i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Summer 10 Cent. Dinsdag 9 April 1889, N". 84, Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. BjMENLANDSCHE BERICHTEN. Het uur der Vergelding. una SI iï e e C o 11 r a 111 v e r s e ii ij u t d a g e 1 ij k sbe li a 1 v e op Z o n- e si Feest dage 11. k 0 0 m U E ffl i T Vooi Leiden, per 3 maanden I 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. AOVEBTEIÜTIEM: Van 16 regeis0.90. Elke regel meer t 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sehespaoakerssteegf 6, 203-j Jaargang. Ntuiifi -Berichten D St A R W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen Ier algemeene kennis dal door ALIDA PETRONELLA SCHUURINK, Huis vrouw van PI ETER JOHANNES WIJNNO- BEL, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein, in het perceel Lange School steeg no. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leider, 8 April 1889. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan hendie ziclt voor het aanslaande seizoen 1889/90 in liet bezit wenschen te zien van Jaclil- cn l'iscliaktcn, oi wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dal de "blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan aralis verkr: gbaar zijn Ier Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderleekendvóór «len 15en April a. s. moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ko- nings in deze provincie Ie worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd dat blanco verzoekschriften lot het be komen van buitengewone machtiging tol het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en hel vissclien als het wa ter met ijs bedekt is, mede gralis ter Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leider, den 30 Maart 1889. LEIDEN, 8 April Toestand des Koning». Men seint van liet Loo: Het officieele bericht, 7 dezer bekend gemaakt, luidt aldus In de laatste dagen heeft de toestand van Zijne Majesteit den koning geene verandering ondergaan. Hedenmiddag te twaalf uren is door de verschillende wapens alhier in garnizoen op de Papengracht eene parade gehouden bij gelegenheid van den 65sten verjt.ardag van Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zus ter des konings, gemalin van Z. R. den groothertog van Saxen Weimar Eisenach. Be parade werd geïnspecteerd door den kolonel Alings en gecommandeerd door ka pitein Winckel. Commandant van de in fanterie was de kapitein Winckel, van de artillerie de kapitein baron Taets van Aine- rongen en van de huzaren de le luitenant Van Lilaar. Onder begunstiging van een verwarmend leutezonnetje zag de troep er uitstekend uit. Van de openbare gebouwen en eenige particuliere woningen woei intus- schen de driekleur. De paardenarts 2e klasse (le luitenant) P. C. iVluijzert, van het 2e regiment veld artillerie alhier is te Utrecht aangekomen, ten einde voor den tijd van drie maanden hij het militair hospitaal voor bacleorologische studiën te worden geplaatst. De le luit. J. M. Henning, van het leger in Ned.-ludië, thans gedetacheerd bij het 4e reg. inf., zal den llu Mei a. s. pe s.s. Sumatra van Amsterdam naar Indië terugkeeren. De 2e luits. P. J. Romein en S. J. M. Juosten, van bet 4e reg. vest, art, zijn overgeplaatst bij bet 2e reg. veld art. en respectievelijk ingedeeld te's li age en te Leiden. De heeren jhr. ridder C. Pauw van Wieldrecht, en J. A. M. baron Van Zuijlen van Nijevelt, te 's ilage, beiden oud-bestuurs leden van bet Studeuteuinuziek-gezelschap Seuipre Crescendo alhier, hebben, naar aan leiding van bel zoo bij uitstek geslaagde concert, op Zaterdag 30 Maart door dit ge zelschap te 's ilage gegeveD, hun veriaogen kenbaar gemaakt, als bewijs van belangstel ling in den bloei van Senipre Crescendo aan de bibliotheek dier vereenigiug ieder een orkestwerk ten geschenke te geven. Deze geschenken zullen waarschijnlijk bestaan in de Suite voor orkest „L'Arlésienne" van Bizet, en „Zwei Melodieën fürStreichorchester" van Edw. Grieg. De Leidsche Studenten-Carrouselver- eeniging gaf Zaterdagavond in de rijksuni- versiteitsmanège alhier eene waarlijk schit terende uitvoering. De manége was bizondei smaakvol versierd en voor zitplaatsen was ruimschoots zorg gedragenalles droeg de sporen van eene flinke inrichting en veel belangstelling van de zijde van autoriteiten en publiek. Te ruim halfacht werd door acht heeren de enlrée-manoenvre gereden en daarna door 3 heeren eene steeds zeer geanimeerde manoeuvre het Jeu de rose. De sierlijke flêche-tnanoeuvre door 2 hee ren uitmuntend gereden werd gevolgd door eene uitstekende linten-manoeuvre door 8 heeren. Een prachtige krans werd bij deze manoeuvre aan een der heeren uitgereikt. Na de pauze had de directeur een zeer groot aandeel in de werkzaamheden. De Trakhener merrie Justine, in vrijheid ge dresseerd en voorgesteld door den directeur, den heer JurriaanBe, trok door haar aller liefst optreden en volmaakte dressuur ieders bewondering en de krans door het bestuur aan (len verdienstelijken directeur geschon ken was dan ook evenzeer verdiend als smaakvol. De guirlande-manoeuvre daarna door 8 heeren gereden gaf evenals de vo rige manoeuvres blijken van eene uitmun tende school eu veel toewijding. Nadat eene, op het programma slechts door drie sterretjes aangegeven, komische intermezzo, verdienstelijk door twee heeren was gereden reed de directeur nogmaals de Trakhener merrie Justine voor, waarbij we nogmaals de meesterschap van den instruc teur over zijn lieveiingspaardje konden be wonderen. Gedurende de uitvoering was voor goede muziek gezorgd en het geheel toonde zoowel bij de Jedeu der Leidsche Stu- denten-Carrouselvereeuiging als bij den di recteur eene zeer waardeerbare voorliefde voor de edele, helaas veel te weinig be oefende, rijkunst. Zaterdagavond is het in onze gemeente gelukkig weêi rustig geweest. Geen socialisten bezochten de stad, ten minste ze lieten zich niet zien. Op de Haarlemmerstraat was 't iels drukker dan anders, doch 't was eene kalme drukte. Het perron aan het spoorwegstation alhier was afgesloten eu Stationsweg en Haarlemmerstraat waren door politie ruimschoots bewaakt. De gewone bladen werden gevent. Recht voor Allen echter niet. Gisteravond is op de Oude Vest alhier door eenige jongens „brand" geroepen waar door de bemanning van een onzer brand spuiten nog met hun blusehmiddel is uitgerukt. IUZIEK, LETTEREN KV KUNST. Naar aan het U. I). wordt gemeld zal het Nederlandsch Operagezelschap ge durende de aanstaande zomermaanden niet uiteengaan, maar voorstellingen geven in de voornaamste steden van ons land, waar het des winters niet gewoon is op te treden, namelijk in Groningen, Leeuwarden, Heeren veen, Zwolle, Middelburg, Helder, Deventer, Nijmegen, Zaandam, enz. enz. OFKICIKKKK BERICHTEN. De minister van justitie zal op 9 en die van oorlog op 11 dezer geen audiëntie verleenen. De commissie voor het onderzoek van het ontwerp van een wetboek van militair strafrecht en daarmede samenhangende wetten houdt zich blijkbaar ernstig met haren ar beid bezig; gedurende de drie laatste weken is zij eiken Vrijdag en Zaterdag den gehee- len dag vergaderd geweest, welke vergaderin gen steeds door den ontwerper werden bij gewoond. U. D.) Naar men verneemt zal den kapt. ter zee K. A. Stakmau Bosse 15 Mei a. s. het bevel worden opgedragen van Zr. Ms. ss. Tromp". Onze vroegere landgenoot, de heer Maurits H. Van Lee te Brussel, sedert ge- ruimen tijd afdeelingschef bij het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken en on derwijs, is door Z. M. den koning der Belgen benoemd lot ridder van de Leopoldsorde. Omtrent de valsche bankbiljetten van vijf-en-twintig gulden verneemt de Arnh. Ct. uit goede bron, dat zij ook te herkennen zijn aan de nommers. Terwijl de letters goed zijn nagebootst, zijn de cijfers gevlekt of half uitgewischt. Bovendien is het watermerk gebrekkig nagemaakt. FEUILLETON. 19). Daar lag zij als een doode, en beangst voor het leven van bun gevangene, wendde het echtpaar Leveret alle pogingen aan, om haar tot bewustzijn te doen terug keeren. In den beginne was alles tever geefs, maar eindelijk kwam er een diepe zucht over haar bleeke lippen. „Waar ben ik? Wat is er gebeurd?" steunde zij. Langzamerhand ontwaakte ook haar ge heugen, en met een zucht viel zij in haar kussens terng. Zoo bleef zij een oogenblik liggen, en bemerkte niet, dat de oude Molly de kamer verliet. Nadat zij zoo een half uur, tusschen wakeu en slapeD gelegen had, kwam de oude weer binnen en gebood haar op te staan en haar naar een andere kamer te volgen, waar geen vermolmde vensterplank haar tot een poging om te ontvluchten zou verleideu, zooals liet oude wijf er met bijtenden spot aan toevoegde. Zfl zag het nuttelooze van allen tegenstand helder ineu volgde de oude zwijgend door een langen donkeren gang naar een half verlicht vertrek, welks deur vrouw Leveret aan den buitenkant afsloot. ACHTSTE HOOFDSTUK. een spookhistorie. Lilly bleef in het midden var. de kamer staanen zag met een troosleloozen blik om zich heen. Deze kamer leverde niet veel verschil op met die, welke zij zooeven verlaten had, alleen was het venster dicht gespijkerd. Gekleed wierp Lilly zich op het beden verviel spoedig in een ifmat- tenden slaap. Het was reeds lang na middernacht, toen een ratelende donderslag, en het kletteren van een hevige stortbui haar deden ontwaken. Een hevig onweder was 1 sgebroken, en Lilly luisterde naar den strijd der elementen. Een oogenblik scheen de storm te bedaren, de donder verstomde en nu vernam Lilly een kermen den zucht, die door een meiischelijk wezen geloosd moest zijn. Verschrikt sprong zij op en zag in de kamer rond, maar geen verandering was er te bespeureuook was zij geheel alleen. Zij bleef luisterend overeind zittenmaar het geluid her- ba ilde zich niet meer, en eindelijk sliep zij, steeds iii zittende houding, weder in. De zon stond reeds hoog aan den hemel toen zij ontwaakte, en het eerste wat zij ontdekte was de oude Molly, die voor haar bed stond. „Hebt ge goed geslapen, en heeft u niets in uw rust gestoord?" vroeg zij. „Het onweder heeft mij een tijd lang uit den slaap gehouden, en eenmaal meende ik een menschelijken zucht te hooren, maar dat zal waarschijnlijk de wind door de boomen geweest zijn." „Toch niet, het is zeer licht mogelijk, men zegt dat het in deze kamer spookt. Er is liter eens een vrouw gestorven, en men zegt, dat haar geest hier eiken nacht weenend eu zuchtend rondloopt. Zelf heb ik het nooit gezien, maar toch zou er wel iets van die spookgeschiedenis waar kunnen zijn. liet doet mij iutusschen pleizier, dat ge er niets van gezien hebt." Molly liet haar verder alleen, en kwam niet terug voor het lijd werd, om het middagmaal te gebruiken, maar Lilly had geen eetlust eu beval de oude, het eten maar weer weg te nemenaan welk bevel onmiddellijk gehoorzaamd werd. „Mijn vlucht was dus vergeefs, en deze kamer sluit alle mogelijkheid daaraan ge heel uit. Neen, uit dit huis kan slechts de dood mij redden, mompelde zij. Welnu, het zij zoo, dan wil ik sterven, maar niet onder de tanden van een bloedhond." Zij verzonk in eeu diep gepeins, waaruit een zucht haar deed opschrikken. Tbans luisterde zij scherp toe, en ja, het geluid herhaalde zich, ditmaal duidelijker dan de eerste maal, en nu gepaard aan het ge rammel van een kelen. Het geluid kwam onder de vloer harer kamer. Haar iiloed liep naar het hart terug, en de haren rezen haar te bergen. Wel had zij nooit aan iets bovennatuurlijks geloof geslagen, maar ditmaal kon zij zich niet bedrogen hebben daartoe had zij het geluid te duidelijk ge hoord. Zon het dan werkelijk in deze kamer spoken, zou het verhaal van de oude Molly waarheid bevatten. Maar spoedig zette zij die gedachte ver van zich. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1