BIMENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSE BERICHTEN. ss> tc Groningen jhr. C. A. Von Geusau, Ihairs ontvanger der registratie en domeinen te Assen; zijn benoemd bij bet personeel der militaire administratie, en wel bij de kwartiermeesters, bij bet 4e reg. inf., tot le lui'.-kwartierm., de 2e-iuit.-kwartierin. H. C. M. Roijen, van bet korps; bij het le reg. huzaren, tot kapt.- kwartierm., de le-lnitt.-kwartierm. A. A. E. Van Dortii, van het reg. gren. en jagers; bij bet ie reg. veld-art., tot 1 e luit. kwar- tienn., de 2e-luit.-kwailierm. D. A. L. Van Andel, van bet korps; bij het korps genie troepen, tot kapt. kwartierm., de le 1 uit- kwartierm. J. P. Veldhoven, van bet 5e reg. inf. is met ingang van 1 Juni a. s. in zijnen rang overgeplaatst bij den generaleti staf, de kapt. F. Van Hasselt, van hit 3de reg. vesting-artillerie. is de heer A. F. Smelser, gewezen machinist van 's lands stoombaggermolen le P'kalongan, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De Staatscourant deelt een besluit mede '29 April, in naam van Zijne Majes teit Willem III genomen en aldus lui dende De raad van state, krachtens art. 45, 2°., der Grondwet, waarnemende het koninklijk gezag; Gezien de voordracht van den raad van ministers van 29 April 1889; Gelet op art. 47 van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan: 1°. met wijziging van het koninklijk be sluit van 25 April 1889 n°. 6 te bepalen dat, alvorens het ontwerp van wet tot be noeming van eene regentes van het konink rijk, in de bij dat besluit bedoelde vereenigde vergadering der staten generaal wordt aan geboden, aan die booge vergadering zal worden voorgesteld een besluit te nemen, waarbij wordt verklaard dat het in art. 38 van de Grondwet omschreven geval heeft opgehouden te bestaan; 2°. de ministers van binnenlandscbe zaken en van justitie te machtigen evenbedoeid voorstel aan de vereenigde vergadering der staten generaal aan te bieden. Afschrift van dit besluit zal worden ge zonden aan den raad van ministers, aan do ministers van binnenlandsche zaken en van justitie en aan de beide kamers der staten- generaal. Hat besluit is gecontrasigneerd door de miuislers van binuenlandscbe zaken en van justitie. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bauk.f 10,219,013,79 en bij de betaalmeesters 1,879,349,776 Te zamen f 12,098,363,566 Aan het ministerie van waterstaat wordt, naar het O. L. meldt, een wetsontwerp voorbereid tot wederinvoering van bet stelsel van octrooien voor uitvindingen. Naar het overbrengen van 's rijks ma gazijn van geneesmiddelen van 's Hage naar Amsterdam worden de daardoor vrij komende lokalen ingericht tot bureau 's voor den chef van den gen. staf en den inspecteur van het wapen er genie. - Zaterdagavond overleed te s Graven- hage de heer A. E. Reutber, oud-minister van oorlog, lid van de tweede kamer. A.ithonie Ernst Reulher werd den 16en Mei 1819 te 's Gravenhage geboren en trad den 15 April 1834 als volontair, dingende naar den rang van officier, in den militairen dienst bij bet 3e bataljon artillerie nationale militie, en werd den 26 Mei 1839 benoemd tot 2e-iuitenant der artillerie. Den 10 Sep tember 1852 werd hij bevorderd tot le- luitenaut, dc-n 11 Maart 1860 tot kapitein, den 29 April 1871 tot majoor, den 21 September 1874 tot luit. kolonel, den 21 October 1876 tot kolonel, den .13 Juni 1880 tot generaal-majoor. Op zijne aan vrage werd bem den 15en Mei 1883 pen sioen ver>ee,d. De liter Heuther was gedurende zijne veeljuige militaire loopbaan in tal van ge wichtige, veelal technische, betrekkingen werkzaam. Zoowel bij de artillerie-, stapel- en con structiemagazijnen, als bij de inspectie der draagbare wapenen en bij de commissie van proefneming bewees bij uitnemende diensten. Dat zijne kennis op technisch gebied bij zonder werd gewaardeerd, moge ook blijken uit de omstandigheid, dat hij herhaaldelijk voor 's rijks dienst in het buitenland werk zaam was, als belast met de keuring en aanschaffing van geschut, draagbare wapenen en ander materieel. 88 «Sta KB SS.-s3 Bij zijne bevordering tot luit.-kolonel werd hij andermaal tot iaatstgemeld einde ter be schikking gesteld van den minister van oor log, en belast met de aanschaffing van stalen geschut bij de firma Krupp. Als zoodanig bleef bij ook werkzaam, toen bij op 1 Mei 1878, in verband met de intusschen veran derde organisatie van liet departemenl van oorlog, tot sous-chef van de afdeeling ar tillerie werd bcnocuid. De wet op den geneeskundigen dienst der landmacht kwam onder zijn bestuur tot stand en menige nuttige maatregel werd door hem ingevoerd. Mocht bij al niet gelukkig zijn geweest met zijne ontwerpen tot wijziging van de wetten op de nationale militie en schutterij verbazend veel ar beid was door beui aan die ontwerpeu ten koste gelegd. Hoe 't zij van persoon lijken dienstplicht was en bleef de beer Reutber steeds een tegenstander. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, officier van de Eikenkroon, ridder van de Poolster van Zweden en van het Zwaard van Zweden. Herhaaldelijk werd de beer Reuther als tweede candidaat voor het presidentschap der kamer aangewezen, een bewijs van de achting die bij bij zijne medeleden genoot. De begrafenis van den heer Reutber is bepaald op YVoens.lagvoormiddag te half elf uren, op de R. K. begraafplaats aldaar. In den leeftijd van ruim 71 jaren is le 's Gravenhage overleden de gepensioneerde schout-bij-nacht, de lieer J. O. H. Arnt- zeuius, oud adjudant van wijlen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Te Haarlem op den 17ii Maart 1818 geboren, zette de lieer Aintzenius zijn eerste schrede op de maritieme loopbaan, toen hij iu 1834 als adelborst op het Koninklijk Instituut voor de maiine te Medemblik werd aangenomen. In October 1842 verwierf hij den officiersrang luitenant Ier zee 2e klasse in welke fuuclie hij diende tol Januari 1853, toen bij tot de le klasse werd bevorderd. In dien rang maakte Arut- zenius vele groote reizen, o. a. naar Neêr- landsch Iudië, waar hij in 1849 aan de Balisehe expeditie deelnam, bij welke gelegen heid hij zich dermate onderscheidde, dat hij tot ridder der Miiilaire Willemsorde 4e klasse werd benoemd. Na in Juli 1861 tot, kapitein-luitenant ter zee te zijn bevorderd, vitl hem mede ill dat jaar de ouderscheiding te beurt, te worden gekozen en benoemd tot adjudant van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Hendrik der Nederlanden, voor welken edelen Oranjevorst hij meer dan een trouwe dienaar, namelijk een vertrouwd vriend was. Inmiddels was Arntzenius iu 1870 tot kapitein ter zee bevorderd, totdat hij in 1876 op verzoek ter zake van langdurigen dienst op pensioen werd gesteld, onder toe kenning van den titulairen rang van schout bij-nacht. Als zeeofficier schitterde de overledene door groote kennis van zeevaartkundige wetenschappen, ijverige plichtsvervulling, groote vaderlandsliefde en innige aanhanke lijkheid aan zijn vorstelijken bevelhebber; als mensch door de edelste humaniteit. Meermalen werden aan Arntzenius op drachten van vertrouwen gedaan, waarvan hij zich op de loffelijkste wijze kweet. Zoo werd hem indertijd door den minister van buitenlandscbe zaken de tevredenheid der regeering betuigd voor de wijze waarop hij den last volbracht heeft tot teruggave van den schoener Ainalia op Sint Domingo. Vele andere onderscheidingen zijn den outslapene in zijn langdurigen diensttijd ten deel gevalleu. Z. M. de koning verleende bem in 1863 bet ridderkruis van den Neder landschen Leeuw, in 1868 bet commandeurs kruis van de Eikenkroon en in 1874 dt orde 3e klasse van den Gouden Leeuw van Nassau. Bovendien was de overledene ridder 2e klasse van de orde V3ii Sint-Stanislaus, commandeur 2e klasse der orde vau ver dienste van Philips den grootmoedige en ridder vau de 3e klasse van de orde van Osmauié van Turkije. Het stoffelijk overblijfsel zal aanstaanden Woensdag, des voormiddags te elf uren, op de begraafplaats Eik en Duinen worden ter aarde besteid. (Zh v. IS H en 's Gr.) Te Leiderdorp doet zicb een vreemd geval voor bij de verkiezing voor de provin ciale staten. Heden moet eene verkiezing plaats hebben ter vervulling eener vacature. De gekozene moet weder periodiek aftreden en dus 14 Mei zicb opnieuw aan een verkiezing onder werpen, zoodat de mogelijkheid beslaat, dat de gekozene op heden den 14n Mei niet her kozen wordt en dus lid van de staten kan geweest zijn, zonder zitting te lebben gehad, is de uitslag een herstemming, dan meet dezelfde candidaat op 14 Mei twee maal candidaat gesteld worden voor dezelfde plaais, Naar uien verneemt, zal de te Ouds. hoorn gevestigde „Leerhoeve voor zuivel. -so» W:J ,-m, ruts '.mi* bereiding" 1°. Mei a. s. iu werkin.' treden. Het gebouw, dat zoowel voor de gewone als machinale bereiding van boter en kaas is ingericht, en waarin zich ook voor het theoretisch onderwijs de noodige localiteiten bevinden, is in Zwitsersclien stijl opgelrokken en verdient een sieraad van het dorp te beelen. Tot leeraren zijn benoemd de hevren dr. Wakker, dr. Holleman en De Jong, terwijl de cursus aanvankelijk meteen 13 tal leerlingen zal geopend worden. Zondag heeft een lieer zicb doodge schoten op bet pleintje voor hel ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage Va/1 Liet gemeentebestuur van Slouipwijk beeft aan oen beer J. A. Keukenmeester, ter gelegenheid van zijn 50 jarig jubilé als geneesheer, een pracatig zilveren bokaal, versierd met ornament en beeldwerk, aan geboden. De ij sciiptiën waren in einaille aangebracht en het geheel is ontworpen en vervaardigd in de bekende fat-riek vau de hecren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Namens den Paus en den prefect der propaganda te Rome ontvingen de gep. ass. res. J. P. G. Kruyt en deheerÜ.J. Morre, architect en leeraar aan do Polytechnische school te Delft, eene dankbetuiging voor de aanbieding van een door beu gevonden en met kleurendruk bewerste nieuwe metbode tot het door zelfonderricht leeren en schrijven van het Maleiseh-Arabisch schrift, uitgegeven onder den titel van Daftar toelisan. Een feilen brand brak te Zevenhuizen in den naciit tnsschen Zaterdag en Zondag uit iu eene groote boerenwoning. De meid, wakker geworden door bet knappen van bet vuur, wekte de bewoners, die dadelijk alle krachten inspanden om de redden, wat te redden viel. Niettegenstaande dat verbrand- deu vier paarden, een stier, 2 last tarwe, 1 last haver en nog al wat meubelen en land bouwgereedschap. De drie hooibergen waren gelukkig bijna leeg. Eéne schuur is slechts behouden gebleven. Hoewel de brandspuit spoedig aanwezig was, viel er aan ulussclien niet te deuken, daar de woning met net gedekt was. De heer R. Arce, zoon van den pre sident van Bolivia, Aniceto Arce, bevindt zich bier te lande en brengt uan verschil lende plaatsen een bezoek. Men schrijft aan de Ct. uit Overveen: Niettegenstaande den grooteu uitvoer van liyaciiubenbloemen hebben de gehouden veilingen vau bloembollen vrij wat meer geld opgebracht dan bet vorige jaar. De goede soorten brachten ongeveer f 0,39 f 0,75 per regel meer op. De kosten dezer veilingen, die door de telers gedragen worden, ziju echter tamelijk hoog. Behalve de notaris, die 10 pCt. krijgt, ontvangen de directeuren die de veilingen regelen 5 pCt., terwijl de koopers vrij rooken, eten en drinken behben, Voor de vacante betrekking van ou derwijzer met acte Eransch en Duitsch, op eene jaarwedde van 800, aan de openbare school te Oosterbeek (gemeente Reukum) heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Iu bet Tjongerkauaal staat op sommige plaatsen zoo weinig water, dat dezer dagen geladen schepen naar Holland van dezen waterweg geen gebruik kouden maken en den ouden, veel langereu weg moesten volgen, om de Lemmer te bereiken. Te Kollum wordt eene roomboterfa briek opgericht, waarin de melk van 1000 koeien zal kunnen worden verwerkt. Te Bergeu-op-Zoom is Zondagochtend eene 88-jarige dame om het leven gekomen door het in brand geraken van hare kleederen. Een kwartier vdór de ontdekking van bet ongeval zat zij nog rustig aan de ontbijttafel, met eene warme stoof onder de voeten. Vermoedelijk hebben hare kleedereu daardoor vuur gevat. Men vond baar geheel ver schroeid en gedeeltelijk verkoold. Iu den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een rijtuig met twee paarden bespannen, op den straatweg tusscheu Breda en Tilburg door twee personen aangevallen. De kap van het rijtuig werd zwaar beschadigd, de disselboom gebroken en de koetsier van zijne boveiikleederen beroofd. Naar bet libl. ver neemt zijn de daders in verzekerde bewa ring gebracht. EWtóEEASl B. Het verzet tegen de snikcr-conventie neemt toe. Gelijk reeds bekend is, zullen de leiders der parlementaire oppositie het reeds aangeboden ontwerp tot bekrachtiging der conventie nadrukkelijk bestrijden, doch in de laatste dagen hebben ook onderscheidene iniiiisterieele afgevaardigden zicb tegen baar verklaard en een schrijven aan den heer Smith gereed gemaakt, waarbij de intrekking van hel ontwerp wordt verzocht. Een afgevaardigde van het Britscbe ministerie van buitenlandscbe zakeu heeft volgens de Agence JJavas generaal Boulan- ger de voorwaarde medegedeeld, waarop zijn verblijf in Engeland kan worden geduld. Te Spithead zal omstreeks 16 Juli een groote viootparade plaats hebben ter gelegen heid van het bezoek vau den Duitschen keizer. Hieraan zullen 109 schepen deel nemen, en de revue zal een der indruk wekkendste ziju, die ooit gehouden werd. Ulü a'S) UL4ÜD. Aan de aanvraag van prof. Geffckeus familie om hem onder curateele te stellen zal, naar men nu eindelijk verneemt, geen verder gevolg gegeven worden, omdat de geneesheeren verklaard hebben, daartoe in den toestand van 's mans geestvermogens geenerlei aanleiding le vinden. iHIS'l'K K. Aartshertog Erederik is te Presburg van ziju paard gevallen. Ofschoon de aarts hertog ernstig werd gekwetst, wordt zijn toestand niet ais gevaarlijk beschouwd. De dezer dagen overleden zuster des kouiiigs van Zweden, prinses Eugenie, beeft volgens de Zweedsche bladen haar geheel vermogen, ten bedrage van l£ millioen kronen, aan liefdadige instelliugen gelega teerd. h u ai e ar e. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende het contingent aangenomen. AMEHIK A. New-York is vol vreemdelingen samen gestroomd om de feesten ter viering van den lOÜsten gedenkdag van Amerika's onafhankelijkheid op 29 en 30 dezer en op 1 Mei bij te wonen. Gisteren heeft de president der Ver. Staten zich met alle ministers te Elisabetliport iugescheept, om een groote viootparade hij te wonen. Hieraan namen 5U0 schepen deel; 't was een fraai schouwspel, na afloop waarvau het vaartuig van den president, door twaalf oorlogsschepen omgeven, naar de haven van New-York geleid werd, waar bij ziju landing 21 saluut schoten werden gelost. De president werd verwelkomd door den burgemeester en de feestcommissie en hield daarna eene open bare audiëntie Be avonds had bet groote bal in de Metropolitan-opera plaats, waar voor de toegangskaarten tot belaehlijke prij zen werden vetkocht. Dinsdag is de voornaamste feestdag. De plechtigheden worden heden geopend met een godsdienstoefening in de St. Paulskerk, waarna president Harrison zich naar het gebouw Jer schatkist iu Wallstreet begeeft, waar redevoeringen en leziugen zullen worden gehouden. Hierbij wordt een gedicht voor gelezen van Whittier en een toespraak ge houden door den heer Ch. M. Depew. Daarna volgt eene militaire wapenschouwing van omstreeks 65000man, waaronder pl. m. 15000 oudgedienden en des avonds heeft in den Metropolitan-schouwbnrg een feestmaal plaats, waarop de president en andere per sonen zullen spreken. Een vuurwerk besluit de feestelijkheden van di:n dag. Den volgenden morgen wordt een nijverheidsop- loclit gehouden, waaraan 75000 personen zullen deelnemen en die iu zinnebeeldige voorstellingen de industrieele ontwikkeling van het land zal te zien geven. Naar men zegt, zal deze stoet 16 kilometer lang zijn. Groote kijkstellingen zijn opgericht; vensters langs den weg worden tegen fabelachtige prijzen verhuurd en zitplaatsen worden met 5 tot 12 gulden betaald. OUST-IfVDIE. Batavia, 27 Maart. Naar men zegt, zal er spoedig nog meer cavalerie naar Bantam gaan met een vol bataillon infanterie, om daar te blijven tot na de berechting der Tjilegonsche zaken. De resident van Samarang deelt mede, dat op 11 dezer ie kali Djadar buiten hare oevers is getreden, waardoor de dessa's Krassak, Djipaug en Kramat, gelegen in het district Manggar, afdeeling Demak, zoomede 110 bouws sawab, tot die dessah's beboo- rende, ouder water geraakten. De directeur van de boogere burgerschool te Soerabaija, de heer H. J. C. Bouemeijer, gaat wegens ziekte met verlof naar Europa. Van den resident van Ternate is dd. 11 dezer bet volgende telegram ontvangen: „Op politiek gebied geen nieuws. Gezond heidstoestand minder gunstig. Sultan Batjan op 27 Februari 1889 overleden in den ouderdom van 58 jaar." Volgens het Februari verslBg over Banka lag daar eene hoeveelheid van 23,066 pikols tin ter verzending gereed.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2