dien dag gaf de krasse onde heer eene ge zondheidsverklaring af voor een te sluilen verzekeringscoulract bij een begrafenisfonds en bracht zelf bij den betrokken persoon een bezoek. Jl. Zondagavond ten ruim 10 uur keer den twee ingezetenen van Dordrecht, die een bezoek aan het naburige Dnbbeldani hadden gebracht, rustig met hunne vrouwen huiswaarts. Op den Dubbeldamsclien weg, halverwege de begraafplaats en den spoorweg, ontmoetten zij een troepje van ongeveer 12 opgeschoten boerenjongens, van de soort die vooral op Zondag avond door getier de rust te Dordrecht tracht te verstoren. Zonder de minste aanleiding gaf een hunner onverhoeds een der vrouwen een slag tegen bet hoofd. Natuurlijk daarover ontstemd, wees de echt genoot der beleedigde vrouw den lummel op het laffe zijner handeling, eene vrouw te slaan. Versterkt door de wetenschap dat zijne makkers verre de meerderheid uit maakten, gaf deze daarop den man een geduchten slag met een hard voorwerp, welke hem deed duizelen en belette hulp te bieden aan zijn vriend, die op hetzelfde oogenbiik van ver schillende zijden werd aangevallen, op het hoofd geslagen en tegen den grond geworpen, waarna de vlegels hem, onder het gegil „we zullen hem verzuipen" naar den slootkant sleepten en daar neerwierpen, zoodat zijne beenen in het water hingen. Wel lieten de beide vrouwen zich niet onbetuigd en tracht ten zij huune mannen te ontzetten, maar tegen het twaalftal vermogten zij weinig. Ten slotte trokken de boeren in de richting van Dubbeldam af, en konden toen ook de vrouwen hunne mannen op de been en naar veiliger plaats brengen. Toen ons viertal eenigzins van den schrik was bekomen, begaf men zich naar het politiebureau om daar aangifte van het gebeurde te doen, terwijl de hulp van den geneeskundige der politie, de heer dr. Admiraal werd ingeroepen om de wonden te verbinden, welke een der mauDen op het hoofd en boven het oog, vermoede lijk met eene tabaksdoos waren toegebracht. Terstond stelde de politie een nauwkeurig onderzoek in, hetwelk gelukkig ten uitslag heeft gehad, dat de namen van alle daders bekend zijn, terwijl voldoende bewijzen moe ten voorhanden zijn om de vlegels te leeren dat, zij mogen er al vermaak in scheppen zich als dronken uranuen aan te stellen, stre ken, als zij uithaalden, gestreng gestraft worden. HordCl.) Te Amsterdam werd dezer dagen door de politie aangehouden eene bespannen vi gilante der Amsterdamsche rijtuigmaatschappij welke bestuurd werd door eene buffetjuffrouw, terwijl de voerman in beschonken toestand in het rijtuig had plaats genomen. Gisterenochtend werden te Utrecht twee personen, geboeid, door rijksveldwach ters binnengbraebt. Zij waren op heelerdaad door de beambten betrapt op het schieten van fazanten in bet jachtveld van baron Van Hardenbroek te De Bilt en verzetten zich tegen hun arrestatie. Een rijksveldwachter werd daarbij ernstig aan het hoofd verwond. Ook de beide stroopers hadden belangrijke verwondingen gekregeu. Te Loosdrecht is zekere W. R. die geruimeu tijd geleden hare spraak verloren had en geen enkel woord verstaanbaar kon uiten, door het ontstaan van brand iu hare woning zoo hevig geschrokken, dat zij thans «eer duidelijk kan spreken. Te Oosterbeek ontving dezer dagen de logementhouder van het hotel Doornekamp een brief uit Amsterdam, waarin een kost bare maaltijd voor 16 personen besteld werd. Toen de maaltijd op den bepaalden tijd gereed was, wachtte men het gezelschap te vergeefs, en het moet nog altijd van het bestelde komen gebruik maken. Van de bedriegerij is aangifte gedaan bij de politie. Na de godsdienstoefening werd Zondag avond omstreeks 9 uren in de kerk van de doleerende gemeente (e Harderwijk een begin van brand ontdekt, welke door spoedig aan gebrachte hulp bijtijds is gebluscht. De brand schijnt ontstaan te zijn door het vallen van vuur uit de stoven. Te Valthermond beeft een moord plaats gehad. Het lijk van den versiagene is naar Assen vervoerd en zou daar geschouwd wor den. De verdachte is reeds in de gevangenis aldaar overgebracht. Als een bewijs, op welke groote schaal te Meppel en in de omstreken de aanfok en het mesten van varkens gedreven wordt, kan dienen, dat in 1888, behalve de mas sa varkens die daar geslacht en daarna uitgevoerd werden, per spoor eu stoomboot levend zijn verzouden 15.452 biggen en 21.325 vette varkens. Als vervolg op het bericht van den diefstal door spoorwegarbeiders te Groningen gepleegd, kan medegedeeld worden, dat het feit ontdekt «erd toen een stuk manufac turen in de bank van leening werd gebracht, KS SS BT® SB *FJB5L Kt hetwelk reeds 4 jaren vermist was. Mins tens 4 jaien moeten deze dieverijen zijn voortgegaan, waarbij pakken, balen, korven, kisten enz. geopend zijn en een gedeelte als buit dienende, terwijl bet aan klachten van verzenders als ontvangers over vermiste of beschadigde goederen niet heeft ontbroken. Een dezer arbeiders was vroeger wissel wachter, doch nadat hij wegens doofheid ongeschikt was geworden, gaf de nia.t- sehappij hem uit medelijden eene andere betrekking, liet is niet op te geven voor welk een bedrag er io al dien tijd ont vreemd is. Wegens dreigende ongeregeldheden onder de veenarbeiders te Stadskanaal is infanterie uit Groningen daarheen ontboden. De dader van den onlangs in de Halstraat te Breda gepleegden moord op deu burger Lammerts, de milicien stukrijder- plaatsvervanger J. v. P., behoord hebbende tot bet 3e reg. veldartillerie, is bij vonnis van deu krijgsraad in het 2e mil. arrondis sement van den 2deu dezer, schuldig ver klaard aan' mishandeling, den dood ten gevolge gehad hebbende, en verooideeld tol 5 jaren gevangenisstraf eu vervallenverkla ring van den militairen stand. [N. Br. Cl.) Het was den buren van zekeren vrouw X. te Breda gebleken, dat zij baar 3 jarig stiefzoontje allesbehalve moederlijk behan delde; toen nu gepasseerden Zaterdagochtend bekend werd, dat het kind plotseling over leden was, gaf dit aanleiding tot vele praat jes, Deze werden nog sterker toen de vader vertelde, dat de docter, die na liet overlijden geroepen was, geen briefje van lijkschou wing wilde geven maar gezegd had, het briefje zelf wel te zullen bezorgen. De doctor nu schijnt geconstateerd te hebben, dat het kind waarschijnlijk door mishande ling was gestorven. De juslitie werd inge licht, en Maandagmiddag werd hel oude paar door den celwagen afgehaald. De vrouw viel in zwijm, waarom de man alleen naar de gevangenis werd gebracht, terwijl zijne wederhelft dien avond, de bezwijming «as van langen duur, werd gehaald. De gerechtelijke lijkschouwing had gisteren plaats. Door deu brigadier der maréchausséo te Beek is te Ermoud aangehouden zekere S. L. oud 60 jaren, verdacht van poging tot moord op Al. V. te Berg, gem. Urmond. Tegenwoordig zonder middelen van bestaan," en naar het schijnt dientengevolge nu en dan niet wel bij het hoofd, kwam hij Zon dagavond bij V. die hem, als zijnde eeuigs- zius aan hem verwant, eene boterham met koffie aanbood. Na een en ander te hebben genuttigd, vroeg L. hem het geleende geld terug. V. zeide, zich uiet te herinneren geld van hem le hebben geleend, waarop L. driftig wordende, etn mes uit den zak baalde en hem daarmede tot tweemaal toe door de kleederen stak. Gelukkig stuitte het mes beide malen op V's groote broeksknoupeu af, zoodat hij geen lichamelijk letsel heeft bekomen. L. die eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is maandag ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. De persoon te Mheer, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan vernietiging van authentieke akten, weike liem door notaris Borghans te Noorbeek toevertrouwd waren om naar het registratie kantoor te Gulpen te brengen, is thans voortvluchtig, waarschijnlijk naar België. üet door hem gedane romantische verhaal, als zou 1 em de bus met akten door een zwaitgemaakten Pruis, tusschen de gehuchten Reijmerstock en Terlindeu, zijn ontfutseld, komt zeer verdacht voor eu schijnt van allen grond ontbloot te zijn. Trouwens op hel uur, door hem aangewezen, dat hij door den Pruis aangevallen werd, is hij iu stede van ill de nabijheid van Terlindeu of Reijmer stock, te Bauholt—Mheer gezien. Bij zekeren Basting te Bauholt beeft hij den weg naar Maastricht gevraagd. Hij was toen in 't bezit van genoemde bus. I 'e maréchaussee uit Gulpen stelde Zaterdag te Bauholt en Mheer een verder onderzoek in. Tot tweemaal toe begaf men zich naar de wo ning van S.doch de vogel was en bleef gevlogen. BUITEN LAN UiSCHE BELICHTEN K1.UIK. Koning Leopold der Belgen heeft der Congo-regeertDg medegedeeld, dat hij persoon lijk den eersten spoorweg in deu vrijen Congo staal zal openen. Met den aanleg vordert men goed; de lijn zal waarschijnlijk inden herfst van 1890 gereed komen. Uit Brussel wordt gemeld, dat de commissie van toezicht op de cellulaire ge- vaugenis te Leuven een voorstel heeft gedaan om Léou Peltzer, den bekenden moordenaar 2 «T» STJ" m ït JA - van den advocaat Bernays, in vrijheid te doen stellen, in verband met de nieuwe wet op de voorwaardelijke vrijlating. Peltzer werd in 1882 ter dood veroordeeld, welke straf in levenslange gevangenis is veranderd, zuodat hij thans ongeveer 7 jaren in den kerker heeft doorgebracht en dat wel cellu lair, wat gelijk slaat met 10 jaren gevau- genisstraf. De Brusselsche correspondent der N. E. Cl. schrijft: Voor den 26eu Maart is de openbare ver koop aangekondigd van eene verzameling kostbare steeuen, zilverwerk, munten, kunst voorwerpen, porseleinen serviezen en orna menten, schilderijen en meubelen, afkomstig uit de nalatenschap van den heer Désiré Romain, die vroeger gedurende lange jaren te Rotterdam goudsmid geneest ie, en in Decemher van het vorige jaar te Schaerbeek is overleden. Niet om dien versoop zelveit, maar om eene poging tot diefstal, waaraan de nalatenschap van uwen vroegeren stadge noot onlangs heeft blootgestaan, maak ik er melding vau. Zieiiier wat ik daaromtrent uit goede bron "vernomen heb. Te Rotterdam was in de zaak van den lieer Romain zekere mej. Van Cautergb, eene geboren Brusselsche, géi ante, die, nadat, de heer Romain zijne zaak had oveigedaan, naar liare geboorteplaats terugkeerde. Toen nu ook de heer Romain naar hier kwam, huurde hij appartementen in het huis van mej. Caubergh, waar de beide oudjes van ruim zeventig jaren een rustigen ouden dag uesleten hebben. Op vastenavond, dus 14 dagen ongeveer geleden, tuen de kostbaarheden, door den beer Romain nagelaten, nog in zijne woning zich bevonden, kwam een bedelaar, die gere geld eeue aalmoes van mej. Van Caubergh kreeg, aan de deur eu verzocht smeekend de juffrouw een oogenbiik te mogen spieken. Zij liet hem de trap op komen, eu nog voor hij boven was, werd er wederom aan de voordeur gescheld. De meid opende de dear, die bijna op hetzelfde oogenimk weer dicht vloog, terwijl de meid achterover ge worpen werd; dit alles ging zou snel, dat zij eerst na ecuige oogenblikken tot het besef van haren toestand kon komen. Met groote inspanning slaagde zij er in zich uit de han den van buren aanvaller los te rukken, de voordeur te openen eu luidkeels hulp te roepen. Inmiddels had de bedelaar boven mej. Van Caubergh aagevailen en getracht haar de keel dicht te knijpen. Hij moest zijne prooi echter loslaten en roet zijn mak ker vluchten. Later werden beiden op het dak, achter een schoorsteen verscholen, ge vonden en inhechteriis genomen. Mej. Van Caubergh echter was door den schrik zoo bevangen, dat zij dientengevolge den Zondag daarop overleden is. De dienstbode, hoewel hare kneuzingen nog niet geheel genezen zijn, is buiten gevaar. Mej. Van Caubergh de trou we hulp van den heer Romain bij zijn leven, is dus bij de bewaking zijner nalatenschap als slachtoffer gevallen Si «i SS ia a 3i ik In de gisteien door het lageruuis ge houden zitting heeft sir James Eergussun, op eene tot de regeering gerichte vraag, geantwoord, dat eenige schepen van het kanaal-eskader naar Tanger zijn gezonden, omdat zekere tusschen Marokko en Engeland aanhangige vraagpunten moeten geregeld «orden, namelijk do quaestie betreffende Juby en die omtrent deu ouderzeescbeu telegraafkabel. Maaudag is le Londen voor de recht bank de behandeling begonnen van bet ge ding legen het zitting nemen van lady Sand hurst in den nieuwen Londenschen districts- raad. Er zijn meer vrouwen tot leden van dien raad gekozen, en dit gtdiug heeft de strekking om principieel de quaestie te doen uitmaken ot vrouwen leden van deu raad kunnen zijn. ïf A S Ji li EJ Ei. De minister van onderwijs iu Frankrijk heeft tot het schooltoezicht een aanschrij ving gericht, waarin het wordt afgekeurd dat de onderwijzers aan schoolopzieners die bevordering of een ridderorde erlangen of verplaatst worden, hun belangstidling be tuigen door middel van geschenken of feest malen. De minister acht het behoorlijker, dat men zich bepale tot mondelinge of schrif telijke gelukwenschen. Verleden Zondag hebben de Commu nards te Parijs den opstand vaD 1871 her dacht. Onder voorzitting van den afgevaar digde Ferroul waren 300 personen, waaronder tal vau Russen, Roumaniërs en andere bui tenlanders aan een feestmaal vereenigd. Uit België eu Duitschland waren telegrammen van instemming ontvangen. In navolging van de Duitsche cava lerie, zal binnen kort ook bij de Fransche ruiterij de lans worden ingevoerd. Er is reeds besloten, dat het eerste gelid van alle dragonder-regimenten van dat wapen ze] worden voorzien. Een nieuwe partij onder den naam „l'Union liberale" wordt door gematigde republikeinen gevormd. Oud-ministers, se- natoren, afgevaardigden, leden van het in- i stituut, advocaten, bankiers, fabrikanten 1 handelaren, ingenieurs, hebben zich daartoe vereenigd, o. a. Léon Say, admiraal Krantz, De Marcère, Léon Renault, André, directed der Eransche bank, Jules Dietz, redacteui van hei Journal de» Débat». Zij zijn allee mannen van orde, oprechte conservatieven, verstandige republikeinen zegt het comill iu zijne verklaring zij zijn bekommert over den toestand, waarin het land ziel bevindt. „Tusschen het cesarisme, dat om bedreigt, eu het radicalisme, dat het cesa risme deu weg heeft gebaand, zien zij slecht één middel om Frankrijk voor eene nieuw revolutie te behoeden, en misschien voor de verschrikkelijkste catastrophe. Dat midde is gelegen in een terugkeer tot de denk beelden van gematigheid, van verdraagzaam. heiJ en van echt liberalisme, die reeds a te lang vaarwel zijn gezegd; het is gelegei in hei toonen, niet door woorden, maar dooi daden, dat men onwrikbaar besloten is zijn uiterste best te doen om het land te ont rukken aan de partijschappen, die het tei verderf zijn. De oude kaders moeten ver dwijnen. Geen uitdrukkingen meer als vat de rechter- en van de linkerzijde, van hel rechter- en van het linkercentrum. Zij die neii slechts om de conservatieven te ver- deelen. Tot eiken prijs moet iu de aan staande kamer eene meerderheid gevoudet worden, iu staat de orde in de regeering, in de administratie, in de financiën te her stellen. Eene conservatieve regeering za. ons de gelegenheid verschaffen in Europa, iu den raad der natiën, de plaats te her winnen, die ons toekomt. Gebroken moei er worden met de financieele staatkunde, welke, indien zij gevolgd werd door eet particulier, spoedig zijn oudergang zon zijn, Duidelijk moet verklaard worden, dat me» geen der zoogenaamde radicale hervormingeo wil, noch de inkomstenbelasting, noch de scheiding van kerk en staat, noch een dia maatregelen, die slechts bedreigingen zijuol daden vau verdrukking tegen de ineerdei- beid der burgers. Frankrijk is de onvrucht bare agitatiën moede. Het wil iu vrede leven en arbeiden. Ods programma is, hoofdzaak, heel eenvoudig. Het streven moei zijn om met vasten wil het denkbeeld eeim vreedzame, vrijzinnige en echt conservaties republiek te verwezenlijken, eene republiek, w aar alle Frauschen met eere eeue wijkplaat kunnen vinden." De toestand in het noorden van Fratl rijk ten opzichte van de werkstakingen vei andert weinig. Te Rijsel is in enkele li brieken de arbeid hervat en hoewel zie verscheidene troepen arbeiders door de sti bewogen, werd de orde niet verstoord, dat de politie ze zonder tegenstand uiteendree. Te Cauteleu beproefden de werkstakers oi geregeldheden te veroorzaken. Een tror grevisten uit Perenchies trachtte de fabric van den heer Manet te overrompelen, doe werd door de soldaten teruggedreven. Te Douai is een kwartiermeester A artillerie in hechtenis genomen, beschuldig; van verstandhouding met Duitschland. Hl betuigt onschuldig te zijn. ITALIË. Bij de behandeling van den post iff treffende het beheer lier staatsschulden I het huis van afgevaardigden, verklaarden minister van financiën in antwoord op <4 vraag, of de regeering voornemens is uj een deel der schuld te converteeren, dat h; iu dit opzicht geen beslissende verklad'! kon afleggen, ten einde te voorkomen, dl- men van zijn mededeelingeu gebruik kunnen maken voor speculaties. De wijk waarop de regeeriug tot dusver in zake couverteeren der schuld heeft gehandeld, bi, tot waarborg dienen, dat ook in het ven»l de belangen van den fiscas niet op denro» grond zullen gesteld worden. Volgens een telegram uit Rome the Daily News zou een gewichtig poli* man verklaard hebben dat de Italiaanset regeering met de grootste aandacht de langistisobe beweging iD Frankrijk '«'i- waarvan de zegepraal zeer ernstige gevolg'- zou hebben. De correspondent constateert het algen"6 verlangen der Italianen de vriendschap!' iijke betrekkingen met Frankrijk wede"1 aangeknoopt te zien. ZWITSESLAK». Het onderzoek, betreffende de ploffing eener bom nabij Zurich en de dal' gevolgde ontdekking vau geheime berei'1- van ontplofbare stoffen door een paar tenland6che studenten, is nog niet afgeloofl

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2