r NIKUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. gleie Courant verseiiijiit dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. TIE Woensdag 10 April 1839e M", 8^ xose jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. BINNENLANDSUHE BERICHTEN. Het uur der Vergelding. A 8 0 i té l» E i T Vooi Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 'J maanden l.fiO. Prijs jier Summer 10 Cent. A O V E i T Van 16 regels f 0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sciseeptisakersstee®; 6. Sta tls-Bericii tea BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden Gelet op art. 201 der Algemeens Politie verordening van den 6en November 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste twee maal in het jaar, en wel eens in voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, Schoorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van Schoorsteenen en Stookplaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 9 April 1889. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan hen, die zich voor hel aanslaande seizoen 1889/90 in het bezit wenschen le zien van Jacht- en Viscliaktcn, of wel van eene koslelooze vergunning tol uitoe/ening der Visscherijdat de blanco verzoekschriften Ier bekoming daarvan sratis verkrighaar zijn Ier Gemeentesecretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den lSen April a. s. moeien terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ko- nings in deze provincie le worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd dat blanco verzoekschriften tol liet be komen van buitengewone machtiging lot hel verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, hel schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en licl vissollen als hel wa ter met ijs bedekt is, mede gratis Ier Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 30 Maart 1889. LEIUEN, April De kapitein L. E. A. Winckel, van het O. I. leger, gedetacheerd bij het 4e regiment infanterie alhier, zal den cursus bij de normaalschietschool bijwonen van 10 tot 30 April. De Haagsche corr. van liet Vit. Lil. maakt melding van een schitterend weten schappelijk feit door prof. Van Iterson alhier bedreven. Genoemde hoogleeraar moet nl. met volkomen succes een patient een stuk uit de maag hebben weggesneden. Geheel hersteld moet de geopereerde het academisch ziekenhuis hebben verlaten. Sedert eenigen tijd werd op verzoek in de omgeving van de woning van den rijks ontvanger alhier door de politie gesur veilleerd, aangezien vermoed werd dat daar eenigen lijd geleden een persoon in de wacht kamer was geweest die daar geen bepaalde boodschap had, doch kennelijk kwam om de plaatselijke gesteldheid van het kantoor op te nemen. Van Zaterdag op Zondagnacht werd we derom door een politieagent in burgerklee- ding gesurveilleerd toen de handelingen van een als heer gekleed persoon daar zijne aandacht trokken. De agent volgde den man, die, zich bespied ziende, zich verwij derde in de richting van de Haarlemmer straat Havenzijde. Toen de agent een kameraad ontmoette vond hij het niet ongeraden met diens hulp den man te arresteertn. Bij zijne over brenging naar het politiebureau wierp de arrestant hij de Donkersteegbrug iets in het water. Bij zijn verhoor ontkende de arrestant iedere minder goede bedoeling, doch de po litie herkende in hem een ouden kennis die van zijn leven hel grootste deel in de ge vangenis heeft doorgebracht. Het ondeizoek duurt voort. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 42.Z'21.50, 4.50 en J 2.25. laagste ƒ42.21.50 ƒ4.40 en 2.20. Op 23 dezer zal aan het gebouw van hel prov. bestuur worden aanbesteedhet maken, leveren en plaatsen van meubelen in de gebouwen der rijks-universiteit alhier ged. 1889. OFFICIEELS BEBICIITEN. Bij koninklijk besluit van den 6en April 1889: is aatt C. J. Carp, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als notaris te Amsterdam is aan D. Verhulst, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als notaris te Middelburg; is aan jhr. J. A. G. Ploos van Amstel, eervol ontslag verleend als burgemeester der gem. Wanneperveen is tot burgemeester der gem. Utingera- deel benoemd C. J. Van der Veen, burge meester van Sloten, met toekenning van eervol ontslag uit laatsgenoemde betrekking; is jhr. S. M. Van Reigersberg Versluys benoemd tot burgemeester der gemeente KioetiDge; zijn benoemd: tot burgemeester: der gem. St. Jausteen, C. IJsebaert; der gem. Gas- selte, A. F. Huges; der gem. Heer, H. H. Piters, en der gem. Nuth, J. N. Bemelmans, secr. dier gemeente; van Wouseraleel, C. W. C. T. Visser; van Nederweert, P. J. H. Vullers; van Winterswijk, E. Haitsma Muiier; van Noordwijkerhout, jhr. mr. A. D. Th. Gevers; van Philippine, J. B. Dhooge; van Baflo, J. Doornbosch; van Bierum, N. Eisen- ga; van Eysden, J. J. B. Dubois; van Horssen, jhr. mr. P. F. Z. Bouwens Van Hursseu is bij 's rijks archief te 's-Gravenhage be noemd tot commies mr. A. Telling, thans gemeente-archivaris te Zwolle. is goedgekeurd dat de burgemeester van Zeeist, J. liabraken, eervol is ontslagen als secretaris dier gemeente; is de machinist 1ste kl. in het vaste korps machinisten bij 's rijks stoomvaartdienst, J. Jongkees, benoemd tot officier-machinist 2de kl. is: 1°. de kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, op zijn verzoek, ter zake van lang durige!! dienst, op pensioen gesteld, ouder toekenning val) een jaarlijksch pensioen van 2100, en van eene verhooging van dat pensioen ter summa van ƒ975 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst tusschen de keerkriugen; en 2°. bevoiderd: tot kapt. ter zee, de kapt, lait. ter zee W. J. H. De Kanter; tot kap. luit. tpr zee, de luit. ter zee le kl. H. R. J. J. Thorbecke; tot luit ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. G. P. Postliuma; is de zilveren medaille, ingesteld bij de koninklijke besluiten van 7 Mei 1837 n». 79, 22 Juli 1838 n°. 87 en 24 Januari 1841 n°. 22. toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart, J. H. Bart, E. W. Sikemeier en S» Turfboer, als erken ning van de diensten, door hen aan de wetenschap bewezen door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen ten behoeve van het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut. is de bij kon. besluit van 30 Januari 1888 eervol ontslagen telegrafist der 2e kl. J. A. Valks Jr., weder tot die betrekking benoemd; zijn de adjunct-commiezen bij het hoofd bestuur der posterijen P. W. H. Linckens, M. P. De Jonge Lughten en V. G. E. Ahn, bevorderd tot commiezen bij het hoofdbestuur der posterijen; is aan den commies der posterijen van de 2e kl. B. J. R. Van Hasselt, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken verleend een eervol ontslag uit genoemde betrekking. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bij deNederlandschebank.f 11,344,241,24 en bij de betaalmeesters. 1,613,489,43 Te zanten f 12,957,730,67 Ingevolge machtiging bij koninklijk besluit van 6 dezer wordt Zr. Ms. fregat Evertsen met den 24sten dezer maand in dienst gesteld, en het bevel daarover op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee L. M. L. De Haan. Naar wij vernemen ligt bij het minis terie van binnenlandsche zaken een ontwerp tot herziening der provinciale wet. De wijzi ging beoogt o. a. eene nieuwe regeling van de Snancieele verhouding tusscben staat en provincie. Ebl De residentie-briefschrijver van het Z. 1). bericht dat de indiening van de onderwijswet nog in dit zittingjaar stellig kan worden verwacht. Naar aanleiding van FEUILLETON. 20). „Neen, neen, er bestaan geen spoken, er moet hier een meuschelijk wezen, nog ellendiger dan ik, voor de wereld ver borgen gehouden worden, en die oude heks heeft mij die spookhistorie alleen verteld, om mij vrees aan te jagen en mij zoodoende de waarheid verborgen te houden." Terwijl zij zoo dacht, liep zij eenige malen de kamer op en neer, de oogen naar den grond gericht, en... eensklaps viel haar oog op een tapijt, dat op den vloer gelegd was, een weelde, die men in de andere kamer vergeefs zou zoeken. Waar schijnlijk was het in deu vorigen nacht eerst daar neergelegd, want het lag scheef, en met allerlei kreukels en plooien. De oude Molly moest een gewichtige reden gehad hebben, om de kamer met dit sieraad te verrijken, het moeit daar met een be paald doel zijn neergelegd, en dat doel lag gemakkelijk voor de hand; er werd daar onder iets verborgen. Na aan de deur geluisterd te hebben, of niemand haar kon verrassengreep zij met bevende handen het tapijt en sloeg het halverwegen op. Bijna zou zij zich door een triomfkreet verraden hebben, want het tapijt verborg werkelijk iets. Zij ontdekte in den vloer een valluikdat nog kort geleden moest zijn opgetild, want het was vrij van stof. Zij legde haar oor aan de opening, maar er was niets te hooren. Al haar moed greep zij te zamen, en drukte op een veer, die naast het luik duidelijk zichtbaar was. De veer week voor den druk barer hand, en onhoorbaar opende zich het luik, en nu werd Lilly een wenteltrap ge.vaar. Een onpeilbare, donkere ditpte gaapte aan hare voeten, en met een ternauwernood onder drukten gilbracht Lilly het luik weer op zijne plaats terug, en legde er het tapijt weer overheen. Meer liet haar kracht haar niet toe, en bevend van angst liet zij zich op een stoel nedervalleu. „Geen twijfel," fluisterde zij, toen zij weder een weinig tot zich zelf gekomen was, ,/dat luik en die trap voeren naar de gevangenis van de arme, geketende ge vangene. Een gevangene, welk beklagens waardig wezen kan het zijn, dat door deze onmengchen voor het meuschelijk oog ver borgen wordt gehouden. Welk nieuw offer dezer schurken zal ik daar ont moeten Zij trad naar het venster, en keek door de kleine opening, die tusschen de planken, waarmee het was dichtgespijkerdgelaten was, naar builen in de vrije natuur. Hoe schoon was het panoramadal zich voor hare oogen uitstrekte. De zou schoot haar verkwikkende stralen uit de onbewolkte lucht, en een verkwikkende geur steeg uil de boomen en planten opdie door het onweder van den afgeloopen nacht ver- frisclit waren. Daar huiten heerschte geluk en zonneschijnen hier binnen angst en verl wijfeling. Lilly verliet het venster, en richtte hare oogen weder cp het noodlottige tapijt. „Heden nacht," mompelde zij, „als alles in diepen slaap is, zal ik die wenteltrap afstijgen, en achter het geheim weten te komen, dat daar verborgen gehouden wordt. O! er moet daar een vreeselijk geheim be staan, men houdt daar een ongelukkige gevangen, maar ik zal hem of haar welen te bevrijden. Wie het is weet ik niet, ik kan het niet vermoeden, maar met geduld en moed zal het raadsel worden opgelost, en heb ik daar eenmaal de gevangene ge vonden, welnu, dan zullen wij elkaar de hand reiken, en een verbond sluiten tegen onze vijanden." Zoo peinsde zij voort, en bemerkte niet, dat het intusschen geheel avond was ge worden, zoodat de oude Molly met het avondeten binnenkwam. Lilly was evenwel zoo vervuld van de gedachte aan den ont dekkingstocht in den kelder, dat zij de spijzen nauwelijks aanraakte. „Als ge van nacht soms weer lust krijgen mocht om een poging tot outvluchten te wagen, wees dan voorzichtig, want mijn man heeft den hond losgelaten", spotte het oude wijf, maar Lilly achtte het verre beneden zich om door woord of blik daarop te antwoorden. Toen haar bewaakster ver trokken was, legde zij zich te bed en bleef twee volle uren slapeloos liggen, totdat zij zekerheid had, dat de bewoners van het huis sliepen. Intusschen was het gezucht en gesteun beDeden ijzingwekkend toe genomen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1