Vrijdag 15 Maart 1889. - N°. 63. Bureel: Sciteepinakersstee^ 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ze Coiirviüi verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. k 3 0 n Ëtfïit FJ T Vooi Leiden, per 3 maandent LM. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Vminster 10 Cent. 202» Jaargang. APVEifiTEiïlES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. Sta (Is -Berichte Ilei'lialiiigsoiideiwijs, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tol regeling -van hel Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden Gemeente blad no. 11;) Krengen Ier kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor hel llcrhnliiigsondt-rwi.ls zal plaats hebben van den I8en tot en met den 23en Maart a. s.voor meisjes in hel Schoollokaal in de Van der Werlslraal, voor jongens in dat aan de Korle Mare, telken dage des namiddags van zeven lot aclit uren. Tot hel Herhalingsonderwijs kunnen wor den toegelaten: lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben hel ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 5 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad no. 4 van 1881); 2o. zij, die bij een al te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester e:i Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 14 Maart 1889. Aflossing Geldlceuing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeene kennis dat bij de op heden plaats gehad hebbende uit loting van acht obligation, elk groot een duizend gulden, beboerende lot de 3) percentsgeldleening van 600.000, aan gegaan krachtens raadsbesluit van 10 No vember 1888 zijn uitgeloot de nummers 103, 117, 147, 218, 236, 354, 355 en 417, welke op den lstel> Juli e. k. aflosbaar zijn gesteld, op welk tijdstip die obligatiëu ophouden rente te dragen. En geschiedt hiervan openbare afkondi ging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1889, LEIOËN, 14 Maart. Toestand des Rollings. Uit Apeldoorn beticht men omtrent den toestand van Z. M. den koning van eer- gistereu De voedselopname bleef vrij gunstig, de krachten onveranderd. Z. M. vertoeft geruimen tijd geheel gekleed buiten bed, maar is nog niet in staat zijn gewoue bezigheden te verrichten. De toestand van opgewondenheid her- haalt zich nog, en de slaap moet dientenge volge door geneesmiddelen bevorderd worden. liet lijden, veroorzaakt door de chroni sche kwaal, is zeer verminderd en de alge meene toestand van den patiënt gunstiger. Prof. Rosenstein eu dr. Vinkhuizen kwa men eergisteren middag ten paleize. (N. v. d. D.) h i) li i] i; t i: ut a a nu Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 14 Maart 1889, des na middags te 2 uren, ten raadhuize der ge meente. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig zijn 20 leden, en wel c-e keerenLe Poole, Fockema Audreae, Schneither, Van Hamel, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Juta, Ztlleseu, Van Buttingha Wicheis, Kuapperi, Bool, Was, Kaiser, De Got-je, Uasselbach, Zaalberg, Tieleman, Verster van Wulverhorst en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren De Sturler, üriessen, Koetser, Nijkamp, Van Masijk Huijser van Ileenen en Van der Hoeven. De notulen worden door den secretaris gelezen eu door de vergadering goedgekeurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukkeu. 1 Misssive vanGed. Staten van Zuid-Holland dd. 25 Februari/1 Maart jl. B n°. 386 (3e afd. G. S. n". 55, houdende mededeeling dat oen bedrag van 641.20 te veel is uitge keerd als subsidie in de kosten van het lager onderwijs over 1887. 2. Verzoek van I. Iinans, om vergunning tot het doen dempen van een gedeelte Rijns- burgcrsingclsloot voor zijne woning aan dien singel n°. 9. 3. Verzoek van den heer O. P. Waller Zeper te Noordwijk, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor zijn zoon Marius, leerling der Hoogere Burgerschool voor Jon gens, wegens verandering van woonplaats. 4. Verzoek van G, Bruggink, om vergun ning tot het doen vernieuwen van eene schoeiing voor het perceel Haarlemmerweg n°. 29 en een brug voor dat perceel te doen veranderen in een dam. 5. Verzoek van J. D. Kiek, betrekkelijk demping van een gedeelte der Rijnsburger- singelsloot. 6. Dat thans nog een bedrag van 89000 in prolongatie is belegd bij de Leidscbe Bank Aan de orde is nu le. Het voorstel be trekkelijk de belegging van gelden over den dienst 1889. De heer Bool, wethouder van financiën, vraagt het woord. Het rapport van de commissie van financiën heeft hem ten zeerste verwonderd; spreker acht 't een napleiten op de oppositie gevoerd bij de besprekingen over de leening, onlangs door den gemeenteraad met groote meerderheid goedgekeurd. Wil men nu terstond na de ieening f 25,000 aflossen dan is dat als 't ware een terugkomen op het besluit van den raad, met 18 tegen 8 stemmen genomen, dat niet 5^ tnaar 6 ton zou worden geleend. Tegenover de obligatiehouders zon 't boven dien niet fair zijn reeds nu hunne geldbe legging ais 't ware ongedaan te maken. Wel is nu f 83,000 in kas, doch weldra zal zeer veel spoedig moeten worden be steed, zoodat het saldo niet zóó groot zal zijn en liet houden van kasgeld is zekor zeer vuorziclitig omdat er niets kostbaarder is dan het opnemen van kasgeld. Maar er komt nog bij dat de f 40 die op elk aan deel zijn toegegeven, omdat ze f 40 beneden pari zijn uitgegeven, nu terstond zou moeten worden weggegooid als 't ware, zouder eenig nut, wanneer reeds zoo spoedig die aan deden Èt pari worden afgelost- De heer Fockema Audreae licht nogmaals toe de redenen die de commissie van finan ciën hebben geleid tot meerdere aflossing te adviseeren en bare stem te verheffen tegeu het beleggen van het saldo in schuldbrieven die natuurlijk kunnen teruggaan in waarde. Hieraan mag zich liet gemeentebestuur niet blootstellen. Wat betreft het toegeven van i ƒ40 per aandeel bij terstond aflossen A pari die som per aandeel is reeds toege geven daaraan is niets meer te veranderen en bovendien zullen ook zij die de aandeden hebben genomen ais soliede geldbelegging, gaarne die dadelijke winst van 2 percent aannemen, om dan terstond het vrijkomende in even soliede gemeenteschuld te beleggen. De voorzitter stelt tegenover het argument van den heer Fockema Andreae dat de koersen zouden dalen van de schuldbrieven die zouden worden aangekocht, het geval dat ze zouden rijzenen voor het laatste geval meent spreker is meer kans dan voor 't eerste. Maar bovendien staan werken voor de deur die spoedig kapitaal zullen vorderen, zooals vergrooting van enkele inrichtingen aan de stedelijke gasfabriek, en dan zou 't zeker minder voordeelig zijn geld te moeten opnemen, terwijl men 't nu heeft en bewaren kan. Spreker meent dat een zoodanige ge- dachtengang niet tégen, doch védr het finan cieel beleid van het gemeentebestuur pleit. De heer Bool wil nog even zijne inge nomenheid te kennen geven met het plegen van overleg tusschen de commissie van financiën en hem, wethouder van financiën, zooals in dit geval is geschied; ook de heer Fockema Andreae geeft omtrent het plegen van overleg, als voorzitter van de commissie van financiën, zijn ingenomenheid te kennen. Wat de voorzitter gezegd heeft omtrent de gelden benoodigd voor het uitbreiden van de gasfabriek, is een argument dat den laatsten spreker geheel koud laat, omdat dit nog een niet te berekenen tijdsverloop van ons af is. De voorzitter meent dat dit niet zoo ver zal afliggen en wil men voortdurend eene voldoende hoeveelheid gas kunnen leveren, dan moet men daarin tijdig voorzien. Hier geldt zeer zeker: gouverner o'est prévoir. Hij moet den raad in overweging geven het amendement van de commissie van financiën niet aan te nemen. Het amendement van de commissie van financiën, wordt nu in stemming gebracht, en wel 1°. dat van de 3^ pet. geldleening ad f 600.000 in 1889 zal worden afgelost f33.000. Het amendement wordt verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de hee ren Was, Juta, Van Hamel, Schneither, FEU ILL ETON. 4). „Als dat mogelijk was, dan zon een vorstelijk vermogen nog te weinig zijn om n te beloonen," riep Colville met een van aandoening verstikte stem, „maar gij raas kalt, Pratt. Hoe groot uw kunst ook zijn ooge, om zulk een wonder te verrichten zoudt ge een verbond met satan gesloten moeten hebben." irMet satan staat men tegenwoordig niet Beer op zulk een amicalen voet, ook raaskal ik niet, maar spreek bij mijn volle verstand. Dns zou tienduizend dollars niet te veel zijn, als ik u miss Lilly Lawrence levend in de armen voerde?" „Demon, ge weet wel dat ge moogt vragen zooveel ge wilt, maar ge kunt het niet doen." „Ik kan het," sprak de dokter, met een kalmte, die een groot contrast maakte met de opgewondenheid van den andere. Deze greep zijn bezoeker hij de schouders en schudde hem heftig heen en weder, terwijl hij hem toeschreeuwde „Mensch, drijf mij niet tot het uiterste met uw spot, ge weet, dat ik dat meisje heb bemind tot razernij, ja tot waanzinnig wordens toe. Nu is zij dood, en geen macht ter wereld kan haar aan den dood ontrukken." „Geen macht ter wereld, behalve ik," sprak de dokter, nog altijd even kalm, „want zij, die allen dood wanen, is niet meer dan schijndood, en het geheim om haar weder tot het leven, het leven alleen voor u, op te wekken, bezit ik alleen." „Pratt, gij spreekt als een waanzinnige," sprak mr. Colville, en week onwillekeurig in zijn stoel terug. „Het geen ge zegt is onmogelijk." „Het moge ongelooflijk zijn wat ik u zeg, onmogelijk is het niet. Luister, en ik zal u alles duidelijk maken. Juist op het oogenbiik dat miss Lilly levenloos ge vonden werd, kwam ik toevallig het huis van den bankier Lawrence voorbijen smeekte men mij zoo dringend binnen te komen, dat ik niet anders doen kon, dan toegeven en mij dus naar de kamer liet geleiden, waar de schoone bruid koud en beweging loos lag uitgestrekt op den vloer. Men zou haar ook wezenlijk voor dood gehouden hebben, maar bij scherper onderzoek, ont dekte ik een bijna onmerkbare warmte aan het hart, terwijl ook in de palm der hand een rood vlekje aanwezig was, en de ougen een uitdrukki ig hadden, die aan duidde dat zij niet dood was. De wond was in de nabijheid van het hart, maar had niets geraakt, en was ook met een bevende hand toegebracht. De pijn, ge voegd bij den doodelijken angst vermoord te worden want van de uitspraak der jury geloof ik geen syllabe bracht haar in een bewusteloosheiddie alle leeken voor den duod moesten houden, maar die voor ons, medici, geen twijfel overliet of het sujet was slechts schijndood." „Duivel, en ge hebt een levende laten begraven „Alleen in uw belang, Colville. Bij elk ander sujet zou ik gezegd hebben, dat het niet meer dan een verdooving waswaaruit ik baar weidra zou doen ontwakenhier dacht ik dadelijk aan u, en ik besloot haar te laten begraven, om haar daardoor des te gemakkelijker in uw macht te brengen." „Pralt, ge zijt een demon." „Nu, ik moet zeggen, Colville, dat ge een zonderlinge manier hebt, om uw dank baarheid te betuigen." „Neen, ge zult niet over mijn oudank- baarheid te klagen hebbenmaar het is zoo vreeselijk, als men bedenkt, dat zij, die schoone, bloeiende maagd, in het kille graf ligt, en misschien reeds dood is." „Maak u niet bang, er is geen gevaar bij. Voorloopig behoeft ge voor het ont waken uit hare verdooving niet te vreezen. Luister. In een onbewaakt oogenbiik heb ik mij meester gemaakt van den sleutel van den grafkelder. Binnen een paar uur is het nacht, en dan zullen wij de schoone Lilly Lawrence, die voor de geheele wereld dood is, tot een nieuw leven op wekken." „Maar waar zullen wij haar heen brengen; en als de diefstal van het lijk eens ontdekt wordt, wat danP" „Ik weet een zekere schuilplaats. Her innert ge u de arme Fanny niet meer, die we in het roode huis, bij dat oude echt paar gebracht hebber.waar zij ge bleven is, tot de dood haar van haar waanzin „Om Godswil zwijg, laat de dooden rusten. Waarom herinnert ge mij aan die vreeselijke gebeurtenis?" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1