A RT S. Practische Ambachtsschool, CROCUSSEN. Boek- en Courantdrukkerij ADVERTENTIE M. STOOMTRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. VHttEENIGING: LEDEN-VERGADERING Oproeping van Belanghebbenden. Gemeente-GeneesheerArts jtes m jéc» assa s'i kk .k& «os» <m~_ j «tm. jsbl. smi "'me boodschap te vernemen van den her tog Adolf van Nassau, waarin de hertog verklaart, dat hij het regentschap over Luxem burg zal aanvaardeu. Vermoedelijk zal de hertog dan Dinsdag te Luxemburg komen ten einde den eed af te leggen, maar zal hij dan weer na eenige dagen vertrekken. EWGELAN Koningin Victoria is, vergezeld van prins Henry van Battenberg en zijne gemalin Woensdag van hare reis naar het Zuiden te Windsor teruggekomen. Woensdag is in het lagerhuis een ontwerp tot vergunning van het huwelijk des mans met de zuster van zijne overleden vrouw voor de tweede maal gelezen, met 184 tegen 131 stemmen. Dit ontwerp be treft alleen Schotland, maar de Daily News is van oordeel, dat hiermede nu het beginsel waaraan het lagerhuis reeds meermalen zijn zegel hechtte, voldoende is bekrachtigd, om een einde te maken aan den tegenstand vhn het hoogerhuis. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis heeft sir James Fergusson verklaard, dat geeuerlei bepaald voorstel tot conversie der Egyptische gepriviligeerde schuld bij de Britsche regcering is ontvangen. Deze laatste kan dau ook niet haar gevoelen zeggen, zoolang zij met. de voorwaarden der conversie niet bekend is. Bij eerste lezing is gisteren in het Hooger huis het wetsontwerp aangenomen betredende de amortisatie der 3 pCts. geconsolideer- den. VA iü&itlJIi. De kamerzitting van Donderdag is zeer woelig geweest. Ten kwart over twee wordt de zitting geopend; er is een onophoudelijk rumoer en men stemt maar zonder oplettendheid over allerlei kleine wetjes. De voorzitter. Ik heb van den minister van justitie (Ahal) een aanvraag ontvangen ter vervolging van een lid der kamer. Zooals gebruikelijk is, zal deze aanvraag naar de bureaux worden verzonden (rechts: lees! langdurig rumoer.) De voorzitter aarzelt (rechts: op de tribune!) het rumoer is ver schrikkelijk. De minister van justitie zit onbeweeglijk op zijn bank. De heer Le Héiissé roept hem toe: ge schaamt u zeker over uwen ondergeschikte! De voorzitter leest de aanvrage voor doch wordt elk oogenblik onderbroken. Bij de woorden „komplot" en „dictatuur" weer klinken spottende uitroepen. De voorzitter klaagt, dat hij geen materieel middel heeft tot handhaving der orde. De heer De Baudry d'Ansou wordt herhaaldelijk tot de orde geroepen, en eindelijk stelt de voor zitter voor, de censuur op hem toe te passen. Nieuw spektakel. De heer De Baudry d'Anson springt op de tribune en roept, dat men zich schaamt, zulk een ellendig schouwspel te zien, als de kamer thans oplevert. Geraas; de censuur wordt toegepast. Aan de uiterste linkerzijde zitten een Ëoulangist en een radicaal luide te twisten; zij bedreigen elkaar met vuist slagen. Wanhopig gaat de president voort met lezen, doch niemand verstaat er een woord van. De heer Cunéo d'Ornano staat op. Ge huil links. De heer De Cassagnac roept den minister van justitie toe: Gij durft niet op de tribune te komenDe voorzitter is onderwijl bezig met een luidruchtig afge vaardigde tot de orde te roepen. De heer Cunéo d'Ornano wijst op art. 30 van het reglement, volgens hetwelk de ministers zeiven de door hen ingediende wetsontwerpen moeten voorlezen. De heer Floquet. Dees ar'. 99 ook eens! De heer d'Ornano toont, dat dit nrt. slechts uitzonderingen toelaat ingeval van overlijden of ontslag (geraas). De heer Laur verlangt, dat de commissie tot onderzoek der aanvrage om vervolging Zaterdag worde benoemd. Hij wil eeue verklaring voorlezen. De voorzitter belet hem dat. Het spektakel begint opnieuw. De heer Laur: Wij stellen ons allen ver antwoordelijk voor generaal Boulanger's daden. (Geschreeuw links). Wij hebben evenzeer uitgevaren tegen het parlementarisme als generaal Boulanger en zullen dat blijven doen. Daarom dageu wij u uit, tegen ons ook eene aanvraag ter vervolging in te stellen (rumoer). Ik verlang uitstel tot Zaterdag, want wij kennen de aanvrage niet, omdat de regeering zich schaamt, ze van de tribune voor te lezen. Spreker wordt tot de orde geroepen doch gaat voort: Ik weet wel wat mij wacht, toch roep ik. Leve de republiek I Leve Boulanger! (Oordoovend getier.) De heer Emmanuel Aréne zegt, dat, al zijn de vrienden van Boulanger hel geheel met hem eens, zij den trein naar België gemist hebben. De generaal had zelf ver- volging tegen zich moeten eischen. (Uit roepen en gelach) De heer Paul De Cassagnac keurt alle overhaasting af en s elt den datum van den volgenden dag voor (tumult). De heer Laur blijft volhouden voor den Zaterdag (het tumult neemt toe). Er wordt over do voorstellen gestemd. De kamer besluit, te vier uren in dc bureaux te vergaderen om eeue commissie te benoe men. De zitting zal te zes uur hervat worden om te beraadslagen over het rapport, dat dan reeds door die commissie moet zijn uitgebracht. De zitting wo:dt geschorst. (TALIE. De heer Crispi heeft op eene tot hem in den senaat gerichte vraag geantwoord, dat zoowei de kamer als het laud zich tegen het opgeven van Ma3soeah verzetten. Italië behoort een station in de ltoode zee te bezitten. BUITSCHLAfV Men verneemt thans dat aan de kei zerin-weduwe Fredertk uit de nalatenschap van de hertogin Galliera in contanten 5J millioen francs is uitbetaald, terwijl zij boven dien nog voorwerpen van waarde lot een bedrag van acht millocu francs geërfd heeft. De benoeming van den gewezen minis ter Puttkamer tot lid van het heerenhuis wordt bevestigd. Het wetsontwerp tot aanvulling van de drukperswet en het Strafwetboek (ter ver vanging van de socialistenwet) heeft, naar men verneemt in de rechtsgeleerde commissie van den bondsraad zoodanig bedenkingen ontmoet, dat de beraadslagingen in den bonds raad vertragingen ondervinden en het wets ontwerp waarschijnlijk eerst na Paschen bij den rijksdag zal inkomen, aangezien de bous- raads wijzigingen in het ontwerp wil voor stellen. {H. Ct.) Volgens een bericht in het Berliner Tageblatt heeft keizer Wilhelm aan den rijkskanselier als verjaardaggeschenk een prachtigen hond gezonden, die den naam draagt van Tyras, evenals de rijkshond die vóór een paar maanden gestorven is. Behalve den fraaien, zeldzaam grooten hond heeft de keizer aan prins Von Bis marek, ter gelegenheid van diens 74u ver jaardag, eene artistieke oude kopergravure geschonken, welke een der voorvaderen van den rijkskanselier, een broeder zijns groot vaders, den in 1697 geboren domproost George Fricdrich Von Bismarck voorstelt. De sier lijk bewerkte eikenhouten lijst draagt het wapen van den prins, benevens de opdracht des keizers. Aan de Kölnische Zei lung wordt uit Zanzibar geseind, dat door den Duitschen rijkscommissaris Wissioaun de Duitsche vlag op het vasteland is gehescheu naast die van den Sultan, in de plaats van de vlag der Oostafrikaansche Maatschappij. Uit Brauswijk wordt bericht, dat ten paleize aldaar de noodige toebereidselen wor den gemaakt voor een waardige ontvangst van den keizer, die het voornemen zou koesteren om den 811 Mei, den geboortedag zijns ooms, den prins-regent Albert van Prui sen, een tweedaagsch bezoek te brengen. Ook uit Darmstadt meldt meu, dat de keizer in het begin van Mei aldaar wordt verwacht om met den groothertog de in wijding eener kerk te Oppenheim bij te wonen. ttOSTË AH 5.1 H. Te Weeneu zal Paasch-Maaudag in het paleis van prins Schwarzenberg een tentoonstelling worden geopend van diaman ten van de eerste families van Oostenrijk- Hougarije. Men zegt, dal de verzameling meer dan 100 millioen gd. zal bedragen. HVIIEKIIE. Prins Ferdinand von Hoheuzollern, de tweede zoon van koning Kareis broeder, die als vermoedelijk troonopvolger in Rou- manië was aangewezen nu koning Karei geeiie kinderen heeft, zal eerlang zich iu Koumanië vestigen en daar zijne plaats in den senaat innemen. Dat was reeds lang een wensch der natie, maar eerst onlangB werd hij in de volksvertegenwoordiging geuit en de regeering ueeft toen het bovenstaande mede gedeeld, onder bijvoeging, dat de prins reeds vroeger zou gekomen zijn, indien het niet nondig geweest was, dat hij vooraf zijne studiën voltooid:. Thans meldt het officieele regeerings-orgaan, dat de prins den titel voe ren zal van „Z. Kon. H. de prins «au Rou- manië." PEK TELEGRAAF. PARIJS, 6 April. e rechtbank heeft heden uitspraak gedaan iu het proces tegen de Ligue des Patriotes. De zaal was stamp vol. liet vonnis werd uitvoerig toegelicht, terwijl alle beschuldigden aanwezig waren. De rechtbank sprak hen vrij wat betreft de beschuldiging wegens deelneming aan een geheime voreeniging, maar veroordeelde hem wegens)deelneming aan een voreeniging, welke niet officieel was erkend, tot 100 francs boeten en de onkosten van het geding. De uitspraak werd begroet met kreten van: Leve de republiek! Leve Dérou'.ède. PARIJS, 6 April. Generaal Boulanger richtte hedenochtend een manifest tot zijn kiezers, waaiin hij o. a. zegt: „Uw gezond verstand heeft reeds recht laten wedervaren aan het weefsel van leu gens, waaruit het, in de kamer voorgelezen, requisitoir bt staat. Al mijne daden en mijn geheele leven, voordat ik minister werd en mijn intrede deed in de politieke wereld, waren bekend. Indien deze dadeu verkeerd waren, dan zijn ook de staatslieden, die mij tot het ministerie riepen en mijn ambtgenooteu waren aan dezelfde misdrijven schuldig. Als soldaat heb ik er mijn leven aan gewijd om het land te dienen en ais mi nister van oorlog heb ik er toe bijgedragen de landsverdediging te bevestigen. Als patriot en burger koester ik bet volkomen wettige verlangen om de republiek te ont rukken aan de handen van hen, die Frank rijk te gronde richten. Gij wilt met mij een republiek, bestaande uit alle goede Eranschen, een eerlijke repu bliek. Over eeu paar maanden zal het alge meen stemrecht uwe beslissing bevestigen en zal het door zijn souvereiue uitspraak het land rust en vrede teruggeven." LIMA, April. Een nieuw ministerie is gevormd onder leiding van Solar. LEiUËK, 6 April. De kapitein A. S. J. RutteD, van het 2e bat., 4e reg. inf. te Leiden, wordt vao 15-30 April a. s. gedetacheerd bij de nor maal schietschool. In de zitting van de tw.:ede kamer van heden is art. 5 der arbeidswet aan genomen, nadat het amendemenl-Heldt, tot beperking van den werktijd benpden 14 jaar lot 9 uur, was verworpen. Daarentegen werd het voorstel-Sanders, om nachtarbeid le verbieden voor kindereu onder 14 jaar en voor vrouwen aangenomen. Art. 6 (rusttijd) werd goedgekeurd volgens het voorstel der commissie van ïapporteurs om een rusttijd van ten minste 1 uur vaat te stellen, met uitzonderingen. Voor de akte lager onderwijs zijn gister le 's-Gravenhage toegelaten de heeren L. Vau Straaleu, uit Bodegrave; A. Van Leeuwen, uit OadshoornG. Varekamp, uit 's-Gravezande, en U. C. VVeidemar, uit Katwijk. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 6 April. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste j Hoogste Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - Lichte Maïs Paurdenboonen Boter 1 equal. 4 vat) (2e - i 1 c per kil.) (2e Turf haardbr. le soort (grauwe) Lange zwarte II. L. 6510 kik dubb.hectol. 6. - 5.— 4.75 6.— 4. 3.50 -56. >44.- - 1.40 1.10 LEIDEN. op DONDERDAG U April 1889, des avonds te 8 uren, IN HET NUTSGEBOUW. De Secretaris, Dr. P. J. KA1SKR. De Directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie te Leiden brengt bij deze ter kennis van het publiekdat de toegang tot be- zigtiging dier Instelling, voor zoover mogelijk, weder zal worden opengesteld op Maandag den 8stea April e. k. De Directeur voornoemd F. A. JENTINK. Leideu den 6 April 1889. 200 Kijnl. roeden extra sterk en zuiver te veld staande soort CROCUSSEN, als: Mont Blanc, Brunow, Albion Pur per, iMad"« Mina, Purpurea Grandi- flora, enz. TE KOOP, bij groote of kleine hoeveelheden. Wed. I. VAN TIL Sr., Eillegom. RIJNLANDSGHE JAARLTJKSCHE ALGEMEENE VER- GADERING VAN AANDEELHOUDERS, te houden in het Lokaal Diligencia, Lange Voorhout, te 's Gravenlageop. Zaterdag den 27sten April a. s.leu halftwee ure. Punten van behandeling: Verslag ran Commissarissen over 1888. Balans van 31 December 1888. Bepaling van het Dividend over 1888. Voorziening in de periodieke aftreding van een Commissaris. De daartoe behoorende stukken liggen voor de Aandeelhouders ter lezing in het Lokaal voormeld, van af den 15ien tot den 26sten e. k., van voormiddags 10 tot 's na middags 3 ure. Aandeelhouders worden er aan herinnerd, dat slechts zij gerechtigd zijn de Vergade ring bij te wonen, die hunne Aandeelen aan Commissarissen vertoonen vóór den aan- vang derzelve. HET BESTUUR. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zuid-Holland roepen bij deze op de onbekende belanghebbendenom zoo zij dit uoodig achten te verschijnen in de openbare vergadering van hun College, welke zal gehouden worden iu het gebonw van het Provinciaal Bestuur, Korte Voor hout alhier, op Maandag den 15^» April 1889, des namiddags ten één ure, en waarin verslag zal worden uitgebracht in zake het beroep van II. BADEB, Lote- ling der gemeente Sassenheimvan de uit spraak van den Militieraad in het 3° dis- trict der Provincie Zuid-Holland, waarbij hij voor den dienst der Nationale Militie is aangewezen. Memoriëu of bewijsstukken welke belang hebbenden mochten willen indienen, kunnen vóór of op den lOten April a. s. worden ingezonden. De ter zake betrekkelijke stukken liggen tot dien dag iederen werkdag van des voor- middags 10 tot des namiddags 4 uren ter inzage aan het Gebouw van het Provinciaal Bestuur. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. 's Gravbxhage, den 2 April 1889. Ouden en jongenmannen ■wordt de zooeven verschenonbeferoonde nieuwe uitgave aanbevolen van den Med.-Raad Dr. Müller over In de welvarende gemeente Schijndel, N. B., met eeue bevolking van ongeveer 6000 zielen, wordt GEVRAAGD een op eene jaarwedde van lOOO.bene vens vrije Woning en Tuin. Nadere inlichtingen geeft de Burgemeester. tyeu/aoie/e tenam- e?i met opgave voor radicale Na ontvangst van 60 cont in post zegels, toezonding onder couvert. Eduard Bendt, Braunschweig. Scheepmakers,steeg bij bet Rapenburg. Ondergeteekenden bevelen zich beleefde lijk aan voor de levering van alle soorten DBUKWEBK. GEBROEDERS MURE.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 3