BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. *$-" act «es* «r- «T j «an» er gemeente op, die door een metalen insigne als zoodanig herkenbaar waren. Na afwisselend bidden, zingen en spreken ging te ruim halfvijf de bijeenkomst in de meest volmaakte orde uiteen. In de zaal was opgehangen een lange strook doek waarop in reusachtige letters in geel, blauw en rood geschreven stond „Nederland voor Christus; welkom gaaneneraal Booth." Gisteravond ten zeven ure zijn de statiën van den kruisweg, door eeuo onzer geachtste ingezetenen aan de parochie kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis ge schonken, plechtig gewijd. Zondag in het middaguur werd op de Iloogewoerd alhier een man door een be roerte getroffen. De man werd opgenomen en naar zijne woning vervoerd, doch over leed in het voertuig. In den nacht van jl. Zondag op Maan dag heeft bij een huiselijker) twist een vader zijnen zoon eenige keeren met een schoen makersmes zoodanig gestoken, dat genees kundige hulp is ingeroepen moeten worden. Door de politie is hiervan proces-verbaal op gemaakt, doch de dader is, als zijnde de wonden niet direct levensgevaarlijk geacht, voorloopig op vrije voeten gelaten. In verband met den laatstleden plaats gehad hebbenden brand in de Gortestraat alhier, is door de politie een jonge man in arrest genomen, onder verdenking van brandstichting. Gisterochtend is in het Plantsoen al hier een jong kind door een vélocipèdist, die uiet goed stuur kon houden, overreden en licht aan 't gelaat verwond. Eeue vrouw in de Speksteeg die gis terochtend water wilde gaan halen is op den trap gestruikeld en met het hoofd op een ketel terecht gekomen waardoor ze het be wustzijn verloor en gernimen tijd buiten kennis bleef. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen f 42.ƒ21.50, 4.50 en /2.25. laagste 42.21.50 f 4.40 en ƒ2.20. Gedurende de maand Maart werden door de Rijnlandsche stoomtramweg vervoerd 21254 reizigers, üe opbrengst was: reizi- gersveivoer f2,947.95, goederen en diversen 1' 370.315, totaal f3,318.265. Van af 1 Januari tot uit. Maart werden vervoerd 59,628 reizigers, üe opbrengst was: rei- zigersvervoer f 8399.90, goederen en diver sen f 1043.096, totaal f 9442.99L Per dag kilometer f 11.66. OFFICIEELS BEitlCHTEX. Bij kon. besluit is M, baron Van Rand- wijck, benoemd tot burgemeester der ge meente Rossum is de tijdelijke officier van gez. 2e kl. bij de zeemacht, dr. A. Winternitz, wegens ein diging van zijn vierjarig dienstverband, met den 6den Mei a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen; zijn benoemdbij het wapen der infan terie, tot eerste-luitenant, bij het 4de regi ment, de tweede-luitenant C. A. Den Beer Poortugael Barendregt, van het 6de regiment; bij het 6de regiment, de tweede-luitenant P. M. Vogelsang, van bet korps; bij het 7de regiment, de tweede-luitenant J. R. Bijdeudijk, van liet 1ste regiment, gedeta cheerd bij het koloniaal werfdepot; en bij het instructie-bataljon, de tweede-luiteuaut .1. A. L. M. Struiken, van het korps; is, met ingang van 16 Mei a. s.benoemd tot directeur van het postkantoor te De Bilt, 11. Baptist, thans adsislent ten post en telegraafkantore Ie Velp; zijn, met ingang van 1 Mei a. s., bij liet dep. van koloniën bevorderdtot hoofd commies, de commies J. J. Perk; tot com mies, de adj.-comm. F. N. Carabain en L Van Hamburg. Het verilag der staatscommissie voor de defensie zal tegen half Mei in druk ver schijnen bij de firma De Gebroeders Van Cleef Ie 's Graveuhage. (b. v. Z.-E. en 's Gr.) Het comité tot behartiging der belan gen van de omwonenden van Leiden heeft zich lot de besturen der verschillende kies verenigingen gewend, met verzoek bij de aanstaande verkiezingen voor de provinciale staten candidaten te stellen, van wie bekend is, dat zij wcnschen mede te werken tot handhaving van het grondgebied van de ge meenten Zoeterwoude, Leiderdorp en Oest- geest op den tegenwuoidigen toestand. Volksbelang De Katholieke CeDtrale Kiesvereni ging Recht voor Allen, district Katwijk heeft tot candidaat gesteld voor de provin ciale staten in liet district Leiderdorp den heer S. baron Van Heemstra. De antirevolutionairen, in het district Leiderdorp hebben voor de provinciale sta ten tot candidaat voor de vacature-Hubrecht gesteld mr. S. baron Van Heemstra, voor zitter hunner kiesvereniging, oud burge meester van llillegom. De liberale kiesver- eeniging Volksbelang" heeft tot candidaat gesteld mr. 11. graaf Van Limburg Stiruin, burgemeester vau Noordwijk, die de candi- daluur aanvaard heeft. De vereniging van Margarineboter- fabrikanten in Nederland heeft zich opnieuw met een adres tot de tweede kamer gewend waarin zij de redenen opgeeft, waarom hare bezwaren tegen het welsontweip tot voor koming vau bedrog in den boterhandel door de aangebrachte wijzigingen geenszins zijn verminderd. Zij handhaaft dau ook haar verzoek, dat het wetsvoorstel worde verworpen. De Ingenieur verneemt, dat voor den tijd van minstens drie maanden naar Egypte vertrokken de civiel ingenieurs C. Groll, on langs-* uit Transvaal teiuggekeerd, eu J. J. Israëls, laatstelijk werkzaam bij de Hol!. IJzeren Spoorweg maatschappij, ten einde ouder leiding van den civiel-ingeuieur R. A. 1. Snethlage een uitgebreid onderzoek voor te bereiden voor spoorwegaanleg in dat land. Dit voorloopig onderzoek geschiedt voor rekening van een consortium van ban kiers te Berlijn. Donderdag hadden te Overveen de eerste bloembolleuveiliugen plaats onder lei ding van de directeuren Roozen Twee- huijzen. De bollen worden steeds te veld staande verkocht, terwijl de verkoopers het recht behouden op de bloemen. Veel koo- pers, vooral uit Hillegom, Lisse en Voorhout, waren tegenwoordig en daar de Amerikaan- sche markt meer en meer onze wereldbe roemde producten opneemt, werden er vrij goede prijzen gemaakt; wel is waar niet in die male als ongeveer 10 jaar geleden, maar toch beter dau in 1886 en 1887 toen de handel zeer gedrukt was. De internationale tentouustelling van postzegels te Amsterdam, is zeer uit gebreid en biedt aan de liefhebbers veel be langrijks. Behalve volledige postzegel verza melingen van alle landen, couverten, briefkaar ten enz. geeft de tentoonstelling ook velo curio siteiten te aanschouwen, o. a. eene torenhoogs collectie postzegels van 1 millioen stuks, het eerste gezegelde couvert door Rowland Hill in omloop gebracht, brieven per duivenpost eu ballon monté uil het belegerde Parijs gezonden. Merkwaardig is de collectie tijdschriften, aan de postzegels gewijd, bestaande uit 187 verschillende Dommers, in bijna alle Euro- peesche talen. De firma Van Vloten De Gijselaar te Amsterdam heeft het eeuwfeest van haar bestaan gevierd. Deu 20eu April 1789 opgericht, werd zij steeds door leden dier familiën bestuurd, die hare zaken steeds uitbreidden. De firma heeft voor dezen gedenkwaardigen dsg eene herinueriugsmedaille doen vervaar digen en die aan hare vrienden en cliënten ten geschenke aangeboden. Keurig van bewerking, maar hoogst een voudig, vermeldt deze gedenkpenning aan de eene zijde de namen der oprichters met het jaartal 1789, aan de andere zijde de namen van de tegenwoordige chefs met het jaarcijfer 1889. De dame", die verdacht van oplich ting van gouden sieraden te Driebergen is gearresteerd, is hoogst vermoedelijk dezelfde, die in bet laatst van Januari jl. ook deu goudsmid J. Bieien te Nijmegen een bezoek heeft gebracht eu hem een gouden ring met juweelen steen beeft afhandig gemaakt, door onder deu naam van mejuffrouw Van Galen dien ring op zicht te vragen en daarmede spoorloos te verdwijnen, terwijl later bleek, dat het opgegeven adres valsch was. Tot dusverre had men de „dame" te vergeefs gezocht. Is zij dezelfde oplichtster, dan was dat wellicht een harer eerste ondernemingen, daar men eerst na dien tijd vau soortgelijke oplichterijen door een schamel gekleede „dame" te Zevenaar, 's Bosch en Arnhem of elders hoorde. De politie te Driebergen zou in dit geval een goede vangst hebben gedaan. H. M. de koningin woonde Zondag morgen voor de eerste maal vergezeld van 11. K. H. prinses Wilhelmina, de godsdienst oefening bij in de Protestantsche kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. llat- tink. Zondagnamiddag deed H. M. met 11. K. H. in één rijtuig gezeten, een rijtoer door het dorp eu de naaste omgeving. Heien (Dinsdag) zal 11. K. H. prinses Wil helmina een tiental speelnootjes uit Apel doorn bij zich op het paleis ontvangen. In het Westendorp te Varseveld viel dezer dagen een kind van anderhalf jaar van een stoeltje voorover in het vuur. Toen op liet hulpgeschrei van het arme wicht een van de huisgenooten toesnelde, was zijn ge zichtje reeds door de vlam geblakerd en met brandwonden overdekt. Om de pijn te verzachten, meenden de ouders goed te doen het kind met petroleum te besmeren! Het kiud is na hevige pijnen bezweken. Donderdagmiddag had bij Ruurloo een treurig ongeluk plaats. Terwijl eeu vrouw bezig was met het aardappeieu pooten, sprong eeo slagader, waardoor zij zooveel bloed ver loor, dat zij aan de gevolgen overleed. De ongelukkige was de moeder van een talrijk gezin. Te Leeuwarden vertrokken Vrijdag morgen om 10 uur met de spoor naar Rotterdam, 156 personen uit de prov. Fries land, die zich met ter woon gingen vestigen in Noord-Amerika. Te Meppel sloot bij hen aan de trein uit Grouingen waarin 280 laudverhuizers, met dezelfde bestemuaiug. In verband met de bepalingen omtrent hulppersoneel bij het onderwijs, voortkomende in het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs, heeft de gemeenteraad van Weststellingwerf alvast besloten, voor loopig niet over te gaan tot het benoemen van onderwijzers aan verschillende scholen. Het werkvolk der Machinale Vlas spinnerij te Groningen, samen 103 personen, heeft zich per adres tot de eerste kamer gewend mgt het verzoek, de nieuwe wet op den fabrieksarbeid niet aan te nemen, omdat de verdiensten van mannen, vrouwen, jon gens en meisjes daardoor aanmerkelijk zullen verminderen, als eeu gevolg van hel bij het stuk werken, waardoor de een op deu ander moet wachten. H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar, geboren prinses Sophie der Nederlanden, heelt voor de op te richten bewaarschool te Vucht de som van f 200 geschonken. Uit Loonopzand wordt geschreven; Vlak voor de kerk alhier heeft eeu „scheiding van tafel en bed" plaats gehad tu8scheu eeu man en vrouw met twee kin deren, die hier met een wagen stonden. Het echtpaar had reeds geruimtn tijd twist; van eens worden, was geen sprake, tot ineu eindelijk besloot te scheideu. Het huis- of liever wagenraad en de aanwezige centen werden gedeeld. De wagen bleef aan den man; de kinderen mocht de vrouw behouden. Nu was er nog een bed, waar over men het niet eens was. Dat wenschte de vrouw te behouden. Dit gelukte baar; de man eisehte evenwel het kaf en schudde dit midden op straat neer. Daarna ging ieder met zijn boeltje zijn weg; de man in de richting van Tilburg; de vrouw met de kiudereu in die vau Udenhout. Dit komisch en tevens zoo droevig too- neel bracht natuurlijk veel volk uit de buurt op de been. Uit Noord-Brabant wordt aan de Tijd geschreven lu verband met een bericht over den smokkelhandel in sigaren en tabak op onze grenzen naar België meldt men ons, dat de sluikers toch niet altijd even gelakkig de linie kunnen forceeren. Meestal zijn de Belgische ambtenaren met hun tweeën op surveillance, en nu is het lichtelijk te be grijpen, dat zij er wel eenigszins tegen opzien om een bende van 10 eu meer personen aan te pakken, daar zij zlecbts voor lijfsbehoud inogeu schieten, hetgeen een groot contrast vormt met den Duitschen douanier, daar deze den smokkelaar met zijn karabijn neer schiet, wanneer, hij aaugeioepeu zijnde, niet blijft staau. Voorverleden week echter deden zes Bel gische komtniezeu een goede vangst. Zij haalden pl. m. 400 kilo tabak aan, terwijl een berucht aanvoerder der smokkelaars in hun hauden viel. Dit ging echter niet ge makkelijk, daar hij, met eeu geladen revolver gewapend zijnde, erop losbrandde, zoodat er zelfs bloed vloeide. Intusscheu bleven do ambtenaren meeBter van het terrein; de overige smokkelaars zetten het op een sauve qui peut, zij lieten de tabak waar die was, en stevig geboeid werd de baas smokkelaar aan de gendarmerie overgeleverd. Deze bezorgde hein vrij logies op het kasteel, terwijl hij zich nu niet alleen wegens het smokkelen van tabak, maar ook wegens het gewapend verzet tegen rijks ambtenaren zal hebben te verantwoorden. IS JS <3 Si Li A m De hertog vail Edinburgh, tweede zoon van koningin Victoria, die zich met eene at'deeling der Britsche vloot in de Middel- iaudsche Zee bevindt, is ernstig ziek. Iu Noord-Wales eischen de arbeiders in de steenkolenmijnen weer eens 10 pCt. verhooging vau loon. Het is te Wrexham begonnen, maar zal wel eene algemeene be weging worden, misschien wel het sein voor eene groote werkstaking. Er heerscht nog al agitatie over. Generaal Boulanger zal te Londen aan staanden Woensdag aankomen. Graaf Dil- lion zijn secretaris, kwam reeds Maandag in deze hoofdstad aan. (Bil.) De Times verneemt dat er een wapen stilstand gesloten is tusschen de Noord- Boruuo Company en den oproerigen Pangeran Sjabamler. De Sjabander ziet duurzaam af van alle aanspraken op Padas Damit, tegen een jaargeld van 2130 dollar. Reeds werd de vlag der compagnie in Padas Damit geheschen. FitiltHK IJ H. Het vormen van eene nieuwe anti- Boulangistische Ligue wordt aangekondigd. Zij zal den titel voeren: Auti-Boulangis- tische bondgenootschappelijke Ligue ter ver dediging der republiek". Het voorloopig samengestelde comité heeft een manifest uitgevaardigd, waarin verklaard wordt dat de Ligue bij alle verkiezingen zoowel voor de kamers als voor de andere officieele licha men werkzaam zal zijn ter bevordering der verkiezing van zuiver republikeinsche en anti-Boulaugistiscbe candidaten, onverschil lig in welke richting hunne staatkundige denkbeelden zich voor het overige bewegen. Bij de eergistereu in het kanton Charenlon gehouden herstemming, tot aan vulling van een zetel in den arrondisse- mentsraad, is de republikein Eberlin met 3900 stemmen gekozen. Boulanger verkreeg 3899 stemmen. OUI1TICHLMD. Keizer Wilhelm zal zich nu weder niet naar Coustantinopel begevenofschoon een uiterlijk blijk van de goede verstand houding tusschen Duitschland en de Porte aan beide zijden gewenscht wordt. In verhand met het afspringen van dat plan zal de keizer dit jaar nu ook niet naar Griekenland gaan. Daarentegen is thans officieel vastgesteld dat de keizer op 25 Juui a. s. het zilveren regeeriugsjubiié van koning Karei van Wur- temberg te Stuttgart zal bijwonen, waar ook de koning van Saksen, de prins-regent van Beieren, de groothertog van Baden euz. zullen tegenwoordig zijn. De persoon die eenige dagen geleden bij aankomst van keizerin Friedrich in de keizerlijke wachtkamer te Homburg werd gearresteerd, is gebleken zekere Berlijner te zijn en niet al te wel bij het hoofd, die het idéé fixe had om zoo hij kon de vor stelijke personen op hunne reizen te verge zellen. Hij is thans weder op vrije voeten gelaten. ««STENRIJ H. Naar de Times uit Weenen verneemt, heeft koning Milan uit Smyrna geseind dat hij terstond naar Belgrado terugkeert, waar zijne aanwezigheid onmisbaar geworden is. RD8LAND. De Petersburger politie heeft, iuidena bericht uit Berlijn, weder een aantal nihi listen gevangen genomeu, waaronder eenige artillerie-officieren. De czaar heeft zijn voornemens om de uitvaart van generaal Pauker, den onlangs overleden minister van verkeer, bij te wonen, op raad van het hoofd der politie niet ten uitvoer gebracht. TFRKUE. De Porte heeft bepaald, dat het inci dent te Preveza tusschen den Italiaanschen consul en deu gouverneur van Janina geen aanleiding geeft om de gevraagde vergoeding te verleenen. EGYPTE. Uit Soeakim wordt gemeld. Op 19 dezer deden de Derwischen een aanval op Halaib. Het garnizoen dier plaats nam de wijk op de Agame, die het herwaarts over bracht. De Egyptenaren hadden 2 dooden en 5 gekwetsten, de Derwischen verloren 66 man. ZANZIBAR. Uit Zanzibar verneemt de Times dat, ondanks de onderhandelingen tusschen Wiss- mann en Boesjiri, laatstgenoemde zijne stelÜDgeu versterkt. Het heet dat de sultan tracht, den ge- heelen aanvoer van vee naar Zanzibar, waar reeds vleeschgebrek heerscht te beletteD, ten einde daardoor moeilijkheden te scheppen voor de Europeanen, alsook voor de blok kade-vloten. AMERIKA. De New-York Herald publiceert eene dépêche uit Colou, meldende dat de staats president van Columbia eeuen belangrijken brief geschreven heeft, waarin hij zich ver-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2