dan op 1 Januari van het jaar 1887. Nog waren op 1 Januari 1888 in het rijk gevestigd 72 tandmeesters, 798 vroed vrouwen, 611 apothekers, 129 apothekers bedienden onde wet, 3 hulp-apothekers, 75 leerling-apothekers en 439 apothekers be dienden nieuwe wet. De gepensioneerde kolonel der infan terie hier te lande J. N. Schmidt is Vrijdag jl. Da et-n langdurig lijden op 72 jarigen leeftijd te Nijmegen overleden. Uit Noordwijk wordt aan de Haarl. Ct. gemeld. Wij verkeeren hier op dit oogenblik in een vrij zonderlingen toestand, wnt de gasverlichting betreft. Tol 1 Mei toe had de heer Kleinpennink concessie voor eeue petroleumgasfabriek. Nn is die concessie afgeloopeude gemeente brandt geen gas meer (hetgeen zij toer. in de drie eerstvolgende drie ma rilden nooit doet), maar de particulieren nog wel. Pogingen zijn aaugewend om eene nieuwe fabriek te krijgen, maar nog zonder gevolg. De koninklijke nationale zangschool voor handwerkslieden te 's Gravenhage heeft besloten hare medewerking te verleenen aan de feestcommissie bij gelegenheid van het aanstaande koningsfeest. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage terecht een tim merman en aannemer uit Leiden, voor wien een timmermansknecht, onder Leiderdorp wonende, deurkozijnen had gemaakt, welke laatstgenoemde niet dan tegen contante be taling van het arbeidsloon wilde afleveren. De werkman begaf zich op 28 December jongstleden naar het huis van den werkgever om dezen een stuk gereedschap, dat hij voor de uitvoering van het werk van dezen ter leen had ontvangen, terug te brengen en tevens de quitantie voor het volgens hem verdiende arbeidsloon aan te bieden. Hij werd evenwel door den aannemer bij de keel gegrepen en de deur uitgesmeten, waarbij hij op de straatBteenen terecht kwam. Hij was evenwel spoedig op de been eu verwijderde zich, maar werd door den aan nemer en diens vrouw achterhaald en naar zijne woning gesleurd, waar het nobele echtpaar hem binnen duwde en hem op den voet volgde, niettegenstaande hij hun ver bood binnen te treden, omdat zijne vrouw eerst kort te voren bevallen was en zijne zes jeugdige kinderen reeds ter ruste waren. Nadat de indringers de deur gesloten had den, eischten zij dat hij de gereed gemaakte deurkozijnen onmiddellijk zou afgeven en beloofden hem dan te zullen betalen. Ofschoon hij dit aanvankelijk weigerde, stond hij op aandrang zijner ontstelde echt. genoote eindelijk toe dat de deurkozijnen huiten werden gebracht, waarop echter, zoo als hij gevreesd had, geen betaling volgde. Beklaagde gaf te zijner verontschuldiging op dat hij den timmermansknecht slechts f2.50 verschuldigd was en deze f8geëischt had. Aangezien nog twee getuigen gehoord hadden, dat hem door den timmerman her haalde malen aangezegd was geworden dat hij de woning zou verlaten, kon bij niet tegenspreken dat hij daaraan niet had willen voldoen. Substituut-officier van justitie mr. Ort achtte het wettig en overtuigend bewezen dat beklaagde zich aan huisvredebreuk had FEUILLETON. 37). „Hoe kunt ge nu zooveel kwaads van mij denken, lieve mevrouw?'' sprak de oude met vleiende stem. „U is veel te goed voor mij geweest, dan dat ik u zou kunnen verraden. „Neen, gerust niet, dat zal ik nooit doen." „Maar ik kan je toch niet eeuwig blijven betalen." „Waarom niet? De rijke bankier zal u wel van geld voorzien," rMr. Lawrence zal mij zoo spoedig geen geld meer geven, kom dai rom niet al te dikwijls, versta je?" Met een onderdanige neiging verliet de onde het vertrek en mrs. Bance zag haar met gebalde vuisten na, maar eensklaps tikte zij met haar vinger tegen haar voor hoofd en trad haar garderobe binnen, die naast bet boudoir gelegen was. Daar sloeg tij haastig een zwarten mantel om en zette een zwarten hoed met ondoordringbaren sluier op. Toen verliet zij snel maar om zichtig het huis. Aan het eind van de straat werd zij nog de oude Molly gewaar, die langzaam baars weegs ging. Zij volgde haar van verre. Zoo bereikten zij beiden het geheimzinnige roode huis, ru de onde wilde juist de tuindeur openen, toen mrs. Banco, die haar nu op den voet volgde, de hand op haar schouder legde. Verschrikt keek Molly cm. „Zijt gij mij gevolgd?" vroeg zij bits. „Ja," was het kalme antwoord, „ik wou zoo graag eens weten waar je woonde, en dat wel om twee redenen. Ten eerste wou ik je zieken man en je hongeiende kindereu wel eens zien, in de hoop iets voor hen te kunnen doen, en ten tweede wil ik voortaan niet meer, dat je bij mij aan huis komt, maar zal ik je zelf het geld wel brengen. Die bezoeken zouden maar argwaan opwek ken, daarom acht ik het verstandiger als je er je niet meer laat zien." „Mij goed," sprak de oude barsch, en aan haar gelaat was te zien, dat zij niet veel geloof aan de woorden barer bezoekster hechtte. „Kom binneD, dan zal ik u mijn huisgezin laten zien." Beiden verdwenen in huis. Mrs. Bance week ontzet terug, toen zij den wanstalligen Leveret zag. „Dat is mijn man. Ge behoeft niet van hem te schrikken. Hij is wel niet mooi, maar hij is overal voor te gebruiken." Mrs. Bance kou haar oogen niet van den monsterachtig leelijken Peter Leveret af wenden. Een huivering beving haar, toen zij in die boeventronie keek. Molly ging voort: „Mijn man hebt ge dus gezien, mijn kinderen zijn op het oogenblik van huis, die kunt ge later wel eens zien. Als ze wisten dat hen zulk een voornaam bezoek wachtte, waren zij zeker niet uitgegaan." Den deemoedigen toon, die Molly in het boudoir van mrs. Bance had aangeslagen, had zij nu geheel ter zijde gesteld, zij sprak barsch, bijna gebiedend, nu eu dan sarkas- tisch. Dit ontging mrs. Bance ook niet, en met een huivering dacht zij er aan, dat zij zich hier in het hol van den wolf ge waagd had. Toch liet zij niets van haar vrees blijken, maar vroeg op vertrouwelijken toon „Zeg eens, Molly, weet je man van het geheim?" Om de waarheid te zeggen, wist Leveret niets van hetgeen er tuaschen mrs. Bance en zijn vrouw bestoud. Hij was niet meer dan het werktuig, waarmee Molly doen kou wat zij wilde. Spreken deed hij zelden, vragen nooit. Toch meende Molly er be lang bij te hebben, dat mrs. Bance in den waan zou verkeeren, dat hij er alles van wist, maar zekerheid mocht zij niet hebben. Zij antwoordde dus kortaf: „Dat is mijn zaak, die vraag beantwoord ik niet." „Nu, zooaL je wilt, dan heb ik nietB meer hier te doen en ga je groeten. Als je wat noodig hebt, dan moet je mij maar schrijven en ik ben binnen vier en twintig uren bij je. Open nu de dear voor mij." „Daar zullen wij nu nog eerst eens over praten," sprak de oude spottend. „Je bent hier wel gemakkelijk binnen gekomen, maar het zal te bezien staan, of je hier weer zoo gemakkelijk vandaan komt. Het buis is voor gevangenis zoo goed als men het wenscben kan, het heeft sterke muren en getraliede vensiers, daarbij ligt het geheel van de buitenwereld afgesloten. Als men elkaar zoo nauwkeurig kent als wij, dan is het altijd goed om voorzichtig te zijn." Mis, Bance had de grootste moeite, haar vrees te bedwingen. Toch gelukte het haar, want met een verachtelijk lachje antwoordde zij, oogenschijnlijk kalm Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1