IBs-', tgcm ma «3 war »a «2 so» «lj sua. ra»' -.»< jongensschool van de tweede klasse, vier galden per drie maanden. Op de hoogste afdeeling, bestaande uit de hoogste drie klassen der jongensschool en op de hoogste afdeeling, bestaande uit de hoogste drie klassen der meisjesschool van de tweede klasse zes gulden per drie maanden. Zaterdagavond bad zich de herbergier P. van de Langegracht met exemplaren van Hecht voor Allen op straat begeven om die te venten. Ken paar Haagsche socialisten bevonden zich mede met dat doel in onze straten. Het oploopje, dat vooral in dezen tijd te voorzien was, bleef niet uit en de politie zag zich genoodzaakt P. in bewaring te nemen op haar bureel. De twee anderen zochten de meest ge schikte gelegenheid op om heelhuids weg te komen en vonden die in een Iramrijtuig. Toen dat voertuig zich in de richting vau het station voortbewoog zette een groote schare jongens en mannen het na; aan het station nam ec ter de politie de luidjes in bescherming zoodat de joelende menigte, geen verdere aanleiding tot dat gejoel uieer hebbende, vrij kalm aftrok en zich ver spreidde. 01' een volgende maal de tram conducteurs lfun voertuig nog wel tot dergelijk vervoer zullen leeuen staat nog zeer te bezien. De weleerw. heer Ch. A. K. M. Loh- meijer, kapelaan bij de Petrusparochie alhier, laatstelijk ter vervanging van den tot professor aan het seminarium Hageveli! benoemden heer L. J. J. llageraats van Scheveningen naar hier benoemd, is dien ijverigen voorzitter der St. Jozefsgezellenvereeniging ook in deze betrekking opgevolgd. Gisteravond nu werd genoemde heer als zoodanig geïnstalleerd door den wegbereider van die goede zaak in ons land, den zeereerw. heer Jhr. H. C. J. J. M. Van Nispeu tot Sevenaar, die daartoe van Amsterdam was overgekomen. In hartelijke bewoordingen sprak hij de jongelui toe; hij schetste hoe een rechtgeaard gezel zich heelt te gedragen, vooral ook ten opzichte van de ontevreden heid stokende stemmen die zich in den laatsten tijd zoozeer doen hooren, van welke pogingen zij ten slotte de slacht offers worden. Spreker spoorde allen aan tot werk zaamheid waarin op den duur alleen genot te vinden is en wees hen op de uitnemende gelegenheid in het gebouw der vereeniging om zich na welvolbrachte dagtaak nuttig en vroolijk te verpoozen. De heer Lohmeijer nam nu het woord om den spreker hartelijk dank te zeggen voor zijne opwekkende woorden; hij kende nog weinigen hier, doch zou alles in het werk stellen om zijne moeilijke doch tevens dankbare taak naar behooren en zooals hij dat volgaarne wenscht te vervuilen. De heer F. D. Kolff van Oosterwijk, arts, en adsistent bij de geneeskundige kliniek aan 's rijks-universiteit alhier, is benoemd tot gemeentearts te Vlachtwedde. Ter vervanging van den heer W. C. Th. Van der Schalk is tot lid der hoofdre dactie vau het studenten-weekblad Minerva verkozen de heer A. C. Maas Geesteranus. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente, heeft besloten de levering van 80 tweeper soons schoolbanken, waarvan de openbare aanbesteding den 4 Maart 1889 plaats vond, doch de gunning werd aangehouden, op te dragen aan den minsten inschrijver den heer N. Valentgoed te 's Gravenhage, voor de som van f 665. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 47.ƒ24.5.en 2.45. laagste 47.f 24.ƒ4.50 en ƒ2.40. Hedennacht is bij den heer F. op de Haven alhier diefstal van kippeu gepleegd. De beestjes zijn wtêr in handen van de politie en de vermoedelijke dader is ze reeds op 't spoor gekomen. Evenwel is de zaak nog in onderzoek. We hebben weêr een genotvollen avond te goed van den overal gunstig bekenden declamator den heer S. Hippe. De juiste datum is nog niet met zekerheid bekend doch vermoedelijk zal dat zijn Woensdag de 27ste Maart a. s. Wie bem eenmaal heeft hooren reciteeren of wie van hem in welke bladen dan ook de uitermate gunstige beoordeelingen heeft gelezen, zal er zeker niet gemist worden. IMKESLAflüSCHii BERICHTE?;. Naar uien aan de Sip. verzekert, is het tijdstip niet ver af waarop de tweede kamer der staten generaal zich zal hebben bezig te houden met een ontwerp van wet op de telephonie, waarvoor de noodige bouwstoffen bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid verzameld worden. Sedert het begin ouzer tijdrekening is ei nog geen milliard minuten voorbijgegaan. Er ontbreken daaraan nog om en de bij 7 millioen minuten. Ook bij het aanbreken van de 20e eeuw, in den oudejaarsnacht tusschen 1900 en 1901, zal het, milliard nog uiet geheel vol zijn; er zullen dan namelijk eer^t 999,4-05/280 minuten zijn verloop-n. Compleet zal het milliard eerst zijn op 28 April 1902, des ochtends 10 uur 40 mi nuten. Aldus heeft het een cijferaar, die waar schijnlijk met zijn liegen tijd geen weg wist, uitgerekend. Nagerekend liebueu wij hein niet. (JJtr. Dbl) Men schrijft aau het Fad. uit Katwijk aan Zee De visschers, die met hun loon over 1888 tot een bedrag ad f 10.000, betrokken waren in net faillissement Snakenbroek en Co. te Brussel, zijn Dinsdag jl. geheel uitbetaald. Drie Scheveninger schuiten en zeven Katwijker zijn Zaterdagmorgen te Katwijk aan Zee aangekomen. Bij het aanzetten heoben een paar schuiten eenige averij bekomen. Eéue schuiL van den reeder E. E. Meerburg is met verlies van één zwaard aangekomen Volgens zeggen, zijn twee Katwijker schuiten te Noordwijk aan en is er eene te Nieuwediep binnengekomen met gebroken mast. Een paar schuiten zijn aangekomen, welke vrijdagmorgen pas vertrokken waren, dus zonder vangst. Aan den heer B. De Vries te's 11 age is door het gemeentebestuur van Loosduiuen voorloopig concessie verleend voor een gas fabriek te Loosduinen en, voor zoover van den raad afhangt, voor een electrischen spoor weg tusschen Zeebad Loosduinen en Scheve- ningen, onder gehoudenheid voor den ver zoeker tot indiening van plannen en teeke- ningen binnen drie maanden, ten einde alsdan tot een definitieve concessiegeving van een of beide verrichtmgeu bij wederzijdsch goed vinden over te gaan. De jBenavoi/' heeft het Zaterdag nacht aan het Scheveniugsche strand hard te ver antwoorden gehad. Nadat door de onstuimige zee drie trossen waren vernield, sloeg het door den sterken Z. VV. stroom op zijde en werd een scheeps lengte verder op strand gezet. Aan boord waren twaalf menschen, die, zooals te denken is, den nacht in duizend angsten hebben doorgebracht; eerst tegen den middag konden zij beproeven het strand te be reiken. De twee sleepbooten, die Zaterdag weder zouden trachten het schip af te brengen, zijn onverrichter zake naar IJmuiden teruggekeerd, Aan de scheepsbouvverij van den heer Verwey bij Schiedam, is Zaterdagmiddag de stelling van een in aanbouw zijnd schip ge bróken. De werkman, die zich daarop bevond, wist zich te grijpen, en kwam er met den schrik af, doch moest daardoor een stuk ijzer dat hij in de hand had laten vallen. Dit viel ongelukkig den onder de stelling staanden jongeling 0. K. op het hoofd, waardoor deze ernstig gewond werd. Te Hoogvliet en Poorlugaal maken weder eenige gezinuen zich gereed om naar Amerika te verhuizen en daar den landbouw te gaan uitoefeuen. De meesten willen zich in Grand Rapids vestigen. Vermoedelijk door het omvallen van eene lamp brak Zaterdag in den vroegen morgen ten hevige brand uit in de onlangs nieuwgebouwde boerenwoning van v. S. te llaarlemmerliede. Aangewakkerd door den bevigen wind, kon aan redden niet veel ge daan worden. Vijf koeien zijn in de vlammen omgekomen en de geheele woning met den inboedel is verbrand. Het vee was niet verzekerd. Door enkele landbouwers te Haarlem mermeer zijn handelsrelatiën aangeknoopt met eenige bewoners van de Argent ij nsche republiek over den invoer van Hoilandsch vee aldaar. Vermoedelijk zullen in het einde dezer maand een dertigtal stuks joug vee naar die republiek gezonden worden. Te Zandvoort is aangekomeu eene Kat wijker schuit, die op zee had gevischt het lijk van een man, naar gissing een der ma- (rozen van de schuit van den reeder M. De Niet; hij is gekleed als de visschers te Sche- veningen, heeft zeelaarzen aan en gouden ringen in de ooren, en zal ongeveer 25 tot 27 jaren zijn. Te Amsterdam had Woensdag tegen den avond een opstootje plaats. Voor deri winkel van een kleerenverhuurder op de Spuistraat hadden zich circa 120 man ver zameld, die allerlei bedreigingen uitten, als: „Smijt de glazen in!'' „haal hem de deur uit!" enz. De reden was, dat er volgens een advertentie in een der bladen een loop knecht werd gevraagd. Bij onderzoek bleek evenwel, dat deze winkelier geen dergelijke advertentie bad geplaatst. Toen het verza melde publiek daarvan door een inspecteur van politie in kennis was gesteld, ging bet, hoewel morrend, uiteen. Door de Zeilvereeniging Het Y is met bijna algemeene stemmen tot vlootvoogd gekozen de heer J. J. A. 11. GligneU. In den storm van Zaterdag is, dicht bij Dnkhuizen, de blazer H. D. 26, bevaren door Wessel Slok, door een rukwind omge slagen. De opvarenden zijn gered, liet vaar tuig is waarschijnlijk verloren. Vrijdag vergaderde le Utrecht, nadat het onderzoek in de sub comm ssie was af geloopen, in het gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof, onder presidium van mr. P. Verloren van Themaat, de commissie voor het onderzoek van het ontwerp van het wetboek van militair strafrecht en daar mede samenhangende wetten, welke vergade ring door den ontwerper, den hoogleeraar mr. H. Van der Hoeven, werd bijgewoond. 0VD.) In den ouderdom van 93 i jaar over leed te Franeker, de nestor der plaats Hessel Li. Brijker, een kroost nalatende van 4 kin deren, 30 kleinkinderen en 55 achterklein kinderen. Deze grijsaard bezat een zeldzaam krachtig lichaamsgestel. Geregeld, nog het verloopen jaar werd door hem een akker lands van af de zaaiing tot het oogsten bewerkt. Men schrijft aau de N. R. Ct. uit Beetstcrzwaag van 9 Maart: De week is tegen verwachting rustig te Beets enz. voorbijgegaan. De verwachte betooging van veenarbeiders en anderen is achterwege gebleven. De twee uit Steen- wijk overgekomen maréchaussée te paard zijn ook naar die plaats teruggekeerd. Van de hier naar Appelscha onlangs vertrokken maréchaussée te paard zijn echter weder twee hierheen gekomen. Justitie en politie houden voortdurend ten oog in het zeil, om onrust en wanorde te voorkomen. Sedert 13 Februari jl. was hij den heer Ch. D. te Tilburg als meid in dienst gekomen zekere M. S. Nauwelijks was zij daar in dienst of de mede-dienstbode ver miste bij herhaling geld uit haar koffer. Zij had terstond vermoeden op bovengenoemde M. S. De hoofdagent van politie aldaar bracht M. S. tot bekentenis dat zij viermaal eenig geld uit het koffer van de andere dienstbode had weggenomenook bekende zij ten nadeele van haren meester uit een ongesloten kast geld te hebben weggenomen, dat gedeeltelijk in haar bezit werd bevonden. Naar men verneemt is van een en ander proces-verbaal opgemaakt.- De pachthoeve Oudenhof te Hoeus- broek, is Zaterdagnamiddag geheel afgebrand. De pachter Petrij werd met moeite gered. 5 paarden, 13 koeien en varkens ziju om gekomen. De schade bedraagt f 23,000. Alles was verzekerd. BUlTENLAiNDSUHE BERICHTEN K X SS Ij A X S3 Koningin Victoria heeft president Car- not op zijn telegram geantwoord, ilat zij door de haar iu Frankrijk bereide ontvangst aan genaam getroffen is. In Somersetshire, Gloucestershire en Devonshire in Engeland, is door overstroo mingen, ten gevolge van hevige regenbuien gepaard met stormweder, groote schade aan gericht. De Midiand-spoorwt'g staat over een lengte van 10 Eng. mijlen onderwater. Men vreest, dat verscheidene menschen zijn omgekomen. Uit Singapore wordt gemeld, dat de Noord-Borneo-maatschappij met het iuland- sche opperhoofd Shahbander vrede gesloten heeft. De hoofdstail van den pangeran werd door de troepen der maatschappij ingenomen. A Bi li 1.1 li. De heer Pelletau heeft, in de Zater dag gehouden zitting, van de kamer van afgevaardigden eene interpellatie tot de re geering gericht, naar aanleiding van het besluit waarbij den hertog van Aumale wordt vergund naar Frankrijk terug te kee- ren. Naar zijne meening zou het land daarin een onverstaudigen maatregel zien, met het algemeen stemrecht in strijd. Hij keurde dus het besluit der regeering af. De heer Coustans, minister van binnen- landsche zaken, antwoordde dat de regeering het verbanningsdecreet beschouwde als een exceptionneelen maatregel, welken zij thans nutteloos achtte. Het verbiijf in Frankrijk werd aan den hertog van Aumale ontzegd, niet als pretendent, maar wegens een schrij vee, dat oneerbiedig was voor het hoofd vau den staal. Eene ver'oanuing van drie jaren is eene voldoende boete voor dit vergrijp. Op verzoek van het kabinet werd tot de eenvoudige orde vau den dag overgegaan, en wel met 316 tegen 147 stemmen. De heer Millerand vroeg daarop amnestie voor vergrijpen, welke met de werkstakingen in verband staanverder voor overtredingen der wet op de drukpers en op het houden van ongeoorloofde redevoeringen in openbare vergaderingen. Hij weuschte dat deze quaes- tie van dringenden aard zou verklaard worden. De minister Tirard kon zich met dit j laatste vereenigen, doch was tegen eene onmiddellijke behandeling. De kamer nam daarop de urgentie aan, doch verwierp met 345 tegen 153 stemmen het voorstel om onmiddellijk tot de discus sie over te gaan. Naar men verzekert, is eeue gerechtelijke vervolging gelast tegen de heeren Dërou- léde, Richard, Laguerre, Naquet, Laisaut, Turquet en Callian, wegens de zaak van de ,/Ligue des Patriotes Te Neuilly heeft Donderdag eene ver gadering der Patriotten-Liga plaats gehad, welke door een duizendtal personen werd bijge woond. Om eene inmenging der politie te voorkomen waren de oproepingen gedaan als of het een concert gold. Er was eene piano bij de tribune geplaatst, waarop nu en dan getrommeld werd. Tusschen de bedrijven werden politieke redevoeringen gehouden. De hertog van Aumale moet dadelijk gebruik hebben gemaakt van de opheffing van het verbanningsbesluit, zoodat hij reeds heden op het landgoed te Chantilly ver wacht werd. Boulanger, daartoe uitgenoodigd, is veischeuen op eene soiree bij de hertogin d'Uzès, en daarmede heeft de generaal zijne intrede gedaan in den arisiocratiscben kring van den Faubourg St. Germain. Toen hij ten acht ure in het hotel der hertogin kwam, werden er fanfares geblazen. Na het diner, waaraan, behalve ook graaf Dillon en Arthur Meyer, directeur van den Gaulois, slechts royalisten van het zuiverste water deelnamen, Dam de voorstelling een aanvang. Boulanger stond naast de gastvrouw, die hem de namen van alle voorbijtrekkende dames noemde. Men heeft opgemerkt dat de hertog De Laroehefoueauld, de leider der royalistische rechterzijde io de kamer, uiet verschenen was. De prins van Wales is te Parijs aan gekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel de Bristol. Generaal Boulanger bracht den prins terstond een bezoek, maar vond den prins niet thuis, zoodat hij er zich toe moest bepalen ziju naam in het boek te schrijveu. Als een merkwaardig heid wordt er bij gevoegd, dat de pen, waarmede Boulanger zijn naam schreef, ter stond was verdwenen. Blijkbaar was de pen ontvreemd door iemand, die gaarne een herinnering aau Boulanger wilde hebben. Nog steeds worden de kantoren van het Parijsche Comptoir d'Escompte belegerd door menschen, die hun geld komen opvragen. Donderdag werd weer een bedrag van 74,000,000 francs uitbetaald. De heeren Rothschild, Malet, André, Hottinger en Heine hielden een conferentie met de directeuren van het Ciédit foucier en het Comptoir d'Escompte, ten einde een middel te vinden, waardoor de paoiek kan worden gestuit. Men besloot het Comptoir de noodige voorschot ten te verschaffen met medewerking van de Fransche bank, welke terstond 100,000,000 francs ter beschikking stelde. Meu vreest, dat het Comptoir, indien de paniek blijft aanhouden, ten slotte zijn beta lingen zal moeten stak -n, waardoor ook an dere financieele inrichtingen worden bedreigd. De aaudeelen van het Comptoir d'Escompte daalden daarom Donderdag weer met 180 francs. Te Armentières hebben de patroons een ander tarief voor het werkloon ontwor pen, en de arbeiders hebben zich zoo goed als hiermede vereenigd. De werkstaking schijnt dus haar einde nabij te zijn. tïALIË. De koning heeft Zaterdag de besluiten geteekeud, waarbij het ontslag van de heeren Grimaldi, Perazzi en Saracco wordt aange nomen, en in hunne plaats benoemd worden; tot minister van financiën de heer Seismit Doda, tot minister van de schatkist de heer Gioletti en tot minister van openbare werken de heer Finali. De Gazzetta njffiziale deelt in haar nummer van heden de samenstelling mede van het nieuwe kabinet. ZWITBERLA91 Te Zürich is Donderdag eene bom ont ploft in eene geheime werkplaats van zulke projectielen, die vier Russische studenten, leerlingen der Polytechnische School, daar ten huize van één hunner hadden ingericht. Door de ontploffing verloor een van het viertal het leven; de drie anderen werden gekwetst. De politie heeft tengevolge van die zaak bij vele Russische studenten huiszoekingen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2