BISNENLANÜSCHE BEBIUHTÊxT jgr-rt e&L ja» ma €C3 jbhk WJ x*"* Tf -'' academisch proefschrift, getiteld: //De Lin- gen quaestie". niJZlEH, LBTTEREV KKVftfëT. Eergisteren had een luisterrijke soiré inusicale plaats ten huize van den heer en mevrouw Van der Oudermeulen, geboren gravinne Van Randwijck te 's 11 age. De heercn baron Van lleeckeren tol aliën (viool),Van Praag (violoncel) en Mann (piano) vei leenden hunne gewaardeerde medewerking en speelden het trio no. 4 B-ilur van Beet hoven en de noveletten A-moll van Niels Gade. De hoeren Van Heeckcien en Van Praag droegmook verscliillende solonummers van Wieniawsky, Vieuxtemps, Popper enz voor on mochten zich in den luiden bijval van het uitgelezen gezelschap verheugen, terwijl ook het degelijk klavierspel van den heer Mann, zoowel in de trio's als in de difcrecte begeleiding der solo's, zeer werd gewaardeerd. Met een dans werd de avond besloten. (D. v. Z. II en 's Gr.) Het Staatsblad 34 bevat eeu besluit van den 4en April lb89, van den volgenden inboud lil uaain van zijne majesteit Willem III, bij de gratie Gods, koning der Nederlanden, prins van Oranje Nassao, groot hertog van Luxemburg, enz. enz. enz. De raad van state, krachtens artikel 45, 2°. van de Grondwe.t, waarnemende het koninklijk gezag; Op de voordracht vau den raad van ministers van 3 April 1889, lit. A; Gezien het besluit van de vereeuigde vergadering der staten generaal van 3 April 1889, dat te dienzelfden dage is afgekondigd Staatsblad n°. 33) Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet; Brengt ter algemeene kennis, dat hij de waarneming, in naam des koniugs, vau het koninklijk gezag aanvaard heeft. Last en beveelt, dat dit besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst en afschrift daarvan zal worden toegezonden aan de heide kamers der staten generaal, aan ieder der ministerieele departementen, aan de hooge colleges van staat en aan het kabinet des konings. 's Qravenhage, den 4den April 1889. De Vice-President van den Raad van State, Van Reenen. (Het besluit is gecontrasigneerd door al de ministers). De Staats-Courant behelst de volgende mededeeling Op last van den raad van state, krachtens artikel 45, 2°., der Grondwet waarnemende het koninklijk gezag, brengt de directeur van het kabinet des konings ter algemeene kennis, dat alle stukken voor deu raad in voornoemde hoedanigheid bestemd, aan het kabinet des konings moeten worden bezorgd. Naar de Tijd verneemt, is Z. D. [1. de bisschop van Haarlem, mgr. Iiottemanne, in goeden welstand van zijn reis naar Rome te Haarlem teruggekeerd. Den heer T. F. 11. Jorissen, hoog leeraar in de geschiedenis aau de universiteit te Amsterdam is overleden. Als een der kenmerken van de in omloop gebrachte valsche bankbiljetten van vijf-en-twintig gulden noemt men o. a., dat het onderschrift betreffende straf voor den namaker, niet uit letters bestaat maar uit stippen. Deze zeer fijne letter schijnt men niet te hebben kunnen nabootsen. De heer D. Meeter, ambtenaar bij de posterijen, afdeeling rebuten, heeft, blijkens zijne mededeeling in de Standaard, een re gister vervaardigd, voor het terechtbrengen van zoogenaamde onbestelbare brieven, tiet bevat de namen der straten enz. in een drie- hondertal steden, zoodat wanneer iemand zich in den naam der plaats van bestemming ver gist,doorraadpleging het bedoelde adreskan ge- voudenworden, nat niet zelden gebeurt. Het werk wordt door alle mannen van het vak als zeer nuttig erkend. In zijne toelichting deelt de heer Meeter mede, dat er gemid deld 800 onbestelbare brieven per maand op de postkantoren worden bezorgd. Gisteren zijn te Noordwijk aan Zee 3 schuiten aan, die f50 tot f70 besommen. Zij hadden wel kleine schol, maar geen tongen. Gisteren werd in de zee bij Noordwijk een dolfijn gevangen van vrij groole afmetin gen; hetgeen daar bij meusehengeheugenis nooit vroeger had plaats gehad. Zoonls trou wens bekend is, komt hij in de Noordzee zeer zelden voor, veelvuldig daarentegen in de Middellaudsche-zee. In de eergisterenavond te Hillegom gehouden vergadering der afdeeling „Hille gom" der centrale kiesvereeniging Volksbe lang, te Leideidorp, werd uiet algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing voor de provinciale staten, vacature nu. C. W. llubrechl, mr. H. graaf Van Limburg Stirum, burgemeester van Noordwijk. Tot leden der afdeeling traden toe 24 kiezers. In de eergisteren gehouden vergadering der vereeniging „Ouderling Belang" te 's Hage, is met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer J. J. L. Heldring. Voor de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage werd gisteren behandeld de bekende zaak lusschen de gepensiouneerde Indische hoofdofficieren J. J. VV. E. Ver- stege en J. i. 11e Kociiemont. De aan klacht tegen den gep. luit.-kol., Verstege luidde het openlijk aanranden van de eer of den goeden naam en het opzettelijk beieedigen van den gepeus. luit.-kol. De Hoclieuioiit iu een door beklaagde geschre ven brochure. Het O. M. vorderde voor den gep. luit. kol. Verstege 1 maand ge vangenisstraf. Als verdediger van den be klaagde trad op mr. W. Van Kossem. In de zitting van den gemeenteraad van Delft van Dinsdag jl. werd het primilitf kohier wegens plaatselijke directe belasting naar het inkomen vastgesteld op f 101,882,32 met een getal aaugeslageneu van 4576. De percentage bedraagt voor 1889 3} pet. tegen 4 pet. iu 1888. De laagste aanslag bedraagt f 0.29s, de hoogste f 1300. In deze gemeenten worden geen opcenten op de personeele belasting geheven. De arrond.-rechtbank te Botterdam behandelde in hare zitting van gisteren de zaak van den belangrijken diefstal van voorwerpen ten huize van den koffiehuis houder Engelvaart, waar tijdens de bewoners naar den schouwburg waren voor eene waarde van f6000 gestolen werd. Vier personen stoudeo als van dien diefstal beschuldigd terecht en een dertigtal getuigen werden gehoord. Het openbaar ministerie eischte voor 3 der beklaagden 8 jaar gevangenisstraf en voor den vierden 5 jaar. De ambtshalve verdediger, mr. J. Van Raalte, concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank te Haarlem deed giste ren uitspraak in de zaak van den gewezen jougsten bediende hij den ontvanger der rijks directe belastingen aldaar, D. O. W. en veroordeelde hem, wegens het misdrijf van verduistering en het maken van valsche handteekeningen, tot 9 maanden gevangenis straf, verminderd met de preventieve hech tenis. De eisch was 1 jaar. De kaffers of kafferianeu, door den heer Goddefroy uit Afrika meegebracht voor de Parijsche tentoonstelling, zullen vooraf te Amsterdam iu den Parktuin te zien zijn. Een jongeheer, wonende U eerengracht te Amsterdam, heeft aangifte gedaan bij de politie van vermissiug van een portefeuille, waarin zich een aangeteekende brief met 315 frank bevond, en welke hem op het postkantoor is ontrold. Dinsdagavond beging de vrouw vau den landbouwer 11. v. M. te Renkum de onvoorzichtigheid, bij het naar bed gaan een test, waarin zich eene brandende briqnet bevond, op de beddenplank te plaatsen. Een der buiegenooten hoorde des naebts een verdacht geluid en bij onderzoek bleek, dat de landbouwer en zijne vrouw zich door den kolendamp in bew usleloozen toestand bevonden. Slechts na langdurige en volhar dende pogingen mocht het gelukken, de levensgeesten bij beiden nog weder op te wekken. Te Heelsum nabij Beuk urn is Dins dagmiddag een 13 jarig meisje ontvoerd door iemand die bij hare ouders in de kost was. Tot heden heeft noch van haar, noch van haren ontvoerder iets vernomen. Men maakt zich zeer ongerust. Van Zaterdag op Zondagnacht heeft er te Doesborgh opnieuw eene brutale poging tot inbraak plaats gehad in het kantoor van de heeren Van Hengel en Lensvelt; nog is er geen spoor gevonden van hunne brandkast, die in October werd weggedragen. Thans hebben de inbrekers uit de machine kamer van den stooiuolie-molen de beste beitels uitgezocht, de gaskraan in het kantoor geopend het gaslicht ontstoken en minstens drie uren lang met geweld getracht de brandkast open te wringen. Zij zijn niet geslaagd. Ook thans is het der politie, trots alle pogingen, niet gelukt eenig spoor te ontdekken. De heer VV. A. Scholten zal in 't laatst dezer week een onderzoek instellen te Sappemeer omtrent de werkstaking aan zijn fabriek. Alles blijft er rustig; de militairen zijn vertrokken. Een sociaal-democraat, die optrad om de werkstakers op te ruien, zag slechts een zeer klein deel der werkstakers onder zijn gehoor. Uit Vliseingen wordt aan de A'. R. Cl. gemeldEen van de passagiers der van Queenboro heden ochtend binnengekomen mailboot Prins Hendrik, van de maatschappij Zeeland, werd meer dood dan levend hier aangebracht. De persoon had ongeveer ean half uur vóór de aankomst met een revol verschot gepoogd zich van het leven te herooveu. Daar hij bij aankomst oog tee- kenen van leven gaf, werd hij ten spoedigste onder geneeskundige behandeling gesteld, Joch hij stierf korten tijd daarna. In tegenwoordigheid van den commissaris van politie werd de overledene bevonden te zijii zekere J. D. oud 27 jaar gewezen geëmploieerde bij een der beurtveren te Botterdam, die sedert eenigeu tijd voort vluchtig en gesignaleerd was wegens valscii- heid in geschrifte, gepaard aan ontvreemding. Bij visitatie van liet lijk bleek, dat de overledene in het bezit was van een passage- biljet Liverpool-New-York, per lnman Line alsmede van een biljet New-York-Chicago. Oj de mailboot van Queenboro reisde hij 2de klasse, met een lste klasse biljet Londen-Vlissingen-Rotterdain. De Bred. Ct. verneemt uit goede bron, dat dit jaar, in September a. s. door de geheeie 3e divisie infanterie, bestaande uit bet 2e, 8e en 6e regiment van dit wapen, benevens het geheeie 3e reg. veld artillerie en de noodige cavalerie, groote manoeuvres zullen worden gehouden. De plaats waar, is nog niet bekend. Of er nog ordelijke, brave meuscben zijn! In een dorp nabij Gennep is sedert 20 jaren een gt ineen te veldwachter gevestigd, die (rouw en ijverig zijn plicht dott en nooit in de gelegenheid was wegens de eene of andere overtrt ding tegen de ge-meentenaren proces-verbaal op te maken! Men meldt aan de Tijd uit Roermond if Een jonge dame van 93 jaren, niej. E. d. E., wonende te Luik, geboren alhier, zal eerstdaags in 't huwelijk treden met een 86-jarig jonginenech." Beter later dan nooit. BL'ITEflLAiNBSCHK BERICHTEN BËL6I8. Iu eene dépêche uit San Tbomé van 3 dezer, gericht aan het gouvernement van den Congostaat te Brussel door den gouver neur-generaal van dien staat, wordt gemeld dat, volgens geruchten welke onder de Arabieren te Stanley Falls in omloop zijn en van daar via Üungo op 28 Februari werden overgebracht, Stanley en Emin-Bey gezien zijn op hun tocht naar Zanzibar met verscheidene duizenden manneD, vrouwen en kinderen, en 6000 stuks olifantstanden. Studenten, die den schouwburg in de voorstad Ixelles bezochten gingen hedennacht te 1 uui naar het hotel Meugelle te Brussel, waar Boulanger zijn intrek nam, om hunne hem vijandige gevoelens op luidruchtige wijze te uiten, en hadden zich hiertoe van fluitjes voorzien. De politie joeg hen echter uit elkander véér zij uit Ixelles in de stad terug keerden. Laguerre, Laissant, Naquet, Millevoye, Dugué de la Faucouerie, zijn te middernacht hier aangekomen naar men zegt, om een nieuw manifest aan het Fransche volk op te Btelleu. Bij hunne komst was veel volk op de been, maar het bleef rustig. Behalve het reeds medegedeelde heeft volgens de Indépendance generaal Boulanger aau de Brusseisciie journalisten verklaard, dat, naar hij stellig wist, het plan bestond om hem Dinsdag ochtend in hechtenis te nemen. „De lieden die er mee belast waren hebben het n ij zelf gezegd," verzekerde hij. BeeJs veertien dagen lang hebben zijne vrien den hem tot vertrekken trachten te bewegen. De heer Laguerre c. s. liepen geen gevaar en zouden slechts tot eene boete worden ver oordeeld. „Wij zullen niet lang behoeven te wach ten," zeide hij verder. „Spoeoig zullen wij naar Frankrijk terugkeeren en dan zal ik dengenen die mij verdreven hebben mijne plaats te Brussel aanbieden." Dinsdag ochtend te Brussel aangekomen, was hij van daar weder naar Bergen gegaan om met Rochefort te overleggen, dewijl deze, te Brussel zeer bekend, zich daar niet wilde vertooneu. Maar men had hem ook te Bergen herkend en toen was hij maar naar Brussel meegegaan. De Indépendance zegt verder, dat de regee- ring de vraag overwogen heeft, of het ver blijf in België den generaal behoorde te worden ontzegd, zonder dat daaromtieut eene beslissing genomen werd. Het blad meent echter te weten, dat de rrgeeriug niet van zins is toe te laten, dat het land het middel punt worde van eene politieke agitatie welke een bevrirnden nabuurslaat zou kunnen mis hagen. Het ministerieele Journal de Bruxelles daarentegen verzekert, dat de regeering niets overwogen heeft. De generaal, zegt het blad, slaat bij ons ouder de bescherming van het gemeene recht, en hij zal zich in acht neten te nemen op het voorbeeld des hertogs van Aumale want het is niet in zijn belang België in moeielijkheden te brengen. EAUttLAiV li. De correspondent van de N. R. Ct. te Londen seint De beweging tegen het weder toelaten van levende Hollaudsche milderen neemt in kracht toe. Heden worden er in het lager huis twee interpellatiën over die zaak tot de regeering gericht. De iuterpellanteu trachten eene belofte van het kabinet uit te lokken, dat dit de opheffing van het verbod van den invoer weder zal intrekken. Ook te Deptford begint men te agiteeren onder voorwendsel dat aldaar honderden broodeloos zouden worden, als het Holland- sche vee niet langer daar geland wordt. Dit moet intusschen, naar ik verneem schromelijk overdreven zijn. ratAKHMH. Ofschoon generaal Boulanger getracht heeft heimelijk Parijs te verlaten, bleef zijn vlucht niet verborgen voor de Parijsche po litie, daar deze den generaal reeds sedert eenige dagen door een agent der geheime politie in het oog liet houden. De agent volgde Boulanger op zijn rit van zijn woning naar het Noorderstation en zag hem daar in den trein stappeD. Zoodia de trein was ver trokken, begaf de agent zich naar den chef van politie, ten einde rapport te geven van hetgeen hij had gezien. Volgens de verklaring van den agent was Boulanger geheel verbor gen iu een wijden overjas, waarvan hij de kraag hoog had opgezet, en droeg hij een vilten hoed, welks rauden naar beneden waren geslagen, zoodat de generaal niet gemakkelijk te herkennen was. Volgens de Temps begaf Boulanger zich Zondagavond om 7 uur naar een dame zijner kennis in de Rue de Berri. Omstreeks 8 uur reed hij, steeds gevolgd door den agent, met deze dame langs een grooten omweg, waarbij hij meermalen van rijtuig verwisselde, naar het Noorder station. Met groote behoedzaam heid stapte Boulanger in den trein, die «m 9 unr 45 min. naar Brussel vertrok. Het plan was vooraf voorbereid en tot het laatste oogen- blik hielden de Boulangisten in de kamer vol, dat Boulanger nog te Parijs was en er niet aan dacht zich uit de voeten te maken. De heer Maguard, de hoofdredacteur van Le Figaro, geeft Boulanger volkomen gelijk, dat hij bij tijds de vlucht heeft genomen. Magnard erkent, dat Boulanger daardoor in veler oogen zijne zaak heeft benadeeld, maar vraagt hij wat is er ook belachelijker dan een partijhoofd, dat in de gevangenis zit? Indien Boulanger en zijn luitenants achter slot en grendel zaten, was dit veel erger voor de partij, dan nu hij Parijs heeft verlateü. „Iutusscheu voegt Magnard er bij is het wel vermakelijk, dat het rad der fortuin in dertig dagen zoo is ge draaid, dat Boulanger, die den hertog van Aumale het land uitdreef, nu te Brussel zit, terwijl de hertog weer iu Frankrijk is terug gekeerd." Het manifest, dat Bonlanger uit Brussel uitvaardigde, luidt aldus: Franscheu. De menschen, die de regeering in handen houden ondanks de niting der openbare meening, hebben het gewaagd een procureur-generaal te dwingen tegen mij een akte van beschuldiging nit te vaardigen, welke alleen kan worden doorgezet met be hulp van een buitengewone rechtbank. Nim mer zal ik mij aan de rechtspraak onder werpen van den Senaat, die is samengesteld uit mauuen, verblind door hartstocht, dwazen haat en het bewustzijn hunner impopula riteit. De plichtenwelke de stemmen van alle wettig geraadpleegde, Franschen mij opleggen, verbieden mij dat ik mij leen tol eenige eigenmachtige handeling, welke moet strekken tot onderdrukking van onze vrijheden en waardoor inbreuk wordt gemaakt op onze wetten en op den wil des volks. Zoodra ik geroepen zal worden te verschijnen voor mijn natuurlijke rechters (rechters of juryleden,) dan zal ik antwoorden op de beschuldiging, welke het gezond ver- staud en het openbare billijkheidsgevoel reeds hebben weerlegd. Dan zai ik gehoor geven aan de oproeping der rechters die op recht vaardige wijze zullen oordeelen tusschen bet land en hen, die reeds sedert laugeu tijd be zig zijn het te gronde te richten. Hier zal ik zonder ophouden blijven werken tot be vrijding mijner medeburgers. In dit vrije land zal ik wachten, totdat de algemeene verkiezingen eindelijk eene eerlijke en vrije republiek zullen vestigen. Boulanger, die door zijn vrienden Bochefort

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2