1 het paard, eu toen gingen de wielen erover. Nog eenige kreten, en het kind was dood. {Echo.) In de Zuiderzee is weder veel ijs en de dienst der stoombooten van Zwolle en Meppel op Amsterdam is wedtr gestaakt. De ïock beproefde maandag van Amsterdam naar Zwulle de reis te doen, maar zij moest terngkeeren. Er zit te Zwolle zooveel ijs, dat eenige arbeiders, die op Schokland bezig zijn riet te snijden, Zaterdag over liet ijs naar het Kampereilaud konden gaan. De zee lusschen Marken en den vasten wal ia geheel niet ijs bedekt, zoodat de over tocht alleen met eeue roeiboot kan geschie den, en dan nog maar over een gedeelte van den afstaud. Het andere deel moetoverland worden afgelegd. Gisteren voormiddag viel te Nijmegen mevrouw M., echtgeuoote van een gepen sioneerd O. 1. officier, uit bet zolderraam barer woning aan de Platenmakerslraat. De ongelukkige vrouw werd dood van de straat opgenomen. De heer P. Van Rijn, werktuigkun dige te Nijmegen, beeft besloten zijn stoom- rijtuig in het buitenland te doen verloteD. Hoewel ongaarne, heeft de uitvinder daartoe moeten overgaan, aangezien hij reeds een aanmerkelijk bedrag (ongeveer 3000) aan zijn rijtuig ten koste legde, en daarvoor tot heden toe geen kooper vond. NijmCl Men zal zich herinneren, dat voor eenige maanden de bekende millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, Nijmegen bezocht en toen bij eenige handelaren in goud- en zilverwerken kostbaarheden trachtte te ver koopen. De politie werd gewaarschuwd eu nam onmiddellijk een en ander in beslag. Krachtens vonnis van de arrond.-rechtbank te Dordrecht zullen bedoelde voorwerpen deze week bij executie te Nijmegen worden verkocht. D. Cl Door het koninklijk koloniaal militair invalidenhuis is ontvangen van den gepen sioneerden kapitein der infanterie van liet Ned. O.-I. leger F. R. C. Sclilüter, laatst in leven zijnde lid der directie van de thans opgeheven Indische club te Amsterdam, eene som van f 1500, waaruit tot nu toe jaarlijks de rente werd overgemaakt ter viering van 's konings geboortedag ten huize Bronbeek, alsmede f 90, zijnde bedoelde rente van bovenstaand kapitaal over 1888. Op de prijsvraag voor bet ontwerp van een nieuw gebouw op het Muntplein te Kampen voor het Burgerweeshuis zijn 117 antwoorden ingekomen. Den 16den Maart zullen pl. m. 50 personen uit de dorpen St. Anna- en St. Jaeoba Parochie (Fr.) naar Amerika ver trekken meest uit den arbeidenden stand. Op alle kanalen in Friesland is de scheepvaart door 't ijs gestremd. Op wijker en overstroomd land wordt reeds schaatsen gereden. De heerN.A. Bouwman, kapelmeester bij de stafmuziek van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, heeft bedankt voor eene benoeming in genoemde bel rekking bij het muziekkorps der dienstd. schutterij te 's-Bosch. Een militair, die om gevangenisstraf te ondergaan moest worden vervoerd is aan het station Breda aan zijne geleiders ontsnapt, doch aldaar onder een reeds iu beweging zijn- den trein terecht gekomen, zoodat de rech tervoet is afgesneden. Na door een genees heer te zijn verbonden, is hij uaar bet mi litair hospitaal overgebracht. Een 8-jarig zoontje van den lieer v. d. M., te Roermond, kreeg Donderdag een ketel kokend water over het hoofd en de borst, en bekwam daardoor zulke hevige brandwonden, dat het Zaterdagavond aan de gevolgen is overleden. Eene boerin uit St. Odiliëtiberg is door de rechtbank te Roermond tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens bedrog in den aard van koopwaren. Zij had namelijk onzuivere boter met eene laag goede en zui vere boter bedekt en het geheel voor zuivere boter verkocht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EX&iSliASi 8J. De gemelde arrestatie van het parle menlslid Tanner heeft tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Uit Londen werd hij via Dublin naar de gevangenis van Cloumei ge voerd. In het station van laatstgenoemde stad weigerde hij in den celwagen te stap pen, zoodat de politie hem met geweld er in moest sleuren. Daarbij kreeg zij verscheidene keisteenen naar het hoofd van liet saarnge stroomde volk, waarvan toen zes personen werden gearresteerd. Men weet, dat dr. Tanner Vrijdag bij het verlaten van het parlementsgebouw was gearresteerd. Reeds eenige weken te voren was het bevel tot aanhouding tegen hem ze WJL- e® a r K3Ë Sii-.j uitgevaardigd, en daar bij niet te vinden was, krioelde het in den omtrek van het parlementsgebouw van detectives, die hem zouden gevangennemen, zoodra hij zich daar vertoonde. Dien Vrijdagmorgen nu moest er gestemd worden over de motie Morley, die tegen de lersetie politiek der regeering was ge richt en den indruk der jongste gebeurtenissen voor zich had. Tanner wilde toch gaarne aan de stemming deelnemen. Hij liet zich dus iu het rijtuig van een der liberale leden uaar het lagelhuis voeren inplaats van zooals altijd te voet te gaan; men liet de bekende equipage passeeren. Nauwelijks voor den ingang gekomen, sprong Tanner er uit en in het portaal. Men weet, dat binnen de muren van het parlementsgebouw geen lid mag gearresteerd worden. Toen de zitting was afgcloopen en Tanner buiten kwam, liet de politie zich niet meer beetnemen, maar bij bad zijn doel bereikt. De beer Richard Peacock, Gladstu- niaanscli afgevaardigde voor Gorton ei, hoofd van een der grootste fabrieken van, werktuigen in Engeland is te Manchester overleden. FA iHkllM M. De orde onder de leerlingen van hit Parijsche lyceum Louis-ie-Grand is nog niet hersteld. Ten getale van omstreeks 400 zet ten de jeugdige rumoermakers hnune betoo- gingen voort. In optocht trekken zij door de straten, en zelfs hebben zij voorde wouiug van den heer Gidel, den onderwijzer, tegen wien hunne ontevredenheid voornamelijk ge richt is, een oploop willen veroorzaken. Hei- haaldelijk moest de politie tusscbenbeideu komen. Zaterdagavond heeft net bestuur der Ligue des Patnotes eene vergadering willen houden. Eenige oogenblikkeu na opening der bijeenkomst verscheen echter een commissaris van politie, die eischte dat men de wettelijke vergunning tot vergaderen zou vertooneu. Daar hieraan niet kon worden voldaan, wc-rd de samenkomst opgeheven. Iu hel geheel zijn bij de „Ligue des Patriotes" 5900 brieven eu andere docu menten in beslag genomen. De Clairon, het orgaan der Ligue, spreekt het bericht tegen van de XlXe Siècle, dat ook brieven van adhaesie van hooggeplaatste officieren zouden zijn gevonden. Boulauger ontving een 300-tal leden der revisionistische comités en der Ligue. Hij zeide o. a. dat er bij de nlgemeene verkie zingen op het geheele land moest worden gewerkt, ten einde een fatsoenlijke republiek te krijgen, die door fatsoenlijke lieden wordt geregeerd. Boulauger gispte de regeering wegens haar optreden tegen de Ligue, die, zeide hij, zulke groote diensten aau het land had bewezen en bij allen het gevoel van nationale waardigheid bad wakker geroepen. ITALIË. Dezer dagen beeft men te Genua in een wagen der derde klasse, behoorende tot een trein uit Veutimiglia, eeue bus gevonden met 6 kilogram buskruit. Iu verband daar mede zijn eenige als socialisten bekende schoenmakers en andere personen in hechte nis genomen. i e markies de Rancali eu mevrouw de Rancali hebben een diuer gegeven ter eere van den Eransclien gezant Caiubon en den Russische» miui.-ter prins Gortschakoff. De gastvrouw bad bij deze gelegenheid eene nieuwigheid ingevoerd, welke misschien navolging zal vinden. In eeue der zalen stond een tafeltje, in het klein de tafel nabootsende waaraan het diner zou plaats hebben. Op dit tafeltje waren de plaatsen aangegeven, welke ieder der gasten moest innemen aan de groote tafel, door welken maatregel men niet meer verplicht was om de tafel te loopen als men de eetzaal binnengetreden was. ZWITkKilLAAi. Volgens de laatste berichten uit Bern, die geruststellend luiden, zijn de pogingen belet om de spoorstaven op te breken, ten einde de berg Geuèvre ontoegankelijk te maken. Si» 5' 11 ti Aft 3S. De keizer ontving jongstleden Vrijdag eene uit acht leden beslaande deputatie van hut vereetiigde Duitsche gildewezen, om Z. M. een in een prachtig album gebonden adres aau te bieden, In de korte rede, waarmede de keizer dank zegde voor het aangebodene, herinnerde hij nog aan bet verlies van zijnen vader eu zijnen grootvader, en gaf hij te kennen dat hij als jeugdig man met die aan spraak op het vertrouwen des volks mocht maken, dat zijn grootvader zich gedurende zijn lang, roemvol en werkzaam leven ver worven had. Toch zou hij al het mogelijke doen om den vrede in bet land te bewaren, opdat ook bet Duitsche handwerk ouder de «3 en» sa..- fits- jak rtfc. zegeningi n des vredes rijke vruchten zou kun ne.i afwerpen. De keizer gaf verder te kennen, dat hij de verbroedering der ambachten, in liefde en vriendschap to wederkeerigen steun en hulp, zeer hoog schatte en dat hij hoopte dat Laar ook een godsdienstig en zedelijk gevoel mocht bezielen. Daarop deed de keizer zich de leden der deputatie voorstellen en drukte hij huil bij bet vertrek allen de hand. Op den steif-lag vim keizer Wilhelm 1 zal in het koninklijk paleis te Berlijn eene rouwgodsdienstoefening worden gehouden, waaruij al de leden der koninklijke familie, de vleugeladjudanten die op deu dag van bet overlijden van Wilhelm 1 dienst hadden en de groothertog en groothertogin van Baden die daartoe Donderdag te Berlijn verwacht worden zuilen deelnemen. Na afloop van den rouw teu tiove zijn twee huwelijks-plechtigheden in de ko- n nklijke familie te Berlijn aanstaande. Voor eerst het huwelijk van prins Fredtrik Leopold (den eenigen zoon van wijlen prins Frederik Karei) met prinses Louise van Sleewijk-llol sieiu, eeue zuster der tegenwoordige keizerin. Dan het huwelijk vau prinses Sophie, zuster des keizeis, met den kroonprins vuu Grieken land; dat huwelijk wordt te Berlijn per pro curatie voltrokken, zoodat de prinses als kroonprinses te Athene komt, waaiheen zij gebracht zal worden door hare moeder, kei zerin Frederik en haar broeder, prins Hendrik, die bij de huwelijksvoltrekking als gemach tigde van deu kroonprins van Griekenland zal optreden. Eerstdaags zal door eene deputatie uit Napels keizer Wilhelm eene gouden medaille worden aangeboden ter herinnering aan zijn bezoek aldaar. Zij is zoo groot als eeue hand en vertoond op den eeneu kant de borstbeelden van keizer Wilhelm en koning Umberto en op de keerzijde eeue toewijding in het Italiaansch Ier verheeilijking van het vriendschapsverbond der beide vorsten. Bij de medaille zal Z.'M. een fraai op perka ment geschreven adres worden ter hand gesteld. Naar men verneemt, heeft prins Von Bismarck aan dr. Peters doen weten, dat zijne expeditie, die van Afrika's Oostkust naar Wadelaï hoopte te komen om hulp le brengen aan Emiu-bassa, geen verlof zal krijgen om door het gebied van de Duitseb Oostafrikaunscbe maatschappij te trekken. Als reden wordt opgegeven, dat kopt. Wiss- tnann grootenlijks belemmerd zou worden door eeue eventueele mislukking van de be doelde expeditie. Geraakte deze in gevan genschap van de Arabieren, die door kapt. VVissmann's bemoeiingen tot onderwerping gebracht moeten worden, dan zouden de Arabieren niet alleen in bet bezit geraken van wapenen en ammunitie en daardoor hun verzet tegen het Duitsche gezag langer kunnen volhouden, maar zij zouden ook in hunne gevangenen een middel hebben om de Duitsche krijgsbewegingen te belemmeren. Men bad toch al niet groote verwach tingen van de expeditie van dr. Peters, maar nu hij op zulke bezwaren stuit, zal er van het plan vermoedelijk in het geheel niets komen. Trouwens, sedert dat plan werd opgevat zijn de omstandigheden sterk ver anderd èn door de ontvangen berichten van Stanley, èn door de tijdingen omtrent de revolutie iu Oeganda en den opstand der Arabieren op de kust bij Zanzibar. De stoomboot Alameda, die uit Samoa te Auckland is aangekomen, bericht, dat de Duitsche consul getracht heeft, Mataafa tol het neerleggen der wapenen te bewegen. Deze weigerde dit echter en beloofde alleen tijdelijk de vijandelijkheden te zullen staken en de strooptochten zijner onderdanen ten nadeele van de Duitsche kolonisten te voor komen. Bij het jongste gevecht in Oost Afrika hebben de Duitsche troepen het .vroeger ontruimde Bagamoyo weder bezet. MeD verneemt thans dat prins Von Bismarck's afscheid van luitenant Wissmaun bijzonder hartelijk is geweest. Als éénige instructie gaf hij hem mee: iu goede harmonie te blijven met de Engelechen. Van de consuls verklaarde Vou Bismarck, dat zij alleu lijden aau morbus cousulnris maar die op Samoa leed aan furox consularis! Een telegram uit Zanzibar aan het Berl. Tagehlatt meldt, dat den 3den dezer bij Bogamajo een lievig gevecht heeft plaats gehad, waarbij de Duitsche troepen onder scheidene kanonnen hadden veroverd. Boesjin zou daarbij gekwetst zijn. Uit Nassau wordt vau particuliere zijde via Berlijn bericht, dat de ambtenaren vau hertog Adolf te Bilbrick, met uitzon dering van hen die met het beheer dtr financiën belast ziju, de oukiescbe voorbarige aanzegging ontvangen hebben van zich ge reed te houden voor bun verplaatsing naar Luxemburg. OOST EX 51 I J H. In een schrijven aan een vriend ts Pest betwijfelt de heer Eéodor Zubovics, ol de vijf Oostenrijkscde en Hongaarscbe onder danen, die in handen van den Mahdi zijn, ooit hunne vrijheid zullen lerugbekomen, daar alle pogingen, door den Oostenrijksch- Hongaarschen diplomatieke» agent te Cairo aangewend oin met den Mahdi te onderhan delen, vergeefs zijn geweest. De gevangenen zijn de geestelijken Oswalder, Slatin-Bey, Neufrid en twee andere zendelingen. De studenten te Pest hebben opnieu» getracht ongeregeldheden Ie stichten: zij brachten den rapporteur over liet militaire wetsontwerp, den afgevaardigde Munnicb, een serenade met ketelmuziek en wilden vervolgens naar het hotel vau deu ministei van onderwijs gaan, hetgeen door de politie werd belet. SS I E A K it, In Zuid-Rusland heeft het weder hevig gesneeuwd. De spoorweggemeenschap ii dientengevolge geheel gestremd. Reeds eenige dagen lang kan geen spoortrein uit KieS vertrekkeu. O O S T - I X I E. Volgens een particulier schrijven aan het Bal. Nil. zal de gen -majoor Gey van Pittius den luit. gen Haga opvolgen ah commandant van bet leger. De gen.-majoot Van Kesteren zou dan ontslag nemen en in liet commando over de tweede militaire afdeeling worden vervangen door den gen.- majoor Van Zijl de Jong. Als chef van de tweele afdeeling van het Departement van Oorlog zou de gen.- majoor Van Zijl de Jong woiden vervangen door den gen.-majoor Van Teijn, terwijl de luit. kol. er infanterie Vetter dan, als kolonel, op zou treden als civiel en militair gouverneur van Aljeb. AJJ E III H A. In het vervolg zijner rede zeide presi dent Harrison v VVij hebben tot dusver vermeden ons in te laten met de aangelegenheden in Europa. VVij zijn steeds bereid gebleven onze goede diensten aan te bieden om de handhaving van den vrede gemakkelijk te makeu en nooil hebben wij gepoogd gebruik te maken vau de moeilijkheden, waarin andere mogendheden verkeerden om zeiven daarvan voordeel te trekkeu. „Ter wille van onze rust mogen wij niet toelaten, dat een kanaal, hetwelk de west-en oostkust met elkaar in gemeenschap stelt, onderworpen is aau het gezag van eeu andere regeering, welke deze ook zijn moge. VVij ver trouwen dan ook, dat geen bevriende mogend heid een dergelijk plan zal bevorderen. Wij znlleu al ons best doen de vriendschappelijke betrekkingen met alle groote mogendheden te handhaven, maar deze kunnen van ons toch niet verwachten, dat wij onverschillig zullen zijn voor een ontwerp, dat ons zon blootstellen aan een bespieding van nabnrigf vijanden. „Wij hebben het recht er op te rekenen, dat geen Europeesche regeeriDg zal trachten koloniale stations te vestigen in staten, welke tot Amerika behooren. Wij zullen nooit iu gebreke blijven de billijke rechten te eer biedigen der burgers van andere mogendheden die in Amerika zijn gevestigd, maar wij ei- scben dezelfde behandeling voor ons zeiven. Kalmte, billijkheid en overleg kenmerken onze diplomatie. „Het congres zal verplicht zijn de wettel te regelen betreffende de staatsinkomsten, et wel zoo, dat het groote overschot verdwijne, Een gering overschot zon besteed kunne» worden tot wederinkoop der schuldbrieven, Deze handelwijze verdient de voorkeur boven een verlaging der inkomsten beneden het be drag der onvermijdelijke uitgaven. Het ii zeer goed mogelijk het overschot le vermin deren zonder het beschermende tarief op te geven of onze nijverheid te benadeelen." Ten slotte deelt de president mede, dat voorstellen zullen worden gedaan tot ver sterking der zeemacht, terwijl tevens een ontwerp zal worden ingediend tot wijziging van de wet lot verkrijging der burgerrechten. Het onderzoek naar het zedelijk gehalte dei personen, die Amerikaansche burgers wille" worden, moet worden verscherpt, maar toch moet hun de emigratie worden verboden. De ontvangst van den Amerikaauscben hardrijder Donoghue bij zijne thuiskomst is» volgens de Ned. Sport, schitterend geweest. Hij en de lieer Saeks kwamen 11 Februan te Nieuw York aau. De Amerikaauscbe cliampionswedstrijden haddeu uog geen pla"'1 kunnen hebben, zoodat Joe niets gemist bad door zijne afwezigheid. Toen Donoghue in zijne geboorteplaat»/ Newburgh, een stadje, aan de tludsonri™' gelegen, aankwam, waren er meer dan 10.000 meuschen aau liet statiou. In een met "eI paaiden bespannen rijtuig, voorafgegaan door

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2