Trekking 1 April e. k. Geneeskundig aanbevolen! Boek- en Courantdrukkerij ADVERTENTIES wl* as jk is k> ss «ra M whz «ra «rr kk. r«ff r*»«. is het gewichtigste stuk een schrijven van Bismarck aan den consul-generaal Struebel, gedagteekend 9 Maart, waarin gezegd wordt dat de heer Knappe niet gemachtigd was, oorlog te verklaren of een oorlogstoestand te scheppen, en evenmin het oorlogsrecht tegenover vreemdelingen toe te passen. Knap- pe's voorstellen tot annexatie waren in strijd met Duitschlands politiek. In het stuk wordt gezegd, dat Knappe in zijn optreden tegenover de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden en tegenover de inboorlingen niet die kalmte en bedaardheid wist te be waren, welke voor eene goede behandeling van internationale vraagstukken onmisbaar zijn. Zijue ambtelijke verklaring, dat de Duitsche regeering hem gemachtigd of op gedragen had den oorlog, of ook maar eenen toestand van oorlog, te scheppen, moet op willekeur of op eene moeilijk verklaarbare dwaling berusten. HOUiK IJ E. De kamerzitting is gisteren zeer ru moerig geweest. Nadat afgevaardigden der oppositie het optreden van de politie en bevelen der regeering, onder levendig protest der rechterzijde, hadden afgekeurd, heeft Koloman Tisza, te midden van de toejui chingen der meerderheid en de uitroepen der oppositie, herinnerd wat de regeering sedert jaren gedaan heeft voor de bevestiging van de instellingen des lands, en in scherpe bewoordingen het beroep op het straatop- roer afgekeurd. Nimmer zal hij gedoogen, dat de meerderheid zich aan de tirannie eener minderheid onderwerpt. Verscheidene ledeu der linkerzijde werden tot de orde geroepen. Het straatrumoer te Pest houdt nog steeds aan, doch nu zal de regeering althans strenger optreden tegen de studenteu. De minister van onderwijs heeft een besluit uit gevaardigd en dit aan de rectoren der beide universiteiten medegedeeld, waarin uitdrukkelijk wordt gelast dat alle studenten, die wegens het maken van rumoer op den openbaren weg in hechtenis worden geno men, terstond ter beschikking van den se naat zullen worden gesteld. De senaat moet dan hun misdrijven onderzoekeu en de straf bepalen, welke den studenten daarvoor be hoort te worden opgelegd. Mocht dit niet baten, dan zal de regeering de beide univer siteiten terstond sluiten, waardoor de studen ten een geheel studiejaar zouden verliezen. Dit besluit is namens den acadeinischcn senaat terstond door aanplakking bekend gemaakt, In den loop van den dag van eergisteren begon een troepje studenten, gevolgd door een bende leegloopers, weer een optocht te houden, maar het plan vond geen bijval en bij gebrek aan deelnemers gingen de mani festanten spoedig weer uiteen, 's Avonds werd de poging herhaald, en toen met beter gevolg, want de troep betoogers groeide spoe dig zoo aan, dat de bereden politie moest uitrukken en een charge met blanke wapeus moest doen om de studenten uiteen te drijven. Door een behendige manoeuvre werden om streeks honderd manifestanten van den hoofd troep afgescheiden en ingesloten, zoodat de politie de namen van allen kon opteekenen. 's Avonds om tien uur was de rust in de straten weer volkomen hersteld. In de kamer liep de twist zelfs zoo hoog, dat twee afgevaardigden der verschillende partijen, de heeren Kratsik en Polonyi, van woorden tot handtastelijkheden overgingen. De kamer maakte in eene geheime zitting uit, dat deze twist haar niet aanging, zoodat de heeren dezen onderling maar moesten uit maken. Het gevolg was een duel met pistolen, hetwelk eergisteren werd gehouden. Geen van beide kampioenen werd gewond. Keizer Frans Jozef, die nog te Pest ver- toeft, heeft terstond na den eersten strijd den commandant der politie bij zich ontboden e|i zijne adjudanten gezonden naar het ziekenhuis, waar twee gewonde agenten werden verpleegd. Namens den keizer over handigde de adjudant den beiden agenten een geschenk in geld, een haudelwijze, welke natuurlijk door de oppositie niet te haren gunste kau worden uitgelegd. De stemming over de bekende paragraaf 25 der legerwet is op 23 Maart bepaald. RVSLiAND. Groothertog Vladimir, de jongere broeder van den czaar, zal in 't begin der volgende week te VVeenen komen, volgens sommigen met de opdracht een grensbepaling van het Oostenrijksch en het Russisch gebied san het Balkan-Schiereiland voor te stellen, olgeus anderen is deze opvatting onjuist, aar de czaar voor een dergelijk plan den tijd nog niet gekomen acht. o generaal-adjudant, graaf Peter overl d 8'8teren"amiddag te 2 uur OOST-IlV»IE. Batavia, 23 Eebruaii. In antwoord op de bij gelegenheid van 's konings geboortedag aan Zijne Majesteit en aan de koningin aangeboden oprechte heil- wenschen en eerbiedige hulde van hoogst derzilver Nederlandsch-Indische onderdanen is denzelfden dag, mede langs lelegraphi- schen weg, den gouverneur-generaal de dauk hunner Majesteiten overgebracht. Hot officieel bericht omtrent den moord aanslag op deo hulppriester Le Coeq d'Ar- mandville luidt als volgt: Te Sicka (Zuidkust van het eiland Flores) werd, onder aanvoering van een paar heet hoofden, door een gedeelte der bewoners van de kampong Lilla een moordaanslag gepleegd op den hulppriester LeCucqd'Ar mandville en den radja vau dat landschap. De twee hoofddaders werdtn door dezen gearresteerd. In de kalkgrotten bij de Gamping is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Vier inlan ders waren aldaar bezig kalksteen uit te bikken, toen een hunner beweging meende te bespeuren in een ernorm blok kalksteen boven hunne hoofden. Hij waarschuwde zijne makkers, die er echter geen notitie van namen en rustig doorwerkten. Eensklaps viel echter een groot blok naar beneden en verpletterde de drie arbeiders. Op 2 Febr. hebben de Atjehers onder de rails tusschen de bentings Ketapang Doea en Lampeneroet een onzer onplofte granaten verborgen, in de verwachting, dat die sprin gen zoude als de trein er over heen zou rijden. De toeleg mislukte echter geheel dewijl eeuige dwangarbeiders, vooruitgezouden om de veiligheid van dat traject te onder zoeken, door het zien van den omwoelden grond achterdocht koesterden en tegen eeD« bende Atjehers stieten, die op hen schoten. Ter voorkoming van ongelukken is nu verordend, dat een spoortrein zich niet van den eenen post naar den anderen zal begeven, dan nadat de locomotief zich vooraf van de veiligheid langs den weg vergewist heeft. Met een particulier schrijven uit Atjeh is te Batavia het bericht aangebracht, dat één dag voor het vertrek der laatste boot van daar wederom een door de Atjehers geplaatste torpedo onder de spoorbaan ont plofte, toen de treiu er over reed, met het gevolg, dat één wagen gedeeltelijk verbrijzeld weid. Geene persoonlijke ongelukken hadden plaats. Tot president van den raad vau justitie te Samaraug is benoemd de gepensioneerde rechterlijke hoofdambtenaar uir, W. Tadeina, laatstelijk raadsheer in het hooggerechtshof van Nederlandseh-Iiiilië, thans advocaat en procureur bij den raad van justitie teSamarang. De Atjeh-correspondeut van de Sum. Ct schrijft: Naar men wil, zou laatstelijk te Batavia besloten zijn om over eenige maanden een sterke troepenmacht naar het oorlogs- terreiu le zenden, om tegen den Atjeher meer handelend te kuuuen optreden en zou reeds eerlang een begin worden gemaakt met liet bouwen, ten behoeve der te ver wachten troepen, vau een of meer kazernes in elk der garnizoensplaatsen en versterkingen, welke thans den kraton omringen. Toeng- koeb, het tegenwoordige operatieterrein der Atjehsche Sultans gezinden, hetwelk door ons te kwader ure werd verlaten en welks kam pement onzerzijds in 1885 werd gesloopt, zou weder door ons worden bezet. Van de residenten van Rembang, Soera- baija en Pasoeroeau zijn telegrammen ont vangen, waarin meldiug wordt gemaakt van een grooten bandjir in de Solo rivier. Ver schillende dijken braken door, en velden en wegen werden overstroomd. Verlies van menschenlevens wordt niet gemeld, doch de schade is nog niet te bepalen. gemeente over te dragen. De overgave had gisteren plaats. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente te Katwijk aan Zee door ds. J. Vonk te Oldebroek. KKOLAIIEÜ. PEK TE LEG HA A F. LONDEN, 23 Maart. In antwoord op een adres der Oiangisteu te Dugamal ver klaarde Salisbury, dat hij nooit een oogen- blik heeft geloofd, dat het Britsche volk er aan denkt, den Ieren Home-rule toe te staan. MADRID, 23 Maart. De minister van buitenlaiidsche zaken spreekt de geruchten tegen, welke, betreffende het uitbreken eener ministerieele crisis in omloop zijn. 3CSIUOL- KA KEKHAIEUW8. Tot onderwijzeres aan de openbare school N°. 1 te Leidschendam is benoemd mej. J. F. R. Gravelotte te 's-Graveu- hage. Na toewijzing vau den eisoh der syno- dalen tot overgave van de pastorie, heeft de doleerende partij te Leiderdorp besloten het wees- en armhuis met de vaste eigendommen, daartoe behoorende, zonder rechtelijke tus- schenkomst aan de diaconie der hervormde Eene volksbehoefte wordt slechts be vredigd dooi- een middel, dat niet alleen door goedkoopheid ook voor de minder be middelden bereikbaar is, maar welks samen stelling ook eenvoudig en gemakkelijk en welks uitwerking zeker en vertrouwbaar is. Zulk een naar waarheid echt volksgenees middel zijn de Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICHARD BRANDT, sedert tien jaren hier bekend, door de hoogste ge neeskundige gezagsmannen beproefd en aan bevolen, en die, zoo als door doctoren be vestigd is, gedurende geruimen tijd zonder eenig bezwaar geregeld ingenomen kunnen worden, als wanneer zij eene goede en ge regelde uitwerking hebben. De Zwitsersche Pillen, die in den loop der lijden alle scherp werkende middelen verdrongen hebben, zoo als daar zijn de dure Droppels, Mengsels, Zouten, Bitterwater enz., zijn dus een on misbaar huismiddel voor allen, die lijden aan de dikwijls zoo nadeelige gevolgen van slechte spijsverteering. Vele geneesheeren bevelen dit middel, dat iedereen zich op goedkoope wijze aanschaffen kan, ten sterkste aan. De Zwitsersche Pillen van den Apo theker RICHARD BRANDT zijn tegen 70 Cents de doos bij de Apothekers verkrijg baar, doch het is noodig te letten op het witte kruis in het roode veld en op den voornaam. Echt te verkrijgen bij N. K. SMEMER, Mare, Drogist, a 70 Cents per doos. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 23 Maart. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste j Hoogste Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - Lichte Maïs Raardenboonen Boter(1 equal. vat). (2e i (lo per kil.) (2e - Turf haardbr. le soort (grauwe; Lange zwarte H. L. 50d0 kilog. dubb.heetol. r 5.50 4.50 4. 5.50 3.60 3. 6.- '50. '40. •- 6. 5.— - 4.75 - 6.— 4. - - 8.50 6.75 60.— 1.50 1.20 LEIDEN, 23 Maart. Toestand des Konings. Het heden op het Loo bekend gemaakte bulletin omtrent den toestand van Z. M. den koning, luidt: „In den toestand van Z. M. den koning is in de laatste dagen geene verandering gekomen." Uit 's Gravenhage vernemen we, dat de regeeiing maatregelen voorbereidt tot voorkoming van verderen stilstand der regee- ringszaken. Heden zijn in verband hiermede de minis ters van biiinenl. zaken, van buitenl. zaken en van justitie te 10'- uur op het Loo aange komen en te 1 uur naar Den Haag terug gekeerd. Daar H. M, de koningin thans bezwaarlijk het regentschap zou kunnen aanvaarden, zal wanneer tot de instelling wordt overgegaan vermoedelijk een der hoogste staatsdienaren lot de waarneming van het koninklijk gezag, worden geroepen. Men hoort reeds de oud minister mr. Van Reeuen, vice-president van den raad van state en mr. J. Heemskerk Az. thans lid tan dien raad, als de meest aangewezen personen noemen. Hbl De le luit. Niiuwland wordt bij zijn terugkeer uit O. I. ingedeeld bij het 4e reg.inf. De heer De Rainaix, vroeger le secretaris bij de Belgische legatie te 's Gra venhage, is in de residentie aangekomen eu afgestapt aan het Hotel Paulez. Uit 's tlage wordt gemeld De kolonel jhr. L. 1. Van Teijlingen, commandant in het 2e genie-commaiiae- ment, is door den minister van oorlog voor gedragen om te worden benoemd tot gene- raal-majoor, commandant der stelling van Amsferdam, in plaats van generaal Baud, die pensioen heeft aangevraagd. Aanstaanden Maandagavond zal het lid der tweede kamer, de heer mr. W. Van der Kaay, op uitnoodiging van het bestuur van Burgerplicht, voor de kiezers in Dordrecht optreden. Naar men verneemt bestaat bij den Nederlandschen studenten-roeibond het voor nemen op 26 Mei e. k. een roeiwedatrijd te houden op het Noorder-Spaarne te Haarlem. De werkstaking te Smilde is geëin digd, nadat verhooging van loon was toe- Vrijdag is te Welsum in vergevorder den staat van ontbinding in den IJsel ge vonden het lijk van den sedert het begin des jaars aan het postkantoor te Deventer vermisten adsistent J. v. d. B. Het lijk is op de algemeene begraafplaats te Olst ter aarde besteld. De werkstaking op de fabriek der vereenigde lccifersfabrikanten te Eindhoven is geëindigd. Nadat ongeveer 80 doosjes- vulders het werk gestaakt hadden, wegens aangekondigde loonsvermindering, werden zij gistermorgen tegen 10 uren op de fabriek ontbodeD, om daar het hun toekomende loon te ontvangen. Voor dat zij zich daar heen begaven, trokken zij in optocht door de stad „Oranje Boven" zingende en de anti-socialistische volksliedjes. De orde werd niet verstoord. Op de fabriek gekomen werd hen aangezegd, dat zij des middags het werk op den ouden voet konden hervatten, waaraan door allen voldaan werd. Voorspoedig bevallen van een Zoon Mevrouw de Wed. G. A. HOOGEN- STRAATEN, Kuneman. Maastricht, 23 Maart 1889. Voor de talrijke blijken van hartelijke deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen innig geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader THEODORUS COPIER, betuigen wij allen oprechten dank. Namens de Familie, T. J. COPIER. Leiden, 23 Maart 1889. der Loten Witte Kruis (zonder Nieten), met hoofdprijzen van 50,000, 250O, ƒ350, SO, ƒ25 en ƒ14 en vervolgens op 1 Augustus e. k.met hoofdprijzen van ƒ200,000, ƒ4000, ƒ1000, enz. en op 1 December e. k.met hoofdprijzen van ƒ50,000, ƒ5000, ƒ1000, enz. Deze Origineele Loten (zonder Nieten) zijn met na de trekkingen franco en gratis de officiëele Trekkingslijsten ft ƒ12.15 per Lot verkrijgbaar bij de Boekhandelaren GEBR. VAN DER HOEK, Leiden, Breestraat. PS. Naar buiten franco per keerende post tegen toezending van een Postwissel. OSCAR TIETZE'sche Uien-bonbons tegen alle mogelijke Ilals-, Borst- en Longziekten. „Een onovertroffen genees middel". Zekere hulp bij het gebruik van deze O. TlETZE'sche Uienbonbons in pak jes van 20 en 30 Cent. Alleen echt ver krijgbaar te Leiden bij: J. J. WAGTEN- DONK, Pieterskerk-Choorsteeg 13; N. K. SWEMER, Mare 56; A. J. GROEN Pzn,, Haarlemmerstraat 70; REYST KRAK, Beestenmarkt 41. Verdere Depothouders gezocht op zeer gunstige voorwaarden. Onden en,jongen mannen ■wordt de zooeven verschenenbekroonde nieuwe uitgave aanbevolen van den Mod.-Raad Dr. Müller over 'e (Tienmv- en met opgave voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 cent in post zegels, toezending onder couvert. Eduard Bendt, Braunschweig. Scheepruakerssteeg bij het Rapenburg. Ondergeteekenden bevelen zich beleefde lijk aan voor de levering van alle soorten DRUKWERK. GEBROEDERS iUUHÉ.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 3