- srra sss. suss tsss «ra sas kü «J3 «r» 8j ei» .«i iwff --w-> Daar de koperen lampen reeds door de politie bij een oudroest zijn gevonden en in beslag genomen, is het waarschijnlijk, dat de dader ook wel zal worden ontdekt. Sedert eenigen tijd heeft zich zeker nseuig reiziger op den Noord- en Zuidhol- landschen stoomtram afgevraagd, waarom ge durende den geheelen rit van Haarlem tot Leiden voordurend de schel wordt geluid. Naar men ons mededeelt is de zaak deze. Langs den tramweg van Haarlem tot Lei den bevinden zich meer dan 600 waarschu- wings-punten, waarvoor de machinist, zoo wel véér als na het passeeren, de handschel moest in beweging brengen. De machinist was daardoor als het ware verplicht oin bij na gedurende liet geheele traject met de hand aan de schel te staan. De directie van den stoomtram heeft daarin eene veran dering gebracht, zij heeft namelijk den stoom van de machine in verbinding gebracht met de schel en er alzoo eene stoomsehel van gemaakt. Wanneer nu de machine in bewe ging wordt gebracht komt ook de schel in beweging. Zij kau echter, zoo noolig, door den machinist ook worden uitgesloten. {II. Ct.) Gisteren stonden voor de arrondis- sements-reclitbank te Haarlem terecht H. P. S. en P. G. S., benevens J. Le M., allen oude bekenden der justitie op liet gebied van visscherijdelicten. Zij werden beschul digd van bij de Zandsloot, onder Lisse, uit een gesloten put of kuil te hebben ontvreemd eene hoeveelheid aardappelen en cene andere partij van dezelfde soort van aardvruchten uit eene schuur in dezelfde buurt. De drie beklaagden ontkenden. Voet stappen en sporen van liet steepen ran zakken waven zichtbaar tusschen deze plaatsen en de sloot waar de beklaagden met hunne schuit waren geweest. Een viertal getuigen kwamen hen op de heenreis tegen. Te half 4 's nachts (het was in den nacht van 29 op 30 November 11.) hadden zij den tolgaar der opgeklopt om den over de vaart liggende boom te openen, terwijl hunne buren 's Dachts waren wakker geworden van een ge rommel als werden er aardappelen in den kelder geschud. Een 14 jarige jongen, die altijd met ben medeging, verklaarde, dat zij den diefstal hadden gepleegd. De verklaringen van 17 getuigen, op de terechtzitting aan wezig, hielden voornamelijk het bovenstaande in. De substituut-officier van justitie, mr. E M. Von Baumhauer, wees op liet ongun stige verleden der beklaagdeu en meende, dat liet eene weldaad voor de buurt waarin zij woonde zou zijn indien zij voor langen tijd onschadelijk werden gemaakt. Tegen de gebroeders S. eischte ZEA. 2jaar en tegen Le M. 2 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. J, Prins, meende, dat het bewijs, dat geheel door aanwijzingen is geleverd, veel te wenschen overliet en dat door niets was bewezen, dat de bedoelde sporen van deze beklaagde af komstig zonden zijn. Pleiter wees op het getuigenis van een der getuigen, die ver klaarde dat zij den volgenden dag in zijne tegenwoordigheid aardappelen zouden hebben gekocht. Pleiter vond het verdacht dat deze verkooper juist na den diefstal aan hen aard appelen heeft verkocht, en meende uit een en auder moeten opmaken, dat deze, juist daar hij onbekend is gebleven, de dief zou zijn. Op grond van een en ander vraagde pleiter vrijspraak voor deze beklaagde bij ge brek aan bewijs. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. Haarl. Ct.) Achter het rijksmuseum te Amsterdam werd gisteren op het terrein der Amster- damsche Sportclub de 5000 M's kamp gereden tusschen Convée, Pander en den Hamburgscben kampioen Alb. Schade. De uitslag van den wedstrijd wasde baan werd gereden door Pander in 10 min. 40 sec.; door Coatte in 11 min. 14 sec. en door Schade in 11 min. 58 sec. S. P. Venemr. reed de baan in 11 min. 51 sec. en versloeg dus evenzeer den Hamburger. Gistermorgen is de slijfselfabriek Con cordia, van de lieeren Blans, te Zaandam, eene prooi der vlammen geworden; de spoe- pig aangerukte brandweer heeft de belen dende gebouwen kunnen behouden. Door eenige ondernemende ingezetenen van Helder zijn plannen ontworpen, om het aan zee gelegen dorp Huisduinen tot bad plaats in te richten. Indien van regeerings- wege de daarvoor vereischte goedkeuring zal zijn verkregen, zou men voornemens zijn het badhuis in de nabijheid van het fort Kijkduin aan het strand op te richten. In verband daarmede zou alsdan een tramdienst van de binnenhaven door de gemeente Helder naar het dorp Huisduinen worden ingericht. In de gemeente Beetsterzwaag, speciaal onder Beets, begint het weder te gisten. De verveners hadden besloten dit jaar voor baggerwerk 721, voor turfmsken 75 ik 80 cent per roede te geven. Deze looneu waren echter, hoezeer even hoog als verleden jaar na de grooie werkstakingen, der socialisten nog niet hoog genoeg, weshalve in eene vergadering der afdeeiingeu van den sociaai-democratischeu bond te Beets, Jub- bega en Terwispel werd besloten, voor het baggerwerk 75, voor hel turfmaken 85 cent vast te stellen. Ten einde a-n dit besluit kracht bij te zetten, werd besloten, cene betooguig van veenarbeiders uit Beets en omliggende plaatsen te deen houden. Daar de orde hierdoor aliigt kon worden ver stoord, en de maréchaussee van Beetster zwaag nog altoos te Appelscha moet verblijven, wordt de halve brigade maré- ctiaussée uit Stecnwijk naar eerstge oruide gemeente gezonden. Aangaande den eergisteren te 's Hcrto- genbosch geplecgdeu doodslag kan nader worden gemeid F. v. d. B., een zeer goed oppassend agent van politie, kwam eergisteren namiddag om streeks 12 uren te huis, oin te eten. Des morgens 7.J uren was hij in dienst gegaan, zonder eenig eten te hebben gehad, en bij zijne tehuiskomst des middags vond hij, zooals reeds menigmaal gebeurd was, in plaats van eten, de kachel uit en eene beschonken vrouw. Met zachtheid er op gewezen, dat zoo'u toestand onhoudbaar was, schold zijne vrouw hem uit, schopte hem tegen de beenen en wierp hem cene korst droog roggebrood toe zeggende: „Vreet dal maar op." in woede ontstoken, nam hij van de tafel een broodmes en stak zijne vrouw daarmede in de linkerzijde, even beneden den arm, waarna hij het huis verliet en zich aan het politiebureau aanmeldde. De vrouw, die sedert jaren aan den drank verslaafd was en man, kinderen en de geheele huishouding verwaarloosde, was terstond dood neergezonken. Haar lijk is na het onderzoek der justitie naar hel ziekenhuis vervoerd. D; ongelukkige man, na zijn verhoor per rijtuig overgebracht naar de gevangenis, was dermate ontzenuwd, dat hij uit het rijtuig moest gedragen worden. (P. IV. C.) Een handelaar te 's liertogenbosch ontving uit Parijs de volgende circulaire: Mijnheer! Ik heb de verdriet U. E. liij dezen te berichten dat mijn reiziger, de heer.... nadat een deel zijn reis gemak heb ben, en in hotel Weimar in Rotterdam zijnde, heeft gehad de ongeluk zijn monster kamer te hebben geheel overstroomeu en eene groote deel van de nieuwe en schoon col lectie monsters volmaking afbreken. In deze staten het is onmogelijk zijn reis te vervolgen en moet zijne monsters geheel hermaken. Op eene verkoopiug, die te Kosendaal ten dezer dagen werd gehouden, kocht eeu boer een kast en begaf zich 's anderendaags op weg om deze te halen. Toen hij echter met zijne helpers op de verdieping was ge komen, bleek bet, dat de kast niet van de kamer kon verwijderd worden. I e vroegere heer des huizes had er een genoegen in ge vonden deze kast in de kamer waar zij stond te doen vervaardigen en zelfs glim lachend gezegd: „Daar zullen zij na mijn dood niet meê gaan loopen!" Na lang over en weer praten heeft men eindelijk maar be sloten de kast met het huis te verkoopen. {Pr. N.-B. Ct.) Gisterenmorgen kregen twee rijks-amb tenaren te Ossendrecht twist; de een nam één revolver en schoot daarmede zijn ambt genoot door den bovenarm, waarna hij zichzelf met dien revolver het leven benam. BUIÏENLANDISOHE BElilüHTEN IELSIE. Uit Brussel wordt aan het D. v. Z.-ll, en 'i Cr. gemeldPrins De Ligne en burg graaf De Jonghe zijn gisterenmorgen tot een maand correctioueeie gevangenisstraf veroordeeld. e ft e Ij a n 55, Dinsdag ontving lord Salisbury eene deputatie van de centrale kamer van land bouw, welke de oprichting kwam vragen van een departement van landbouw, met een verantwoordelijk minister aan 't hoofd, In zijn antwoord verklaarde Salisbury dat het kabinet geene moeite zou sparen om de zaak voor het lagerhuis te brengen, en dat daar de feitelijke beslissing over deze zaak be rustte. Jl. Zondag hebben op de Theemskade te Londen opnieuw ongeregeldheden piaats gehad, tengevolge, van eene hernieuwde po ging der socialisten, om eene belooging te houden ten gunste der werkloozen en to pro testeren tegen de stelselmatige onderdrukking ran het recht van vergadering. Ofschoon het vinnig koud was, kwamen er tal van perso nen uit alle oorden van Londen bijeen, meestal behoorende tot die klassen die der politie het meeste last geven. Ook nu geschiedde dit, doch de menigte was zoo talrijk, dal de politie de handen meer dan vol had. Eene nieuwe poging om Trafalgar Square te bereiken, werd belet en tal van personen werden 111 hechtenis genomen, liet grauw pleegde allerlei ruwe baldadigheden. Zoo poogde men een inspecteur van politie van zijn paard te doen vallen, werd een rijtuig, dat voor een der grootste hotels in Northum berland Avenue stond, vernield, er:z., doch het spreken werd geheel en al belet. Het schijnt, dat deze doellooze opstootjes op volgeiirle Zondagen zullen worden her haald. De stoomboot Kisembo, van de Zuid westkust, van Afrika, te Liverpool aauge- komèn, heelt de jongste telegrapiiische berichten omtrent Stanley bevestigd. Zij bracht nl. van den agent der Nederlandechc Handelmaatschappij te Banana de van zijn ambtgenoot aan de Aruwhimi-rivier ont vangen tijding, dat Stanley in het kamp, waar majoor Barttelot vermoord was, in v ilkomeu gezondheid was aangekomen. Met het grootste deel zijner vroeger daar achter gebleven achterhoede had Stanley zich ten tweeden male naar hel Noordoosten begeven. Het schijnt dat aan de Aruwhimi een groote voorraad levensmiddelen was, Stanley althans nam een aauzienlijke hoeveelheid mede. De Time» meldt uit Durban, dat Sbep- stone weigert als adviseur de afdanking van den koning van Swazieiand aan te nemen, bewerende dat het Swazievolk hem tol koning verkozen heeft. Hij heeft thans liet beheer der zaken aan eene staatscommissie opge dragen en Engelauds protectoraat weder in geroepen. II .1 ,1 ft li li l.i it. In de gisteren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden wets de heer Gaudin op de noodzakelijkheid, de Panama kanaalmaatschappij niet aan haar lot over te laten. Al de aandeel- en obligaliehouders moesten bijeengeroepen worden, om hun den toestand te ontvouwen en uiiddeleu te bera men tot voortzetting van het werk. De minister van financiën, de heer Rou- vier, antwoordde, dat aan de regeering geen enkel middel ter beschikking slaat om tua- schenbeideii te komen. Zij kau en wil zich niet rechtstreeks met de zaak inlaten. De minister president-, de heer Tirard, zeide, dat de regeering alles deed wat in haar vermogen was. Verder wil zij niet gaan. Ten slotte werd de eenvoudige orde van den dag met 344 tegeu 185 stemmen aan genomen. Het Journal des L'ébats vermeent, dat in den gisteren gehouden kabinetsraad beslo ten is, het decreet in te trekken, waarbij den hertog van Anmaie het verblijf in Frank rijk is ontzegd. De plotselinge dood of liever, zooals thans blijkt, de zelfmoord des directeurs van het Comptoir d'Escompte te Parijs heeft onder de belanghebbenden groote ontstelte nis verwekt, zoodat zij bij menigten toe stroomden om hun geld op te eisclieu. Al spoedig was er tot 20 miilioen uitbetaald. Inderdaad schijnt de toestand der bank wei nig of niets te wenschen over te laten, en zooals reeds gemeld is hebben de lieeren Rothschild e. a. de betaling van alle coupons gewaarborgd. Door eene socialistische delegatie van Saint-Déuis ondervraagd over zijne dictato riale plannen en cesariaansch drijven heeft generaal Boulanger geantwoord dat het ver leden voor de toekomst moest antwoorden. Hij wees er op dat hij als minister van oorlog in het kabinet-Goblet het leger in zijne hand gehad had, dat hem wel ge hoorzaamd zou hebben, als hij het bevel er over aanvaard had, „Ik kan er bijvoegen", zeide de generaal, „dat de bevolking van Parijs verre was van mij vijandig te zijn. „Welnu, ik daag mijne tegenstanders uit, niet alleen een gebaar, maar zelfs eene ge dachte tegenover mij te stellen". Gevraagd wat hij van de sociale hervor mingen dacht, verklaarde de generaal dat „de politieke hervormingen na de sociale moeten komen. Het is niet den kleinen man, den zwakke en de onterfden dat begonnen moet worden". Te Tiny, in het departement der Rhone, hebben de anarchisten getracht het huis van een koopman door middel van eene dynamietpatroou in de lucht te doen springen. Er is slechts stoffelijke schade aangericht. De vigilantekoetsiers te Lyon hebben het werk gestaakt. 8 I'AüTJK. De politiebeambten, die de stukken bijeenverzamelden, welke op Pigott betrek king hebben, zijn uit Madrid naar Londen vertrokken. De overheid te Madrid heeft den Britscben consul met de meeste bereid vaardigheid bij zijne nasporingen geholpen, Na de lijkschouwing is Pigott's stoffelijk overschot te Madrid begraven. Don Carlos, de hertog van Madrid, heeft een schrijven gericht aan prins De Vaiori naar aanleiding van diens werk De erf genamen van Hendrik V. Daarin zegt don Carlos onder meerEen dag zal komen dat een prins vap mijn huis zal weten op te eisclieu de onverjaarbare rechten, welke ik op plechtige wijze voor behouden heb, toen ik in December 1887 geantwoord heb op liet adres der heeren De Catlielineau, d'Andigné en Dubourg. Wat mij betreft, eeu overeenkomst gesloten op de slaehtvelden, onderteekend met het bloed der helden, gecontrasigneerd door mij en mijne voorouders, bindt mij aan mijn edel en welbemind Spanje. fa> ÏI '8' S H Cl L, Aft' I». De keizer en de keizerin hebben Dins dag aangezeten aan een feestmaal bij den Frauscben ambassadeur, den heer Herbette; 40 gasten waren genoodigd en allen waren vol bewondering van de smaakvolle pracht, waarmede zoowel het geheele hotel der ambas sade als de feesttafel zelve was versierd. De keizer en de keizerin betuigden den ambas sadeur en zijne gemalin herhaaldelijk hunne bijzondere ingenomeuheid met de ontvangst en bleven na afloop van den maaltijd nog geruimen tijd iu de sslons van het hotel onder levendig gesprek met den heer en me vrouw Herbette en de overige gasten ver toeven. Het gerucht van een nieuwe interna tionale Congo-conferentie, dat eenigen tijd geleden te Berlijn de ronde deed, blijkt on gegrond. Geen der groote mogendheden heeft althans eenigen lust doen blijken er aan deel te nemen. Ten hoogste zal in den zomer eene bijeenkomst le Brussel worden gehouden van afgevaardigden van verschillende vereeni- giugen tegen den slavenhandel. Uitvoerige berichten over het dezer dagen bij Bagamoyo geleverde gevecht, waarbij de Arabische „opstandelingen" onder Boesjiri geslagen werden, zijn le Berlijn nog niet ontvangen. Alleen weet men, dat de vijand groote verliezen leed, de Duitschers niet of niet noemenswaard, en dat laatst genoemden er in geslaagd zijn de twee Krnpp-kauounen te herwinnen, die in handen van Boesjiri gevallen waren toen tie DuHscli- Oostafrikaausche maatschappij eenige maan den geleden Paugani plotseling ontruimen moest. Andere kanonnen hebben de Ara bieren, naar men te Berlijn meent, niet in hun bezit. Volgens de Mindener Ztg. is aldaar het stellig bericht ODtvangen dat in den aanstaanden herfst de keizermanoeuvres tusschen het 7e en 10e legerkorps in de omstreken van Minden zullen plaats hebben op hetzelfde terrein waar in 1758 de groote veldslag geleverd werd. De groote keizersparade zal gehouden worden tusschen de Weser en den Hiller Moor. ZWEDEN. De tweede kamer heeft besloten, geen vergunning te geveD tot het houden der interpellatie, door den heer Bexell aange kondigd, over de houding van Zweden bij een eveDtueele oorlog tusschen Duilschland en eene andere mogendheid. KI/SE Aft». Het Russische hof zal waarschijnlijk tot het begin vaD Juli te Gatschina blijven, aldus wordt aan de Daily News bericht, en eerst dan zal de Czaar naar Berlijn gaan. Het is niet zeker of de keizerin hem zal vergezellen; zij zal misschien met haar jon gere kinderen in het begin van den zomer naar Kopenhagen gaan, waar de Czaar en de Czarewitch zich bij haar iu September, na de manoeuvres te Krassno-Selo, zouden vervoe gen. Het huwelijk van grootvorst Paul Alexandrovics met prinses Alexandra van Griekenland ia thans voorgoed bepaald op 16 Juni te Petersburg. SEK VIE. De plechtigheid in het koninklijk paleis te Belgrado, toen koning Milan afstand deed van den troon, was zeer treffend. Nadat de koning iu tegenwoordigheid van het corps diplomatique en de hooge burgerlijke en militairen ambtenaren de nkase, welke hij zou uitvaardigen, had voorgelezen, knielde hij voor zijn zoon en legde in tegenwoordig heid van het hoofd der Servische kerk den eed van trouw aan Alexander I af. Daarna hield Milan een toespraak tot zijn zoon, waarin hij hem den raad gaf, geen gehoor te geven aan vleiers en verkeerde raadgevers, maar zijne ministers steeds te kiezen uit de ware vrienden van het Servische volk. De koning

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2