Leur, van den generalen staf; 2°. bij den generalen staf, de kapt. A. J. Prins, van bet 4de reg. inf.en is de off. van gez. lste kl. van het leger in Nederl.-ludië J. C. De Oude, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen; is aan den veearts A. A. Bosch, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, e rvoi ont slag verleend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; is de ecrste-l ui tenant-kwartier meester J. A. Nenwieller, van het 8ste regiment infan terie, op pensioen gesteld en het bedrag van liet pensioen bepaald op /li 70. is aan F. Raedt, controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Coevorden, en aan J. 11. Blankerl, ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Hasselt op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. zijn met ingang van 1 Mei a. s., be vorderd tot officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht, de officieren van gezond heid der 2de kl. dr. H. G. Ringeling, J. A. Portengen en W. W. Van der Vegt. De luit. ter zee der lste kl. A. J. Krabbe, die der 2de kl. H. Vau Praag en J, P. Guepin, alsmede de officier van ge zondheid der 2de kl. bij de zeemacht D. W. C. Van Dordt Kroon, «orden met den 8sten Mei a. s. geplaatst in de lol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ge detacheerd aan boord Zr. Ms. stoomschoe. er Dolfijn, eer8lgemelde als commandant. De luit. ter zee der 2de kl. J. llartog, reeds dienende aan boord van genoemd wacht schip, wordt met dien datum als oudste officier gedetacheerd aan boord van gemel- den stoomschoener; de luit. ter zee der 2de kl. H. J. F. Michelhoff wordt met gelijken datum geplaatst aan buord van meergenoemd wachtschip. Met den 8sten Mei a. s. worden aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. (alsdan artillerie-instruclieschip) Aruba ge plaatst de luit. ter zee der 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck, C. L. Temminck Groll, F'. Bot, C. W. De Visser, E. Coeuen, D. J. Van den Honert; de officier van gezondheid der lste kl. bij de zeemacht dr. C. T. Humme; en de officier van administratie der 2de kl. S. J. A. Deyll. De heer Hendrik P. N. Muller, be noemd consul-generaal van Liberia te Rot terdam, is als zoodanig door de Nederlandsche regeering erkend. BIMENLANDSOHE BERICHTEN In de Staatscourant van 23 April is opgenomen de uitslag van de in 1889 ge houden examens, ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in de nuttige en fraaie handwerker.. Voor nuttige slaagden 426 van de 657 geëxamineerden, voor fraaie 96 van de 168. In 1888 slaagden voor nuttige 376 van de 663, en voor fraaie 103 van de 199 geëxamineerden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat het veearlsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staats blad n°. 99), zal aanvangen op Donderdag 16 Mei 1889, in de lokalen van 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Naar Het Vad. verneemt, is de oud minister van oorlog, generaal Reullier, lid van de tweede kamer, zeer ernstig ongesteld. Naar men aan het Utr. Jjbl. me ie deelt zijn de onderhandelingen tot overne ming van den Ned. Rijn- en den Ned. Centraalspoorweg door den staat reeds ver gevorderd en zou liet doel der overneming zijn beide lijnen in exploitatie te geven aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, die daardoor niet alleen eene nieuwe verbindingslijn verkrijgt tusschen hare noorder- en zuiderlijnen, maar wat voor hare ontwikkeling hoofdzaak mag wor den geacht in rechlstreeksche aansluiting komt met de hoofdstad des lands en de belangrijke werken, die daar in de laatste jarer. ten bate van handel en nijverheid en van onze zeevaart zijn tot stand gekomen. De Leeswijzer meldt, dat de heer De Groot niet van plan is het tegenwoordige orchest van de Hollandsche opera voor het volgend seizoen te eiigageereu. Van de werf van den beer A. Panne- vis te Allen a/d. Rijn is met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnzeilschip, genaamd Anna, groot p. m. 115 last en gebouwd voor rekeniug van den heer G. Fongers te Rotterdam. Daarna werden de kielen gelegd voor een ijzeren lichter, groot 40 last, voor rekening van inej. de wed. II. Vermeulen te Rotterdam, en voor eene ijzeren jffir. izi jscb. -sm mz ïht; ïs n zolderschuit voor rekening van de heeren G. J. Krol eu Co. te Zwolle. Bij de gisteren te Heemstede gehouden aanbesteding voor het bouwen van een post en telephoonkantoor aldaar, aas de laagste inschrijver Johannes Molenaar Azn. te Sasseiiheim, voor f 12,245. In eene der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam werd gisteieu de jaarvergadering gehouden van rectoren en conrectoren van gymnasia in Nederland. Na afdoening van de gewone huishoudelijke aaugelegeiineden, waarbij het jaarverslag en de rekening van den penningmeester werden goedgekeurd, leidde dr. Hoogvliet te Wageningen liet debat in over eene nieuwe methode van het onderwijs in het Grieksch op de lagere klassen. De nieuwheid van deze methode bestond voornl. hierin, dat de heer Hoogvliet aan jongelingen van goeden aauleg iu een zeer korten tijd dit ouderwijs kon koudoen aaulecreu, om zich daarna deze taal geuiax- kelijk meester te maken. Na uitvoerige toelichting verklaarden enkele leden toch nogal bezwaren tegen de invoering dezer methode te hebben, op grond dat de aanleg en lust bij de leerlingen dikwijls zooveel verschilden, en dat de methode wellicht wel kans van slagen zou hebben als alle leer lingen met den lust en den ijver, maar bovenal met den aanleg en den geestver mogeus begiftigd waren, als waarop de geachte inleider kon bogen. Na de pause leidde dr. 11. J. Nassau Nourdewier, rector van het gymnasium te Delft, liet debat in over het bekende Gids artikel vau prof. Naber, waarin de hoog leeraar op de wenschelijkheid van de af schaffing van het Grieksch voor juristen en medicinae doctoren had aangedrongen. Iu zeer humane termen bestreed de geachte inleider deze uieening, en deed daarbij uit komen de groote waarde van bekendheid met het Grieksch, vooral voor de algemeene ontwikkeling eu de opwekking en bevorde ring van den schoonheidszin hij jongelieden. Dr. Gunning trachtte, hij afwezigheid van den heer Naber, eene lans voor diens ge voelen te breken, duch de ganscbe vergade ring bleek het overigens met den inleider eens te zijn. Een gemeenschappelijk diner besloot de bijeenkomst. In de eavah-rie-manège te Amsterdam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De luitenant der cavalerie baron v. d. C., die een jong paard dresseerde, werd door dat dier ter aarde geworpen en kwam zoodanig te recht, dat bij met gebroken arm per bran card naar het hospitaal moest worden ver voerd. Tengevolge van liet zachte weder en de weinige sneeuw van den afgeloopen winter, hebben de Tesselsche veehouders, naar matige berekening, ongeveer f 100,0ÜU minder aan veevoeder behoeven te koopen dan het vorige jaar. Een slimme oplichter slaagde er dezer dagen in, de firma Deuuier Cramer te Utrecht een rijwiel met toebehooreude te ontfutselen. Een jongmeiiBcli van beschaafd, fatsoenlijk uiterlijk kwam den winkel binnen eu vroeg of men daar rijwielen herstelt. Op het bevestigend antwoord, verhaalde hij te Arnhem bij zijn oom baron Nagel gelogeerd te zijn geweest, waar door het achteruitzetlen van een rijtuig in den stal zijn rijwiel zeer be schadigd was. Den volgenden dag zou oom dit wiel komen brengen, om liet te herstellen eu tevens wellicht over het aanschaffen vau een nieuw wiel te spruiten. Inlusschen bezichtigde hij eeuige rijwielen eu costumes, die in den winkel gereed lagen eu koos een kostbaar sporlcostuum uit. Hij slaagde er in, zulk een cosluum uiet alleen machtig te wuruen, maar ouk een rover" ter waarde van f 200 te leenen. Daar het jongmeusch niet terugkwam, werd der politie vau het geval kennis ge geven. Deze stelde een onderzoek in, waar uit bleek, dat de oplichter niet aan het opgegeven adres woonde, maar in het hotel Uellevue zijn intrek had gehad en daar zijn costuum aangetrokken en gegelen had. Hij was ingeschreven onder den nsarn van Eduard Quack en had zijn uitgetrokken kleederen achtergelaten. Het kwam den heer Deimer Cramer voor, dat hij een Duitsch accent hadwellicht is hij dus reeds over de grenzen en zal moeilijk op te sporen zijn. Uit den Leidschen Rijn te Utrecht is eergisterenavond opgevischt het lijk eener jeugdige dienstbode, die aan toevallen leed eu kort te voren de uiispanningspiaats van den heer v. d. W., aan den Leidschen weg aldaar, had verlaten. (Utr. Dbl.) Twaalf heeren te Nijmegen die geza menlijk eenige buitenlandsche loten spelen, hadden dezer dagen een niet onaardig buiten kansje. Op een aan de combinatie behooreud Hongaarsch lot viel namelijk de hoogste prijs, zijnde 100,000 florijueu. (Nijm. Cl.) CU -en» p-.gi -s. ranss Het minder gure weder in de laatste dagen is in Friesland voor het zoeken van kievitseieren zeer gunstig geweest. Bij éeu eierenkoopman te Leeuwarden werden Don derdag en Vrijdag (marktdag) niet minder dan 19,000 stuks, allen uit de provincie afkomstig, aangevoerd. De prijs is thans ge middeld 16 cents per stuk, zijnde lager dan verleden jaar in dezeu tijd. Wordt in andere gemeenten vau Friesland geklaagd over de schrikbare hougte, waartoe (ie gemeentebelasting is gestegen, ook te Franeker is de toestand niet roos kleurig. Dit jaar moet er aan hoofdelijken omslag 6 pCt. van het inkomen betaald worden, na aftrek eener som van /300 of /200. Zoo betaalt b, v. iemand met een inkomen van ƒ2000 aan belasting 108, daar vau /2(fü0, na aftrek van ƒ200, be lastbaar is de overblijvende ƒ1800. Boven dien worden ten behoeve der gemeente 40 opcenten op bet personeel geheven en op de grondbelasting gebouwd insgelijks 40, en ongebouwd 10 opcenten. De veenarbeiders te Stadskanaal hebben weer eene dreigende houding aangenomen. De cavalerie was genoodzaakt charges te doen. Vier rijksveldwachters zijn, op verzoek van den burgemeester van Oustwedde, naar Stads kanaal vertrokken. Eergisteren nacht brak op de hoeve van de wed. Rijk te Driewegen een hevige brand uit. In den tijd van een oogenbhk stond alles in lichtelaaie vlam. Niettegen staande de brandweer van Driewegen, Oude- laude, Ovezand en Borsele op de plaats tegenwoordig was, k.u er niets worden geied. Vier paarden en twaalf koeien werden een prooi der vlammen. Gelukkig was alles ge waarborgd. Men meldt aan bet D. v. Z.-IL en sGruit Valkenburg: De feesten op 3U Juni, ter plechtige herdenking der 50 jarige hereeuiging van Limburg bij Nederland, beloven schitterend te worden. Zooeven vernemen wij, dat de schutterij, ten einde dit feest nog meer luister bij te zetten, besloten beeft tot bet houden van een groot scbuttersconcouis op Zondag 7 Juli. Prachtige prijzen zullen voor dit concours wordeu uitgeloofd. BUlTENLAaNHSCliE BEBHJlITEfl. UELtlIü. Generaal Boulauger is gisteren te 6.40 uit Brussel vertrokken. De trein bestond uit twee wagons le klasse en een goederen wagen. Deze trein kost 663 frs. De gene raal was gekleed in een blauwen overjas, had een hoogen hoed op en scheen zeer bekommerd. Hij was vergezeld van graaf Dillon, kapitein Guisaud eu twee andere pereouen, die plaats genomen hadden met hem in deuzelfdeu coupé. Al de reizigers zagen er droefgeestig uit. 50 nieuwsgierigen bevonden zich op het station. Geeue kreten noch hij de komst, noch bij het vertrek van den geueraal. De politie bewaakte den omtrek; op de place Rogier stond een groot aantal politie-agenten. De dienst in bet station was versterkt. In een aaugrenzend gebouw was eeu piket gendarmen verborgen. Het vertrek van Ostende is bepaald op 9.10 aankomst te Dover te één ure 's middags. In die stad wacht den generaal een dejeuner. Een bijzondere trein van de South- Eastern- Company wordt aan het slation Charing Cross te 3.15 verwacht. De geue raal stapt af in bet Bristol-hotel m Picca dilly. (L. v. Z II en 's Gr.) De driejaarlijksche tentoonstelling van fraaie kunsten te Gent zal van 11 Aug. tot 6 Oct. geopend zijn. k sf ss so i. a n. Te Londen is de natuurkundige War ren de la Rue overleden. Hij was in 1815 te Guernsey geboreu. Door vele geleerde onderzoekingen had hij zich een naam ge maakt. Bijzonder verdienstelijk was de wijze waarop hij de photographie heeft weten aan te wenden tot bet waarnemen van ver schijnselen aan den sterrenhemel. De paketboot Victoria uit Ostende is met generaal Boulauger te Dover aange komen. Met enkele hoera's werd de geue raal begroet. Generaal Boulauger is te 3 u. 15 m. aan het station Charing Cross aangekomen. Ongeveer 5000 personen waren op het perron eu in de nabijheid van het station bijeen. Een deel der menigte hief juich kreten aan, maar ook werkeu uitjouwiugen eu gefluit vernomen. De menigte versperde aanvankelijk het verkeer, doch werd spoedig door een hevige regenbui uiteen gedreven. Er was weinig politie. Een Amerikaansch impressario heeft het zonderlinge denkbeeld gehad zijn ver tegenwoordiger te Londen te belasten, gene raal Boulauger, zoodra hij te Londen kwam, een bezoek te brengen en 200,000 dollars aan te bieden, als de generaal beloofde iu de Vereenigde Staten coiifereiitiën te komen houdeu. De generaal beeft, volgens de XlXe Siècle, die dit meldt, het voorstel van dé hand gewezen. De Amerikaan zal thans zijn geluk bij den heer Rochefort beproeven. F A A HÏ5 IJ H. De Fransche minister van binnenland- sclie zaken heeft bij aanschrijving de pre fecten uitgenoodigd om de boeren te waar schuwen legeu emigratie naar de Argeutijnschs republiek en de wt tsbepaliugen tegeu onbe voegde landverbuizings-agenten streng toe te passen. De procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire zal nieuwe vervolgingen instel len tegen verscheidene dagbladen, die voort gaan met hem te belasteren. In deze vervolgingen is begrepen eene illustratie, waarin de volgende teekeuiug voorkomt De heer Quesnay de Beaurepaire wordt voorgesteld iu rechterlijk gewaad, met een zwaard den tekst der wet verscheurende, terwijl bij onder zijne toga de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken be schermt. Ondir de teekeuiug staat te lezen drie bandieten in een Beau repaire (repaire: hol). Deze dagbladen, waarvan de namen genoemd worden, zullen voor het hof van assisen vervolgd wordeu, want hier is uiet de particulier beleedigd, maar de rechter. Na 60 man sterk te samen gemaaltijd te hebben, trok het comité van de Ligue des Patriotes, dat te Saint Denis gevestigd is, naar eene zaal, waar ongeveer 15 1800 persoiieu hen reeds wachtten. Van te vo ren was afgekondigd dat ieder, die de sprekers in de rede viel uit de zaal verwijderd zou worden. De Senator Naquet zou liet eerst spreken, maar zijne wourden gingen in liet rumoer, dat gemaakt werd, verloren. Elk oogenblik werd „leve Boulangergeroepen. Een der aanwezigen, die eene aanmerking maakte, werd met vuistslagen uitgedreven. Tegelijkertijd verscheen de heer Andrieux op de tribune, „Leve de Commune 1" weer klonk het. Een hevige discussie brak los, Een tweede borger werd met vuistslagen verwijderd. De heer Déroulède trad uuar voren en wist zich te doen verstaau. „Burgers", riej hij, „dat zij, die den heer Naquet willen hooren, de hand opheffen". Alle handen werden opgeheven en de beer Déroulède bezwoer de vergadering te zwijgen. De heer Naquet zette zijne lezing voort. „Ga naar Brussel 1" riep er een. (Alge meen gelach.) Daarna deed eeu langdurig en krachtig gefluit zic'n hooren. De fluiter, die door eeuige vrienden omringd was, werd, ofschoon bedreigd, met rust gelaten. De heer Naquet ging voort. Na even toegejuicht te zijn, ontstond opnieuw rumoer. Een derde burger werd met vuistslagen uit de zaal gezet. Toen de heer Naquet was gaan zitten, vernam men dat hetgeen hij voorgelezen bad en door bet rumoer niet verstaan was, een brief van generaal Boulanger geweest was aan hem geadresseerd. Deze brief wordt door de boulangistische bladen openbaar gemaakt en bevat de bekende denkbeelden der partij. De afgevaardigde Susine, het woord genomen hebbende, protesteerde tegen den aangeheven kreet van „leve de Commune!" De heer Andrieux deelde de „uitdrijving" vau den generaal uit Belgie mede. Onder-) tusschen werd eeu der toehoorders op de' galerij van de trap geworpen. Daarna hield de heer Déroulède eene lange redevoering, waarin bij verklaarde boulaugist te zijn en steeds op Boulanger te rekenen tot het handhaven van de republi- keinscbe instellingen. „En om ons brood te geven?" vroej iemand luide in de zaal. Deze uitroep deed groote toorn ontstaan. „Werpt hem er uit!" weerklonk het Maar de man, die van Boulanger brood eisclite was eeu stevige kerel, die dooi vrienden omringd, rustig zijne pijp bleef rooken. Na afloop reden de hoofden van het bon- langisme naar het station, gevolgd door een paar hoDderd jougeue, die de bekende lied jes zongen. Boulangers hotel te Parijs is te huur gezet; waaruit sommigen afleiden, dat bij de hoop op eeu spoedigen terugkeer heeft opgegeven. De bekende gewezen afgevaardigd ten Duitschen rijksdag Antoine heeft Marseille aan eeu banket aangezeten en eeu zijner anti-Boulangistische redevoeringen gt'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2