3 - SI-C ¥SS VS» Stationsweg eene buitengewone vergadering. 1 e zaal was met borstbeelden van ons vor stelijk echtpaar gesierd. De muziek werkte ouder de flinke leiding van den heer Van Krp uitstekend. liet programma voor dezen avond was zeer afwisselend en werd uitermate flink afgewerkt. Het optreden van den profes sor L!on, specialiteit in de biologie (den heer Van Dorp) mag ..eker een der beste nummers van het programma worden ge noemd; de negerdans door den heer Kante man, de Mikado door den beer Ansingh, beiden in passend cosluum en de nummers 16 en 17, „Korporaal Bullebak" en „Een geschiedenis te Buiksloot" van den beer Blanken, waren al even onderhoudend als ii°. 6 en 14 van den heer Romijn. Door eenige Leidsche dames werd aan het bestuur een schoone krans geschonken, en een geanimeerd bal onder welwillende leiding van den beer Kuymans besloot den gezelligen avond. De voormuur van de oude Lakenhal aan den Ouden Singel te Leiden, welk ge bouw sedert 1867 tot stedelijk museum is ingericht, eischt dringend herstelling. De poort begon uit te zakken en zal aan de eene zijde weer naar boven moeten worlen gebracht. Tot dit werk is nu besloten; de gebeele muur zal tevens in oorsproukelijkeu slaat worden hersteld. Allereerst zal hij daartoe van zijne kalk- bepleistering worden ontdaan. De glansrijke resultaten, door het verwijderen der be pleistering van den stadhuisgevel verkregen, nopen zeer zeker, om ook dit bouwstuk van zijn onnatuurlijk kleed te ontdoen. Het w erk is aangenomen voor f 900, en zal beden norden aangevangen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40, f 2.20. Bij de op 2 dezer door de directie der Kon. Ned. Grofsmederij gehouden aan besteding; van bet bouwen van eene ijzer-en melaalgieterij, behalve de ijzerwerkenwaren inschrijvers de heeren C. P. W. Dessing te Gouda, voor f14,800; J. P. Mühlstaff al hier voor ƒ14,300; C. E. J. Yerhaaff al hier voor ƒ14.120; P. Verbruggen te Wad- dinxveen, voor ƒ13,876; P. J. Christiaanse alhier, voor 13,698; YV, Splinter alhier, voor ƒ13.350; A. C. Vink te Utrecht, voor ƒ11,977; G. J. F. Zuiderhoek te Amster dam, voor ƒ11,678; J. Van der Kamp al hier voor 10,998. De kruisweg uit de kerk van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis aan de Hartebrug alhier, onlangs door een meer kostbaren vervangen, is nu overgebracht naar de kapel op het B. C. kerkhof aan de Zijl poort alhier en aldaar geplaatst. Zaterdagmiddag is aan de Oranjegracht alhier een driejarig kind te water geraakt doch gelukkig spoedig gered door iemand die zich daartoe te water begaf. Hier ter stede kreeg hedenmiddag man en vrouw zóó hooggaandeu twist dat een kostganger het uoodig meende voor de vrouw partij te trekken. De echtvriend echter gaf den galanten kostganger te kennen dat zijn lusscheukomst ongeweuscht was door hem een stuk uit den arm le bijten. ISST-'JCIKELSi BKKICUTS5M. Bij kon. besluit is de heer Joseph Leonar- di, consulair agent te Sfax, benoemd tot vice-consul aldaar; is benoemd tot burgemeester der gemeenle iloermoud, G. Diepen. De luitenants ter zee der 1ste en 2de klasse R. C. A. L. Jansen van Afferden en C. J. R. Kroesen worden met den lsten Juni a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. stoomkanonneerboot Vali; eerstgenoemde als commandant. De luitenant ter zee der 2de klasse A. J. M. A. ridder Van der Does de Bije wordt met gemelden datum geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. BINNENLANDSCHE BERICHTEN Voor het straten van een paardeuspoor in den Vrouwenweg, te Soeterwoude mei levering van steen en zand waren inschrij vers de heeren J. Vau Tilburg, 1776; J. Zandvliet, ƒ1771; C. Eillekes, 1768 en T Witzenburg, ƒ1764 aan wie het werk is gegund. Aan het bureel der genie te 's-Graven- hage is Zaterdag aanbesteed1°. het doen van herstellingen en verbeteringen aan mili taire gebouwen aldaar; 2°. het leveren van kazernemeubelen te 's-Gravenhage en te Delft. Voor beide werken was laagste in schrijver de heer C. Van Alkemade. Jr., te Noordwijk, onderscheidenlijk voor ƒ6238 en 1698. Eene dienstbode te Botterdam, die de gewoonte had, hare ijdelheid Ie voldoen met he!. gebruik van zaken, die hare meesteres toebehooren, zal (hans daarvan wel genezen zijn. Gisterenmorgen vond zij op uievrouw's toiletta-e! een fle^clije slaan, nat, naar zij vermoedde, een wasebwatertje bevatle. Ouder gewoonte maakte zij er onmiddellijk gebruik van en wreef zich het gelaat er flink mede in. Ue verrassende uitslag was, dat zij na weinige oogenblikken zoo zwart als eene negeriii was. De flacon bevatte opgeloste helsche steen I In eene woning in de Spaarndammer- straat te Amsterdam werd Zaterdagochtend een kind door een k, te! kokend water, die het over het lichaam viel, ernstig gebrand. De moeder zette daarop de kleine op eene tafel welke bij het geopend venster stond en ging heen om water te halen. In dien lusschenlijd viel de arme kleine achterover twee verdiepingen hoog uit het venster, en bezeerde zich zóó ernstig, dat zij, hoewei nog levend, in deerlijken toestand naar het gasthuis werd gebracht. Zaterdagnamiddag, te ^ongeveer dj uur, is boven Lemmer een zwaar onweder losge broken, gepaard met een harde regenbui. Een watermolen in den Oosterzeeschen polder is door den bliksem getroffen en geheel af gebrand. Bij W'ijhe sloeg de bliksem in eene keute- rij van G. J. Wachteveld, bewoond door de wed. Linthorst. De woning is geheel uitge brand. De inboedel is grootendeels gered. Iemand in de gemeente Westdongera- deei heeft dezer dagen een porseleiueu trek pot, die vroeger door zijn ouders uit eeu potscliip vuor 60 cent was gekocht, voor tweehouderdzestig gulden van de baud ge- daan. BUITEN LANiKSOHË BERICHTEN BELGIË. Gisteren is door de te Brussel geves tigde Franschen een feestmaal gehoudeu, ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1789. Vijfhonderd personen namen daaraan deel. Talrijke redevoeringen werden gehouden en er heersehte gioote geestdrift. Bij de te Doornik gehouden verkiezing van een lid voor den sent-af werd gekozen Van Leerbergbe, de candidaat der liberalen, met 1703 stemmen. De candidaat der Katholieken verkreeg 1414 stemmen. BNeËLAVlt. Gisterenmiddag te 12 unr, op het oogenblik dat de president Carnot het Elysée te Parijs, verliet om zich Daar Ver sailles te begeveu, drong een persoon tus- Bchen de ruiters van bet geleide door en loste een revolverschot op bet rijtuig van den president. Dit laatste vervolgde zijn weg, en men maakt daaruit op dat de pre sident niet gekwetst is. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen en naar den commissaris van politie overgebracht. De bedoelde persoon heeft verklaard, dat hij door zijne handeling slechls de aan dacht op zich wilde vestigen, omdat hij het slachtufïer was eener onrechtvaardigheid. Zijn revolver was alleen met los kruit ge laden. President Carnot werd door de menigte toegejuicht. De in hechtenis genomen persoon heet Perrin: hij is wachter aan een van de ma gazijnen der marine en is 45 jaren oud. De president der republiek kwam gis teren te 1 uur te Sèvres aan. Langs den geheelen weg, dien hij aflegde, waren de huizen feestelijk getooid. Te 2 uur kwam hij te Versailles aan en werd door den burgemeester dier stad toe gesproken. De troepen van het garnizoen hadden zich op eene rij geschaard voor het hotel des menus plaisirs. De heeren Tirard en Leroyer voerden het woord en noodigden den president Carnot uit zijne stem te doen hooren, ten einde bij alle Franschen aan te dringen op gemeen schappelijke samenwerking, ter voltooiing van het nationale werk, waarvan de voor vaderen den grondslag hebben gelegd. De heer Carnot nam daarop het woord en bracht hulde aan het voorgeslacht, dat een erfdeel heeft nagelaten, 't welk tot het domein der geheele wereld behoort. De president Carnot heeft gisteren eene uitvoerige rede gehouden. Hij zeide o. a. het volgende. „Het is met diepe ontroering en het hart vervuld van dankbaarheid jegens onze voor vaderen, dat ik de vertegenwonrdigeis der natie begroet. Onze eerste gedachte moet gewijd zijn aan onze vaderen, die hel goede lot stand brachten waarvan wij thans de vruchten genieten." De president gaf daarna een overzicht van den arbeid der staten-generaal en van de beginselen van 1789 en zeide: De stichting der republiek zet de kroon op het werk, dat hier eene eeuw geleden begonnen werd. Zij is het doe!, dut wij na heftige schokken hebben bereikt. i)e repu bliek heeft voorgoed een einde gemaakt aan het persoonlijk gezag. Ik doe daarbij een beroep op allen: op de vertegenwoordigers der natie, op de groote staatslichamen, op officieren en soldaten, op de grondleggers der werken van liefdadigheid, op schrijvers en kunstenaars, een beroep dat door allen zal verboord worden, namelijk up uwe vader landsliefde. Wat wij thans zijn, zijn wij verschuldigd aan beu, die wij heden ver heerlijken. Li.at ons steeds bereid zijn hun werk te volmaken; verheffen wij o:is boven alle nietige partijtwisten 1 Laat ons, onder de bescherming der republiek, iu verdraag zaamheid en eendracht de onweerstaanbare kracht zoeken der eensgezinde volken. De plechtigheid, die wij thans vieren, moet be kroond worden door de verzoening van alle Franschen." Na de receptie begaf zich de stoet naar het park, waar het publiek was toegelaten en Carnot levendig werd toegejuicht. Laatst genoemde keerde daarop naar Parijs terug, vergezeld door de ministers en de voorzitters van kamer en senaat. Geen enkel bijzonder incident is te ver melden. P O K VII Cl A L. De minister van buiteniaudsche zaken beeft de verklaring afgelegd, dat de Portu- geesclie regeering haar recht handhaaft tot regeling der scheepvaart op de Zambesi, en evenzeer haar recht eischt om haren iuvloed tot het binneulaiidscb grondgebied uit te strekken. Dit recht is trouwens door de conferentie vau Beriijn en in bet bijzonder door twee mogendheden erkend, Het bericht, dat de bevolking in de nabijheid van het Nyassaineer het beschermheerschap van Por tugal heeft aangenomen, wordt bevestigd. ITALIË. Iu de Zaterdag door de hamer van afgevaardigden gehoudeu zitting heeft de heer Cavallini verlof gevraagd, de regeering te mogen interpelleeren over de manifesta- tiën, welke dezer dagen in tie Katholieke congressen hebben plaats gehad voor het herstel der wereldlijke macht vau deu Paus. De minister-president de heer Crispi, zeide dat hij antwoorden zal, nadat de interpellatie over Afrika is gehouden. De Ri/orma verklaart, dat geen onder- haudeliugen zijn aangeknoopt omtrent eeu huwelijk tusschen deu prins van Napels en prinses Clémentine dochter van den koning der Belgen. Er is zelfs nooit sprake van zulk eeu verbintenis geweest. Mgr. Frauci Cauava is tot nuntius te Brussel benoemd. De Chronicle meldt uit Rome, dat de Simplontuuuel-coufereutie eerstdaags een bouwplan, hetwelk 95 millioen fres. moet kosten, in overweging neemt. Daaraan zouden Frankrijk en Zwitserland samen 80, Italië 10, en Genua en Milaan samen 5 millioen bijdragen. Italië wil niets betalen vdór het werk voltooid is. IS III T S C v.,«. De keizer en zijne gemalin zijn gisteren te 8j- uur te Kiel aangekomen. Zij werden ontvangen door prins Hendrik, de vorsten Van Hessen, Meiniugen en Mecklenburg en door de vertegenwoordigers der burgerlijke overheid. Langs den weg naar het paleis stonden de iedeu der nijverheidsvereenigingen en de studenten met hunne banieren op een rij geschaard. De volksmenigte begroette het keizerlijk paar met geestdrift. De doop is gisterenmiddag aan den zoon van prins Hendrik toegediend. Bij deze plechtigheid hield de keizer deu jongen prins ten doop. Deze heeft de naaien ontvangen van Waldeoiar Wilhelm Ludwig Friedrich Victor Heinrich. Het vervolg van het Witte Boek over de Samoa-zaak bevat het rapport van den consul Knappe tot wederlegging van de belichten der Amerikaansche bladen over de schending van eigendom van Amerikaansche burgers bij het optredeu der Duitscbe zee macht. Verder treft men er in een verslag over den orkaan, die van 15 tot 17 Maart gewoed heeft, en den toestand te Apia, het verbod van levering van sterken drank aan Amerikaansche matrozen door den consul der Vereeuigde Staten uitgevaardigd en de j daarop betrekking hebbende bekendmaking vau laatstgenoemd li. Vervolgens is in het boek opgenomen een rapport van den consul Knappe over den staatkundigen toestand van Apia en de oneenigheid tusschen de aan hangers van Mataafa, welke zoo ver ging, dat eenige inwoners de gehoorzaamheid op zeiden en voor eigen rekening strooptochten op Duitscbe plantages ondernamen en daar geweld pleegden, en eindelijk de pogingen om de opstandelingen te noodzaken hunne stellingen in de nabijheid der Duitsehe plan tages te verlaten. Sommige dagbladen bevatten beschou wingen over bet feest ter herinneriug aan de Frauscbe revolutie. De Neue Freie Presse zegt o. a. dat de herinnering aan de omwen teling zal strekken tot aanmoediging vau de verdedigers der vrijheid tegen de vijanden van den vooruitgang. In een paar mijnen van het district Gelsenkirchen is eene werkstaking ontstaan onder sommige arbeiders, die verhooging van loon vragen. Eergisterenavond werdeu aldaar ongeregeldheden gepleegd; de ruiten in verschillende woningen werden ingeworpen en de politie moest van de blanke sabel gebruik maken om de orde te herstellen. Alle drankwinkels waren gisteren op bevel der politie gesloten. Gisterenavond is eene compagnie infanterie aldaar aangekomen, om voor de handhaving der orde te zorgen. DOATË NKIJ 31. De minister van openbaar onderwijs heeft eene nieuwe schoolwet ingediend. De voornaamste bepalingen zijn: De confessio- neele school wordt niet toegelaten; de be voegdheid der geestelijke overheid wordt erkend, en tevens wordt het aantal uren vastgesteld, dat aan het godsdienstig onder richt mag besteed worden. De geestelijkheid zal dezelfde rechten hebben als de leek- ouderwijzer. 1' EB TEL EO RA A F. MADRID, 4 Mei. Volgens officieele mededeeling, bedraagt de vlottende schuld 166,873,927 pesetas. In de afgeloopen maand vermeerderde zij met 8,000,000. LUXEMBURG, 4 Mei. De Hertog van Nassau heeft hedenochtend deputaties uit de Kamer en den Raad van State ontvan gen, die hem adressen aanboden. De Her tog gaf zijn dank te kennen voor de warme bewijzeD van sympathie, die hij voortdurend heeft mogen ontvangen en nimmer zal ver geten. Hij hoopte, dat het land hem in vriendschap zou gedenken evenals hij goed Luxemburger zal blijven. Hij eindigde met den wensch uit te drukken dat de Luxem burgers nog lang trouwe en loyale onder danen van deu Koning-Groothertog zouden mogen blijven. LUXEMBURG, 4 Mei. Het adres van den raad van state aan den hertog van Nassau luidt aldus: „Hoe kort ook het verblijf van U. H. iu het groothertogdom moge geweest zijn, het zal toch niet nalaten vruchten te dragen. U. H. boezemt aan de bevolking gevoelens in van genegenheid en eerbied, en deze zullen nimmer worden uitgewischt. U. H. heeft met bijzouderen tact den staatkundige toestand van het land, den bijzouderen aard van zijne autouomie, en het recht op zijne souvereiniteit begrepen. Het land heeft gedurende twee eeuwen zijn eigen bestaau gehad, ofschoon het aan verschillende staten gebonden was, en zijne eigene zedeD, zijn gehechtheid aan den vaderlijken grond in eere hield. Het verdrag van Londen heeft met overzicht rekening gehoudeu met de antecedenten en het streven des lauds, in verband met den Europeeschen vrede. Sedert dien tijd ver heugen wij ons in volkomen autonomie, en behoeven wij geen der naburige mogendheden te verontrusten. Onze laatste wensch bij bet vertrek van U. H. is, dat God u en uwe doorluchtige familie in gezondheid be- houde. LONDEN, 4 Mei. Lagerhuis. De heet Smit heeft eene motie voorgesteld, waarin de door Engeland gevolgde staatkunde be treffende den handel in opium op China wordt afgekeurd. BERLIJN, 4 Mei. De Norddeuttche AU gemeine Zeitung meldt, in tegenspraak met de bewering van het Emin Pacha comité, dat de rijkskanselier de expeditie tot bevrij ding van Emin Pacha als een vaderlandsche onderneming erkend had, dat de rijkskanse lier zulk een betuiging niet had uitgesproken, doch daarentegen afkeerig was om in het oproerige gebied van Oost-Afrika, behalve Üuitscher8, Eogelschen en Arabieren nog een vierde macht te laten optreden. De be slissing over de vraag of aan de expeditie van Emin Pacha zou worden toegestaan door

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2