NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. ASOMBiEüSEfilT: ADVERTED TIEN: Vrijdag 4 April 1889. N\ 81, Uitgevers: Gebroeders Muré. Vooi Leiden, per 3 maandent L25. Franco door het geheele rijk, per 'i maanden 1.60. Prijs per Sluininer 10 C'ssit. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Scheepinakerssteeg 6. 203e Jaargang. Stads-B ericli ten De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Leiden doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergade ring van den 4den April 1889, ia vastge steld de volgende Verordening: VERORDENING houdende wijziging van de Algeneetie Poli tieverordening voor de gemeente Leiden, van den 6den November 1879. Art. 1. Achter Art. 32 wordt een nieuw artikel toegevoegd van den volgenden inhoud Art. 32 a. Het ia verboden geschreven of gedrukte stukken, niet uitsluitend han delsberichten of bekendmakingen van ver- koopingen of verhuringen bevattende, zon der vergunning van den Burgemeester, in het openbaar te venten, te verspreiden of te koop aan te bieden. Art. 2. In Art. 40 wordt de aanhef van de tweede zinsnede gewijzigd als volgt In het geval van Art. 32 a en van Art. 36 kan de rechter daarenboven de voorwer pen van net misdrijf, gelijk mede de mid delen eu de werktuigen, die tot het plegen van misdrijf hebben gediend of bestemd zijn geweest, verbeurd verklaren of bevelen dat die voor misbruik ongeschikt gemaakt of vernietigd worden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 4den April 1889. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordeniug aan de Gedepu teerde Staten van Zuid Holland in afschrift medegedeeld. En is hiervan, krachtens het Raadsbe sluit van 4 April 1889, tot het doen afkon digen van deze Verordening onmiddellijk nadat zij is vastgesteld, afkondiging ge schied waar het behoort den 4 April 1889. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. it Si W it T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter algemeene kennis dat door JOHANNA ELISABETH REINEUS, Huisvrouw van P1ETER COSSEE, en door CATHARINA SI.EWE, Huisvrouw van PAULUS KLUIVERS, verzoekschriften zijn ingediend om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein resp. in de perceelen Morschstraat n°. 20 en Van der Werfslraat no. 17a. En geschiedt hiervan openbare af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 April 1889. LEIDEN 4 April. Toestand des Konings. Volgens verklaring van professor Ro- senstein en de geneesheeren des konings is, bij langzamen achteruitgang van den alge- meenen toestand van Zijne Majesteit, ook eene geringe toename der plaatselijke ziek te- verschijnselen waar te nemen. {Staatscourant.) De alleszins lofwaardige gulheid van een der heeren commissarissen heeft het gis teren de volkszangschool van het departement Leiden der Maatschappij tot nut van 't algemeen mogelijk gemaakt eene goedgeslaagde en prettige uitvoering te geven in de Stads- Gehoorzaal. Het was als 't ware de eerste openbare les door deze school gegeven, en is 't hoofddoel het leereu zingen der kleinen van de scholen der on- en minvermogenden, 't is toch zeer zeker niet van belang ont bloot dat de ouders van tijd tot tijd eens kunnen hooren naar de flinke vorderingen van hunne kinderen. Te halfacht ving de openbare les in de groote zaal aau. Op de voorste rijën zaten de heeren genoodigdeu en onder hen eenige raadsleden en de heer Kist, ouze gemeente secretaris, daarachter de ouders der kleinen en op de gaanderij de jongens van de Kweek school voor Zeevaart. De le klasse trad op onder den onder wijzer den heer E. Peters, de 2e en 3e traden op onder den onderwijzer voor die klassen den heer W. F. Oostveen en al die klassen zongeu allerliefste liederen op even lieven toon, van Worp, Doyster, Smits, Viotta, Kuilman, Beitjes en anderen. Daar zat gloed in eu leven, die zang getuigde van goeden wil bij de kleiueu, van ijver eu 'toewijding hij de onderwijzers. Zulk zingen doet goed eu kan slechts goede gedachten wekken en het gemoed tsvredener stemmen. Na de pauze werd door de 3e en 4e klasse op uitstekende wijze onder leiding van den heer Peters uitgevoerd de lieve kin- dercaulate van Richard Hol, woorden van Ant. L. De Rop, getiteld „In den zomer uit." Een woord van hulde voor de kleinen, een woord var lof voor den oudeiwijzer. Intusschen hadden de kleintjes zich in de pauze iD de koffiekamer kunnen te goed doen aan chocolade en duivenkaters, eene flinke versnapering om de krachten te versterken voor de vermoeienissen van na de pauze. Maar ze zouden 't ook zonder dht gedaan hebbenze zongen met voorliefde eu vuur en de uitvoering mag uitmuntend geslaagd heeten. In den vooravond kwam van de middel ste lamp iu de zaal eeu brander naar beneden, zoodat die verlichter voor dezen avond ver loren ging. Na afloop zougtu de kleinen ons geliefd volkslied, dat door de ouders staande werd aangehoord of meêgezongen. Welk een tegenstelling met wat straks buiten zou wordeu afgespeeld. Hier wordt liefde voor den vrede, liefde voor het lied aangekweekt. We hopen dat bewaarheid zal wordeu wat door de kleinen werd gezongen „Dat vaderland eert eu verheerlijkt gij nu Eéus hopen wij, ééns zal het fier zijn op U". Gisteravond werd onze goede ge meente wêer in rep en roer gebracht tenge volge van het venten met Recht voor Allen. Een 22jarig Hagenaar was met dat doel naar hier gekomen en werd hier ontvangen door den herbergier Pierlot en eenige geest verwanten zoo vau hier als uit Den Haag. Het gebruikelijke oploopje liet zich niet wachten en op de Haarlemmerstraat bij de Hartebrug had ten gevolge daarvan te ruim 9 uur eene schermutseling plaats waarbij met stokken eu wellicht nog met andere wapenen werd rondgeslagen. Intusschen was de menigte meer en meer aangegroeid, terwijl twee agenten van politie een arrestant naar het bureau brachten en dus daar de Haarlemmerstraat zonder be waking was. Het volk door hel slaan der socialisten verwoed joeg hen terug naar de zijde van de Morschstraat en aan de Blauw- poortsbrug werd toen, zoosls door twee in middels toegeschoten politie agenten is ver klaard, door een socialist het eerste revolver schot gelost. Nu werden de gehaten iu wilde vaart de Morschstraat ingedreven waar op een drietal plaatsen nog geschoten werd, terwijl ook buiten de poort een schot werd gelost. Even daarna meldde zich aan het politiebureau een man aan, werkzaam aan de gasfabriek alhier, die verklaarde bij een schot iets langs het been te hebben gevoeld toen hij zich huiswaarts begaf, en thuis ge komen in zijn broek een gat en een geri- cocheteerden kogel te hebben gevonden. Toen in de Morschstraat de vervolgden verdwenen waren, gingen de vervolgers met steenen gewapeud naar de Langebrug om daar op den hoek van de Pieterskerkgracht de ruiten in te werpen. Dit plan werd vol voerd doch ongelukkiger wijze werden ook de ruiten ingeworpen bij een rustig burger, die met de zaak niets te maken heeft, den gelegenheids-lichter Jac. Van Mersel. Nu giog 't naar de Langegracht naar de woning van Pierlot en wel met zulk een vaart en zéé onverwacht dat niemand 't véór had kunnen zijn. Toch had de commis saris van politie zijne maatregelen genomen en waren een paar politieagenten verkleed onder 't volk gemengd. Wel werd bij den herbergier geen enkele ruit, zelfs in 't dak raam, heel gelaten en in dat dakraam zijn zelfs stukken van het netwerk vernield doch de agenten in vermomming slaagden er in zekeren P. als eeu der belhamels bij het steenenwerpen te ariesteeren en met be hulp van twee agenten in functie, die de sabel moesten trekken om het volk in be dwang te houden, hein naar het politiebu reau te brengen. Hierdoor ziju we zeer zeker eeu grooten stap nader gekomen tot de ont warring; immers zijn voor 't oogenblik de steenenwerpers méér schuldig dan de veuters vau Recht voor Allen die reeds lang waren afgetrokken zoo ze hier geen menschen ge noeg gevonden hadden hen bij te staan in 't bereiken van hun hoofddoel: het verwekken van oploopjes. Toen op de Langegracht alles was stuk geslagen trok het volk af en eene poos later sloot Pierlot zijne deur, stak een si gaar op en wandelde met zijue vrouw ge- aimd voort, de Pauwbrug over, de Bakkers Bteeg door en zoo tartend mogelijk de Haarlemmerstaat over. Uc menigte die na tuurlijk ook toeu wêer achter het echtpaar aangroeide was galant genoeg tot geeu dadelijkheden over te gaan en bepaalde zich tot fluiten en eindelijk tot sissen en zingen. In de Donkersteeg en Maarsmaussteeg groeide de menigte nog meer aan eu op de Biêestraat vond ze minstens eene even groote inenschenmassa gereed zich bij hen aau te sluiten. Pierlot en echtgeuoote wan- deldeu het politiebureau binnen en nog lan gen tijd zou de menigte daar gebleven zijn indien niet eeu geschil van geheel anderen aard (een man trachtte in de drukte amours te maken met hel meisje van eeu ander) een gewoel had doen ontstaan dat de politie deed denken aan veel vreeselijker dingen. Met getrokke sabel dreven toen de agenten de menigte uiteen, die daarna ook niet meer terugkwam aaugezieu intusschen de tijd was aangebroken om de veeren te gaan op zoeken. Iu de Stads Gehoorzaal was inmiddels uitvoeriug van de Volkszangschool waarover in ons verslag daaromtrent. Doch we maken er hier melding van omdat zich bij den commissaris dier school, aau de véérdeur iu functie een man kwam aanmelden die verklaarde Hagenaar te zijn eu voor geld wenschte te worden toegelaten. Het uiter lijk van dien man stond den bestuurder lang niet aan, doch levens was deze uitvoe ring niet toegankelijk voor entree. Wanneer zal het volk toch eens gaan begrijpen dat hunne zoogenaamde welge zindheid den werkelijk wélgezinden méér last veroorzaakt dan het venten met Recht voor Allen dat niemand deeren zal zoodra men de colporteurs rustig hun weg laat gaan en niemand het blad koopt. We maken onzen lezers met nadruk opmerkzaam op bet concert van het Gewand- hausquartet dat morgenavond in de Stads- Gehoorzaal zal worden gegeven. Het quartet kan, naar we er clderB van lazen, met de besle combinatiën wedijveren en werd over al bizouder gunstig ontvangen en even gun stig beoordeeld. We wijzen er bovendien op dat leden van de Maatschappij voor toonkunst en van de Maatschappij ter bevordering van toonkunst toegang hebben voor één gulden, mits de kaarten daarvoor worden genomen vóór morgen (Vrijdag) middag te 3 ure aan de Stads Gehoorzaal. Moge eene flinke opkomst de blijken dragen van eene verdiende waar deering van het talent. De Parij8che correspondent van het Bil. schrijft: Dezer dagen werd in het Handelsblad medegedeeld, dat de gemeente Leiden in onderhandeling was met deD heer Sedel- meijer, kunstkooper te Parijs, over een dezen toebehoorend schilderij van JaD Steen. Ik heb heden getracht, dit schilderij te zien te krijgen, doch het bevindt zich reeds te Leiden. Naar de heer Sedelmeijer mij mededeelde, stelt het stuk een fraai land schap met menschen en dieren voor en valt aan de echtheid niet te twijfelen. Het moet onlangs de bijzondere aandacht hebben getrokken van den heer Bredius, vroeger werkzaam aan 't rijksmuseum, door diens tusschenkomst trad de heer Sedelmeijer in onderhandeling met den heer Dozy, en indien deze onderhandelingen tot geen uitslag moesten leiden, zal hij er nog voeren met het Rijksmuseum. Het schilderij, dat meer dau een meter breed is, moet ook zeer bewonderd zijn door den directeur van het museum te Berlijn. Het eerste schilderij, waarop heden in de prachtige galerij van Sedelmeijer het oog viel, was een klein doek van Jozef Israëls. UNIVERSITEIT. Aan de rijks universiteit alhier is het doctoraal examen rechtwetenschap afgelegd door den heer J. Oostwoud Wijdenes. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 4 April 1889, des namid dags, te twee uren ten raadbuize der gemeente. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig 22 leden, en wel de heeren, Le Poole, Van der Hoeven, Fockema An dreas, Schueither, Van Hamel, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Juta, Zillesen, Van Buttingha Wichers, Knappert, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Hasselbaeh, Zaalberg, De Sturler, Cock, Verster van Wulverhorst en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Masijk Huyser van Reenen, Bool, Koetser, Tisleman en Nijk-imp. De secretaris leest de notulen, de ver gadering keurt die goed eu de voorzitter geeft kennis o. a. van de volgende Ingekomen stukken. 1°. Verslag over 1888 van de Stedelijke Gasfabriek. 2°. Adres van de afdeeling, beide Katwijken en Omstreken der vereeniging tot Bevordering van de Ncd. Visseherij, houdende verzoek Iom de open vischmarkt in deze gemeente te veranderen in een overdekte markt met bergplaats voor visch.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1