li UIT EN LAN DiSUME BERICHTEN f vt x ai Hl is i.; ft. aanleiding van het bezoek, door de minis ters van binnenlandache en van buitenland sche zaken en van justitie Zaterdag 11. aan Z. M. den koning gebracht. Waarschijnlijk kan dus nog deze week de bijeenroepiug van de staten-generaal in vereenigde zitting worden tegemoet gezien, waarin zij zullen te beslissen hebben over de vraag, of de koning buiten staat i9 de regeering waar te nemen. Wordt die vraag toestemmend be antwoord, dan treedt onmiddellijk na de af kondiging van dat besluit de raad van state op om het koninklijk gezag waar te nemen. Binnen ééne maand daarna moet door dat hooge college een ontwerp van wet tot be noeming van een regent worden ingediend. Het schijnt in de bedoeling le liggen, die indiening zoolang mogelijk uit te stellen en daarna de behandeling van dat onderwerp eveneens, ten einde zoodoende de moeielijk- heid te ontgaau wien tot regent of regentes te benoemen. Feitelijk zal dus waarschijnlijs de geheeie raad van state gedurende een vrij langen tijd liet koninklijk gezag waar nemen, tenzij Z. M. binnen kort mocht ko men te overlijden. Naar het D. v. Z.H. en 's Gr. uit goede bron verneemt, zal heden door de regeering aan de tweede kamer de mede- deeling worden gedaan dat, naar hare over tuiging, zich thans het geval voordoet, voorzien bij artikel 38 der grondwet, name lijk dat Zijne Majesteit de koning buiten staat is de regeering waar te nemen, en dat zij van hare bevinding kennis heeft ge geven aan den raad van state. Hare Majesteit de koningin zal mitsdien spoedig als regentes optreden. De llaagsche corresp. der Zw. Cl. schrijft Uw lezers begrijpen dat het bericht van de komst van den 14 jarigen zoon van Prins Albert van Pruisen, om hier te wo nen in het Duitsche gezantschap en hier zijn opvoeding te krijgen, de huwelijkma kers van ons aanstaand klein koninginnetje in beweging heeft gebracht. Men heeft hem reeds den prins-gemaal genoemd. Er is ongetwijfeld wel iets voor deze gedachte te zeggen. Door zijn grootmoeder uit het huis van Oranje gesproten en door zijn vader, die hier telken jare te Scheveningeu ver toeft, in ons midden geen vreemdeling, zal hij eerder welkom zijn dan vele andereu. De persoon van den vader boezemt inder daad vertrouwen in. In meer dan een veldtocht heeft Prins Albert met groote onderscheiding gediend, en als regent in Bronswijk is 't gebleken, dat hij bij keizer en kanselier hoog staat aangeschreven, zoo dat de zoon wèl van goeden huize is. In- tusschen outbreekt nog officieele bevestiging van die opvoeding in Holland en dus is het voorbarig reeds nu het spoor der plan nenmakers te volgen. En het doen van voorspellingen staat dikwijls gelijk met het begaan van een domheid, die den dader licht tct den verdrieligen plicht brengt van zijn eigen woorden te moeten herroepen. Jhr. mr. Van Weede, nieuwbenoemd minister resident van Nederland te Bucha rest, is door keizer Wilhelm II benoemd tot ridder derde klasse der orde van den Rooden Adelaar. De heer Arntzenius, directeur van de Billiton-Maatschappij, is door den groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach benoemd tot ridder van de Waakzaamheid of den Witten Valk. Graaf Van Bijlandt, Nederlandsche gezantschapsraad te Berlijn, is aan hel Hotel des Indes te 's Gravenhage afgestapt. Men schrijft aan het Vud. uit het Westland dat de vruchtboomen en vooral de appels veel beloven. De bloemknoppen zullen zich spoedig openen. Ook de uien staan goed; de reeds gepote hebben van de vorst weinig geleden en beloven een vroeg gewas. Te Scheveningeu zullen op 30 Mei, 10 Juni, 4 Augustus en 1 September e. k. nationale en internationale wielerwedstrijden worden gehouden. Men maakt zich ongeruBt over den zoon van den heer R.te Dordrecht. Hij ging dikwijls naar Strijen, en nam dan zijn weg over Willemsdorp. Daér heeft men zijn hoed teruggevonden en eenige hem toebe- hoorende papieren. Het vermoeden ligt voor de hand dat hem een ongeluk is overkomen. Volgens Le Wereldburger bevinden de heereu Stewart en lord Castletown zich te Amsterdam, om namens den Lourenco-Mar- quez en Transvaal-spooiweg rnet de Ned. Zuid-Afr. spoorwegmaatschappij te onder handelen over de tariefquaestie. Zij moeten volgens genoemd blad de overbrengers zijn van een ultimatum van kol. Mac Murdo. Eene elegant gekleede jonge dame, wier lief gezichtje achter een dichten sluier was verborgen, wandelde le Amsterdam met i» *E3 m «TJ 35BS -3 rechtmatigen trots achter een kinderwagen tje. Een jongen, neuswijs als alle straatjon gens, en vol onderzoekingsgeest, lichtte even tjes het gordijntje van het kinderwagentje op, en de jongen viel bijna van schrik omver, toen hij achter dat gordijntje een dikken, vetten mop zag, die op een zacht kussentje van de vermoeienissen uitrustte en zoo goed zijn dikte hem toeliet, naar frissche lucht lag te happen. Algeinceue vroolijkheid 1 De dame liet zich echter niet van haar voornemen afbren gen. Zij bekommerde zich niet om de spot ters en bleef rustig haar lief, vet mopje in 't kinderwagentje verder rijden. Reeds een jaar of langer geleden heeft men vernomen, dal de buitenplaats ,ffrs- terveld", bij Driehuizen tusschen Zandpoort en Velzen gelegen, duor Amsterdammers was aangekocht om tot eene partieulie e begraafplaats te worden ingericht. Sedert werd daar niet nader van gehoord. Thans echter schijnt met, de zaak voortgang ge maakt tc orden en worden aan deN. Rolt Ct. de volgende bijzonderheden medegedeeld Aan de De Ruylerkade le Amsterdam en nabij het station Zandpoort worden door de maatschappij tot de exploitatie van de be graafplaats „Wesleiveid" twee huizen gebouwd waarin de lijken ontvangen en waaruit zij, in expresseiijk daarvoor vervaardigde wag gons, vervoerd worden, liet station of lijkeu- huis te Amsterdam krijgt eene breedte van 12 M. en wordt twee verdiepingen hoog opgetrokken, met twee hooge breede deuren in het sousterrein, dat, behalve wagenhuis of woniug voor den concierge, eigenlijk niets anders is dan eene ruime doorril, zoodat de wagen de eene poort in en Da ontlading van het lijk in het achterhuis, de andere poort weder uitkomen. In het achterhuis wordt het iijk op eene lift geplaatst er lot de eerste verdieping opgevoerd, die dezelfde hoogte heeft als de spoordijk, welke door een zijlijntje met het dooden-station wordt verbonden, zoodat tie kist onmiddellijk van de lift in dun waggon kan worden geladen. Op de heide verdiepingen zullen verschil lende wachtkamers en eene rLstauratie wur den ingericht, aaugezieu uieu het vermoedelijk (wegens de niet geringe kosten van het spoorwegvervoer) hierheen zal trachten te leiden, dat met één trein meer dan één doode vervoerd kan worden en de familiën derhalve ieder in eene afzoudurlijke kamer het vertrek van den trein kunnen afwachten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de schuur van de weduwe Droog aan den Jisperweg te Beemster afgebrand. Vijf scha pen en drie rijtuigen zijn eene prooi der vlammen geworden. Daar eenigen tijd gele den hij dezelfde weduwe 's nachts geglom men kolen op de raamposten zijn nederge- legd, gelooft men, dat ook thans weer kwaad willigheid in het spel kan zijn. Het eerste kievitsei is Zondag op Tessel onder den duinkant gevonden en vond een kooper voor f 1. Het aantal kievitten moet dit jaar veel minder talrijk zijn op het eiland dan andere jaren. De weduwe van den adjudant onder officier Peters te Utrecht, ontving dezer dagen van wege den minister van koloniën het officieel bericht, dat haar zoon, serge ant majoor der infanterie bij het leger in Oost-Indië, J. W. Peters, op 12 Jan. te Medan (Deli, Oost-Sumatra) in eenen twist met inlanders dooi dezen is verwoord. Een persoon, die te Utrecht in voor- loopige verzekerde bewaring was gesteld, als verdacht van moedwillige brandstichting in zijne woniug te Wiluis, heeft zich in de cellulaire gevangenis door ophanging van het leven beroofd. Te Zwolle kwam op 25 dezer met den trein uit Arnhem aan een detachement van het 8e legiment infanterie, sterk 104 man, die onder commando van den len-luit. Ledel naar Groningen vertrokken, len einde aldaar tijdelijk in den garnizoensdienst te voorzien aangezien een groot gedeelte van het garni zoen uit Groningen naar de venen is ver trokken om de rost te helpen handhaven. Men meldt aan liet Hbl. uit Nieuw- Amsterdam i. d. 24 Maart. Volgens gerucht, zou weder eene werkstaking van de veen arbeiders te wachten zijn. Ten einde op alles voorbereid te zijn, hebben de burge meesters van Ernmeii en Sleeu ieder 40 man infanterie aangevraagd, die heden zullen aan komen. Hiervan zullen 40 man met 2 offi cieren te Zuid-Barge 20 man en een officier te Erin en de overige 20 man met een officier te Sleen worden gestationneerd. De zts cavaleristen, die tevens aangevraagd zijn, zullen dienst doen ais ordonnanceii. Dank zij het flinke optreden van den directeur en de meegaandheid en rustige houding der arbeiders, is de werkstaking aan de Twentsche stoombleekerij te Goor geëindigd. «ra «rss •T' Te Smilde hebben de arbeiders aan dc hoofdvaart Liet werk weder gestaakt. Uit Leeuwarden wordt i. d. 25 Maart gemeld Behalve een sterk detachement infan terie staat ook de cavalerie alhier gereed, om bij ongeregeldheden in de veenstreken onmiddellijk derwaarts te vertrekken. Hel noodige materieel voor de cavalerie v.ordl daartoe heden of morgen verwacht. Aan de dircctiërt der spoorwegen is uitgebreide volmacht gegeven om do militaire autoriteit in deze zooveel noodig ter wille le zijn. Te Leeuwarden werd eeuige dagen ge leden een bejaard echtpaar in het Stadszie kenhuis opgenomen, dat niet allren door het burgerlijk armbestuur werd bedeeld, maar zéé arm was, dal de buren, met hun lot be wogen, ofschoon zelfs behoeftig, hen boven dien van kleeren en andere zaken voorzagen. Bij de komst in het ziekenhuis werd echter bij de man een bedrag van niet minder dan 113 in zilver-eu goudgeld bevonden. Ook als gevolg van den verwaalloosden toestand, waarin vooral de vrouw verkeerde, is deze reeds overleden. Eene rangeerende locomotief is Zater dagmorgen voor het station te Stavoren op een stilstaanden goedeienwagen geloopen. De locomotief is aanmerkelijk beschadigd. Persoonlijke ongevallen hebben hierbij niet plaats gehad. Alleen de machinist heeft eenige lichte brandwondtn in het aangezicht opgeloopen. Gedurende het jaar 1888 zijn uit 32 van de 43 gemeenten der provincie Fries land 683 personen als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. Hiervan waren 272 hoofden van huisgezinnen; de overigen waren vrouwen, kinderen en dienstboden, die hen vergezelden. Onder deze 272 waren slechts li als welgesteld te beschouwen; de overige waren öf mingegoed, óf be hoeftig. Een boerenknecht was te Uceg in een watermolen werKzaatn. Hij werd door het raderwerk gegrepen en in het water geslingerd, waaruit zijn lijk eenigen tijd later werd opgehaald. Op 24 dezer is te Winsum het eerste kievitsei gevonden, riat voor f 15 is verkocht. BKJLUm Ue koningin en prinses Clementine en misschien ook de koning zullen de stille-week te Miramar bij de aartshertogin Stephanie gaan doorbrengen. De koning tieeft den geheelen winter bij zijne kasteelen Ciergnon en Ardenne wegen laten aanleggen, om aan werkloozen uit dien omtrek arbeid te verschaffen. Naar aanleiding van de beweging voor eu tegen den algeinecnen dienstplicht heeft de regeering besloten een ontwerp in te dienen tot hel verkrijgen van detail hervor mingen in de beslaande organisatie, met name in de kaders van den geueralen staf, de genie en de infanterie, beuevens afscnaffiug der kapitein luitenants bij de artillerie en der provinciale aides-de-camp, gelijkmaking van dc bezoldiging der hoofdofficieren van alle wapenen, instelling van een vierde batal jon der genie, heistel van de cavalerie-depots eu organisatie van de vijfde bataljons bij de regimenten infanterie. Deze maatregelen zouden voor het minBt 700.000 fres. kosten, in het weekblad Le Nord acht d» reorganisatie van weinig beleekenis. it. A i. A li In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting verklaarde de heer James F^rgusson, dat bij de regeering nog geen bericht is ontvangen omtrent eene overeen komst, krachtens welke de Chileensche re- geering voornemens zou zijn de rechten der Peruaausche schuldeischers op de ontvang sten van Tarapaca te erkennen. Wel is de Chileensche regeeriug bereid in onderhande ling te treden ten behoeve eener regeling van de vorderingen der schuldeischers, en is daarover van gedachten gewisseld, docii tot dusver is geen resultaat verkregen. Bij de Fransche kamer is door de regeering een crediet aangevraagd van 1.850.000 fr. voor representaiie-kosten van den president, de ministers en den prefect der Seiue gedurende de wereldtentoonstelling. Het crediet wordt aldus verdeeld: voorden president 500.000 fr. voor den voorzitter van den ministerraad en den minister van buiteidandsche zaken elk 250.000 fr. voor de overige ministers ieder 100.000 fr. voor den prefect der Seise 50.000 frs. Voorts is een crediet aangevraagd van 1.552.800 frs. voor toekenning van 10 pCt. van hun bezoldiging en loon aan de ambtenaren ea werklieden, die, van stiatswege bezoldigd, dir-ust zullen doen bij de tentoonstelling en wier inkomen 2400 fr. niet te boven gaat; verder een van 353.830 frs. tot het ver- leenen eener vergoeding van 30 frs. per maand aan Ie te Parijs gevestigde kapiteins, de eerste en tweede luitenants en de daar mede gelijkgestelden bij de land- en zeemacht Wederom is naar allen schijn eene torpedoboot, de n" 110, vergaan, eene van vier dergelijke booten, den 21t-ten dezer te elf uren van Havre naar Cherbourg vertrokken, Van bedoeid vaartuig heeft men niets meer vernomen. In den Zaterdag gehouden mi- nisterraad heeft de nieuwe minister van marine, admiraal Krant:medegedeeld dat hij alle hooten van deze soort buiten dienst had doen stellen, om ze te doen veranderen, Van de drie overige bovenvermelde bonten ia ééne te Havre teruggt keerd, eene tweede te Cherbourg aangekomen, de derde deerlijk gehavend door eene loodsboot in deze huven binnengebracht. Het weder was bij haar vertrek fraai, maar tegen drie uur was een sterke wind opgestoken in de zie zeer woelig geworden. De beuianning der vergane boot bestond behalve den gezagvoerder uit 14 koppen. In de kamer is de regeering over hel voorgevallene en ook over het véór eenigen tijd gemelde zink in van de torpedoboot 102 geïnterpelleerd. De minister zeide, dat er 50 vaartuigen van hetzelfde type bestonden en heeft voorts het in den ministerraad verklaarde herhaald. Er moesten zeide hij, maatregelen genomen worden om de booten zeewaardiger te maken, waartoe 15.000 Irca, voor elke boot noodig zou zijn. Na eenige discussie is ten aanzien van de interpellatie overgegaan tot de orde van den dag. Op voorstel van de heeren Félix Pyat, Labordère, Basly en Camelinat ie de regeering den werkloozen arbeiders der kiijgsvoorrial- fabriek van Leoerf et Sai da te hulp gekomen met een krediet van 20,0110 francs. Het werk zal nu weder worden hervat. De zaak van den heer Laguerre en de andere bestuursleden der Liga komt den 2den April in behandeling. Zondagnacht liep te Parijs het gerucht, dat generaal lioulauger, die mei een vriend in het restaurant Duraim gegeten had, een plotselinge flauwte had gehad en zich zjo onwel gevoel ie, dat hij van tafel opstond zich naar huis liet breogen. Het geval schijnt echter geen nadeelige gevolgen te hebben gehad, t Het hof van assisen der Seine heeft zekeren Rouy :r, den eerstcD boekhouder v«n het bekend Parijsche manufactnurmagiüijii „La Samaritniue", wegens het verduisteren van gelden ten bedrage van 2.500.000 frs., veroordeeld lot zeven jaren dwangarbeid. Deze ontrouwe dienaar genoot een salaris van 24.000 frs. per jaar. Opmerkelijk was zijn stelsel van verdedi ging voor het hof. Hij beweerde gestolen tl hebben om de zaak van zijn patroon ten gronde te ricliten nit wraik; want de luw heid van deze, den heer Cognacj, had hem verbitterd en deze was zelfs zoo ver gegaan, dat zijn broeder, die ook aan het magniijn verbonden wns, onder den arbeid bezweken en zijne vrouw ontijdig bevallen was, na eet heftig tooneel met den heerCognacq. Sederti dien tijd, 1884, had hij den ontfergaDg vatj het huis gezworeD. Er moet nog bij gevoegd worden dal dt| door het hof gehoorde geneeskundigen verf klaard hebben dat de beschuldigdo niet o..deij den indruk van een idéé fixe der wraak ge handeld heeft. Een andere bediende van „La Sa-naritaine", die zich tevreden gesteld had met 216.101 frs. te stelen werd tot vier jaren gevangenis straf veroordeeld. De prijzen voor het bestijgen van den Eiffeltoren zijn thans vastgesteld. Er zullen drie soorten van toegangskaarten zijn blauwe voor 5 fr. tct den top; witte voor f tot de tweede verdieping en roode voer fr. tot de eeiste verdieping. Deze prijzen zijn voor dag en nacht, per trap of me' lift, gelijk en nen geheelen dag geldig. Men heeft berekend dat in den toren cp de vel schillende verdiepingen en trappen te ge- lijker tijd 10,000 personen plaats kunnen vinden. BDlTSCaLAlV». Zaterdag-middag woonde het keiztrlijk Echtpaar te Potsdam de doopplechtigheid hij van den op 11 Februari jongstleden eerstgeboren zoon van luitenant en regiment!' adjudant Von CUelius. Onder de 30 ge"0®' digden bevonden zich ook de hertog en her togin Von Meckleuburg-Schwerin. De keizerin hield den jonggeborene ten doop. De keizer nam aan het iloopiW1 deel.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2