MLé je: m si <C2 n Ki «cs «ra» «j rar*. -m.. liet rapport van den raad van state zullen nog eenige gegevens worden verzameld. Omtrent den indruk, dien het wetsvoor stel van den heer Seyffardt betrekkelijk de verlenging van den diensttijd heeft gemaakt in de parlementaire kringen, vernam de schrijver dat niet weinigen volstrekt niet afkeering waren, in hel denkbeeld van den heer Seyffardt te treden, inet het doel om te verkrijgen, dat na aanneming der wet de indiening van de legerwet zou worden uit gesteld totdat door de speciale kazernewet voor de huisvesting van den soldaat beter zou zijn gezorgd. De legerwet zou dan te bekwamer tijd onder gunstiger omstandig heden kunnen worden behandeld. Anderen gaan uit van het denkbeeld, dat de wet Seyffardt in verband te brengen zou zijn met een overgangsbepaling in de nieuwe legerwet, volgens welke haar invoering eeist zou plaats hebben nadat in de inrichting der kazernes allerwegen bevredigde hervor mingen zouden zijn tot stand gebracht. In afwachting daarvan zou de noodwet Seyf fardt voor een voldoende verdediging des Vaderlands kunnen zorgen. Het verschil tusschen de beide standpunten valt in 't oog. De een wil door ile aanneming der wet Seyffardt de indiening der legerwet voorkomen, de ander haar invoering. Mis schien stuit op de afwijzende houding van den minister Bergansius alles af. De minister van financiën houdt zich onledig met het overwegen der verminde ring van een paar accijnzen. Een daartoe strekkend voorstel zou in verband met andere belasting-ontwerpen, tegelijk met de begroo- ling van 1890 aanhangig gemaakt worden. De heer R. J. F. Van den Dries, notaris te Amsterdam is door Z. M. den sultan van Turkije benoemd tot officier in de orde van Medjédié. Naar men verneemt, zullen de examens voor de hoofdonderwijzersakte worden afge nomen te Arnhem, Amsterdam, 'sQravenhage, Zwolle, Leeuwarden en Breda, op 25 en 26 Juni voor het schriftelijk en op 15 Juli en volgende dagen voor het mondeling gedeelte. Het bericht van onzen Lonrlenschen correspondent betreffende de herroeping van het verlof van invoer van Hollandsch vee in Engeland, luidt in de Times in zijn geheel als volgt: „Invoer van Hollandsch vee. Er is een groote drang uitgeoefend op het landbouw- departement van den Privy Council, met betrekking tot het besluit, krachtens hetwelk Hollandsch vee levend hier te lande ont scheept zou mogen worden na den 1 en Juni a. s. Behalve de gedane vragen in het huis der gemeenten, is er eene briefwisseling gevoerd tusschen genoemd departement en majoor Craigie, secretaris der centrale kamer van landbouw. Men verneemt (It is under stood) dat beden avond in het huis der gemeenten zal worden aangekondigd dat het besluit is herroepen." Dit laatste blijkt onjuist te zijn. In overeenstemming met het onder onze tele grammen opgenomen reuterbericht, seint onze correspondent nader: Uit het door den minister Smith heden avond in het lagerhuis gegeven antwoord, hlijkt dat de beweging onder de Engelsche landbouwers tegen den invoer van het Hol- landsche vee, de regeering heelt doen wan kelen in haar besluit. Zij heeft dit echter nog niet ingetrokken, maar besloten opnieuw een buitengewoon onderzoek te doen instellen naar den Nederlandschen veestapel, waarmede het koninklijk landbouwkundig genootschap alhier belast wordt. Dit zal een deskundige naar Nederland zenden, wien de regeering eenen adjunct zal toevoegen. De Neder- landsche regeering wordt hiervan in kennis gesteld en hare medewerking wordt inge worpen. (N. H. Ct Het gaat te Noordwijk aan Zee niet naar wensch met de resultaten der versche visscherij. Tengevolge van hoogen wind zijn enkele schuiten ouvlootbaar. Over het algemeen worden bijna geen tongen en tarbot aangevoerd. Naar wij vernemen, zal door het rijk eene telephoon worden aangelegd van Hille gom naar Lisse. Deze lijn zal later worden doorgetrokken naar Sassenheim. Met den aanleg van het eerste gedeelte zal reeds spoedig een aanvang worden gemaakt. {E. Ct.) i e stoker van de IJsel sloomtram- maatschappij, aan wien, op grond van de ambtseedige verklaringen van de beide ge meente-veldwachters van Voorburg, ten laste werd gelegd dat hij op 24 Januari jongst leden, voor het kantongerecht te 's Graven hage, opzettelijk eene valsche verklaring onder eede zou hebben afgelegd, werd gis teren door de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage vrijgesproken, op grond dat die beide ambtenaren zich in hunne waar nemingen hebben kunnen vergissen. Gisteren stonden voor de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage terecht een vier tal Leidenaars drie visschers en een koop man. Aan de drie eerstgenoemden werd ten laste gelegd diefstal door drie personen in vereeniging gepleegd, op grond dat zij in den nacht van 10/11 Maart te Leiden op een erf aan de Zijlpoort acht kippen en een haan, op een molenwerf op den Vest wal vier konijnen en op ten erf aan de Volmolengracht elf kippen en ecu haan had den gestolen. Aan den vierde werd ten laste gelegd heling, ooidat hij een en ander «etende dat het gestolen was, had gekocht. De drie eerste beklaagden bekenden schuld en gaven op dat zij uit armoede gestolen hadden. De vierde zeide wel gegist, maar niet geweten te hebben dat de kippen en konijnen gestolen waren. Substituut-officier van justitie mr. Ort achtte de schuld van de drie eeiste be klaagden te duidelijk bewezen om er veel over te sprekenten opzichte van het be wijs voor de schuld van den vierden be klaagde wees ZijuEdclAchtbare op diens bekentenis ter terechtzitting afgelegd, be vestigd door liet feit der vermissing, het verbergen van de kippenbouten door den kooper onder een hoop sinaasappelen en andere zaken en zijne onlkenlems bij de huiszoeking. Op deze gronden vorderde Zijn Edel Achtbare voor de beide eerste be klaagden elk 4, voor den derden 3 maanden en voor den vierden beklaagde 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Van Stipriaan Luïsjius Jr. beval de drie eerste beklaagden, op grond van de biltere armoede welke beu tot den diefstal had geleid, in de clementie der rechters aan. De schuld van den vierden beklaagden achtte pleiter evenwel niet be wezen. Hetgeen deze verklaard had kou niet als eene bekentenis gelden, want die eenvoudige man kende de portee zijner woorden niet. Bovendien hij had het wel gegist, maar niet geweten dat het wild gestolen was en dit was meende pleiter voor eene schuldigverklaring aan heling niet voldoende. De bekentenis stond ook, zeide pleiter, ge heel np zich zelve en werd dus door niets be vestigd. Beklaagde had de kippenbouten verborgen en bij de huiszoeking gezegd dat hij ze niet had, omdat hij wel giste dat er aan de zaak „een luchtje" was, niet omdat hij de wetenschap had dat het gestolen goed was; hij kon dit volgens pleiter on mogelijk weten. Dat deze beklaagde dean deren tot diefstal zou hebben verlokt was evenmin bewezen, tenzij men de verklarin gen van de andere beklaagden als bewijs middel bezigde, hetgeen natuurlijk niet ge oorloofd was. ZijnEdelGestrenge wees er op dat de vierde beklaagde kippenkoopman van beroep was en volstrekt niet als een verdacht opkoóper maar als een braaf huisvader be kend stond, ten bewijze waarvan pleiter eene door vele notabelen underteekende verklaring overlegde. Op grond hiervan concludeerde ZijnEdelGestrenge voor dezen beklaagde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair tot vrijspraak. Een koopman in visch uit Noordwijk had zich daarop over het bezit van een paardendeken, een paar handschoenen en een zijden foulard te verantwoorden, welke op 19 Februari jongstleden in een stal te Alphen uit een rijtuig waren ontvreemd. Beklaagde kon niet opgeven hoe op dien dag die voorwerpen in zijue kar waren be land, en gaf als reden daarvan op dat hij beschonken was geweest. Eén van de ge tuigen verklaarde dat hij beklaagde steeds dronken had gezien. Substituut-officier van justitie, mr. Ort, achtte den diefstal bewezen en vorderde 1 maand gevangenisstraf. Mr. Jac. Van Gigch was van oordeel dat beklaagde het feit wel had gepleegd, maar zonder zich daarvan rekenschap te kunnen geven, omdat hij dien dag bij uitzondering eu niet, zooals bedoelde getuige verklaard had, steeds beschonken wac Pleiter wees op het onbesproken verleden van beklaagde en legde als een bewijs daarvan eene ver klaring van goed gedrag over, geteekend door den burgemeester, den predikant en de meeste notabelen van Noordwijk. Met hel oog daarop ver ocht pleiter dat de recht bank van hare bevoegdheid gebruik zou maken om aan dezen beklaagde geene ge vangenisstraf, maar slechts eene geldboete op te leggen. Nog stonden terecht een koetsier van de firma K. te Leiden en een zwager van eerstgenoemden. De koetsier, die tevens pakhuiswerk moest verrichten, had iu het einde van 1888 en het begin van 1889 verscheiden malen ten nadeele van zijnen meester hoeveelheden koffieboouen ontvreemd, welke zijn zwager bij verschillende personen had verkocht. Substituut officier van justitie mr. Ort vorderde voor den eersten beklaagde ter zake van diefstal en voor den tweede ter zake van het voordeel trekken van het ge- stolene, elk 3 maanden gevangenisstraf. Het openbaar ministerie requireerde voor twee jongens uit Itijnsbarg, van 10 en 12 jaren, die zich op 16 Febr. jongstleden, door liet verbreken van glasruiten, toegang tot het kerkgebouw der Hervormde gemeente aldaar verschaft, de armenbus opengebroken en den inhoud, 45 cents, versnoept hadden, ontslag van rechtsvervolging wegens gemis van oordeel des onderscheids en opzending tot hun 18e jaar naar een rijksopvocdings gesticht. De uitspraak in deze zaken is bepaald op Maandag aanstaande. Naar men verneemt, is thans voorgoed besloten tot verbouwing van de overdekte markt in de Wagenstraat te 's Hage lot een groot casino, waarin eene ruime zaal inge richt zal worden voor tooneelvoorstellingen, concerten, spectacle varié, bals, enz. in den trant van het gebouw voor kunsten en we tenschappen, terwijl bijzalen beschikbaar ko men voor diners, partijen, vergaderingen enz. De exploitatie van dit gebouw is toevertrouwd aan den heer A. G. Teug bergen, directeur van Seinpost, te Scheve- uiugen. Eenige mannen, die te s' Hage met reclame borden rondliepen, waarop een voor een Haagsch geneeskundige beleedigend pam flet werd te koop aangeboden, zijn door de politie in arrest gebracht. De borden en geschriften (nummers van Hecht voor Allen) werden in beslag genomen. Volgens het D. v. Z. E. en 'i Gr. heeft dr. Le Rütte te 's-hlage heden ee:ie aanklacht ingediend bij de justitie, tegen dc verspreiders van lasterlijke eu honende be richten. Zaterdagavond werden twee venters van Recht voor Allen iu de Schoolstraat te s' Hage zeer bemoeilijkt. Men volgde hen en jouwde hen uit. De politie moest de krantenverkoo- pers in bescherming nemen, door hen naar liet commissariaat te brengen, en belette de opdringende menigte hen derwaarts te volgen. Volgens de N. H. Ct. heeft de bur gemeester van Rotterdam, als hoofd der gemeentepolitie, het poliinkorps doen weten, dat het verboden is de dienstmedaille, bene vens de medaille als lid van den Algemeeuen "Nederlandschen politiebond van wege den bond ingesteld, zichtbaar op de uniform jassen te dragen. Evenzeer is het verboden, die medailles in het vervolg iu ontvangst te nemen. Naar wij vernemen, moet dit besluit genomen zijn uit overweging, dat de boud de bevoegdheid mist, dieustmedailles voor „trouwen politiedienst" aan beambten van politie in Nederland uit te reiken, en die alleen is toegekend aan de hoofden (indien zij daartoe het besluit willen nemen) der gemeentepolitie. De vorige week werd in de woning van den heer Louis Jacobs, iu de P. C. flooftstraat te Amsterdam ingebroken, deu- zellden nacht waarop deze van zijn buiten- landsche reis was teruggekeerd. Tegen twee uren kwam de zoon, student iu de medicijnen, tehuis van den wedstrijd van Arena, waarbij hij de eerste der vereeniging Thor bleek te zijn. Licht ziende in de benedenkamer, ver moedde hij onraad, hij begaf zich naar boven, ontstak eene lamp, trok zijue schoenen uit en onhoorbaar op zijue kousen trad hij het vertrek binnen eu zag daar onder de canapé een man liggen. Onmiddellijk greep hij dien bij de keel en bracht hem een paar zoo krachtige slagen toe, dat deze voor een oogenblik bewusteloos was. Toen trok hij hem van onder de canapé. Inmiddels was de vader, door bet gerucht gewekt en de stem van zijn zoon herkennende, gewapend naar beneden gesneld eu hield den inbreker met zijn revolver iu bedwang. Toen zij voorbijgangers hoorden, riepen zij den bij stand van deze in en de politie werd gewaar schuwd. Spoedig verschenen er een zestal agenten, die zich van den man meester maakten, een Franschman van zes voet, die pas uit Amerika was gekomen en gebleken is een zeer gevaarlijk persoon te zijn en ver moedelijk dader van een paar nachtelijke inbraken te Rotterdam eu te Amsterdam. Ieder roemde den moed en de kracht van deu heer Jacobs jr., die alleen den inbreker le lijf ging eu door wiens toedoen deze thans in handen der justitie is. ACt.) Uit Bukhuizen wordt gemeld: De stroom van landverhuizers naar Ame rika schijnt dit voorjaar sterker dan ooit. Alleen eergisteren kwamen alhier uit de noordelijke provinciën, voornamelijk uit Fries land, ruim 140 personen aan, meest mannen en vrouwen in de kracht van hun leven, die hun geluk in de nieuwe wereld gaan be proeven. In den laatsteu tijd zijn in de bebouwde kom der gemeente IJlst herhaaldelijk dief stallen gepleegd. Eene weduwe die gedurende een maand of 5 onder geneeskundige behandeling te Amsterdam vertoefde en wier huis ledig stond, ontdekte bij hare thuiskomst dat het oude porcelein, waaronder zich stukken bevonden met zilver gemonteerd, verdwenen was. Een familielid, die nu en dan het huis kwam luchten heeft, op een morgen wel bemerkt dot het raam opgrschoven was, doch na gedaan onderzoek niets vermist. Men meldt aan de Stand. De heer Schollen heeft Zaterdag jl. een bezoek gebracht aan de fabriek te Sappemeer om een onderzoek in te stellen naar de werk staking. Geen der werkstakers werd door den heer Scholten gehoord. Een der jonge dames, die dezer dagen te Middelburg in het gebouw van het provinciaal bestaur examen voar onder wijzeres deden, is, terwijl zij ouderhanden genomen werd, haar hoed kwijtgeraakt. Of die ontvreemd of verstopt is, is onbekend, doch de politie, die er mede in kennis ge steld is, doet onderzoek. De hoed is nieuw en van donkerblauwe pluche, met een groote veer. Het zou zeker vreemd zijn, dat men in genoemd gebouw voor diefstallen niet veilig is. Het is te hopen, dat het onderzoek hierover meer licht verspreiden zal. MiddCt.) Men seint aan het EU. uit Tilburg van 8 dezer des avonds: Hedenmiddag is te Alfen (Noord-Brabant) een man door zijn zoou met een geweerschot levensge vaarlijk getroffen. Te Maastricht bemerkten Zondagmor gen de bewoners der St. Antoniestraat, dat uit de woning der echtelieden D. veel rook te voorschijn kwam. Zij drongen de woning binnen en vonden de beide echtelieden op hun bed, ten gevolge van kolendamp bijna gestikt. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, aan wie het mocht gelukken, de bewusteloozen weder tot bet leven terug te roepen. Onachtzaamheid schijnt de oor zaak van het ongeval te zijn geweest. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. LUXEMBURG. Het kabinet heeft gisteien in de kamer eene boodschap voorgelezen van deu uertog van Nassau, waarin hij zich bereid verklaart aan de grondwet te gehoorzamen en den eed als regent af te leggen. De kamer vereenigde zich in de afdeelingen om de daarbij gevoeg de stukken te onderzoeken. Te 4 uur werd de zitting hervat. De voorzitter las daarop de volgende resolutie voor De kamer van afgevaardigden, overwe gende dat uit de haar medegedeelde stukken blijkt, dat de koning-groothertog in de on mogelijkheid verkeert de regeeringszaken waar te nemen ten gevolge zijner ziekte; dat dienvolgens ten regentschap noodig wordt en overeenkomstig de familieverdragen aan den hertog van Nassau het regentschap met volle recht toekomt, zal de eedsaflegging van den regent ontvangen, krachtens art. 6 der grond wet." De discussie over dit besluit wordt geopend verklaard, doch daar niemand het woord vraagt wordt de resolutie met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter geeft daarop voorlezing van de volgende verklaring „De kamer, zich vereenigende met de ge voelens door de regeering uitgedrukt, betreurt dat zij door eene wreede noodzakelijkheid ge noopt werd tot het nemen van het besluit, dat zooeven is goedgekeurd eu waarbij een vorst is betrokken, die gedurende veertig jaren aan het land voorspoed, geluk en vrijheid bezorgde." De minister van staat deelde aan de kamer mede, dat de regent aanstaanden Donderdag den eed wenscht af te leggen, en stelde der kamer voor, hare zitting dien dag op 3 uur vast te stellen. Dit voorstel werd aangenomen. Bij de overlegging der stukken, die op de zaak betrekking hebben, zeide de genoemde minister: „Het leven der volken, eveuals dat van ieder mensch, heeft zijne dageu van smart, en het openbaar belang eischt vaak zware offers. Zeer pijulijk was de vervulling der taak, welke thans aan de raadgevers der kroon was opgelegd. Doch wij zouden ge handeld hebben iu strijd met den geest, welke onzen geliefden en ougelukkigen souverein in zijne langdurige regeering bezielde, indien wij vergaten dat men in het openbaar leven slechts heeft te letten op het algemeen belang en de uitvoering der wet." BELGIE. Verleden Zaterdag heeft generaal Boulanger een bezoek gebracht aan prins

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2