NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eïft Co 11 rant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 8 0 Fi 18 E H E B T Vrijdag 3 Mei 1889. - 104. AQVERÏEHTIEH: Bureel: Scfreeputakerssteeg 6. Uitgeverss Gebroeders Muré. Sta <is-I> eric'li te »i. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. j De minister beeft daarop met de commissie eene langdurige conferentie gehouden. Het uur der Vergelding. Coura Vooi Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk. per 8 maanden 1.00. Prijs per Summer 10 t'esit. 203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. GROEN, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een stootnmachine in een ge deelte van zijne drukkerij in het perceel Pieterskerk-Choorsleeg no. 18. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 16en Mei a.s. voormiddags te elf urenop het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in ie brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Mei 1889. LEIDEN, 2 Mei Voor de deputatenvergadering van morgen ziju afgevaardigd, door de antirevo lutionaire kieBvereeniging te Leidende heeren J. H. Donnet (stemg.) F. J. Los (plaatsvervangend stcing.j. De officier van gezondheid 2e klasse Ilcken, die gedurende den tijd van zes maanden bij het militair hospitaal te Utrecht gedetacheerd was, is van die detacheering ontheven en naar zijn garnizoen LeideD teruggekeerd. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer W. B. H. Van Lin- schoten, candidaat in de theologie aan de rijks-uuiversiteit alhier. Door den heer W. Baerts, officier van administratie 2e kl. van de Kon. Ne der!. marine, zijn aan tiet Museum van Natnnrlijke Historie bij de rijks universiteit alhier ten geschenke aangeboden: een ver zameling slangen, een jonge kaaimaD, enkele insecten en eenige lageie zeedieren van Atjeh <n Baujermassing afkomstig, benevens twee kistjes met Javaansche vlinders. Den scbeiiker is daarvoor de dank der regeering betuigd. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand April ingelegd f 4141(5,93 terugbetaald f 61470,04J, terwijl zijn afgege ven 112 nieuwe en geheel afgelost 120 boekjes. Op 30 April bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8627 inleggers f 1,714,173,52^-. Voor de Leidsche Handelsvereeniging, afdeeliug van den Nederlaudschen Bond „Maatschappelijk Belang" trad gisteravond op de voorzitter der afdeeling de heer tnr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. Daartoe wareu te halfnegeu in de beneden-voorzaal van het Nutsgebouw bestuur, leden en ge- ïntroduceerden te zaaien gekomen. De voor zitter zou spreken over „De Coöperatieve Ivereenigingen van voorheen en thans." Spreker schetste doch we kunnen j kort zijn ditmaal met ons verslag en voor I een zeer groot deel volstaan met eene ver wijzing naar het verslag, in ons nummer van Zaterdag 2 Maart, van de lezing van den heer Nienhuis uit Delft, dat den loop der bespreking van gisteravond vrij nauw keurig wêergeeft. Nieuwe gezichtspunten hebben we dan ook niet kunnen ontdekken, 't Is waar ze liggen dan ook maar niet zoo voor de hand. Waarom het bestuur besloot z<5<5 kort na elkander tweemaal hetzelfde voor zijne leden te doen hooreu is ons niet be kend. Wellicht de gedachte aan bet be kende en even ware: „de droppel holt ten laatste den steen uit." Alleen zou er dan tegen de eentonigheid van het gedroppel iets te zeggen zijn. Waar de heer mi. Lamberts Hurrelbrinck aan 't cijferen ging kwamen we naar onze meening op wel wat gevaarlijk terrein; de cijfers kwamen ons te naakt, te weinig om schreven en niet altijd waarschijnlijk voor. Ten slotte kouit bet ons wel wat gevaarlijk voor wanneer een voorbereid spreker aan zijne door de bank ouvoorbereide hoorders in zekeren zin de bepaling overlaat van cij fers die bij benadering het aandeel der win keliers in de opbrengst van patentbelasting of in de winst der stedelijke gasfabriek zullen moeten aangeven. Van de gelegenheid tot- debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Riedel, die de zen avond den presidentshamer voerde en de vergadering had geopend sloot die ook weder tegen tien uur, na een woord van dank namens de aanwezigen aan den spre ker van dezen avond en een woord van opwekking tot de geïntroduceerden om zich als lid bij de vereeuiging aan te sluiten. Wij voor oub nemen die aansporing gaarne over. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een vischkoopersbeaiende, die op valschelijk door hem geteekende qui- tantiën, namens zijn patroon, geld bij de klanten bad opgehaald en verduisterd, alsook op naam van dien patroon een en ander bij winkeliers had gshaald. Hij is heden naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Hedenochtend geraakte aan het Rapen burg in de buurt van de fabriek van de firma Vervoort en Van Cranenburgh een jongen te water. Op het hulpgeroep kwamen onderscheidene meuschen toeschieten. Een hunner, een knecht van de fabriek aldaar, begaf zich te water, een ander stak een haak toe en zoo kon de jongen in de ge legenheid worden gesteld aan den vasten wal gebracht een duchtig pak slaag te krijgen een geneesmiddel meermalen met gunstig gevolg aangewend. Zooals achterstaande advertentie aan kondigt zai weldra de openingsvoorstelling plaats hebben, van het Cagliostro Théatre, onder directie van de heeren Prof. Henri van Brussel en M. P. Okhuysen, professeurs- prestiiligitateurs, de laatste vooral ook ten onzent zeer gunstig bekend. De tent zal geplaatst ziju op de Bloemmarklin Den Haag stond zij dezer dagen de Laan Copes en trok zij reeds terstond de aandacht door haar prachtig en gezellig aanzien. Gaan we dan ten deele op de namen der direc teuren, ten deele ook op de besprekingen in de Haagsche bladen af, dan wachten den bezoekers daar uitstekende voorstellingen. Behalve de meest fijne goocheltoeren van genoemde heeren zijn daar te wachten uit nemende werkzaamheden van den équilibrist en jongleor Rio de Hillardo; van den slang en kikvorschmensch Pran^ois Etienne en vooral van de twee onvergelijkelijke muzikale clowns Révéndo en Covecci. De kluchtige voordrachten dezer artisten zijn waarlijk onbetaalbaar. Met het Luna- en Electrorenzen-diorama maakt men op rustige wijze een reisje door verschillende werelddeelen langs de fraaiste punten. Een uitmuntend orkest van twaalf man luistert onophoudelijk de voorstellingen met flinke muziek op. De minister van binnenlandsche zaken is door de commissie van rapporteurs uit de vereenigde vergadering der staten-gene- raal over het voorstel betreffende de weder- opdracht dei regeering aan Z. M.den koning uitgenoodigd in haar midden te verschijnen. Uit Apeldoorn schrijft men aan het Utr, bil.-. „Eerst in de laatste dagen is de stand van zaken op regeeringsgebied Z. M. den koning volledig kunnen medegedeeld wor den. Over het algemeen was Z. M. zeer ingenomen met de plaats gehad hebbende handelingen. „De particuliere zaken worden reeds we der geheel door Z. M. geregeld, zoodat er geen bezwaar zal bestaan ook weder de re geering te aanvaarden. „Zoodra het zachte weder voorgoed in treedt, zal Z. M. zeker dadelijk daarvan partij trekkeD. Thans reeds is Z. M. den geheelen dag op en wandelt meermalen door de verschillende zalen van het paleis." Uit particuliere bron verneemt het N. v. d. D. nog het volgende omtrent 's ko- nings toestand. De ongunstige verschijnselen der ziekte, waaraan Z. M. sedert weken leed, ziju plotseling geweken, niet slechts gedeeltelijk maar geheel. De geneesheeren des konings verklaren eenparig, dat deze plotselinge ge nezing schier eenig in haar soort is. Na tuurlijk is, door de overspanning der laat ste weken, des konings lichaam nog zeer zwak, maar de geest is integendeel zeer helder. Voortdurend onderhoudt de koning zich met de koningin over allerlei onder werpen en vermaakt zich met de levenslns- tige prinses. Het wetsontwerp op de gedwongen winkelnering, dat de regeering bij de tweede kamer zal indienen, zal, meent Het Fad., de kamer eerstdaags bereiken. Het is met FEUILLETON. 34). „Geen nood, ik neem geen koetsier mee, maar klim zelf op den bok. Gij gaat in het rijtuig, en bij bet huis van mr. LawreDce liggen wij op de loer. Gij hebt niets te doen, dan Lilly op het be slissende oogenblik den mantel over het hoofd te werpen en laat voor de rest alles maar aan mij over." „Een voortreffelijk plan, dat dadelijk moet ten uitvoer gebracht worden, want iedere seconde is kostbaar." „Eerst moeten wij een fleschje met chloroform, een spon3 en een donkeren mantel hebben." In weinige minuten was dat bij elkaar en nu verlieten de mannen het huis. Zij hadden weldra hun doel bereikt. De Vijfde Avenue is een stille straat, waar vooral 's avonds de voorbijgangers zeldzaam zijn, daarbij lag het huis van mr. Lawrence op een punt waar een donkere zijstraat in de hoofdstraat uitliep, een ge schikter plaats konden de vijanden van Lilly zich niet wenscben. Zij hadden Dog niet lang op de loer gelegen, toen de klank van de bel hun opmerkzaamheid gaande maakte; zij verlieten hun schuil hoek en Bloopen achter Lilly het huis binnen. Colville, die het huis door en door kende, maakte in een oogenblik zijn berekening, om het terras langs een korteren weg te bereiken. Toen het meisje dan ook op het terras verscheen, waren de beide schurken er reeds aangekomen en hielden zich in de schaduw schuil, en op het oogenblik dat zij voor de geopende vleugel deur verscheen, en de kreet: „Papa, Papal" slaakte, had Colviile haar van achteren aangegrepen en van de deur weggetrokken. Haar den mantel over het hoofd te werpen, haar kreeten aldus te dempen eu haar uaar het rijtuig te dragen, begunstigd door de duisternis, was het werk van een oogenblik eti eer men den tuin en het huis doorzocht had, spoed den de paarden zich reeds voort door de zweepslagen van Pratt aangevuurd. DERTIENDE HOOFDSTUK. hopeloos. Na een onmacht van verscheidene uren door het chloroform van dokter Prattkwam Lilly weer bij. Zij iag weer in het oude bed in Leveret's huis, en het eerste waar haar oog op viel, was het spotachtige gelaat van den dokter. „Hoe gevoelt ge u na uw uitstapje. Geen kou gevat wil ik hopen," vroeg de duivel achtige geneesheer. Toen Lilly hem geen antwoord gaf, maar haar gelaat verachtelijk afwendde, ging hij voort: „Zult ge nu eens eindelijk leeren be grijpen, dat geen ontvluchten baat. Twee maal hebt ge een poging gewaagd en wat bereikt ge er mee? Niets, dan dat wij onze waakzaamheid verdubbelen en uw gevangenschap er des Ie erger door wordt. Leveret zal u nu geen oogenblik meer alleen laten om u de moeite van een derde hope- iooze vlucht te sparen. Nog geen antwoord. Lilly lag nog altijd in onveranderde houding, met het hoofd afgewend. Hij ging voort: „Ik denk, miss Lawrence, dat ge er nu niet langer aan behoeft te twijfelen, dat ge dood zijt voor de geheele wereld, behalve voor ons. Zelfs al ware het u gelukt, tot uw vader door te dringen en hem te zeggen: „Ik ben uw dochter Lilly," dan zou hij u nog niet geloofd hebben, maar u als een bedriegster de deur uit hebben doen werpen. Er blijft u dus één middel over, om in den schoot van uw familie terug te keeren, namelijk mevrouw Colville te worden." „Ik meen dat mijn antwoord aan mr. Colville duidelijk genoeg is geweest," ant woordde Lilly thans, zonder hem aan te zien, „liever wil ik sterven, dan mijn vrij heid tegen zulk een prijs koopen." „Schep u toch geen illusiën omtrent mr. Walton, ik kan u op mijn eerewoord ver zekeren dat hij reeds in de netten van de schooue mrs. Bance is gevangen en dat hij weldra in haar armen u zal vergeten." „Gij kunt niets op uw eerewoord ver zekeren eerloos wezengij hebt geen eerewoord meer, maar al was het waar wat ge zegt, al zag ik voor mijn oogen dat mr. Walton een andere vrouw de hand reikte ten huwelijk, dan was dat nog geen aanleiding voor mijom de vrouw van uw afschuwelijken vriend of meester te worden." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1