BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEN LANDSÜHË BERICHTEN. «engs v^r m r«S HÈ"' Spreker eindigde de schoone, kernachtige rede, hier uit den aard der zaak slechts gebrekkig weergegeven, met een woord van dank voor het geduld waarmêe de aanwezigen hem hadden aangehoord. Dat die aanwezigen dit met het grootste genoegen hadden gedaan bleek uit het langdurig applaus. Nadat door den voorzitter de dank der vergadering aan professor Gunning was overgebracht, werd het concept-reglement in behandeling genomen en werden voorstellen ingediend omtrent de gemeente waar hel derde congres zal bijeenkomen. De vergaderingen der secties vingen te twee uren aandie voor natuur- en schei kunde, ouder voorzitterschap van prof. dr. J. Bosscha, in het auditorium van prof. Lorentz op de Kleine Ruïne, die voor natuurlijke historie en biologie, onder voor zitterschap van prof. dr. Hugo De Vries, in het auditorium van professor Zaaijer, op de Kleine Ruïne; die voor geneeskunde, onder voorzitterschap van prof. dr. S. Talma, in het auditorium van prof. W. Einthoven, in de Zonneveldsteeg en die voor geologie en pbysisehe geographie, onder voorzitterschap van prof. dr. C. M. Kann, in de zaal van de anatomie, naast het auditorium van prof. Zaaijer, op de Kleine Ruïne. Te half vijf werd het congres als 't ware gesauctioneerd door de plechtige ontvangst van leden en deelnemers door het gemeente bestuur van Leiden op het Stadhuis. Heden avond zal in den Schouwburg alhier eene voorstelling van de Fransche opera te 's Gravenhage, door eenige ingezetenen van Leiden aan de leden van het congres worden aangeboden. Opgevoerd zullen wordenGalathee, opera-comique en 2 actes par Mrs. Jules Barbier et Michel Carré, musique de Victor Massé en daarna »Les Rendez-vous Bour geois" opera-bouffe en uu acte, paroles de Hoffmann, musique de Nicolo. Na afloop weer déarvau zullen leden en detlnemers zich vereenigen in de huiten- societeit #Amicitia." Wat het verblijf in Leiden betreft; van openbare gebouwen en eenige woonhuizen waait de driekleur; leden en deelnemers hebben op vertoon hunner kaart kosteloos toegang tot den Burg en lot het Stedelijk Museum in de Lakenhal; gedurende de congresdagen zijn de Rijksmusea tot 's namiddags 4 uren geopendde socië teiten „Amieitia" en uMinerva" zijn voor de deelnemers opengesteld cn ter bezichtiging der verschillende akademische inrichtingen is gelegenheid onder leiding der betrokken hoogleeraren. Tot zoover dus de eerste congresdag; morgen zal het congres worden voortgezet en gesloten. Bij het gistereu te 's Gravenhage ge houden acte-examen, lager ouderwijs, zijn geslaagd de dames M. H. Oostveen en H. J- H. Ridderhof alhier. Zooals uit de marktberichten van heden blijkt is de veemarkt heden alhier gehouden eene hoogst belangrijke gewtest. Niet minder dan 3111 dieren waren aan de lijn en daaronder 1772 ruuderen, 190 kalveren, 752 schapen en 397 biggen. Bij het vervoer geraakte hedenmiddag eene koe op het Rapenburg te water en werd er met moeite uit gered; eene andere melk- geefster ging aan den haal doch werd wel dra weder ingehaald en gegrepen. Op Zaterdagavond 4 Mei zal door de onderolficiers-vereeuigiug „Door Vriendschap vereenigd" alhier eene buitengewone verga dering worden gehouden in het lokaal Vou- delhoven, aanvangende te acht uren. Heden vertrekt de heer C. M. Pleijte, conservator aan het etbnographisch museum van Artis, als afgevaardigd lid der koloniale commissie voor do Nederlandsche inzending op de tentoonstelling naar Banjs, om toezicht te houden op de expositie der Nederland sche koloniale inzendingen. OFHTCIKKbi; BERICHTE*. Bij kon. besl. is de heer E. G. Miiller erkend en toegelaten als consul van Dene marken te Padang; de heer J. Vlaan deren Czn.geneesheer van Z. M. den koning, te Apeldoorn, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw; aan J. F. Wes tenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lste-luit.-kwart. bij het korps kon. scherpschutters, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam; de luitenant ter zee 2de kl. A. L. De Kruyff, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; aan G. A. Bom, eervol ontslagen bakenmeester in het 6de bakenkwartier van den Rijn te Op- heusden, een pensioen verleend van ƒ233 's jaars; de heer G. P. Swerver, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den gen. dienst van het leger in Ned. Indië. Met den 16en Mei worden geplaatst aan boord Zr. Ms. schroefsloomschip le kl. Tromp; de kapt.-luit. IH. R. J. J. Thor- hecke, de luit. t/z. le kl W. A. Mouton en A. L. Boelen, die der 2e kl. E. F. T. Bik, L. J. 11. illinge, H. W. G. Van Bleyswijk Ris en F. K. Van der Weyde, de le luit. der mariniers J. Copins Peere boom, de officieren van gez. le en 2e kl. bij de zeemacht A. F. Verschuur en dr. Th. Koppeschaar en de off. v. adm. le kl. J. C. Van Reyneerstgemelde als le off. De luit. ter zee 2de kl. F. W. Planten en I. F. Van Slooten worden met dien datum geplaatst respectievelijk aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoelsluis en Zr. Vis. lorpedo-instructievaartuig Marnix. De luit. ter zee 1ste kl. H. Slot. uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2.1e kl. J, H. Van der Star, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-acti viteit gesteld. De Staatscourant van 26 April bevat het volgend besluit: In naam van Z. M. Willem III enz. De raad van state, krachtens artikel 45, 2°., der Grondwet, waarnemende het konink lijk gezag; Gezien de voordracht van den raad van ministers van 24 April 1889, lit. E; Gelet op de artikelen 37, 38 en art. 45, 6de en 7de lid, van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan: 1°, te bepalen dat door de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie in eene openbare vereenigde vergadering der staten- generaal zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene regentes van het koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der Grondwet omschreven geval niet heeft opgehouden te bestaan; 2°. de leden der beide kamers uit te noo- digen zich op Dinsdag 30 April 1889, te 3 uur, ter behandeling van genoemd wets ontwerp in de vergaderzaal van de tweede kamer der staten-generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan den raad vau ministers, aan de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie en aan de beide kamers der staten- generaal. De SI. Ct. bevat het kon. besluit van 24 April waarbij bepaald wordt. De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfdeu bij de militie te land der lichting van 1884 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1885 wordt geschorst, tot dat zal zijn heslist omtrent de bij de staten-generaal ingediende voor dracht van wet, strekkende om hen tot lan- geren dienst te verplichten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in het hand- en rechtlijnig teekeuen aan de rijks boogere burgerschool met 3 jarigeu cursus te Sappemeer. Jaarwedde f1200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wensehen te komen, gelieven zich véér of uiterlijk op 15 Juni a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. A. T. Van Aken, te's Gravenhage. Men deelt aan het N. v. d. D. mede dat aan een ontwerp-wet, tot regeling van het militair onderwijs, door den minister van oorlog de laatste hand is gelegd. Spoe- d.ge indiening bij de tweede kamer kan alzoo verwacht worden. De Zutph. Ct. meldt, dat Z. M. de koning zijnen geneesheer dr. Vlaanderen met de ridderorde van den Gouden Leeuw van Nassau begiftigde. Z. M. de keizer van Duitscbland, koning van Pruisen, heeft jhr. Van Weede, laatstelijk gezantschapsraad bij de Nederland sche legatie te Berlijn, benoemd tot ridder 3e kl. in de orde van den Rooden Adelaar. In het hotel Paulez te 's Gravenhage is gisteren aangekomen de heer tur. J. A. De Vicq, Zr. Ms. consul te Djeddah. Prof. dr. C. P. Burger, directeur der rijks H. B. S. te Leeuwardeu is zeer ernstig ongesteld. De arrondissements-rechtbank te 's Gra venhage veroordeelde gisteren den boeren arbeider, die een pautalon ontvreemdde, tot 2 maanden en den Duitschen oud strijder, die op de terugreis naar zijn vaderland te Leiden vertoevende, na een glas te veel gebruikt te hebben, in een spekslagerswinkel een ham wegnam, tot 1 maand gevangenisstraf. Daarna stond terecht een blikslager uit Soeterwoude, aan wien diefstal van kippen ten laste werd gelegd, welk feit evenwel hardnekkig door hem werd ontkend. Subsitituut-oflicier van justitie mr. Ort wees op het ongunstig verleden van beklaagde en vorderde voor het zijns inziens bewezen feit 5 maanden gevangenisstraf. Twee Katwijksche vrouwen, schoonzusters, hadden op eenen avond in Maart jongstleden te zaraen twist gehad. Toen zij den vol genden ochtend elkander op het strand ont moeten wierp de eene, terwijl er op dat oogenblik geen aanleiding toe bestond, de andere peper in de oogen, waardoor ont steking en beletsel om te werken, gedu rende eeuigen tijd, ontstond. De peper- strooister verontschuldigde zich gisteren voor de rechtbank met de uiedeJeeling, dal zij zich tijdens het plegen van hel hierboven genoemde feit in eene interessante positie bevond, teu gevolge wrarvan zij in een overprikkelden toestand verkeerde. Het openbaar ministerie vorderde 15 dagen gevangenisstraf. Nog stond terecht een persoon, die zich wegens drie feiten te verantwoorden had. In de eerste plaats had hij bij Piet Gijzen- bnrg een hittenwagen ontmoet en de hit, omdat deze niet uitwijken wilde, met een eind hout geslagen, waarna hij den bestuur der eveneens afgerost had. Vervolgens had hij een schipper, die hem uit medelijden in zijn schuit opgenomen en te eten gegeven had, een bankbiljet van f'25 ontstolen. Voor deze beide feiten werd doorliet open baar ministerie 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Ten slotte had de deugniet bij eene vrouw te Leiden de ruiten stuk ge slagen, helgeen hij, wordt het requisitoir toegewezen, met 6 dagen gevangenisstraf zal moeten boeten. De uitspraak in deze zaken is bepaald op Donderdag aanstaande. Uit goede bron vernemen wij, dat de hoogst interessante groep negers, onder lei ding van den heer L. J. Goddefroy, op hunnen tocht van Amsterdam naar Parijs de residentie zullen aandoen en aanstaanden Maandag en Dinsdag in den Zoölogische» tuin zullen vertoeven. (D. v. Z H en 's Gr.) Een der brugwachters aan de Water sloot te Delft, die met het afgeven van kaartjes was belast geweest, had de ont vangen gelden ten bedrage van 18 in het wachthuisje iu eene ongesloten lade gebor gen; den volgenden morgen bij het huisje komende, vond hij de deur (pen staan, die met een valschen sleutel moet zijn geopend, en het geld verdwenen. Door 168 werklieden te Leerdam is een adres aan de eerste kamer gericht om instemming te betuigen met het adres door G. Nieterink c. s. te Groningen in zake de arbeidswet verzonden. De brievenbestellers te Amsterdam zijn voornemens een verzoekschrift te richten tot den minister van waterstaat, waarbij zij om verbetering hunner geldelijke positie vragen. Zij hebben hunnen directeur met dat voor nemen in kennis gesteld. Het is de Amsterdamsche politie mogen gelukken, den sportmaD, die de firma Deumar-Ciamer, te Utrecht, heeft opgelicht voor een rijwiel en een sportkostuum, gistereu hier aan te houden, ten huize van den rijwielen-handelaar Boekholdt, Kolks'eeg, waar hij zich met een vriend vertoonde, om een tweede Safety in bezit te krijgen. Het is nog niet bekend waar hij het wiel liet; daar het een fabrieksmerk draagt: 0 Diana 1", koesterd de heer Deumer-Cra- mer de hoop, dat ontdekking daarvan nog zal kunnen volgen. De persoon iu quaestie, E. M., is thans te Utrecht in arrest. De adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, alsmede de aspirant- administrateurs van de opleiding aldaar, zijn van Paaschverlof teruggekeerd. De zomeroefeuiugen hebheu nu eeu aanvang genomen. De adelborsten van het oudste stadiejaar zullen te beginnen met Maandag a. s., deel nemen aan het theoretisch eindexamenna afloop daarvan worden zij ingescheept aan boord vao Zr. Ms. Urania, om daarmede iu de Zuiderzee oefeningstochten te houden. De slager A., wonende aan de Bouw slraat te Utrecht, was Maandagavoud met zijn zuster uitgegaan en vond bij zijn terug komst le 10 uur het geheele huis met gas gevuld. Hij beging de onvoorzichtigheid, een lucifer aan te strijken, waarop eeu zóó geweldige ontploffing volgde, dat alles in het huis werd vernield. Geen ruit bleef gespaard, en zelfs de ruiten van het tegenover liggend huis moesten het ontgelden. A. en zijn zuster werden op deu grond geworpen. De laatste is nog steeds bewusteloos, en men vreest voor haar het ergste. Een geniesoldaat en zijn beminde, die juist op het oogenblik der ontploffing passeerden, werden eveneens op deu grond geslingerd, doch herstelden zieb spoedig. Te Oosterbeek werd dezer dagen ten gemeentehuize onwetend een valsch bank biljet van f 25 uitgegeven. Toen het terug gebracht werd, cd de kas werd nagezien, bleek het, dat zich daar nog een valsch biljet van f 25 bevond. In de veenderij te Oldeouwer is een aecoord tusschen de verveners en de arbeiders getroffen; allen zijn aan het werk. Uit Eindhoven eldt men dat de werkstakers meer en meer aan het werk gaan. L)e overigen blijven bedaard en doen niets meer van zich hooren. Bij Oisterwijk (Noord-Brabant) zijn ecu paard en kar door een voorbijsnellenden trein aangegrepen en verpletterd. De per sonen iu de kar hadden juist den tijd zich te redden. Een rijke Belg had ter beschikking van Bouiauger een landgoed gesteld, dat hij bij Bergen-op-Zoom bezit, maar Boulanger had reeds besloten naar Londen te gaan. Te Stratum was het den tweeden Paaschdag rumoerig. Eene bende balddadi- gen wierp er eenige ruiten in, waarop zij door de politie in de richting van Eindho ven verdreven werden. Daar werden ze met de blanke sabel door de maréchauseées uiteengejaagd. HJÏKMIIIAG. De secretaris van den koning-groot hertog, de graaf H. De Viliers, is gisteren- namiddag onverwachts van Luxemburg naar 's Gravenhage vertrokken. BE1GIE. Men zendt ons de volgende mededeeling De stad Antwerpen richt, vooral de Zondagen tusschen 7 Juli eu 15 September 1889, baar 5e bestendig Festival in, aaDgeboden aan alle maatschappijen voor zang, fanfaren, harmonie en symphonie van het land en den vreemde. Elke maatschappij mag, voor haar deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. Het cijfer der premiën bedraagt meer dan 4000 frs. de eerste premie is 1000 frs. ENCtELA* Generaal Boulanger ontving gisteren te Londen verschillende dagbladschrijvers en herhaalde hun, dat hij niet wilde geoordeeld worden door de senatoren, die zijn verklaarde vijanden zijn. Voor het oogenblik, zeide hij verder, zou hij geen manifest uitvaar digen. Hij weigerde echter, zich over zijne plannen uit te laten. Talrijke brieven en bloemruikers zijn door hem ontvangen. FitANKRIJIi. Aan de processen komt geen einde. De heer De Bonnefon, directeur der Triboulet, een van de bladen die door den procureur- generaal De Beaurepaire als particulier we gens beleediging worden vervoigd, beweert zijnerzijds belasterd te zijn door den procu reur-generaal in een onderhoud van dezen met eeu redacteur der XIX Siècle, in dit blad openbaar gemaakt, gelijk de beer De Beaurepaire verzekert ondanks zijn verbod, zoodat hij dan ook verklaart voortaan geen enkelen journalist te zuilen ontvangen. Ook de Eclair kondigt een proces tegen den magistraat aan wegens laster. Volgens de National zijn Dinsdagmiddag een aantal dagbladventers in hechtenis ge nomen, die voor de regeeriug en den procu reur-generaal beleedigende plakkaten ver kochten. De schrijver en de uitgever hebben zich uit de voeten gemaakt. Evenals door het gevaarte van den ingenieur Eiffel de toren van Babel, moet ter Parijsche tentoonstelling het Heidelber- ger vat in de schaduw worden gesteld door een vat uit Epernay, dat met champagne zal worden gevuld. Het wordt op een wa gen met 24 ossen vervoerd, maar deze is te Crezancy, bij Chateau Thierry, omtrent een derde gedeelte vaa deu weg naar Parijs, onder de zwaarte van het vat in den mod der blijven steken. Men heeit hulp ont boden. ITALIË. Men heeft te Rome onregelmatigheden ontdekt in het beheer der gemeente-fiuan- tiëo; men spreekt van een tekort van 1^- millioen. Vijf personen zijn in hechtenis genomen, die eene zekere positie in de politieke en finantieële kringen bekleeden. Volgens de Opinione zijn ernstige con flicten te wachten tusschen Maugasha, den opvolger van deu Negus, en Menelek. In een schrijven van generaal Pazzolini wordt de raad gegeven, Osmana te bezetten. U6ITSC HLAMD. De keizer is Diusdagvoormiddag met groot militair gevolg te Schwedt aangekomen, ter bijwoniug van de feestelijke herdenkiug van het dragonder-regiment no. 2, aldaar in garnizoen. Aan het station werd de souve- rein door prins Albert vau Pruisen, chef van het regiment, eu door den staf van het corps ontvangen en begroet. Z. M. begaf zich te paard naar het exercitieveld en be-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2