5S JBEJ K S® «U3 J) J «3 «T» IIJ "-Wit nac van Rechl voor Allen bezig met het venten van dat blad. Spoedig slo'en zich een dr'e- tal Leidsche kameraden bij Item aan en bet begrijpelijke oploopje liet zich dan ook niet wachten. Achtervolgd door eene groote hoe veelheid nieuwsgierige stadgenooten bereikten de mannen langs onderscheidene omwegen en beschermd door de politie het spoorweg station evenwel te laat otn op het geweuschte uur te vertrekken. Ze hebben zicli toen in de richting van Oegstgeest verwijderd, terwijl de politie aan den overweg de achtervolgers den doorgang ontzegde. Na eeuigen tijd op Oegstgeest te hebben doorgebracht vertrok men met den trein van 10.53 naar Den Haag. MUZIEK, UETTKI415IV ÏSK EAU SST. In het Londensche blad The Star van 19 dezer komt een uiterst waardeerend arti kel voor over onzen landgenoot den 27jari- gen violist Johannes Wolff, die indertijd op kosten van Z. M. koning Wihem lil zijne muzikale opleiding genoot en, na die voltooid te hebben, ecnige jaren te Parijs gevestigd was. Sedert verleden jaar bevindt hij zich in Engeland, waar hij ten Hove speelde en oveial grooten bijval vindt. BiNSSHLAS DSOHË BEüIGil i'ËS. Naar liet Hbl. veruetmt zijn van regee- ringswege alle maatregelen genomen om onmiddellijk sterke militaire macbt (infanterie en huzaren) naar de veenstreken in het Noorden te zenden, ingeval onverhoopt bij stand ter handhaving van de openbare orde mocht worden vereischt. Voorhands blijft het sedert 1 November jl. te Leeuwarden gestationneerde detachement van 50 huzaren aldaar in garnizoen. Men schrijft aan het Zeeuwsck Dag blad uit de residentie: Aan het departement van financiën houdt men zich tegenwoordig druk onledig met de bclastingquaestie. Bij de aanbieding der be grooting voor 1890 zal de minister, zoo hij niet reeds een belastingvoorstel doet, zeer stellig zijn plannen ontwikkelen. Tot vermindering van een paar accijnsen moet in beginsel reeds besloten wezen. Geen voorstel daartoe zal ecliter worden gedaan dan vergezeld van een voorstel, waardoor een equivalent wordt in 't leven geroepen. Wat mij aangaat, ik vond die wijze van doen zeer gelukkig. Wellicht denkt gij er anders over, en dan zal ik gaarne bij gelegenheid (des noods in een noot op dezen brief) de gronden voor uw afwijkend gevoelen vernemen. De wet op 't personeel zal door den minister grondig worden herzien terwijl ook de tabellen der patentwet in stu die zijn. Er wordt aan 't departement van financiën druk gewerkt; de minister geeft zelf eeu uitstekend voorbeeld. Hij doet de zaken vlug en degelijk af. Een ambtenaar verzekerde mij, dat hij, wat ijver aangaat aan den overleden oud-minister Yan Bosse deed denken. Zooals gij u herinneren zult verklaarde ik in mijn jongste schrijven geen geloof tehechten aan het bericht dat de heer Heemskerk, lid van den raad van state, een afzonderlijke nota had gevoegd bij het rapport van genoemd college over de wijziging der schoolwet. Sedert is een zeer krasse tegenspraak van dat gerucht vernomen, terwijl openlijk van dezelfde zijde, van welke de tijding was uitgegaan werd verzekerd, dat het démenti juist was; de vergissing was ontstaan door de omstandigheid, dat de heer Heemskerk de steller was van het rapport van den raad van state. Zoo is het ook en ik geloof dat zijn ambtgeuooten een goede keus deden. Wie beter dan de heer Heemskerk kan op de hoogte zijn van de ouderwijs zaak. Hij heeft zelfs zeer onaangename herinneringen van de oplossing van de onderwijs-quaestie. Toen deze door hem in 1877 werd beproefd, viel hij als minister. Toch was zijn ontwerp zeer gematigd; doch men wilde van geen vernieuwing hooren. Had de linkerzijde toen loijaal gehandeld en veel toegegeven dan zou de onderwijsbeweging nimmer zulke pro- portieu hebben aangenomen. Nog levend herinner ik mij, welk een storm opstak tegen artikel 16 van het ontwerp Heemskerk. Daarin werd bepaald, dat bij de vaststelling van het aantal openbare scholen rekening zou moeten worden gehouden met de krachten van het bijzonder onderwijs. Dat was vreeselijk. Gij zult mij moeten toestemmen, dat men thans aan de linkerzijde veel meer zal moeten toe geven wil men tot een schikking komen. De wet Heemskerk, of liever het optreden van dien staatsman in 1877, wordt thaus volkomen gerechtvaardigd. Het rapport van den raad van state kan nog niet door den minister worden over wogen. 't Berust nog bij bet kabinet des konings. Oolr deze zaak wordt door de ziekte van Z. M. vertraagd. Met betrekking tot de onderwijs-plannen van den minister Mackay kan ik met vrij moedigheid herhalen wat ik u reeds vroeger schreef name ijk dat zij volstrekt geen uit tartend karakter zullen dragen. De Stan daard zal zeer tegemoetkomend moeten wezen als het zich bij het ontwerp-Mackay met tevredenheid nederlegi. Hoewel ik weet, dat gij niet altijd in mijne politieke en economische opvattingen deeit, kan ik zeiier wei aannemen dat gij, op 't gevaar af van voor een protectionist te worden aangezien, met mij van oordeel zijn, dat de minister van marine we! deed toen hij besloot otn de groote schepen, voor onze zeemacht bij ons te lande te doen bouwen. Tegen die beslissing van den minister Dyserinck wordt nog altijd hij hem geïn trigeerd. Het geschied van liberale zijde 't doet mij leed voor U dat te moeten con- stateeren en wel van zeer invloedrijken kant. Men wil den minister maar bedui den, dat otize nijverheid niet in staat is zulk een belangrijk werk naar eisch uit te voeren. De minister Dyserinck is er echter volstrekt de man niet naar otn voor eenige pressie te wijken of te bezwijken. De zaak- gaat heslist naar den zin van den minister door. lil 't algemeen mag dankbaar worden geconstateerd dat de minister van marine veel voor onze vadeilandsche industrie over heeft. Ik zou niet durven beweren dat dit hij alle anderen departementen ook het ge val is. Vooral onze ingenieurs zijn niet genoeg doordrongen van de wenschelijkheid om, zooveel mogelijk, onze industrie te be gunstigen. Zij vergeten dat het doen le veren door vreemden, de kosten van toe zicht niet weinig verhoogt, terwijl door de belastingopbrengst der burgerij, vreemdelin gen worden bevoordeeld. Niet dan in de uiterste noodzakelijkheid zou ik vreemde aanbiedingen voor uit te voeren werken, ten behoeve van den staat, willen zien toege laten. De beweging tegen „Eigen Hulp" (laat ik liever schrijven tegen haar ontaarding) is in deze hofstad in vollen gang. De ver- eeniging Maatschappelijk Belang" telt reeds 500 leden. Zij zal haar invloed bij den minister zeker doen gevoelen. Ik geloof dat niet gemakkelijk tot eenig openbaar ambt iemand zal worden gekozen, die lid is van „Eigen Hulp". Ge moest de palei zen van Eigen Hulp" maar eens zien, om te kunnen begrijpen, hoe een winkelier of nijvere, die met een klein kapitaal zijn eigen zaken drijft, tegen die scheppingen van 't vereenigd kapitaal opziet en ouder 't gewicht er van gebukt gaat. 't Merkwaardigst van alles is dat vele kleine ambtenaren, voor wie Eigen Hulp" heet gesticht te wezen, er geen lid van zijn, terwijl vele gefortu- ueerden alles bij „Eigen Hulp" koopen. Naar mijne overtuiging is dat de verkeerde wereld. De geldzucht speelt daarbij een zeer droeve rol. De heer dr. W. A. baron Schiinmel- pennick van der Oye is Vrijdsguamiddag naar Rouie vertrokken, alwaar hij is geat tacheerd als gezantschapssecretaris bij Zijner Majesteits gezantschap. Prof. Cort v. d. Linden heeft de voor standers zijner candidatunr voor de tweede kamer voor Dordrecht uitgenoodigd hun stem uit te brengen op den heer Van Gijn. De Tijd verneemt, dat mgr. H. J. Schaap, viearis-apostolicus van Suriname, is overleden. In 't begin der volgende maand zal de heer Van Riet, consul te Buenos Ayres, hier te lande aankomen. Naar aan bet Vaderland wordt bericht zou de heer dr. G. J. Legebeke, onlangs benoemd tot directeur der Eerste Ned. ver- zekeritiginij te 's Hage, zijn ontslag uit die betrek king aanvragen, omdat hij liever liet daarmede onvereeuigbaar gebleken professo raat te Delft wenschte te hehouden. Hij zou als wiskundig adviseur aan de maat schappij verhonden blijven. „Generaal" William Booth, de stichter en het hoofd van het Leger des Heils, zal zooals reeds gemeld is met de aanstaande Paaschdagen voor de derde maal ons land bezoeken. De „generaal" wordt 19 April per mail boot van Queeuboro' te Vlissingen verwacht, 'op zijne reis van Londen naar Amsterdam, Utrecht en waarschijnlijk Leiden, waar tijdeDS zijn verblijf buitengewone bijeenkom sten zullen plaats hebben, die door hem persoonlijk zulien worden geleid. Een aantal hoofd- en andere „officieren" van het heilsleger zal den „generaal" op zijne reis naar en door Holland vergezellen, o. a.zijn zoon „stafoverste" Bramwell Booth, „majoor" Musa Bhai (van Engelsch Indië), „majoor" Modder, van Amsterdam, mevrouw „majoor" Olipban!Schoch, miss H. Schoch, beiden van Londen „stafkapitein" C. E. Schoch, en ond-luitenant Lagerczantz, van het slaande leger in Zweden, en echtgenoote. Uit Lisse schrijft men aan het Hbl. Als een bewijs welke waarde de landerijen in deze streek door den hloembollenbouw verkrijgen, moge het volgende dienenDezer dagen werd alhier in het openiraar ;.eve ld 1 HA. 88 A. puike bloembolleiigronrl, die zeer gunstig gelegen is. Het terrein ging van de hand voor bijna f 16.000. Met de veiliugskosten komt dit perceel den koopirs op ongeveer ƒ9500 per HA. Naar wij vernemen, liep Donderdag eeu man voor de woning van den heer Domela Nieuweubuis op en neer met een mes zwaaiende, en verklarende, dat hij ge roepen was oio den leider der sociaal democraten Ie vermoorden. Bij onderzoek bleek, dat de man in zijn geestvermogens was gekreukt, zoodat hij naar een krank zinnigengesticht zal worden opgezonden. Vad Meu schrijft aan de llaarl. Cl. Te Haarlemmermeer, aan den Ringdijk, onder Aalsmeer, zou jl. Woensdag een kind van nog geen jaar oud, van deu kasteleiu 11., levend zijn verbrand, indien de moeder, die wegens bezigheden in deu stal de zorg voor de kleine aan eene 15-jarige dienstbode had overgelaten, zulks niet intijds had ontdekt. De dienstbode ligt onder verdenking van met opzet te hebben gehandeld; de politie heeft een onderzoek ingesteld en eenige voorwerpen in beslag genomen. Van het rechtsgeding tegen D. O. Wijdenes, de ontslagen klerk van den ont vanger der belastingen te Haarlem, wordt een uitvoerig verslag in de Haarlemse/te Courant gegeven. Daarin komt een facsimile voor der handteekening van den voormaligeu ontvanger, die varieerde tusschen de 6 en 11 schuine streepjes. De Haarl. Ct. zegt niet hoe deze afgetreden ambtenaar heette, waar schijnlijk om zijn lezers te doen raden welke naam door die streepjes geacht moet worden geschreven te zijn. Misschien zal zij de oplossing van het raadsel later geven; voor het geval dat die wegblijft deelcn we mede, dat die streepjes verbeelden het woord „Beresteijn" te ver tegenwoordigeu. Het zou ons niet verwonderen zoo de heer Beresteijn de eer heeft gehad aan Jacob Cremer voor deu geest te staau toen deze in een zijner novellen eveneens een facsimile gaf van zulk een ouleesbaren ambtelijken naam. Wij meeneii zelfs dat de hauepootjes iu Cremers verhaal voorkomende, vrij veel overeenstemming hadden met die, welke den jeugdigen Wijdenes de nabootsing hebben gemakkelijk gemaakt misschien zelfs de verzoeking tot nabootsing bij hem hebben opgewekt. De officier van justitie zelf voerde dit ais verzachtende omstandigheid aan, en eischtc één jaar gevangenisstraf. {Arnh. Ct.) De milicien W. Van Gijn, op schild wacht staande op het fort te Harsseus te Helder, werd veertien dagen geleden mis handeld kort daarna ontving hij een on- gefrankeerden brief, waarin de schrijver zijn spijt uitdrukt, dat „het" niet gelukt is. Van dezen brief is, in overleg met de militaire autoriteiten een iac-simile ge maakt, 't welk om en iu Helder is verspreid, om zoodoende achter den naam van den schrijver te komen. De brief luidt woordelijk, naar de repro ductie in het Politie Nieuws, als volgt Het zal uw wel vreemd zijn een brief zonder postzegel te ontvangen, maar dat moet u mijn maar niet kwalijk nemen, niet dat ik geen 5 centen meer heb, ik heb nog veel meer, maar nu kan jij ze wel betalen, dat vindt je zeker wel goet, je moet het teminste maar goet vinden, je zal zeker wel vreemt opgezien hebben, dat je daar een tik op je kop kreeg en het is je geluk ge weest, dat de wacht kwam, anders hat je misschien op Tessel gelegen met je geheele lijf, want je kwam ons niet erg van pas, wij waren allang van plan geweest, om het te doen, maar nog geeD gelegenheid gehat, anders hadden wij bet wel eerder gedaan, die polisie zoekt wel, maar toch niet zoo, dat ze ons vinden, wij hebben hier maar een paar dagen geweest, wij hadden ge hoopt nog wat te kunnen meenemen, maar die eer is aan u, wij maken wel ons com plement voor de goede schiltwacht, die op wacht stond en verwachten dat gij zoo door blijft gaan en hopen dat je borst maar spoe dig betert, de klap, die jij mijn tegen me been gegeven heb is niet erg geweest, hij was wel raak maar toch niet dat ik er bij neer viel, dat was toch zeker je doel ge weest. We groeten je A. Donderdagmiddag jl. had de heer Th, L.oud-opzichter van den rijkswaterstaat te Nijmegen, hel ongeluk in zijne woning van de trap te vallen, ten gevolge waarvan de algemeen bekende en geachte man kort daarna overleed, zonder meer tot bewustheid te zijn teruggekeerd Gedurende het jaar 1888 werden te Harderwijk voor den dienst iu de koloniën aangenomen 1381 man en overgenomen van de verschillende korpsen hier te lande 507 man. Het totaal der werving bedroeg derhalve is88 man, waaronder 1221 Nederlanders, 407 Belgen, 206 Duitschers, 29 Zwitsers, 16 Luxemburgers, 5 Franschen, 8 Oosten rijkers en 1 Zw eed. Onder de Nederlandsche vrijwilligers waren 115 miliciens, gedeta cheerd voor 2 jaren, en 32 onderofficieren, gedetacheerd voor 4 jaren. Naar Oost Indië werden uitgezonden 1962 man, waarvan 32 die nog tot het contingent van het vorige jaar behoordenvan het vast gestelde contingent over 18Ï8 van 2000 man werden er derhalve 1930 uitgezonden. Onder hen waren 1295 Nederlanders, 403 Belgen, 204 Duitschers, 31 Zwitsers, 16 Luxemburgers, 7 Oostenrijkers, 5 Franschen en 1 Zweed. Voor West-Indië was het contingent vastgesteld op 65 man naar Suriname en 47 naar Curacao, doch daarheen werden geene troepen uitgezonden. De commissaris van politie der ge rneente Zwolle acht zich verplicht fabrikanten en winkeliers, zoo aldaar als elders woon achtig, te waarschuwen voor twee personen, die zich sedert eenigen tijd te Zwolle gt- vestigd hebben, daar het hem gebleken is dat een hunner in verschillende plaatsen iu ons land per brief of briefkaart allerlei bestellingen doet, waarvan het gevolg is geweest dat eenigen, hoe onbegrijpelijk ook, aan die bestellingen zonder eenige informatie gevolg hebben gegeven, welke goederen gretig door hen worden in ontvangst ge nomen, terwijl die artikelen, welke onder rembours worden aangeboden, steeds worden geweigerd, waarop de afzenders alzoo reeds groote schade lijden; op andere plaatsen hebben zij zich ook reeds met dergelijke practijken opgehouden. Ook moeten bij verschillende ingezetenen van Zwolle iukoopen zijn gedaan zonder betaling. Uit Deventer wordt aan de N. R, Ct. gemeld: Onder bevel van den kapitein der infan terie Verploegh, vertrokken Zondag 4 officie ren, 8 onderofficieren, 16 korporaals en 80 minderen naar de Friesche venen. Drie de tachementen cavalerie staan tot vertrek ge reed. Gisterenmorgen vertrokken per spoor I uit Deventer naar Beilen 104 militairen. Naar men uit vertrouwbare bron j mededeelt, zullen de werklieden der Twent-1 sche stoombleekerij te Goor, die sinds Don- derdag den arbeid gestaakt hadden, heden weder hun gewone werk voortzetten. De brigadier der rijksveldwacht te Ommen, die naar de bunrtschap de Krim was vertrokken, is teruggekeerd, daar alles rustig is gebleven. De generaal-majoor Van der Beek uit Utrecht, commandant der nieuwe Hol- landsche waterliuie, bevelhebber van de 2e militaire afdeeling, kwam Vrijdag te Leeuwar den aan. Kort daarna had hij eeu langdurige samenkomst met den commissaris des konings. Zaterdagnamiddag vertrok de generaal naai Groningen. Door den heer W. A. Scholten te Groningen zal te Vierverlaten eene groote fabriek gesticht worden. De kosten daarvan zouden bij de 7 tonnen gouds bedragen. Uit Sappemeer schrijft men aan de Veend. Crt. Alles is hier rustig, het stil staan van de fabriek bezorgt echter aan de arbeiders schade. Er is sprake van dat de militairen aanstaanden Maandag zullen ver trekken naar hun korps. De werkstakers hebben Woensdag vergadering in de opee lucht gehouden en beproefd de arbeiders te Zuidbroek mee te krijgen, maar 't heeft niet gebaat. Nu toch de arbeiders het werk slaken, heeft de heer Scholten besloten de vertimmering, die de fabriek toch zoude moeten ondergaan, dadelijk te doen ver richten. Woensdag heeft de heer Scbolten de arbeiders, welke naar Groningen ware" gegaan om hem te spreken over hun eiscb, niet le woord willen staauhun getal Woensdag tot 37 aangegroeid. Naar de N. B. Ct. verneemt, is ds onlangs te Breda uitgevaardigde order, be treffende het dragen van burgerkleediug, zooverre gewijzigd, dat van deze bepaling de werklieden zijn uitgezonderd. LEIUtl.V, 25 Maart. Het bericht, dat de Studenten-roei vei- eeniging haren openingstocht heeft gehouds» was niet juist. Wel was de tocht tegw

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2